To narzędzie pozwoli ci rozpoznać ataki Złego Ducha!

Jak rozpoznać Złego Ducha od Dobrego? Jak walczyć z pokusami? Święty Ignacy zostawił nam bardzo praktyczne narzędzie do rozeznawania duchowego. Dan Bure, autor książki „Walka duchowa i rozeznawanie duchowe”, inspirując się pismami Świętego Ignacego, pomaga nam zawalczyć o wiarę w czasach pełnych niepokoju

Zanim nastąpiło jego nawrócenie, św. Ignacy był złym człowiekiem. Mówi się o nim, że prawdopodobnie złamał każde przykazanie przed dniem, kiedy to kula armatnia zmiażdżyła mu nogę podczas bitwy, w której brał udział w swojej ojczyźnie Hiszpanii. W trakcie jego rekonwalescencji Pan otworzył mu oczy na prawdę o duchowej bitwie toczącej się wokół niego i w nim. Jego szwagierka dała mu książki o świętych. Nie miał nic innego do roboty, więc czytał je i rozmyślał. Przykuty do łóżka, podczas długiego powrotu do zdrowia (bez telewizji, YouTube’a, Facebooka, które zagłuszałyby głos Boga) odkrył, że kiedy marzył o ziemskich zwycięstwach i przygodach, zaczynał czuć się samotny, kiedy zaś myślał o tym, jak to by było być świętym, przeciwnie – odczuwał pocieszenie. To był początek wyjątkowej, odmieniającej życie mądrości, jaką  

Głos diabła – Głos Boga

św. Ignacy dał Kościołowi, mądrości znanej jako rozeznawanie duchowe. Ostatecznie jego mądrość rozkwitła jako jasny zestaw wytycznych, które mają pomóc nam zrozumieć, jak postępuje diabeł – jak stara się zwabić nas do piekła i zesłać na nas niepokój – a także jak postępuje Bóg, który chce dać nam pokój i przyciągnąć nas do nieba. Ignacy nazwał te wytyczne „regułami” rozeznawania. Zrozumienie i stosowanie tych zasad pomogło wielu ludziom stać się świętymi.

Wiele lat temu w Instytucie Avila zacząłem prowadzić kurs pod tytułem „Rozeznawanie duchowe 101”. Niezwykle zaskoczył mnie wówczas jego wpływ na słuchaczy. Były wśród nich setki osób wierzących: świeckich, diakonów i księży. Wiedziałem, że reguły ignacjańskie mają moc, ponieważ zmieniły i moje życie. Nie spodziewałem się jednak, że kiedy inni skorzystają z tej samej mądrości, prawie wszyscy doświadczą tego, co można określić jako całkowitą przemianę duchową. Prawdę mówiąc, średnio ponad siedemdziesiąt procent moich słuchaczy mówiło o tym poziomie wpływu!

ZOBACZ WIĘCEJ W KSIĄŻCE „WALKA DUCHOWA”

Czym jest rozeznawanie?

Rozeznawanie polega na zrozumieniu, a następnie podjęciu decyzji dotyczącej inspiracji, które mają wpływ na nasze myśli, słowa i czyny, przyciągając nas do nieba i Boga lub też oddalając nas od nich.

Czytając Nowy Testament i żywoty świętych, możemy znaleźć wyraźne przykłady tego, że trzeba testować każdego ducha i określać, czy reprezentuje on Bożą wolę, czy pragnienia wroga dusz. W Pierwszym Liście św. Jana czytamy: „Umiłowani, nie każdemu duchowi dowierzajcie, ale badajcie duchy, czy są z Boga”. Święty Paweł ostrzegł nas, mówiąc o tej samej potrzebie w Liście do Tesaloniczan, w którym napominał Kościół słowami: „Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie” [1 Tes 5, 21]. W końcu, w Pierwszym Liście do Koryntian [1 Kor 12] rozeznawanie duchowe zostało wspomniane jako dar od Ducha Świętego. Ewidentnie Duch Święty pragnie, abyśmy pilnie starali się zrozumieć, jakie siły usiłują wywrzeć na nas wpływ; czy jest to wpływ człowieka, Boga czy demonów. Zwróćmy teraz uwagę na zrozumienie podstaw dotyczących źródeł inspiracji, a następnie procesu rozeznania.

Skąd pochodzą inspiracje?

Inspiracje mają trzy źródła:

 1. Dobre duchy – przynoszą pocieszenie i starają się prowadzić nas ku Bogu, ku Dobru, bezinteresowności, zjednoczeniu z Bogiem, a w końcu i z niebem. Duchy te są wysłannikami Boga i pragną jedynie naszego dobra.
 1. Złe duchy – są powodem strapienia i prowadzą nas ku ziemskim sprawom, ku ciału, diabłu, egoizmowi, a w końcu piekłu. Duchy te chcą jedynie wyrządzać krzywdę.
 1. Ty – Twoje żądze, choroby, uzależnienia, przekonania, pragnienia i słabości związane z grzechem pierworodnym mogą umożliwiać różnego rodzaju nieduchowe pocieszenia bądź strapienia, a kiedy zaczniesz dochodzić do zdrowia, może się zwiększyć moc duchowych pocieszeń lub strapień.

Fragment pochodzi z książce „Walka duchowa i rozeznawanie duchowe”, Dan Burke, Wydawnictwo Esprit 2021  

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „To narzędzie pozwoli ci rozpoznać ataki Złego Ducha!

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Damian pisze:

  O rozpoznawaniu złego ducha w rodzinach mówił ostatnio w Niepokalanowie ks. Sławomir Kostrzewa
  https://www.youtube.com/watch?v=aGCZHmzizXk

 3. Anula pisze:

  Szczęść Boże!
  Przepraszam, że nie na temat, ale czy ktoś z Państwa nie miałby ochoty dołączyć ( również przekazać bliskim lub znajomym) do krucjaty Jedna Intencja? Tą jedną intencją jest: ” Aby Maryja była bardziej znana i kochana”. Nie ma obowiązku codziennej modlitwy, czy uczynków. Po prostu raz możemy ofiarować post, za jakiś czas oddać np. ulubioną bluzkę koleżance właśnie w tej intencji, innym razem można ofiarować Bogu strach przed zbliżającą się wizytą u dentysty. Jedno „Zdrowaś Maryjo” podczas wieczornej modlitwy, czy w czasie prasowania. Cokolwiek i kiedykolwiek. Liczy się każde dobrowolne dobro załączone z tą intencją: modlitwa, ofiara, post lub umartwienie . Gdyby byli Państwo zainteresowani i jeśli Administratorzy pozwolą, przesyłam link poniżej:

  http://www.jednaintencja.pl

  Szczęść Boże!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s