8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi.
Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli: św. Anna i św. Joachim.

swieci_anna_i_joachim_rodzice_NMP

Nie znamy miejsca urodzenia Maryi ani też daty Jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych nam informacji, Maryja przyszła na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Maryi pochodzą z VI w. Święto powstało prawdopodobnie w Syrii, gdy po Soborze Efeskim kult maryjny w Kościele przybrał zdecydowanie na sile. Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. Na Wschodzie uroczystość ta musiała istnieć wcześniej, bo kazania-homilie wygłaszali o niej św. German (+ 732) i św. Jan Damasceński (+ 749). W Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.

Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu – w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim.

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.

We Włoszech i niektórych krajach łacińskich istnieje kult Maryi-Dziecięcia. We Włoszech istnieją nawet sanktuaria – a więc miejsca, gdzie są czczone jako cudowne figurki i obrazy Maryi-Niemowlęcia w kołysce. Do nich należą między innymi: Madonna Bambina w Forno Canavese, Madonna Bambina w katedrze mediolańskiej – najwspanialszej świątyni wzniesionej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny; Madonna Bambina w kaplicy domu generalnego Sióstr Miłosierdzia. Matka Boża-Dzieciątko jest główną Patronką tego zgromadzenia. Czwarte sanktuarium Matki Bożej-Dzieciątka jest w Mercatello – znajduje się tam obraz namalowany przez św. Weronikę Giuliani (+ 1727).

Dzisiejsze święto przypomina nam, że Maryja była zwykłym człowiekiem. Choć zachowana od zepsucia grzechu, przez całe życie posiadała wolną wolę, nie była do niczego zdeterminowana. Tak jak każdy z nas miała swoich rodziców, rosła, bawiła się, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. Dopiero Jej zaufanie, posłuszeństwo i pełna zawierzenia odpowiedź na Boży głos sprawiły, że “będą Ją chwalić wszystkie pokolenia”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

23 odpowiedzi na „8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. wobroniewiary pisze:

  Chcę się podzielić radością ❤
  Dziś rozpoczęliśmy Nowennę w naszych wspólnych intencjach
  U mnie dziś uroczystości odpustowe (mamy Bazylikę Narodzenia NMP i byłam już na uroczystościach wigilijnych na Mszy św. o północy i otrzymałam prezent od Mamy – bardzo maryjny pobożny ksiądz podczas spowiedzi św. sam zaproponował mi swoje kierownictwo duchowe – Bogu i Maryi niech będą dzięki ❤
  Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest stały kierownik duchowy, bo samemu to można…. ale zejść na manowce!
  Mam opiekuna strony, opiekuna ks. biskupa i na miejscu stałego kierownika duchowego, który od lat czyta tę stronę 🙂

 3. wobroniewiary pisze:

  Ks. Grzegorz Bliźniak: „Pytają mnie nieraz ludzie: «Proszę księdza, czy ksiądz udziela Komunii Świętej do ręki?». Wprost mówię: nie udzielam. Może dlatego, że nie muszę, bo nie pracuję w duszpasterstwie i mam ten komfort. Ale gdybym musiał, to też bym nie udzielił, ponieważ jest to wbrew mojemu sumieniu. Moje sumienie mi na to nie pozwala. Miałem kilkakrotnie taką sytuację w Medjugorie podczas pobytu, że ktoś podszedł, wyciągał rękę i chciał Komunię Świętą do ręki. Pokazałem, że nie udzielam ‒ proszę podejść do drugiego kapłana, który udziela i tam można przyjąć. Ja udzielam tylko ust. Jedna osoba otworzyła usta, przyjęła Komunię Świętą do ust, inna osoba przeszła do innego kapłana.

  To nie jest w jakiś sposób ocenianie, umniejszanie drugiego człowieka. Ta osoba miała prawo przyjąć do ręki, ponieważ jest takie prawo, które na to zezwala i było to czymś normalnym, że ona wyciągnęła rękę, natomiast dla mnie jest czymś normalnym, że moje sumienie mi na to nie pozwala, ponieważ jest tak ukształtowane, że dla mnie byłoby to czymś złym. I dlatego nie udzielam Komunii Świętej do ręki ‒ tylko i wyłącznie do ust.

  Sumienie jest naszym sędzią i będzie naszym sędzią, dlatego dbajmy o sumienie, formujmy właściwie nasze sumienie i bądźmy posłuszni głosowi naszych sumień, chociażby miało nas to wiele kosztować”.

  Cała konferencja ks. Bliźniaka na temat łamania sumienia, zwłaszcza w kontekście Komunii na rękę i szczepionek ➡️ https://youtu.be/dK9Mn2cT9hg

  • Anna pisze:

   Matko Boża Siewna, zasiej w naszych sercach wiarę, nadzieję i miłość, do Boga i drugiego człowieka. amen.

   • Maggie pisze:

    @Anna 💕= piękna i krótka modlitwa serca, a ja gaduła dodaję zakończenie: i niech z Twego siewu wzrośnie radość i pogoda ducha❣️Amen❣️

 4. babula pisze:

  Kochani na pewno pamiętacie przypomniane przez Olę słowa Pana Jezusa skierowane do Wandy Malczewskiej nt. osób adorujących Najśw. Sakrament:..” Wytrwajcie w tym nabożeństwie, a ubogacę was cnotami przeciwnymi grzechom głównym. Dam wam moc do zwyciężania pokus wszelkich i cierpliwość do zniesienia wszelkich bied i prześladowań. Nabożeństwo adoracyjne rozkrzewiajcie w rodzinach i gdzie tylko możecie.”… Może odmawialibyśmy naszą Nowennę przed Najśw. Sakramentem wystawionym online a jeśli ktoś ma to szczęście i może to w kościele?
  Adorujmy Jezusa ukrytego w Hostii i ukrytego dla nas w tajemnicach różańcowych, które odmawiamy. Spróbujmy ❤
  Spróbujmy bo Jezus obiecał:.."Gdy się to nabożeństwo rozpowszechni wśród wszystkich klas społeczeństwa w świecie, świat się odrodzi. Nastąpi braterstwo narodów, uświęcenie rodzin… Królestwo Boże zbliży się do was, o które prosicie (ale bez zastanowienia): „Przyjdź Królestwo Twoje!” Obiecał a On jest wierny ! Nie to co my..

  • Magdalena pisze:

   A jak,, właściwie ” formułujemy naszą intencję? ZA całą naszą Wspólnotę?, czy w intencji osobistej. Ja mówię we wszystkich intencjach członków Wowit i w mojej własnej.

   • wobroniewiary pisze:

    Ja mówię jak podałam we wpisie z modyfikacją:
    „Tę nowennę odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca Świętego w mojej i w naszych wspólnych intencjach”

    • babula pisze:

     Ewo nie wiem czy tak można ale ja mówię tak jak napisałaś z tą różnicą, że mówię w moich intencjach, których jest kilka. Przed rozpoczęciem różańca staję przed Najśw. Sakramentem i „rozmawiam” z Jezusem i przedstawiam Mu te intencje. „Rozmawiam” tak długo aż ogarnie mnie spokój i już się niczym nie martwię bo oddałam to w intencjach NP..
     Chociaż wiem, że powinna być Jedna intencja.

    • wobroniewiary pisze:

     Pewnie, że można. Bóg kocha nasze indywidualne z Nim rozmowy 🙂

    • Magdalena pisze:

     Dziękuję, będę i ja tak odmawiać 😊

   • Longin pisze:

    Moja intencja to: …modlę się we wszystkich Twoich intencjach Maryjo, które masz w Swoim Sercu, w tym we wszystkich intencjach wowitowych oraz tych moich…”
    Każda modlitwa płynąca z miłości i otwartego serca jest właściwa, przecież Pan wie wszystko i dostrzega wszystkie rzeczy…

 5. Witek pisze:

  Ks. Glas przypomnienie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s