Ks. Adam Skwarczyński poleca film o Loreto, o Polakach oraz o polskiej kaplicy w Sanktuarium Loretańskim

10 grudnia: wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej

+JMJ
Zachęcam do obejrzenia ciekawego filmu o Loreto i o Polakach i polskiej kaplicy tamże. Warto – dziś aktualne w Liturgii.
Trzeba przewijać tekst prawie do dołu, aż pojawi się film – kliknij
ks. Adam Skwarczyński

Najświętsza Maryja Panna Loretańska

Figura Matki Bożej Loretańskiej z Dzieciątkiem

Kult Matki Bożej Loretańskiej wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loreto. Jak podaje tradycja, jest to dom z Nazaretu, w którym Archanioł Gabriel pozdrowił przyszłą Matkę Boga i gdzie Słowo stało się Ciałem. Sanktuarium w Loreto koło Ankony (we Włoszech) jest pierwszym maryjnym sanktuarium o charakterze międzynarodowym i stało się miejscem modlitw wiernych. Wewnątrz Domku nad ołtarzem umieszczono figurę Matki Bożej Loretańskiej, przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce. Rzeźba posiada dwie charakterystyczne cechy: jedna dalmatyka okrywa dwie postacie, a twarze Matki Bożej i Dzieciątka mają ciemne oblicza. Pośród kaplic znajdujących się w bazylice warto wspomnieć Kaplicę Polską, ozdobioną freskami w latach 1920-1946, przedstawiającymi dwa wydarzenia z historii Polski: zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem oraz cud nad Wisłą.

2000 lat temu w ciepłym klimacie Palestyny ludzie znajdowali schronienie w grotach wykuwanych w skałach. Czasem dobudowywano dodatkowe pomieszczenia. I tak pewnie postąpili Joachim i Anna, bo ich dom znajdował się obok groty, zbyt małej dla powiększającej się rodziny. Już pierwsi chrześcijanie otaczali to skromne domostwo opieką i szacunkiem. Między innymi cesarzowa Helena w IV w. zwiedziła je, pielgrzymując po Ziemi Świętej, i poleciła wznieść nad nim świątynię. Obudowany w ten sposób Święty Domek przetrwał do XIII w., chociaż chroniący go kościół był parokrotnie burzony i odbudowywany.
Gdy muzułmanie zburzyli bazylikę chroniącą Święty Domek, sam Domek przetrwał, o czym świadczą wspomnienia pielgrzymów odwiedzających w tym czasie Nazaret. Jednak po 1291 r. brakuje już świadectw mówiących o murach tego Domku. Kilka lat później domek Maryi „pojawił się” we włoskim Loreto. 

Okazało się, że legenda ta wcale nie jest taka daleka od prawdy. W archiwach watykańskich znaleziono dokumenty świadczące o tym, że budynek z Nazaretu został przetransportowany drogą morską przez włoską rodzinę noszącą nazwisko Angeli, co po włosku znaczy aniołowie. Cała operacja przeprowadzona była w sekrecie ze względu na niespokojne czasy i strach o to, by cenny ładunek nie wpadł w niepowołane ręce. Była to na tyle skomplikowana akcja, że bez udziału Opatrzności i wojska anielskiego wydaje się, że była nie do przeprowadzenia. Nie od razu przewieziony budynek znalazł się w Loreto. Trafił najpierw do dzisiejszej Chorwacji, a dopiero po trzech latach pieczołowicie złożono go w całość w lesie laurowym, stąd późniejsza nazwa Loreto. Nie ulega też wątpliwości, że to ten sam Domek. W XIX w. prowadzono szczegółowe badania naukowe, które w pełni potwierdziły autentyczność tego bezcennego zabytku.

Z Loreto związana jest też Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, która rozbrzmiewa również w polskich kościołach i kapliczkach każdego roku, zwłaszcza podczas nabożeństw majowych. Mimo że w historii powstało wiele litanii maryjnych, to powszechnie i na stałe przyjęła się właśnie ta, którą odmawiano w Loreto. Została ona oficjalnie zatwierdzona przez papieża Sykstusa V w 1587 r.

Litania Loretańska do NMP

Kyrie, elejson.  Chryste, elejson. Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas.  Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże,  zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,  zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże,  zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże,  zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo,                                                             módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko,  
Święta Panno nad pannami,  
Matko Chrystusowa,  
Matko Kościoła,  
Matko łaski Bożej,  
Matko nieskalana,  
Matko najczystsza,  
Matko dziewicza,  
Matko nienaruszona,  
Matko najmilsza,  
Matko przedziwna,  
Matko dobrej rady,  
Matko Stworzyciela,  
Matko Zbawiciela,  
Panno roztropna,  
Panno czcigodna,  
Panno wsławiona,  
Panno można,  
Panno łaskawa,  
Panno wierna,  
Zwierciadło sprawiedliwości,  
Stolico mądrości,  
Przyczyno naszej radości,  
Przybytku Ducha Świętego,  
Przybytku chwalebny,  
Przybytku sławny pobożności,  
Różo duchowna,  
Wieżo Dawidowa,  
Wieżo z kości słoniowej,  
Domie złoty,  
Arko przymierza,  
Bramo niebieska,  
Gwiazdo zaranna,  
Uzdrowienie chorych,  
Ucieczko grzesznych,  
Pocieszycielko strapionych,  
Wspomożenie wiernych,  
Królowo Aniołów,  
Królowo Patriarchów,  
Królowo Proroków,  
Królowo Apostołów,   
Królowo Męczenników,  
Królowo Wyznawców,  
Królowo Dziewic,  
Królowo wszystkich Świętych,  
Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta,  
Królowo wniebowzięta,  
Królowo różańca świętego,  
Królowo rodziny,  
Królowo pokoju,  
Królowo Polski 

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  zmiłuj się nad nami.

K: Módl się za nami, Święta Boża Rodzicielko.|
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się. Panie, nasz Boże, daj nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała, i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Antyfona:
Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.

Modlitwa św. Bernarda:
Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. W. Amen

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

68 odpowiedzi na „Ks. Adam Skwarczyński poleca film o Loreto, o Polakach oraz o polskiej kaplicy w Sanktuarium Loretańskim

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

  • Damian pisze:

   W Polsce działa wydawnictwo Loretanek, które odwołuje się w swoich publikacjach do świętej rodziny. Ciekawą publikacją jest „Anioł stróż”, który wydawany jest z płytą ze słuchowiskami dla dzieci. Co ciekawe w dzisiejszych czasach płyty CD tracą coraz bardziej na popularności, ale „Anioł stróż” ciągle jest popularny – z opini mam słyszę, że taka płyta świetnie nadaje się do zajęcia małych dzieci czymś w podróży samochodowej.

   • Marta pisze:

    Kupujemy namiętnie „Anioła Stróża” 🙂 Moja 6-latka zakochana w opowiadaniach. A piosenki tak dobrane, że córka non stop podśpiewuje. Polecam z całego serca 🙂

 2. babula pisze:

  Kochani Dziękuję Bardzo za modlitwę. Nasza wnuczka dziś się urodziła. Córka i wnuczka dzielnie zniosły poród i są zdrowe. Co chwilę dziękuję Panu Bogu, Matce Bożej, sw.s.Faustynie i duszom czyscowym ( bo modliłam się także przez ich wstawiennictwo).
  Panie Boże tyle nam dałeś więc proszę Cię o więcej: spraw by to dzieciątko rosło na Twoją chwałę, by była Ci wierna, kochała Cię i ludzi wśród których będzię żyła.

 3. xcvb pisze:

  https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/biontech-chef-ugur-sahin-zu-omikron-wir-sollten-schon-nach-drei-monaten-einen-booster-anbieten-a-df4b3d0d-1945-4c44-b0c7-be40e87e6268

  Wywiad z tworca szczepionki, ktory twierdzi ze dawke trzeba bedzie przyjmowac co 3 miesiace( polecam wrzucic do translatora) i pewnie ostatecznie na tyle bedzie starczal paszport szczepionkowy. oczywiscie kolejnym etapem bedzie wprowadzenie platnych szczepien i wywolanie hiperinflacji. w ten sposob nie bedzie juz osob ktore nie chca sie szczepic ale beda tylko takie ktorych nie stac na szczepienie. ludzie beda oddawac caly majatek zeby uzyskac subskrypcje na zycie na kolejne 3 miesiace a potem prawdopodbnie smierc glodowa lub eutanazja. oczywiscie to tylko moja fantazja gdyz prorokiem nie jestem. moim zdaniem w PL mozemy ten ucisk spowolnic. modlitwa i post zlagodza to wszystko. PEACE

 4. Paweł pisze:

  – Jestem gotów pojechać do Moskwy, by prowadzić dialog z bratem – oświadczył papież Franciszek:

  Podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym z Aten do Rzymu papież ujawnił, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu przyjedzie do niego do Watykanu metropolita Hilarion z Patriarchatu Moskiewskiego, by „uzgodnić możliwe spotkanie”. – https://deon.pl/kosciol/papiez-jestem-gotow-pojechac-do-moskwy,1737989https://dorzeczy.pl/opinie/236041/papiez-franciszek-pojedzie-do-moskwy-padly-slowa-dotyczace-murow.html
  A tymczasem «13 listopada 1965 r. widząca Conchita [z Garabandal] zadała Matce Bożej, zapowiadającej nadejście „Ostrzeżenia”, „Wielkiego Cudu” i „Sądu Bożego” [nie mylić z sądem ostatecznym – przyp. red.] pytanie: „Kiedy to nastąpi?”. Matka Boża odpowiedziała: „Gdy Papież powróci z Moskwy”.» – http://p-w-n.de/Garabandal.htmhttp://garabandal.pl/

  • Oko pisze:

   Czytam Ocalenie 2, polecam gorąco, wręcz koniecznie. Idą takie czasy… I widac że ucieczka od tego co będzie jest tylko w Bogu, tylko pod płaszczem Matki Bożej. Choć ucieczka w tym zdaniu nie oznacza wcale zachowania życia tu na ziemi.

  • xcvb pisze:

   oby to byla prawda. wydaje sie ze „czas zaczyna przyspieszac” jak to mowil ks dominik chmielewski. po przeswietleniu sumien bedzie juz z gorki. prawdopodobnie wyjazd ten ma zwiazek z wojna ktora wybuchnie na ukrainie w lutym. W ogole oc do tej rzekomej 3 wojny swiatowej mam mieszane uczucia: z jednej strony wszystk owskazuje na to ze konflit o tajwan ukraine czy izrael-iran jest nieunikniony. z drugie jeden z wiarygodnych dla mnie wizjonerow brazylijskich zapewinial ze maryja obiecala ze 3 wojny swiatowej nie bedzie. Jeszcze inne objawienia rowniez dla mnie wiarygodne mowia ze konflit zacznie sie na bliskim wschodzie i rozleje na caly swiat ale bedzie trwal bardzo krotko. co o tym sadzisz pawle?

   • Paweł pisze:

    Ostrzeżenie – to będzie (nawet poniekąd dosłownie) zatrzymanie czasu na chwilę w TYM akurat MOMENCIE, gdy osiągniemy już kompletne moralne „dno”. To będzie nadnaturalne „zatrzymanie świata” na chwilę, by sobie ON uświadomił, że +jeszcze nieomal tylko ‚chwila’, a nastąpiłby KONIEC (= np. właśnie III wojna światowa, potencjalnie bardzo NIEDŁUGA, bo przecież w dzisiejszych czasach: JĄDROWA…)+.
    I ludzie będą musieli WYBRAĆ: albo „w tę”, albo „we w tę”.
    Conchita z Garabandal mówiła, że nie wierzy, by świat mógł być aż tak zatwardziały, żeby nawet WTEDY się nie zmienił. Natomiast… Glenn Hudson, prowadzący dla niej bloga ‚Garabandal info’ już sam taki tego pewien nie jest… Niemniej jednak w Garabandal było wyraźnie w objawieniach „przyobiecane”, że z kolei w wyniku Wielkiego Cudu nawróci się ROSJA!
    Tak że ja prywatnie myślę, że: ALBO nastąpi nawrócenie (wystarczające) świata po Wielkim Ostrzeżeniu, ALBO… już pora będzie chyba na tego ŚWIATA ostateczny KONIEC!!!
    To ludzie będą wybierać [„demokratycznie”]. I to wynik tego „głosowania” zadecyduje o ‚epilogu’ dziejów tej ziemi.

 5. Monika pisze:

  Proszę jeśli ktoś ma dobre i wiarygodne źródło o informację, że te szczepionki na covid są wytwarzane na ludzkich płodach.Pewna Pani dr medycyny w swej rozterce czy ma się szczepić czy nie, osobiście pytała o to firmę farmaceutyczną a ta zaprzeczyła.To gdzie jest prawda?

 6. Mzz pisze:

  Ludzie błagam o modlitwę!!! Za poparzone kilkumiesięczne dziecko, może już nigdy nie odzyskać wzroku. Jezu ratuj! Rozsyłanie gdzie się da

 7. Mikael pisze:

  Bóg dopuszcza na współczesne pokolenie oczyszczenie, które ma doprowadzić ludzkość do opamiętania, nawrócenia i przyjęcia Jego miłosierdzia. Oczyszczenie jest konieczne, abyśmy poznali w prawdzie, kim jesteśmy i po jakiej stoimy stronie – Boga czy Antychrysta. Czasy ostateczne nie mogą być jednak biernym wyczekiwaniem wydarzeń zagrażających Ziemi, ale domagają się konkretnych zachowań i działań, które mają pomóc nam przetrwać trudny czas próby i umocnić się duchowo – przypomina ks. Sławomir Kostrzewa w konferencji wygłoszonej w Niepokalanowie, 4 grudnia 2021 r.
  Ks. Sławek wypowiada się również m.in. na temat objawień w Trevignano Romano

 8. Bogusia pisze:

  Kilka godzin temu,odeszla do Pana moja ukochana Siostra Halina (opiekowala sie umierajaca Mama)- prosze o modlitwe za Obydwie.
  Moje serce peklo (przez covid, nie moge byc tam obecna…nawet na pogrzebie ).
  Tobie Panie Boze ofiaruje moje cierpienie. Amen!

  Serdecznie dziekuje za modlitwe!

 9. Maggie pisze:

  Proszę o wspomożenie modlitwą za Tadeusza, który przeziębił się odśnieżając chodnik, dostał gorączki, a kiedy ona przeszła, po niepełnych dwóch dniach … nagle przestał chodzić … jak grom z czystego nieba … lub (?) klątwa .. i nie wiem czym to się skończy. BÓG ZAPŁAĆ.💕❣️

 10. duszyczka pisze:

  PROSBA z Kosciola Domowego z Lublina : Prosze o szturm modlitewny przez najblizsze 48 godzin Prosba o modlitwe za dzieci Marysi, ktore sa chore na sepse. Niestety najmlodszy trzymiesieczny Tymek zmarl w piatek. Szymek i Piotrus (2 i 4 latka) sa w szpitalu i walcza o zycie… Poproscie kogo mozecie o modlitwe… ” Przekazcie gdzie sie da..+

  • Stryk pisze:

   Panie Jezu daj zdrowie Szymkowi i Piotrusiowi .

   • Maggie pisze:

    @Stryk: Nie, nie był szprycowany, choć wierzy mediom. Nie może nawet siedzieć i jeść, ani pić. Dziś na wszelki wypadek, podałam mu Naproxen, który ledwo przełknął (przez plecy i pod pachami przeciągnęłam złożone odpowiednio prześcieradło i udało się z trudem przytrzymać, by/aby pionowo tj na siedząco przełknął, popijając ciut tabletki), a ma gorączkę bo wróciła.

    Zaraz wracam robić kompresy, aby zbić temperaturę i do modlitwy we WSZYSTKICH WOWIT’owych intencjach z Bóg zapłać za wspomożenie. 💕🙏🏻❣️

  • Marta pisze:

   Ta sytuacja wydarzyła sie chyba dwa lata temu. Tymuś jest aniołkiem, dwaj bracia mają sie dobrze.

 11. duszyczka pisze:

  Ciekawy film pt. „Faza 7” i co ciekawe z 2011r.
  Jest początek XXI, panikę wśród ludności wywołuje śmiertelny wirus.
  Pokazane są stosunki sąsiedzkie podczas pandemii. Budynek z mieszkańcami zostaje objęty kwarantanną, mieszkańcy nie mogą wychodzić – zaczyna się walka o przeżycie, o zapasy, podejrzenia o choroby itd., a nawet minowanie schodów.
  Do ok.1,5 minuty jakość kiepska, ale później jest ok.

  https://zaq2.pl/video/zpqk

 12. Helena pisze:

  +++ we wszystkich intencjach

 13. Edyta pisze:

  +++ we wszystkich intencjach ❤

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s