Ks. prof. Robert Skrzypczak: Ogień w Kościele. Nadzieja w czasach kryzysu

Niemało uwagi poświeciliśmy fizjonomii dzisiejszego Kościoła, jego miejscu w świecie, jego denerwującej słabości i skłonności do dezercji z pola walki duchowej współczesnych mieszkańców globalnej wioski. Wytężaliśmy wzrok, by doszukiwać się w nim zalążków odradzającej się świętości i Bożego szaleństwa. Złości nas i irytuje obecny stan, bo nam na Kościele zależy. Nikt nie będzie wylewał łez nad sprawami o nikłym znaczeniu. Tymczasem bolą nas i niepokoją ci, za których gotowi jesteśmy oddać życie.
ks. Robert Skrzypczak

Nadzieja w czasach kryzysu

„Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął”.
Łk 12, 49

Jaka jest przyszłość Kościoła?
Czy z wiary pozostaną tylko zgliszcza i nostalgiczne wspomnienia?
Czy ogień, który jest w Kościele, może jeszcze rozpalić serca wierzących?

Ksiądz Robert Skrzypczak, ceniony kapłan i rekolekcjonista, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim odkrywa korzenie kryzysu wiary, który osłabia misję i powołanie Kościoła w świecie. Wielu wiernych ma wrażenie, że jest w płonącym domu, i pragnie go jak najszybciej opuścić.

Przyglądając się najtrudniejszym momentom w najnowszej historii Kościoła, pokazując jego słabości i skłonność do unikania konfrontacji, autorzy starają się wskazać  i na nowo odkryć, że jedynym ratunkiem dla ocalenia wspólnoty wierzących jest świętość. Przypominają, że Boży ogień rzucony przez Jezusa na ziemię ma moc nie tylko spopielić to, co nie jest święte, ale na nowo rozpalić serca i sumienia wierzących.

Ks. prof. Robert Skrzypczak – ceniony rekolekcjonista, autor i tłumacz wielu książek, m.in. ks. Dolindo Ruotolo, W twej duszy jest Niebo. Konferencje i świadectwa. Jeden z pierwszych popularyzatorów osoby ks. Dolindo w Polsce. Profesor Akademii Katolickiej w Warszawie. Wyróżniony nagrodą „Totus” (2013) za propagowanie nauczania św. Jana Pawła II oraz Medalem św. Edyty Stein (2017). Współpracuje z redakcją „Gościa Niedzielnego”

O książce: kliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Ks. prof. Robert Skrzypczak: Ogień w Kościele. Nadzieja w czasach kryzysu

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. wobroniewiary pisze:

  9. dzień nowenny do św. Judy Tadeusza

  O św. Judo Tadeuszu, chwalebny Apostole – niechaj będzie na wieki błogosławione imię Twoje, niech rosną zastępy Twych czcicieli, do których i ja jeden z najgorliwszych, aż do oddania ducha mojego, należeć będę, albowiem serce moje i dusza i każde włókno ciała mego odczuwa zbawczą prawdę głoszoną od wieków, że kto wyciąga do Ciebie ręce i serdecznie w największej wierze prosi Cię o ratunek i pomoc – temu Ty swego orędownictwa nie odmawiasz.

  Czcić Cię będę i głosić chwałę Twego Imienia, albowiem płynie ku mnie, dzięki Twemu wstawiennictwu, błogosławieństwo Boże. Amen.

  Ojcze nasz… Zdrowaś… Chwała Ojcu…

 3. wobroniewiary pisze:

  Do Polaków Ojciec Święty powiedział:

  „Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Na prośbę polskiej fundacji «Życiu tak» poświęciłem dzisiaj dzwony noszące tytuł: «Głos nienarodzonych», które zostaną przekazane do Ekwadoru i na Ukrainę. Niech będą dla tych narodów i dla wszystkich znakiem mobilizacji do obrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci – podkreślił Papież. – Niech ich brzmienie głosi światu «Ewangelię życia», budzi sumienia i pamięć o nienarodzonych. Polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko, którego życie dane przez Boga jest święte i nienaruszalne. Z serca wam błogosławię.“

  https://www.fronda.pl/a/papiez-do-polakow-modlcie-sie-za-kazde-poczete-dziecko,168773.html

 4. wobroniewiary pisze:

  Dlaczego katolik nie może świętować Halloween? Czy to katolicka przesada, czy ochrona przed realnym zagrożeniem? Gośćmi Tematu Dnia byli Patrycja Hurlak, aktorka i ks. dr hab. Robert Skrzypczak, którzy w rozmowie z Magdą Korzeniewską ostrzegali przed zabawą w „święto demona”.

 5. wobroniewiary pisze:

  (…) Dzieci moje, czasy są ciężkie, całą ziemię nadal spowijają ciemności, proszę was o wiele modlitwy, nawrócenie jest pilne.
  Proszę was jeszcze raz: na święto szatana (Halloween) pozostańcie w domu na modlitwie i zapalcie błogosławioną świecę, niestety sekty satanistyczne będą odprawiać potworne rytuały, ale nie bójcie się, moi aniołowie są z wami i w miarę upływu czasu będą coraz liczniejsi, wszystko jest gotowe do ostatecznej bitwy.
  Teraz błogosławię was w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, amen.”

 6. im pisze:

  Moje i sprawy moich najbliższych w czasie Nowenny Pompejańskiej.
  Wpis z 19.08.br
  Wielka Nowenna Pompejańska ze Wszystkimi Świętymi w naszych wspólnych intencjach (8 września – 31 października)
  Kochani Czytelnicy, obecnie omadlamy biskupów w Polsce i na świecie, modliliśmy się w intencjach NMP, za dusze czyśćcowe i wielu innych intencjach – ale nie oszukujmy się, że sami nie potrzebujemy omodlenia siebie i naszych spraw.
  Jeden szuka pracy, drugi chce spłacić długi, ktoś inny nie ma pieniędzy, by wystawić najskromniejszy pomnik zmarłym rodzicom, inny ma chorych rodziców, współmałżonka czy dzieci. Ktoś sam choruje czy nie ma sił do niesienia krzyża z alkoholikami czy z innych powodów a ktoś czeka na sprawiedliwy wyrok sądowy czy na nawrócenie dzieci… Ile ludzi – tyle spraw. Dlatego też zróbmy wielki zryw modlitewny i odmówmy wspólnie Nowennę Pompejańską w naszych wspólnych intencjach, a wierzę, że jeśli są zgodne z Wolą Bożą, to zostaną szybko wysłuchane.

  Moja odpowiedź: im pisze: 19 sierpnia 2021 o 19:52
  Wspaniała intencja, gdyż wszyscy razem o pomoc Królowej Nieba i Ziemi w utrudzeniu problemami naszego życia, naszych dzieci i młodzieży (a właśnie nowy rok szkolny).

  1. Mój wnuczek (kl. VII) z autyzmem po dziecięcych szczepionkach. W ogromnym stresie rozpoczyna rok szkolny. Lęki nasiliły się ogromnie po ostatnim roku szkolnym. Matka dziecka (moja córka) decyduje o zabraniu go ze szkoły i podejmuje trud nauczania domowego. Dziecko uczestniczy w spotkaniu z psychologiem, logopedą, rehabilitantem. Lęki maleją, radość życia powraca.
  2. Drugi wnuczek (kl. II LO) w szkole podstawowej kl. VII-VIII przeżył traumę dręczenia psychicznego od kolegów z klasy. Wychowawczyni była zaprzyjaźniona z matką „szefa” tej paczki (matka osoba zamożna, prowadząca własną firmę, po rozwodzie, z nowym przyjacielem). Wychowawczyni nie widziała w nim winy ale widziała w moim wnuczku. Jedynym wspomagającym go był nauczyciel wf, który wprowadził go do klubu wioślarskiego i przez kolejne 2 lata zdobywali I lub II miejsca w ogólnopolskich zawodach. Dwa lata to długa historia, więc pominę szczegóły, a chodziło między innymi o narkotyki. Podrzucali mu do szafki w szatni a kiedy policja przeszukiwała to znalazła. Dochodzenie, przesłuchiwania i wnuczek przekazał prawdę. Chłopcy zostali posądzeni o psychiczny terror. Bał się ich.
  Po podstawówce LO, rok nauki zdalnej. Po rozpoczęciu nowego roku w II-ej klasie poprosił matkę o nauczanie domowe. Klasa była rozbrykana, chłopcy pili alkohol, niektórzy nauczyciele, chcąc opanować sytuację, robili klasówki i oczywiście sypały się oceny najniższe. Zaniżało to średnią oceny.
  Obaj uczą się na 4-5-6.
  3. Mój mąż poszedł do lekarza z powodu bólu ramienia lewego (po drugiej dawce szczepionki 30.03., której byłam przeciwna i tłumaczyłam dlaczego). Otrzymał skierowanie na prześwietlenie. Po prześwietleniu do szpitala – guz w płucu lewym. Dziś odebraliśmy wyniki badań i nie jest to rak. Czeka na kolejny szpital. Napiszę kiedy będzie kolejna diagnoza bo może być to NOP.
  4. Córka, która jest matką tych opisanych chłopców, podejmuje decyzję zawalczyć ze znaczną otyłością.
  5. Córka druga (samotna) doceniona w pracy (działa w rozwiązaniu problemu molestowania uczennic przez nauczyciela), otrzymuje nagrodę.
  6. A ja z ogromnym bólem w klatce piersiowej ograniczającym przewrócenie się z boku na bok w nocy. Badania jak na dzisiaj wskazują niedoczynność tarczycy.
  I to wszystko w ciągu naszej wspólnotowej modlitwy, w czasie której oddawałam nasze trudne sprawy w intencjach Matki Bożej i prosiłam o jej dzieła tam, gdzie uzna to za konieczne.
  Pomysł tej modlitwy był święty a jak widać bardzo potrzebny.
  Serdecznie dziękuję.

  • Bożena pisze:

   Włączając się w Nowennę Pompejańską za dusze czyśćcowe my pomagamy im naszą modlitwą ale i sami zyskujemy pomoc niezwykle potężnych orędowników przed Bogiem.

 7. wobroniewiary pisze:

  2 listopada br. setne urodziny będzie obchodziła dr Wanda Półtawska, przez szereg lat blisko współpracująca z ks. Karolem Wojtyłą, biskupem i papieżem – św. Janem Pawłem II. Z tej okazji w Watykanie oraz Krakowie zostaną odprawione rocznicowe Msze święte

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s