Nowenna do św. Antoniego – dzień piąty

Pamiętaj, że i ty na wzór św. Antoniego masz obowiązek nie tylko znosić cierpliwie prześladowania i krzywdy ci wyrządzone, ale nadto powinieneś się modlić za tych, którzy ci je wyrządzili

DZIEŃ PIĄTY
Modlitwa wstępna na każdy dzień nowenny

O przeczysta lilio niewinności, drogi klejnocie ubóstwa, jasna gwiazdo świętości, chwalebny św. Antoni, który miałeś szczęście piastować na rękach Boskie Dzieciątko; oto ja pełen nędzy wszelakiej, uciekam się do Ciebie, błagając, byś mię wziął w Swoją opiekę.
Jeśli potrzebujemy cudu czy łaski Kościół św. wzywa nas, byśmy się do Ciebie uciekali. Ufny więc w Twoją opiekę błagam Cię św. Antoni, racz mi wyprosić u Boga łaskę szczerego żalu za grzechy i łaskę miłowania Boga nade wszystko. Ufam, że za Twoją przyczyną zwyciężę wszystkich nieprzyjaciół swej duszy i będę służył Bogu. Ojcu najlepszemu przez całe swe życie w świętości i sprawiedliwości, by potem z Tobą kochać i uwielbiać Go na wieki w niebie. Amen.

Rozmyślanie
Święty Antoni, mimo zniewag i prześladowań doznawanych od heretyków, mimo nienawiści ze strony nieprzyjaciół, nigdy nawet na chwilę nie stracił cierpliwości. Ustawicznie błagał Boga o łaskę nawrócenia i darowania im win.
Pamiętaj, że i ty na wzór św. Antoniego masz obowiązek nie tylko znosić cierpliwie prześladowania i krzywdy ci wyrządzone, ale nadto powinieneś się modlić za tych, którzy ci je wyrządzili.

Modlitwa
O wielki, święty Cudotwórco! Podziwiam Twą niezłomną cierpliwość w znoszeniu niezliczonych krzywd i Twoją wielką miłość względem prześladowców. Boli mnie za to i zawstydza niecierpliwość własna, wstręt i nienawiść jaką żywię w sercu przeciwko tym, którzy mnie w czymkolwiek obrazili. O, jakże byłbym szczęśliwy, gdybym za Twoją przyczyną otrzymał od Boga dar cierpliwości.

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

Jest to nowenna ułożona przez o. Bernarda Franciszkanina wyd. “Rycerza Niepokalanej”; Niepokalanów 1939 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

42 odpowiedzi na „Nowenna do św. Antoniego – dzień piąty

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencję miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen
  Święci Aniołowie i Archaniołowie – BROŃCIE NAS I STRZEŻCIE NAS. AMEN!

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!
  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

  Modlitwa do św. Józefa pochodząca z 1700 roku

  „Chwalebny Patriarcho, Święty Józefie, w którego mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe, spiesz mi na pomoc w chwilach niepokoju i trudności. Weź pod swoją obronę sytuacje bardzo poważne i trudne, które Ci powierzam, by miały szczęśliwe rozwiązanie. Mój ukochany Ojcze, w Tobie pokładam całą ufność moją. Niech nie mówią, że przyzywałem Ciebie na próżno, a skoro z Jezusem i Maryją możesz wszystko uczynić, ukaż mi, że Twoja dobroć jest tak wielka, jak Twoja moc. Amen”

  Akt oddania Jezusowi, podyktowany mistyczce siostrze
  Marii Natalii Magdolnej z obietnicą 5-ciu łask


  Owe pięć obietnic: „Wbrew pozorom żaden z ich krewnych nie pójdzie do piekła, ponieważ w chwili, gdy ich dusza odłączy się od ciała, otrzymają łaskę doskonałej skruchy. Jeszcze w dniu ofiary wszyscy zmarli członkowie ich rodzin zostaną uwolnieni z czyśćca. W chwili śmierci będę u ich boku i omijając czyściec, zaprowadzę ich dusze przed oblicze Trójcy Przenajświętszej. Ich imiona wyryją się w Sercu Jezusa i w moim Niepokalanym Sercu. Poprzez swoją ofiarę, połączoną z zasługami Chrystusa, uchronią wiele dusz przed wiecznym potępieniem, a wielu innym będą świadczyć dobro aż do końca świata”.

  „Mój słodki Jezu, w obecności trzech Osób Trójcy Przenajświętszej, Twojej Świętej Matki oraz całego dworu niebieskiego, w łączności z intencjami Twojego Przenajświętszego Eucharystycznego Serca i Niepokalanego Serca Maryi, ofiarowuję Ci całe moje życie, wszystkie moje Msze Święte, wszystkie Komunie, dobre uczynki, ofiary i cierpienia. Łączę je z zasługami Twojej drogocennej krwi oraz śmierci na krzyżu – dla uczczenia Trójcy Przenajświętszej, dla zadośćuczynienia za zniewagi, jakich doznał od nas Bóg, dla jedności Kościoła, naszej świętej Matki, dla księży, dla dobrych powołań kapłańskich, dla wszystkich dusz aż do końca świata. Przyjmij, o Jezu, ofiarę mojego życia i daj mi łaskę, abym wytrwał w tym w pełni wiary aż do śmierci. Amen”.

 2. Mzz pisze:

  Lekarz ginekolog z mojego miasta, przepisuje tabletki poronne oraz sam proponuje kobiecie wybór, pomodlcie się za niego aby już żadne dziecko z jego rąk nie zginęło a jego dusza nie była zatracona na wieki.

 3. wobroniewiary pisze:

  Proszę o modlitwę za wstawiennictwem św. O. Pio, św. Antoniego i Matki Bożej w Bogu wiadomej sprawie (w mojej intencji). Ewa

 4. agicam pisze:

  Prośba o specjalną łaskę za przyczyną ojca Pio

  Boże, który ojca Pio,

  kapłana kapucyna z Pietrelciny,

  obdarzyłeś nadzwyczajnym przywilejem

  szczególnego doświadczenia Męki Twojego Syna,

  udziel mi, za jego wstawiennictwem łaski [tu wymieniamy intencję],

  o którą tak gorąco proszę,

  a nade wszystko spraw,

  bym włączony w śmierć Chrystusa,

  miał udział w chwale zmartwychwstania.

  Chwała Ojcu (3 razy)

  _________________________________

  Modlitwa o wstawiennictwo ojca Pio

  Święty ojcze Pio,

  naznaczony świętymi znakami męki naszego Zbawiciela,

  Ciebie wybrał Bóg,

  abyś w naszych czasach na nowo ukazał potęgę

  i cuda Bożej miłości.

  Bądź w niebie naszym patronem,

  a gdy wzywamy Twojego potężnego

  wstawiennictwa u tronu Bożego Miłosierdzia,

  uproś nam przebaczenie grzechów,

  łaskę zjednoczenia z Jezusem Chrystusem w Eucharystii

  i radość trwania w Kościele świętym.

  Broń nas przed złym duchem,

  kieruj nasze kroki na drogę pokoju

  i naucz nas żyć w prawdzie i wolności dzieci Bożych.

  Amen

  _________________________________

  Modlitwa o wytrwałość w służbie chrześcijańskiej

  Ojcze Pio, który żyłeś w czasach pychy,

  a pozostałeś pokorny.

  Ojcze Pio, który towarzyszyłeś nam w czasach,

  kiedy uczyniliśmy sobie bożka z pieniądza,

  kierując ku niemu nasze marzenia i wysiłki,

  a pozostałeś ubogi.

  Ojcze Pio, nikt obok Ciebie nie słyszał Głosu,

  a Ty rozmawiałeś z Bogiem.

  Ojcze Pio, nikt obok Ciebie nie dostrzegał Światła,

  a Ty oglądałeś Boga.

  Ojcze Pio, podczas gdy my byliśmy pogrążeni

  w codziennej bieganinie,

  Ty trwałeś na kolanach przed Miłością przybitą do Krzyża,

  kontemplując zadane Jej na wieki rany

  na rękach, stopach i sercu.

  Ojcze Pio, pomóż nam płakać u stóp Krzyża,

  pomóż nam uwierzyć na widok Miłości,

  pomóż nam przeżywać ofiarę Mszy Świętej w zjednoczeniu

  z rozdartym sercem Boga,

  pomóż nam szukać pokoju w uścisku pojednania,

  pomóż nam, chrześcijanom, w cichej i wiernej służbie

  składać ofiarę z samych siebie

  oraz przyjmować wszelkie ciosy na podobieństwo ran Chrystusowych!

  Amen.

  _________________________________

  Modlitwa ojca Pio o uzdrowienie

  Ojcze Niebieski, dziękuję Ci za to, że mnie kochasz. Dziękuję Ci za zesłanie Twojego Syna, Pana naszego Jezusa Chrystusa na świat, aby mnie zbawił i uwolnił. Ufam w Twą moc i łaskę, która wspiera i leczy mnie. Kochający Ojcze, dotknij mnie teraz swoimi uzdrawiającymi dłońmi, bo wierzę, że jest Twoją wolą abym był zdrowy na ciele, umyśle, duszy i duchu.

  Okryj mnie najszlachetniejszą krwią Twojego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa od czubka mej głowy do podeszwy mych stóp. Wyrzuć to, czego nie powinno być we mnie. Wylecz niezdrowe i nieprawidłowe komórki. Otwórz zablokowane tętnice i żyły oraz odbuduj i dopełnij wszelkie uszkodzenia. Usuń wszystkie stany zapalne i przemyj infekcje mocą najdroższej krwi Jezusa. Niech ogień Twej uzdrawiającej miłości przejdzie przez całe moje ciało w celu uzdrowienia tak, aby funkcjonowało ono w sposób w jaki Ty je stworzyłeś. Dotknij też mego umysłu i moich emocji, nawet najgłębszych zakamarków mojego serca.

  Napełnij mnie swoją obecnością, miłością, radością oraz pokojem i przyciągaj jeszcze bliżej do siebie w każdym momencie mojego życia. Ojcze, napełnij mnie Swoim Duchem Świętym i upoważnij do czynienia wszystkiego co się da, aby moje życie przynosiło chwałę i cześć Twemu świętemu imieniu. Proszę Cię o to w imię Pana Jezusa Chrystusa. Amen.

  _________________________________

  Modlitwa błagalna ojca Pio

  Módlmy się: Święty Ojcze Pio, wierny synu Twojego świętego Patrona, Franciszka z Asyżu, zapalony miłością Bożą, szedłeś przez życie szerząc dobro i pokój. Zwróć swój łaskawy wzrok na nas, którzy zaliczamy się do Twoich czcicieli i polecamy się Twojemu wstawiennictwu u Boga. Kto zdoła zliczyć tych wszystkich, którzy przez Ciebie otrzymali pociechę i pomoc. Dlatego pełni ufności uciekamy się do Ciebie i prosimy o wstawiennictwo u Boga w tych wszystkich sprawach, które Ci dziś przedstawiamy… (następuje wyliczanie próśb, a także podziękowań za otrzymane łaski).

  Święty Ojcze Pio, wypraszaj nam łaski u Pana, o które Cię z ufnością prosimy, a także te, które są nam szczególnie potrzebne w życiu chrześcijańskim, abyśmy owładnięci tym samym duchem miłości wzrastali w doskonałości i mogli świadczyć wiarą i czynem o Chrystusie wśród naszych braci i dojść mogli razem z Tobą do błogosławionego posiadania Boga w wiecznej chwale.

  _________________________________

  Modlitwa ojca Pio w trudnych i beznadziejnych sytuacjach

  1. O mój Jezu, Ty powiedziałeś: „Zaprawdę powiadam wam: proście, a otrzymacie, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone”, wysłuchaj mnie, gdyż pukam, szukam i proszę o łaskę…

  Ojcze nasz… Zdrowaś… Chwała Ojcu…

  Słodkie Serce Jezusa, w Tobie pokładam nadzieję.

  2. O mój Jezu, Ty powiedziałeś: „Zaprawdę powiadam wam: o cokolwiek prosić będziecie Ojca w imię Moje, da wam”, wysłuchaj mnie, gdyż proszę Ojca w imię Twoje o łaskę…

  Ojcze nasz… Zdrowaś… Chwała Ojcu…

  Słodkie Serce Jezusa, w Tobie pokładam nadzieję.

  3. O mój Jezu, Ty powiedziałeś: „Zaprawdę powiadam wam: niebo i ziemia przeminą, ale Moje słowa nie przeminą”, wysłuchaj mnie, gdyż zachęcony Twoimi słowami proszę o łaskę…

  Ojcze nasz… Zdrowaś… Chwała Ojcu…

  Słodkie Serce Jezusa, w Tobie pokładam nadzieję.

  O słodkie Serce Jezusa, dla Ciebie tylko jedno jest niemożliwe: nie mieć litości dla strapionych; dlatego okaż litość nad nami, biednymi grzesznikami i udziel nam łaski, o którą Cię prosimy przez bolesne i Niepokalane Serce Maryi, Twojej i naszej czułej Matki.

  Amen.

 5. agnieszkalut pisze:

  Szczęść Boże, przepraszam, że tak poza tematem, bardzo proszę podpowiedzcie jakie książki (beletrystyka) polecacie dla 13-15latki. Moja córka bardzo lubi czytać, nie mam pomysłu co jej kupić do czytania na wakacje. Tyle jest teraz książek, które nic nie warte, a te czytane za moich czasów już przeczytała. Dziękuję za pomoc.

  • wobroniewiary pisze:

   Nie przepraszaj, że poza tematem. Po to jesteśmy 🙂
   Liczę, że wiele osób Ci tu pomoże

  • AGA pisze:

   Trudno coś doradzić, bo ja po nawróceniu przerzuciłam się już tylko na książki religijne, bo tylko takie są dla mnie najbardziej wartościowe i wiem, że nie tracę czasu na głupoty – kiedyś dużo straciłam i bardzo żałuję np. na Harrego Pottera.
   Co do doradzenia ja bardzo polubiłam „Lalkę” B. Prusa i „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej oraz mniej znana książka, ale bardzo wciągająca „Szata” LLoyd C. Douglas.

   • Lucija pisze:

    Aga, mam tak samo! Szkoda mi czasu i życia, odrabiam zapóźnienia w dziedzinie ducha. Obecnie na tapecie Prawdziwe życie w Bogu i Vassoula Ryden. Zdumiewa mnie nieustannie, jak bardzo cierpliwy jest Jezus i jak różnie prowadzi duszę dostosowując się do ludzkich możliwości: inaczej Faustynka, inaczej Alicja Lenczewska, inaczej Vassoula czy Maria Valtorta.

    • AGA pisze:

     Ja głównie ostatnio to zaczytuję się w biografiach Świętych: o. Dolindo, o. Pio, Faustyny Kowalskiej…
     Jeszcze „Dekalog” ks. Glasa, „Traktat o doskonałym nabożeństwie do NMP” Św. Ludwika de Montfort.

  • AGA pisze:

   I polecam jeszcze wszystkie części (a jest ich kilka) „Ani z Zielonego Wzgórza”. Jedna z lepszych książek, taka z wartościami.

  • Lucija pisze:

   Jak córka lubi czytać to pewnie wszystko Lucy Maud Montgomery już „połknęła” 🙂 Niestety moja prawie 17-latka ma książkowstręt.Nie jest w stanie czasami doczytać do końca nawet lektur.Za to mój 8 latek czytający od 5 roku życia,z wadą wzroku – 9 i brakiem widzenia przestrzennego,pochłania wszystko,Tytusy,Kajka i Kokosza,Mikołajka,Astrid Lindgren.Zabrał się nawet za Zemstę Fredry i Skąpca Moliera i przeczytał!Co było niejasne,dopytywał.Teraz zmaga się z Romeo i Julia Szekspira.Gdyby nie jego problemy ze wzrokiem,moja radość byłaby pełna,boję się, że mu zaszkodzi tyle czytania.
   A co do dzisiejszych książek,masz rację,strach kijem dotykać 🙂 Może byś podsunęła córce coś z lektury duchowej.Myślę,ze na początek dobra by była mała Tereska i jej Dzienniczek duszy.Cudownie przedstawione jest życie i działalność Jezusa w Poemacie Boga-Człowieka Marii Valtorty,ale z wydawnictwa Vox Domini.Widziałam inne tłumaczenie i to już nie to.Znasz swoją córkę i możesz ocenić czy to by było dla niej.No i sporo tomów tego jest,starczyłoby na całe wakacje.Chyba że córka szybko czyta,to może na dłużej.

  • Oko pisze:

   Może Tolkiena coś, albo Opowieści z Narnii? Z dawnych to Jezycjada, Pan samochodzik albo wakacje z duchami. Z aktualnych z polecania Zuzanna Orlińska w np ‚z Bożej łaski Jadwiga, krol’ albo seria ‚detektywi z klasztornego wzgorza’ i inne , nie wpadły nam w ręce osobiście ale są polecane przez dobre źródła.

  • Lucija pisze:

   Bez kupowania,można poszukać w bibliotekach pozycje Karola Bunscha cykl Opowieści piastowskie poczynając od Dzikowego skarbu

   • Malwa pisze:

    Te opowieści Karola Bunscha czytałam, gdy przygotowywałam się do matury 🙂 Nie przeczytalam tylko „Imiennika”, bo nie było w tym czasie w bibliotece. Ale dzięki tym książkom łatwiej mi było sobie wyobrazić ważne wydarzenia historyczne za czasów Piastów.

  • dzwonek pisze:

   Moja 14 letnia córka zafascynowana jest ostatnio tematem II wojny światowej a bliżej Powstaniem Warszawskim. Kamienie na Szaniec – połknęła. Zachęcona kupiłam jej „Cichociemnych” Jarosława Sokoła – jest to pierwsza część sagi o losach czterech młodych ludzi których wojna połączyła i wystawiła na próbę ( w oparciu o książkę nakręcono film CZAS HONORU) Obecnie córka czyta już drugą część.
   Dwa lata temu fascynacja była Anią z Zielonego Wzgórza (wszystkie części) – też polecam.

  • Bożena pisze:

   Polecam książki pani Małgorzaty Nawrockej,Trylogia antypotterowska sprawiła, że mój bratanek przestał czytać książki infekujące magią : „Anhar” „Alhar, syn Anhara”, „Ariel, wnuk Anhara”. W innej tematyce – „Twierdza Aniołów” jest genialna.

 6. agicam pisze:

  Czy wiesz, ile w Twojej rodzinie może zmienić wypowiedzenie zwykłego przepraszam? Mamy świadomość tego, że niełatwo jest przyznawać się do winy, ale wiemy też, że warto przepraszać, również Pana Boga. 🙂 Przez 9 dni (od 15 do 23 czerwca) chcemy na Teobańkologia i Kecharitomene przebłagalnie modlić się Nowenną do Najświętszego Serca Pana Jezusa, przygotowując nasze serca na zawierzenie ich Jezusowi i Maryi. 🙏
  🌷 Kliknij tutaj: 👉👉 https://bit.ly/3H1vksl 👈👈 i posłuchaj tego, co mówią ks. Teodor Sawielewicz oraz ks. Dominik Chmielewski, i przyjmij ich zaproszenie do wspólnej modlitwy.
  Wspólna akcja – Ks. Teodor i ks. Dominik zapraszają na Nowennę 15-24.06
  YOUTUBE.COM
  Wspólna akcja – Ks. Teodor i ks. Dominik zapraszają na Nowennę 15-24.06
  Teobańkologia.

 7. Aga pisze:

  Jutro corka w liceum pisze z matmy klasowke . Jeśli zaliczy to nie będzie poprawki w sierpniu…. jeśli można prosić o modlitewne wsparcie….ech….

 8. agnieszkalut pisze:

  Serdecznie dziękuję za podpowiedzi książkowe. Wiedziałam, że zawsze na Was można liczyć. Zamówiłam i czekam na przesyłki, już widzę radość córki 🙂 ps. Ja również czytam teraz tylko religijne pozycje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s