Dziś coś o nas i dla nas – często tym, co nas najbardziej boli, gdy bliska nam osoba nas zrani, jest nasz egocentryzm!

Często tym, co nas najbardziej boli, gdy bliska nam osoba, np. mąż czy żona, nas zrani, to jest nasz egocentryzm, urażona miłość własna i przypisywanie drugiej stronie najgorszych intencji. Do tego dochodzi brak komunikacji. Co zrobić, aby mniej bolało…?

Jacek Pulikowski: (…) Bywają momenty w małżeństwie, kiedy uświadamiamy sobie, że tak naprawdę mamy pretensje do siebie nawzajem z egoizmu, a nie z troski o drugiego. Zamiast smutku, że małżonek postąpił niefajnie, jest złość i oburzenie: jak on tak mógł.
To wyraz niedojrzałości.
Bo ktoś nie zaspokoił moich potrzeb.

autor zdjęcia: V I C O N A – Fotografia Poświęcona

JP: Tak. Jestem wściekły na ciebie, bo nie zrobiłaś tego, co JA chciałem. Albo MI to zaszkodziło, albo MNIE to zabolało, albo MI się coś stało z tego powodu. Kiedy ktoś drugi zrobi coś nie po myśli egoisty, egoista zwykle się na niego złości. Okazuje to na różne sposoby. Od jakiegoś czasu powtarzam – również sobie i żonie, bo to nie jest tak, że innych pouczam, a sam jestem doskonały; nie, nie jestem – żebyśmy zwiększali w sobie ten zapas wzajemnej życzliwości. Czyli jeśli zrobisz coś dla mnie przykrego, żebym nie posądzał cię od razu, że robisz mi na złość. Żebym przyjął wariant najłagodniejszy dla ciebie, że zrobiłaś to niechcący. Żebyś patrzyła na mnie z taką życzliwością, że jeśli coś zrobiłem inaczej, niż ty chciałaś – a my jesteśmy bardzo związani ze swoimi myślami i pragnieniami – to nie znaczy, że robię ci na złość. Może jestem nieudolny, a może rzeczywiście w tym momencie zachowałem się mało doskonale. Chodzi o to, żeby zacząć patrzeć przez pryzmat miłości, czyli troski o drugiego. Żona mi nadepnęła na odcisk, mnie to zabolało, oburzyłem się. Ona mi zaczyna komunikować, jak to z nią było. Dowiaduję się, że zrobiła to niechcący. Natychmiast mniej boli. My nie dopuszczamy, zwłaszcza w tej intymnej małżeńskiej komunikacji, rozmów o intencjach drugiej osoby. A to bardzo szybko rozładowuje napięcie, kiedy dowiadujemy się, że coś się stało niechcący. (…)

W relacji z drugim człowiekiem mamy dochodzić do ładu i porozumienia. Potrzeba do tego dobrej komunikacji. Specjaliści wyróżniają jedenaście kanałów komunikacji. To są między innymi słowa, gesty, mimika, ton głosu i tak dalej. Dzięki temu, jeśli spotkamy drugiego człowieka i on nas jakoś zrani, poprzez dobrą komunikację mamy szansę zmniejszyć ten ból, zbliżyć się do siebie. Niekoniecznie musimy przyjąć poglądy drugiego. Nawet małżeństwa tego nie robią, a co dopiero ludzie na ulicy, którzy w jakiś sposób się krzywdzą. To jednocześnie jest narzędzie wzrostu, bo jeśli się zajmę moją żoną, żeby jej nie było przykro, kiedy jej coś zrobiłem, to automatycznie rosnę i przechodzę z egoizmu na stronę miłości. Zaczynam myśleć o niej, nie o sobie. Dobra komunikacja powoduje, że dostrzegamy, że najgorszy wariant zachowania, jaki komuś przypisaliśmy, nie jest prawdziwy. Jeżeli raz, piąty, dziesiąty, setny się o tym przekonamy, rzeczywiście możemy się na siebie otworzyć. Moment, w którym bardziej zaczęliśmy się z żoną o siebie troszczyć, to był moment, w którym zrozumiałem to zdanie Jana Pawła II: „Celem małżeństwa jest wspólna droga do świętości przez budowę komunii osób na wzór komunii Osób Boskich”. To mnie olśniło. Że nie moja racja, nie mój plan ma się wypełniać, nie ma być po mojemu, tylko ponad wszystkim ma być budowa relacji miłości z żoną. Dawno to zrozumiałem, ale nieudolny jestem, wobec tego idzie to powoli. Mam tylko nadzieję, że do śmierci zdążymy jaką taką komunię zbudować.

_______
Źródło: „Ostateczna bitwa o rodzinę”, ks. Piotr Glas, Jacek Pulikowski, wyd. Esprit

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

59 odpowiedzi na „Dziś coś o nas i dla nas – często tym, co nas najbardziej boli, gdy bliska nam osoba nas zrani, jest nasz egocentryzm!

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

  • Beata pisze:

   Dziś obchodzimy pamiątkę Nawrócenia Św.Pawła.
   Niech nasze serca łączą się, aby Ten, który z taką wpierw gorliwością zwalczał chrześcijan a następnie z jeszcze większą mocą głosił Ewangelię wśród pogan – BYŁ NAJMOCNIEJSZYM DZIŚ NASZYM ORĘDOWNIKIEM W PROŚBIE O NAWRÓCENIE TYCH LUDZI, KTÓRZY CHCĄ NAM SZKODZIĆ I DZIELIĆ. OBY BÓG ICH DOTKNĄŁ TAK JAK SZAWŁA I PRZEMIENIŁ SERCA.
   🙏🙏🙏

   • Paweł pisze:

    LITANIA DO ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA i PAWŁA:
    [Ze str. 311-313 książki „LITANIE” opracowanej przez ks. Stanisława Grzechowiaka, ks. Józefa Orchowskiego i ks. Adama Przyborskiego – wydanie wydawnictwa Michalineum, „za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej z dnia 3.10.2001 r. numer 1337(k)2001 – do prywatnego odmawiania, Wikariusz Generalny – Biskup Stanisław Kędziora, Kanclerz Kurii – Ks. Romuald Kamiński”]
    Kyrie, elejson! Chryste, elejson! Kyrie, elejson!
    Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!
    Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
    Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
    Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
    Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
    Święta Maryjo, módl się za nami.
    Święci Apostołowie, Piotrze i Pawle, módlcie się za nami.
    Towarzysze i przyjaciele Syna Bożego,
    Bohaterscy obrońcy prawdziwej wiary,
    Wyznawcy Jezusa Ukrzyżowanego, słowa Jego po ziemi roznoszący,
    Mężowie w pracy apostolskiej niestrudzeni,
    Święty Piotrze, któremu Pan nasz, Jezus Chrystus, dał klucze od Nieba i ustanowił go głową widzialną Kościoła swego, módl się za nami.
    Święty Pawle, którego Pan nasz, Jezus Chrystus, jako narzędzie wybrał na opowiadanie poganom Ewangelii świętej,
    Święty Piotrze, któryś gorzko opłakiwał swój upadek,
    Święty Pawle, któryś z prześladowcy Jezusa Chrystusa tak wielkim światłem Kościoła został,
    Święty Piotrze, którego Anioł z więzienia uwolnił,
    Święty Pawle, któryś dla wiary największe prześladowania wycierpiał,
    Święty Piotrze, któryś przez pokorę głową ku ziemi zwrócony ukrzyżowany został,
    Święty Pawle, któryś dla wiary Chrystusowej ścięty został,
    Święci Piotrze i Pawle, niezwyciężone podpory Kościoła Bożego, módlcie się za nami.
    Święci Piotrze i Pawle, którzyście za przykładem Pana naszego, Jezusa Chrystusa, poświęcili się dla zbawienia dusz ludzkich,
    Święci Piotrze i Pawle, którzyście krew swoją za świętą wiarę przelali,
    Przez trudy i owoce apostolskiej pracy Waszej, módlcie się za nami.
    Przez chwałę, której teraz w niebie zażywacie,
    Abyśmy także do chwały niebieskiej dostać się mogli, módlcie się za nami.
    Abyśmy wiarę świętą Kościoła katolickiego niezachwianą do śmierci zachowali,
    Aby Bóg łaską swoją wszystkich kapłanów w służbie Kościoła świętego wspierać raczył, módlcie się za nami.
    Aby Bóg małżonków w zaprzysiężonej wierności wzajemnej, a dzieci w synowskiej miłości utrzymywać raczył,
    Aby Bóg rodziny nasze opieką swą miłościwą otoczyć raczył,
    Abyśmy od zarazy, głodu i wojny zachowani byli, módlcie się za nami.
    Abyśmy od wszelkiego niebezpieczeństwa duchowego w ostatniej godzinie życia uwolnieni byli, módlcie się za nami.
    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
    Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
    W.: Tyś jest Piotr, [czyli „opoka”],
    O.: A na tej opoce zbuduję Mój Kościół.
    Módlmy się: Boże, który świętemu Piotrowi, Apostołowi Twojemu, dałeś klucze Królestwa Niebieskiego, dałeś także moc najwyższą związywania i rozwiązywania, spraw, prosimy, abyśmy za jego przyczyną z więzów naszych grzechów rozwiązani byli. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
    W.: Tyś jest naczynie wybrane, święty Pawle,
    O.: Głosicielu prawdy na całym świecie.
    Módlmy się: Boże, któryś przez nauczanie świętego Pawła mnóstwo pogan oświecił, spraw, prosimy, abyśmy doznali u Majestatu Twego opieki TEGO, którego jako Apostoła narodów czcimy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
    Podpory niewzruszone Kościoła Bożego, święci Piotrze i Pawle, przyczyńcie się za nami grzesznymi u Pana, który Wam dał wiekuistą zapłatę.
    Racz mi uprosić, Piotrze święty, abym był w miłości gorliwy, w wierze niewzruszony, i abym wraz z Tobą umiał się poświęcić dla Ukrzyżowanego Jezusa naszego. Niech i ja, nie po trzykrotnym, lecz niezliczonym, niestety, odstąpieniu i zdradzeniu Boga nawrócę się szczerze ku Niemu bez powrotu do grzechu.
    Pawle święty, naczynie wybrane, głoszący Imię Pańskie przed narodami, racz uprosić u Boga, abym się stał naczyniem łaski i błogosławieństwa Jego. Naucz mnie znać i kochać Tego, który nas ukochał aż do śmierci… Niech wraz z Tobą nic nie mam prócz Jezusa Ukrzyżowanego…
    Niech w wierze przez Was wzmocniony, w miłości i nadziei przez modlitwy Wasze utwierdzony, żyję i umieram w Bogu, przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.

    • Beata pisze:

     Paweł
     Dziękuję.
     Piękna litania. Jak ją czytałam na modlitwie miałam nieodparte wrażenie, że Duch Boży nam podsuwa konkretne ,”lekarstwo ” na wzmocnienie naszego Papieża.
     Będę się modlić, aby następca czerpał wzór ze Św. Piotra. A z kolei św. Piotr i Paweł Jego prowadzili w tej zagmatwanej rzeczywistości.
     Może ktoś Z Was podobnie myśli?!
     Pozdrawiam
     Z Panem Bogiem

    • Paweł pisze:

     «Duch Boży nam podsuwa konkretne ,”lekarstwo ” na wzmocnienie naszego Papieża.
     Będę się modlić, aby następca czerpał wzór ze Św. Piotra. A z kolei św. Piotr i Paweł Jego prowadzili w tej zagmatwanej rzeczywistości.
     Może ktoś Z Was podobnie myśli?!»
     – – – Mnie się w TYM kontekście nasuwa zawsze ANALOGIA do takiego fragmentu Księgi Wyjścia:
     Wj 17, 8 Amalekici przybyli, aby walczyć z Izraelitami w Refidim. 9 Mojżesz powiedział wtedy do Jozuego: «Wybierz sobie mężów i wyruszysz z nimi na walkę z Amalekitami. Ja jutro stanę na szczycie góry z laską Boga w ręku». (…) 11 JAK DŁUGO Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, IZRAEL miał PRZEWAGĘ. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita. 12 Gdy ręce Mojżesza ZDRĘTWIAŁY, wzięli kamień i położyli pod niego, i usiadł na nim. Aaron zaś i Chur PODPARLI JEGO RĘCE, jeden z tej, a drugi z tamtej strony. W TEN SPOSÓB aż do zachodu słońca były ręce jego STALE WZNIESIONE wysoko. 13 I tak zdołał Jozue pokonać Amalekitów i ich lud ostrzem miecza. – http://www.biblia.pl/rozdzial.php?id=67

 2. Estera pisze:

  Kochani, leżę plackiem, całkowicie bez siły. Covid a do tego wymioty. Proszę o modlitwę.

 3. Bożena pisze:

  Wąwolnica ma nowego egzorcystę, ks. Mariana Bartnika, który do niedawna pełnił tę posługę w Krężnicy Jarej. Ks. Pęzioł na pewno będzie go wspierał z nieba.

 4. Jolantae pisze:

  Kochani czy ktoś wie jak zaradzić na trądzik różowaty w stadium bardzo zaognionym? I nie mówię tu o jakis ciezkich lekach, przy których każą przyjmować antykoncepcję ( odrzucam) ale jakichś naturalnych maściach, ziołach itp. Będę wdzięczna za wszelkie porady. Bóg zapłać

  • Beata pisze:

   Maseczka z mielonego lnu jako składnik kojący podrażnienia i olej z pestek winogron na nawilżenie i zmniejszenie rumienia. Maści z nagietka lub pięciornika Linotormentille można wypróbować na wypryski.Koniecznie kremy na dzień filtr 50 plus.
   Dieta jest wskazana i badanie na Helicobacter pylori. W literaturze pisze , że często jest przyczyną trądziku i trzeba go wyrugować. Terapia antybiotyków. Mycie odpowiednie twarzy, delikatne wycieranie bez pocierania, bo wzmacnia się rumień. Woda przegotowana lub płyn mineralny Cetaphil.
   To u nas popularne. Ogarniam modlitwą
   🙏🙏

  • AGA pisze:

   Maść z wit. A mi pomaga. Kosztuje ok. 5 zł w aptece.

  • AGA pisze:

   Dokładna nazwa to maść ochronna z wit. A. Przeważnie jest w tubce 25 g. U mnie się doskonale sprawdza.

  • krysia pisze:

   Proszę sobie zrobić w lecie olej z krwawnika, kwiatki zerwać zmacerowac spirytusem, zalać oliwą, zostawić na ok 2 3 tygodnie gotowe

  • Beata pisze:

   Jolanta
   Jeden ze ” starszych ” dermatologów wypisuje pacjentom Rozex ( metronidazol,)
   na noc a do pielęgnacji kremy firmy Pharmaceris R na dzień,( ma filtr już) i na noc.
   Szczęść Boże

   • Kaśka pisze:

    Proszę spróbować diety bezmlecznej (nie tylko bezlaktozowej, ale zupełnie bezmlecznej) i diety bez pszenicy. Najlepiej na 4 tygodnie odstawić jedno, a potem drugie. Obserwować czy jest poprawa. Często eliminacja alergenu pomaga. Z nowych terapii: steryd (np Locoid) do wyciszenia ostrego stanu zapalnego, a potem Soolantra.

 5. wobroniewiary pisze:

  Proszę o modlitwę jestem z Anią w szpitalu na SORze… testy prześwietlenia za nami teraz czekanie na lekarza a mi spadł jeszcze cukier….

 6. Małgorzata pisze:

  🙏🙏🙏

 7. Endriu pisze:

  Dość szokujący film o grypie „hiszpance” . Czyżby historia miała się powtarzać?
  https://rumble.com/vq5rml-grypa-hiszpanka-a-covid-19.-jaki-zwizek-sprawd.-film-utrzyma-si-na-yt-zaled.html

 8. Ewa pisze:

  Witam wszystkich serdecznie , ja też od kilku lat borykam się z trądzikiem różowatym. Byłam u dermatologa który na początku wypisał mi antybiotyk, bardzo dobra jest też maść solantra i stosowałam jeszcze iwostin krem z filtrem. Ostatnio odkryłam naturalny sposób na trądzik nie tylko różowaty robię tonik z tymianku który niweluje krostki i zaczerwienienie. Moja skóra teraz jest gładka i bez rumienia.

 9. Kasia pisze:

  @Beata dziękuję za Twoje porady. Jeżeli chodzi o immunotrofinę to podawałam ją jakiś czas córce, bo jest tam jod. Obecnie podaję Jodovit. Synowi też zaczęłam podawać plus mleczko pszczele , cynk,q10, d3,k2 i omega3 wszystko firmy now foods.
  Wczoraj byłam z córką u endokrynologa, już trzeciego w przeciągu kilku miesięcy, wydałam na to wszystko dużo pieniędzy i uświadomiłam sobie, że do czerwca, gdzie będzie rok jak czekać będę na NFZ, nic to nie zmieniło. Wg wszystkich endo na razie te pół tarczycy działa dobrze i tyle. Jednak jedna skierowała nas do szpitala za miesiac widzac, że bardzo się denerwuję tym słabym wzrostem dziecka. Wczorajsza endo stwierdziła, że do czerwca, do wizyty na NFZ mam dać dziecku spokój. No to teraz to już nie wiem co robić. Zrezygnowac ze szpitala…Dziecko spadło ze wzrostem ale ja wysoka też nie jestem, choć mąż wysoki i może mieć po mnie wzrost. Nie wiem, bo jednak ja byłam wyższa w jej wieku a ona dosłownie poleciała w tych siatkach przez 3 lata i jest pod 10 centylem.
  Dodatkowo powiedziałami, że jodem popsuję jej te poł tarczycy, które jest zdrowe i działa. Mówiła ze to internetowe wymyślanie, że w Polsce nie ma niedoborów jodu. Ja widzę tylko, że od kiedy podaję jod to TSH lekko spadło. I nie wiem, co robić. Ta immunotrofina ma jod ale z tego, co czytałam to wiele dzieci ją pije.
  Chciałam jeszcze dopytać o srebro koloidalne w sprayu do nosa. Wczoraj zamówiłam, jest tanie w porównaniu ile wydałam na te wszystkie lekarstwa, co synowi przepisała laryngolog a czytałam, że pomaga ludziom. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie?
  Wczoraj wieczorem byłam z synem na rekolekcjach u ks Dominika Chmielewskiego, czuję pokój w sercu. Dziś są ostatni dzień i mój syn chce znów pójsć i chyba wybierzemy się całą rodziną.
  Ja już widzę trochę po co nam był ten covid, jak od tych 2 mcy stajemy sie pokorniejsi, widze zmianę w mężu, ktory wcześniej bardzo pewny siebie na wysokim stanowisku w pracy, teraz zaczyna pokornieć i słyszę od niego takie teksty dotyczące wiary itp że zadziwia mnie. Ja uświadomiłam sobie, że moim bożkiem są moje dzieci i ich zdrowie.Ciagle to przeżywam, zamartwiam się, rozpraszam podczas modlitwy. Tylko jak do zdetronizować?
  Pamiętam o Was w modlitwie codziennej. Niech Dobry Pan Bóg Wam wszystkim błogosławi!

  • Maggie pisze:

   Vit B2 jest ważna dla tarczycy ale oczywiście nie tylko, bo i przysadka mózgowa etc. Rtg u dentysty … to ważne❗️, bo jeśli takie potrzebne to konieczny jest specjalny, ochronny „fartucho-śliniak” nakładany na pacjenta, aby chronić przed radiacją tarczycę (ile chroni nie wiem, ale to zawsze coś, zwłaszcza w ciągu życia „zbierane”).

   Esko dzieci z ich przyszłością każdego dnia, nadal, oddawaj Bogu ale z prośbą: niech w nich wypełnia się Jego Wola, niech one wypełniają Jego Wolę, bo przecież Twoja troska i matczyna miłość dzieci sama w sobie nie jest grzechem – a o tym przecież wiesz, myśląc o zachowywaniu proporcji.
   Może? potrzebujesz więcej ufności (i wygnania ducha oskarżania siebie?) i stąd potrzebujesz Psalmu 91 tj jego budujących myśli przewodnich, oraz jakby z włączenia ich do codziennego modlitewnego uwielbienia Pana Boga „Kto się w opiekę odda Panu swemu, a całym sercem szczerze ufa Jemu …”etc – sam tekst bez śpiewu już wnosi spokój i refleksję (choć, w pewnym momencie, dosłowna „jazda” na lwie czy smoku może brzmi dziwnie, jeśli nie widzi się w tym rodzaju metafory).

   Twoje dzieci wychowujesz z miłością i w miłości do Pana Boga, a to trudne, zwłaszcza w dzisiejszych „nowoczesnych” czasach … bo zły się sroży atakując rodzinę i miłość do Boga (chytrze i w zamiarze „oskubania” z wiary i życia w Bogu, z Bogiem i dla Boga). Niech Duch Święty prowadzi, a Matka Najświętsza otula nieustannie płaszczem Swej Opieki. ❣️❤️❣️
   💕🙏🏻❣️

 10. duszyczka pisze:

  Od 4.50 minuty widać jak wierni przekazują sobie patenę w czasie udzielania Komunii św. Czy dziś nie można również tego praktykować? Szczególnie tam, gdzie np. brakuje ministrantów podczas sprawowania Ofiary Mszy św. Ale czy dziś kapłani będą otwarci na taką sugestię i praktykę?

 11. wobroniewiary pisze:

  Do „gnaz2015”
  To jest polska strona katolicka, ja nie znam ang. i nie będę wpuszczać twoich komentarzy, gdzie dajesz linki do wpisów i filmów po ang. a ja nie wiem o co tam w nich chodzi, do tego jakieś niezrozumiałe teksty o abpie z Łodzi do wojowników (rzucone hasło a ja nie wiem nawet co masz na myśli) – dlatego twoje komentarze, które są niejasne co do treści i intencji nie przechodzą, bo nie mogę wpuszczać czegoś, o czym nie mam pojęcia.
  Ewa

 12. Ewa pisze:

  Przepis na tonik z tymianku 1/4 łyżeczki suszonego tymianku zalewam 1/4 szklanki wrzątku przykrywam talerzykiem. Po wystudzeniu odcedzam, przemywam skórę 2 razy dziennie wacikiem. Co trzy dni robię świerzy napar. Tonik usuwa sebum i nawilża skórę. Mi pomaga, ja nie mogę pić kawy rozpuszczalnej od razu mam pogorszenie skóry. Mam nadzieję że pomoże.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s