Nowenna do św. Antoniego – dzień pierwszy

DZIEŃ PIERWSZY
Modlitwa wstępna na każdy dzień nowenny

O przeczysta lilio niewinności, drogi klejnocie ubóstwa, jasna gwiazdo świętości, chwalebny św. Antoni, który miałeś szczęście piastować na rękach Boskie Dzieciątko; oto ja pełen nędzy wszelakiej, uciekam się do Ciebie, błagając, byś mię wziął w Swoją opiekę. Jeśli potrzebujemy cudu czy łaski Kościół św. wzywa nas, byśmy się do Ciebie uciekali. Ufny więc w Twoją opiekę błagam Cię św. Antoni, racz mi wyprosić u Boga łaskę szczerego żalu za grzechy i łaskę miłowania Boga nade wszystko. Ufam, że za Twoją przyczyną zwyciężę wszystkich nieprzyjaciół swej duszy i będę służył Bogu. Ojcu najlepszemu przez całe swe życie w świętości i sprawiedliwości, by potem z Tobą kochać i uwielbiać Go na wieki w niebie. Amen.

Rozmyślanie
Św. Antoni słyszy w swej duszy słodkie wołanie Chrystusa: „Pójdź za mną”. Natychmiast porzuca bogactwa, wyrzeka się sławy światowej i mimo młodziutkiego wieku przywdziewa habit zakonu Kanoników Regularnych. Na wzór św. Antoniego bądź zawsze posłuszny wszystkim natchnieniom łaski i nie zatapiaj się nigdy zupełnie w rzeczach ziemskich, gdyż one nie są ostatecznym celem Twego życia, lecz tylko środkiem do osiągnięcia właściwego celu

Modlitwa
O św. Antoni, choć urodzony szlachetnie i w dostatkach, za nic sobie poczytałeś bogactwa ziemskie. Porzuciłeś je natychmiast, skoro tylko usłyszałeś wołanie Boże. Proszę Cię gorąco, wyjednaj mi u Boga łaskę, naśladowania Ciebie, bym nie przywiązywał się do marności tego świata. Wyjednaj mi również łaskę posłuszeństwa natchnieniom Bożym, które codziennie nawołują mnie do pokuty.

Litania do św. Antoniego

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Maryjo, bez zmazy pierworodnej poczęta, módl się za nami.
Święty Antoni, chwało miasta Padwy, módl się za nami.
Święty Antoni, przyjacielu serdeczny Dzieciątka Jezus, módl się za nami.
Święty Antoni, wierny synu świętego Franciszka, módl się za nami.
Święty Antoni, mężu świętej modlitwy, módl się za nami.
Święty Antoni, perło ubóstwa świętego, módl się za nami.
Święty Antoni, lilio czystości; módl się za nami.
Święty Antoni, wzorze posłuszeństwa, módl się za nami.
Święty Antoni, zwierciadło cnoty, módl się za nami.
Święty Antoni, miłujący życie ukryte, módl się za nami.
Święty Antoni, gardzący chwałą ziemską, módl się za nami.
Święty Antoni, żarliwy apostole, módl się za nami.
Święty Antoni, gotowy na męczeństwo za wiarę, módl się za nami.
Święty Antoni, filarze Kościoła świętego, módl się za nami.
Święty Antoni, przewodniku dusz, módl się za nami.
Święty Antoni, gorliwy krzewicielu wiary, módl się za nami.
Święty Antoni, nauczycielu prawdy, módl się za nami.
Święty Antoni, skarbnico Pisma świętego, módl się za nami.
Święty Antoni, niestrudzony w głoszeniu Ewangelii, módl się za nami.
Święty Antoni, nawracający grzeszników, módl się za nami.
Święty Antoni, zwalczający występki, módl się za nami.
Święty Antoni, aniele pokoju, módl się za nami.
Święty Antoni, odnowicielu obyczajów, módl się za nami.
Święty Antoni, zdobywający serca dla Chrystusa, módl się za nami.
Święty Antoni, opiekunie uciśnionych, módl się za nami.
Święty Antoni, postrachu złych duchów, módl się za nami.
Święty Antoni, wskrzeszający umarłych, módl się za nami.
Święty Antoni, odnajdujący rzeczy zgubione, módl się za nami.
Święty Antoni, chwalebny cudotwórco, módl się za nami.
Święty Antoni, ozdobo Zakonu Serafickiego, módl się za nami.
Święty Antoni, odbierający cześć w każdej świątyni naszego kraju, módl się za nami.
Święty Antoni, Święty całego świata, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P. Módl się za nami, święty Antoni,
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się: Prosimy Cię, Panie, niech pomoże ludowi Twojemu ustawiczna modlitwa przezacnego Wyznawcy Twego i Doktora, świętego Antoniego, i niech nas uczyni godnymi Twej łaski na tym świecie,* a w przyszłym obdarzy wieczną radością. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W. Amen.

Św. Antoni zaprasza mnie i Ciebie do Nabożeństwa
„Trzech Zdrowaś Maryjo”

Święty Antoni Padewski (1195–1231) odmawiał codziennie Trzy Zdrowaś Maryjo dla uczczenia dziewictwa Maryi, a jednocześnie w celu zachowania czystości. W swoich kazaniach gorąco doradzał wiernym tę świętą praktykę, jako środek zachowania czystości wśród niebezpieczeństw tego świata. Do każdego Zdrowaś Maryjo dodawał jedno z trzech następujących wezwań: „O Maryjo, Dziewico, przed Twym Bożym Poczęciem, zachowaj czystym mój umysł, moje serce i ciało moje. – O Maryjo, Dziewico w czasie Bożego Poczęcia, zachowaj itd. – O Maryjo, Dziewico po Twoim Bożym Poczęciu zachowaj itd.”. Dzięki tym modlitwom codziennie powtarzanym oraz wytrwałemu umartwieniu i pracy nad sobą zachował św. Antoni Padewski aż do końca w całym swym blasku dziewiczą czystość, i to jest powodem, dla którego przedstawiają go z lilią w ręku, podobnie jak czystego Oblubieńca Maryi św. Józefa

Św. Antoni z Padwy zachęcał, aby odmawiać codziennie tę krótką modlitwę

Matka Boża obiecała, że ustrzeże od grzechu śmiertelnego w danym dniu każdego, kto odmówi tę modlitwę w tym dniu – rano i wieczorem.
Ponadto, Maryja zapewni:
– łaskę wytrwania w dobrym aż do końca,
– łaskę dobrej śmierci,
– łaskę zachowania czystości i nabycia cnót, jakich potrzebujemy.
Liczne świadectwa pokazują jasno: albo ta modlitwa zmieni Twoje życie, albo przestaniesz ją odmawiać


Nabożeństwo to sięga początków Kościoła. Wielu wiernych żyjących współcześnie z Apostołami już znało to nabożeństwo. Świątobliwa Maria z Agredy, zaszczycona wielu widzeniami, opowiada, iż kiedy po zaśnięciu Najświętszej Panny św. Piotr i św. Jan weszli do izdebki, w które spoczywało Jej dziewicze ciało, ujrzeli wielką światłość, jaka ją otaczała, i usłyszeli muzykę niebiańską Aniołów. Aniołowie śpiewali: „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą”, a inni odpowiadali po każdym Zdrowaś: „Dziewico, przed poczęciem Boga, Dziewico, w czasie Bożego Poczęcia, Dziewico, po Poczęciu Boga”. „Odtąd – pisze dalej Maria z Agredy – wielu wiernych w taki sposób wychwalało Przeczystą Dziewicę i od tych czasów nabożeństwo to przeszło drogą tradycji do nas, którzy je znamy, a Kościół je potwierdził”.

Można by nawet powiedzieć, że pobożny ten zwyczaj odmawiania Trzech Zdrowaś Maryjo i pod względem swego uzasadnienia i pod względem swego przedmiotu pochodzi od samej Trójcy Przenajświętszej. Od wieków trzy Boskie Osoby z całym upodobaniem przeznaczyły Maryję do wiecznej chwały, jako arcydzieło godne Ich szczególnej miłości, upiększyły Ją w czasie najbogatszymi darami natury i łaski, i uwieńczyły Ją w niebie największymi przywilejami, jakie mogły tylko dostać się w udziale istocie stworzonej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Nowenna do św. Antoniego – dzień pierwszy

 1. AGA pisze:

  Chciałabym podziękować tej osobie, która dodała w komentarzu informację by wszystkie zniechęcenia, dołki, dziwne myśli poprzez które atakuje zły duch itd. oddawać w intencji za konających. Przez parę dni wypróbowywałam ten sposób i faktycznie zły odpuszcza i tak mocno nie atakuje jak dotychczas. Mam jeszcze prośbę, jak ktoś ma jeszcze jakieś przydatne rady co do walki duchowej to prosiłabym by zapisać je pod moim komentarzem. Przyda się. 🙂

  • Danka pisze:

   Już niewiadomo co dzieje się na świecie i w Polsce : nawet u nas szamanizm, festiwal filmów pornograficznych, a przecież najważniejsze jest zbawienie duszy jak potwierdza autor sprawę:

  • eska pisze:

   Świadectwo:
   Mam pewien problem z córką; już dość długo jej pewne postawy, zachowania są nie takie, jakich mozna by sobie życzyć. Ostatnio powiedziałam na głos (bo zły nie słyszy naszych myśli), że każdą chwilę, gdy muszę to znosić, trwać w oczekiwaniu na zmianę czy w inny sposób cierpieć z tego powodu – ofiarowuję Matce Bożej w intencji konających zagrożonych potępieniem, aby dostąpili zbawienia.
   Jednocześnie od jakiegoś czas odmawiamy z mężem za córkę (w sumie rozszerzyliśmy na całą rodzinę) koronkę do Krwawych Łez MB o zniweczenie planów szatana wobec niej i nas wszystkich.
   Minęło ledwie kilka dni, jak nastąpiła zmiana i „coś się ruszyło”, a nie było perspektyw na zmianę od prawie roku. Modlimy się oczywiście dalej.

   • Anna-Asia pisze:

    Chwała Panu! Bogu niech będą dzięki za Twoje świadectwo, pełne nadziei, że modlitwa ma moc. Niech Boża wola wypełni się w życiu Twojej córki i całej rodziny . Szczęść Boże. Wykorzystam Twoją radę ofiarowywania wydarzeń , których nie mogę zmienić, za dusze konające. Dziękuję.

  • Ewa pisze:

   Mojej przyjaciółce cierpiącej od lat na nerwicę lękową ksiądz poradził modlitwę „Pod Twoją obronę…”. Faktycznie bardzo jej pomaga.

  • Antonina pisze:

   @AGA – Droga AGO , wiele cennych rad znajdziesz u św. Alfonsa de Liguoriego. Wszystkie dzieła tego świętego i doktora Kościoła, są cenne ale do „codziennego użytku ” najlepsza niewielkich rozmiarów ” Umiłowanie Jezusa Chrystusa w życiu codziennym „. Bardzo polecam. Podobnie jak ” Walkę Duchową ” św. Wawrzyńca Scupoli. Fenomenalna 🙂

   • Antonina pisze:

    @ AGA – a nade wszystko częsta Mszą Święta, Adoracja i życie na codzień Słowem Bożym. Z serca zachęcam, aby rano z czytań na dany dzień, wybrać 1-2 zdania, które dotykają naszego serca i żyć tym SŁOWEM BOŻYM przez cały dzień. To prawdziwe SŁOWO ŻYCIA !… W październiku 2019r. nie mogliśmy być na tygodniu na Mszy Św i był taki dzień, gdy w bardzo trudnej sytuacji ( nie mieliśmy wtedy domu ani pracy… ) płacząc, kompletnie załamani, przez dwie godziny z modlitwą, czytaliśmy Słowo Boże dane przez Kościół na ten dzień… wierzyliśmy, że Słowo Boże jest żywe…., że nasz Pan nas nie zostawi, choć po ludzku była to sytuacja bez wyjścia … po tych dwóch godzinach zadzwonił tel i nastąpił, cud, dla nas i naszych znajomych ogromny…

 2. Andzia12 pisze:

  Jak odnosić się do orędzi Luz de Maria ? Mowią dużo o tym co nadejdzie, mam wrażenie, że to ciągłe straszenie ale może się mylę.

  • Antonina pisze:

   @ AGA – a nade wszystko częsta Mszą Święta, Adoracja i życie na codzień Słowem Bożym. Z serca zachęcam, aby rano z czytań na dany dzień, wybrać 1-2 zdania, które dotykają naszego serca i żyć tym SŁOWEM BOŻYM przez cały dzień. To prawdziwe SŁOWO ŻYCIA !… W październiku 2019r. nie mogliśmy być na tygodniu na Mszy Św i był taki dzień, gdy w bardzo trudnej sytuacji ( nie mieliśmy wtedy domu ani pracy… ) płacząc, kompletnie załamani, przez dwie godziny z modlitwą, czytaliśmy Słowo Boże dane przez Kościół na ten dzień… wierzyliśmy, że Słowo Boże jest żywe…., że nasz Pan nas nie zostawi, choć po ludzku była to sytuacja bez wyjścia … po tych dwóch godzinach zadzwonił tel i nastąpił, cud, dla nas i naszych znajomych ogromny…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s