15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, choć formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno – przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:

„…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Breviarium fidei VI, 105)

Orzeczenie to papież wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Oparł je nie tylko na innym dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest nieomylny; mógł je wygłosić także dlatego, że prawda ta była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował.

Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. Już w VI wieku cesarz Maurycy (582-602) polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie w dniu 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy. Święto to musiało lokalnie istnieć już wcześniej, przynajmniej w V w. W Rzymie istnieje to święto z całą pewnością w wieku VII. Wiemy bowiem, że papież św. Sergiusz I (687-701) ustanawia na tę uroczystość procesję. Papież Leon IV (+ 855) dodał do tego święta wigilię i oktawę.
Z pism św. Grzegorza z Tours (+ 594) dowiadujemy się, że w Galii istniało to święto już w VI w. Obchodzono je jednak nie 15 sierpnia, ale 18 stycznia. W mszale na to święto, używanym wówczas w Galii, czytamy, że jest to „jedyna tajemnica, jaka się stała dla ludzi – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny”. W prefacji zaś znajdujemy słowa: „Tę, która nic ziemskiego za życia nie zaznała, słusznie nie trzyma w zamknięciu skała grobowa”.
U Ormian uroczystość Wniebowzięcia Maryi rozpoczyna nowy okres roku kościelnego. Liturgia ormiańska na ten dzień mówi m.in.: „Dziś duchy niebieskie przeniosły do nieba mieszkanie Ducha Świętego. (…) Przeżywszy w swym ciele życie niepokalane, zostałaś dzisiaj owinięta przez Apostołów, a przez wolę Bożą uniesiona do królestwa swojego Syna”.
W liturgii abisyńskiej, czyli etiopskiej, w tę uroczystość Kościół śpiewa: „W tym dniu wzięte jest do nieba ciało Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej, naszej Pani”.
15 sierpnia obchodzą pamiątkę tej tajemnicy również Chaldejczycy, Syryjczycy i maronici. Kalendarz koptyjski pod dniem 21 sierpnia opiewa Wniebowzięcie ciała Matki Bożej do nieba.

Wniebowzięcie MaryiRóżne bywają nazwy tej uroczystości: Wzięcie Maryi do nieba, Przejście, Zaśnięcie, Odpocznienie Maryi. Nie wszyscy ojcowie Kościoła, zwłaszcza na Wschodzie, byli przekonani o fizycznej śmierci Matki Najświętszej. Dlatego także Pius XII w swojej konstytucji apostolskiej nie mówi nic o śmierci, a jedynie o chwalebnym uwielbieniu ciała Maryi i jego wniebowzięciu. Kościół nie rozstrzygnął zatem, czy Maryja umarła i potem została wzięta do nieba z ciałem i duszą, czy też przeszła do chwały nie umierając, lecz „zasypiając”.

Niemniej jasne i stanowcze są wypowiedzi Ojców Kościoła. Na Zachodzie pierwszą wzmiankę o tym niezwykłym przywileju Maryi podaje św. Grzegorz z Tours: (+ 594):
I znowu przy Niej stanął Pan, i kazał Jej przyjąć święte ciało i zanieść w chmurze do nieba, gdzie teraz połączywszy się z duszą zażywa wraz z wybranymi dóbr wiecznych, które się nigdy nie skończą.

Św. Ildefons (+ 667):
Wielu przyjmuje jak najchętniej, że Maryja dzisiaj przez Syna Swego (…) do pałaców niebieskich z ciałem została wyniesiona.

Św. Fulbert z Chartres (+ 1029) pisze podobnie:
Chrześcijańska pobożność wierzy, że Bóg Chrystus, Syn Boży, Matkę swoją wskrzesił i przeniósł Ją do nieba.

Św. Piotr Damiani (+ 1072) tak opiewa wielkość tajemnicy dnia Wniebowzięcia:
Wielki to dzień i nad inne jakby jaśniejszy, w którym Dziewica królewska została wyniesiona do tronu Boga Ojca i posadzona na tronie. (…) Budzi ciekawość aniołów, którzy Ją pragną zobaczyć. Zbiera się cały zastęp aniołów, aby ujrzeć Królową, siedzącą po prawicy Pana Mocy w szacie złocistej w ciele zawsze niepokalanym.

Modlitwa ułożona przez Padre Matteo da Agnone
do Matki Bożej Wniebowziętej

O, słodka Matko, o Królowo, o Pani nasza
Jeśli widzisz nas w grzechach – podnieś nas!
Jeśli w łasce – podtrzymuj nas!
Jeżeli na drodze do Boga zatrzymujemy się – porusz nas!
jeśli idziemy – pocieszaj nas!
Ty jesteś naszą pośredniczką,
Podobnie jak Syn Twój jest pośrednikiem
pomiędzy Ojcem a człowiekiem,
tak Ty jesteś pośredniczką
między człowiekiem a Twoim Synem.
Jesteś naszą warownią, spójrz na wojnę, jaka nas otacza
Jesteś naszą gwiazdą, spójrz na burzę jaka się podnosi.
Jesteś jak księżyc, spójrz na ciemną noc,
pośród której się znajdujemy.
Broń, kieruj, oświecaj nasze serca,
abyśmy trzymając się prostej drogi do nieba
mogli się cieszyć najpierw Bogiem,
a potem Tobą na wieki wieków. Amen

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

29 odpowiedzi na „15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 1. Ola pisze:

  W dzisiejszym dniu ,w uroczystość wzięcia Maryi ❤️ do Nieba z duszą i ciałem , umarła mama mojej znajomej . Przepiękna data, myślę ,że wyjątkowo w tę uroczystość doznała nieskończoności Miłosierdzia Bożego i poszła prosto do Nieba . Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie ,a światłość wiekuista niechaj jej świeci ,niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen ❤️ Chwała Panu ❤️

 2. kasiaJa pisze:

  Kardynał Burke trafił do szpitala. Wesprzyjmy go modlitwą
  Amerykański hierarcha, niezłomny obrońca zdrowej nauki Kościoła, znalazł się w szpitalu z niewydolnością oddechową. Kardynał Raymond Leo Burke został podłączony do respiratora.
  Informacja o chorobie hierarchy została podana na jego profilach w mediach społecznościowych. „Kardynał Burke został przyjęty do szpitala z COVID-19 i jest wspomagany przez respirator. Postępy w jego kuracji, zdaniem lekarzy, są zachęcające. Pobożnie odmawiał różaniec w intencji chorych na wirusa. W Wigilię Wniebowzięcia odmawiajmy teraz za niego Różaniec” – napisał administrator kont na Facebooku i Twitterze.
  https://pch24.pl/kardynal-burke-trafil-do-szpitala-wesprzyjmy-go-modlitwa/?fbclid=IwAR0LIbA9ugA2VljwTMuKVwYAnKPZUHjhMJV7O-nwM4kJfPlbFKGzGQ1m-lM

 3. beatkaa pisze:

  Wieczny odpoczynek racz jej Dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj jej Świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen+

 4. Mila pisze:

  Cierpialam przez dlugie lata na fibromialgie, chorobe chrzastek sciegien, bylam do niczego, bo rece nie pracowaly, jakikolwiek ruch powodowal bòl….zaczelam odmawiac nowenne pompejanska..doznalam cudu w dniu 15-go sierpnia wracajac z Sanktuarium w Pompejach…o ile ktos chcialby poznac moje swiadectwo o tym cudownym uzdrowieniu niech wejdzie na katolik.us swiadectwa tam znajdzie 3 podpisane Bogumila. Daty tej i laski jaka otrzymalam od Matki Bozej nie zapomne do konca zycia. Trzeba sie modlic i ufac…

 5. Klara pisze:

  Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  https://www.youtube.com/watch?v=MB-LEgnsris
  Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  ———————————————————————————-
  Kyrie eleison, Chryste eleison. Kyrie eleison
  Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas
  Ojcze z nieba Boże,
  zmiłuj się nad nami
  Synu, Odkupicielu świata, Boże,
  Duchu Święty, Boże,
  Święta Trójco, jedyny Boże,
  O Maryjo, która ze świętym utęsknieniem pragnęłaś połączyć się z Twoim Synem,
  módl się za nami
  O Maryjo, przy której błogosławionym wniebowzięciu byli obecni święci Aniołowie
  O Maryjo, którą przy wniebowzięciu najukochańszy Syn Twój odwiedził,
  O Maryjo, któraś najczystszą duszę swoją w ręce Stworzyciela Twego oddała,
  O Maryjo, której panieńskie ciało zawsze było przybytkiem Boskim,
  O Maryjo, której święte ciało zostało wzięte do Nieba przy radosnym śpiewie Aniołów,
  O Maryjo, której święte ciało nie było wydane na zniszczenie,
  O Maryjo, wzięta z duszą i ciałem do nieba,
  Od zbytecznego przywiązania do stworzenia,
  wybaw nas wstawieniem się Twoim
  Od nieumiarkowanego smutku po stracie naszych przyjaciół,
  Od wszelkich chorób i boleści duszy i ciała,
  Od śmierci w grzechu,
  Przez błogosławione Zaśnięcie Twoje,
  Przez radosne Zmartwychwstanie Twoje,
  Przez chwalebne Twe przyjście do nieba,
  Przez Ukoronowanie Twoje,
  Przez niewypowiedziane radości Twoje i chwałę,
  My grzeszni, prosimy Cię,
  wysłuchaj nas
  Abyś nas we wszystkich naszych utrapieniach pocieszać i wspomagać raczyła,
  Abyś odstępu złych duchów bronić raczyła,
  Abyś nam dobrą śmierć uprosić raczyła
  Abyś nam w godzinie śmierci przebaczenie wszystkich grzechów naszych uprosić raczyła,
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
  Módlmy się
  Boże, Ty wejrzałeś na pokorę Najświętszej Maryi Panny i wyniosłeś Ją do godności Matki Twojego Jedynego Syna, a w dniu dzisiejszym uwieńczyłeś Ją najwyższą chwałą, spraw, abyśmy zbawieni przez Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przez Jej prośby mogli wejść do wiecznej chwały. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

 6. Witek pisze:

  1945: Cud Matki Bożej Fatimskiej w Hiroszimie lub jak niemieccy misjonarze jezuiccy przeżyli bombę.
  http://dieuetmoilenul.blogspot.com/2016/07/1945-le-miracle-de-notre-dame-de-fatima.html

 7. Witek pisze:

  Ewangelia w takiej formie, w jakiej została mi objawiona” Maria Valtorta
  http://www.maria-valtorta.org/Publication/TOME%2010/10-003.htm

 8. Witek pisze:

  Najświętsza Maryja Panna: Bezgrzeszna z Łaski, zbawiona z Łaski, przyjęta przez Łaskę
  https://www.catholicworldreport.com/2021/08/14/the-blessed-virgin-mary-sinless-by-grace-saved-by-grace-assumed-by-grace/

 9. Witek pisze:

  …i perełka…Maryjna historia polski… rozwiń więcej….
  \https://m.facebook.com/maryjnahistoriapolski?refid=52&__tn__=R

 10. Gosia K. pisze:

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,
  Drodzy czytelnicy, proszę o rozwiązanie mojego problemu,bo mam taką małą zagwozdke,jaka jest poprawna forma Matka Boża,czy Matka Boska?
  Może to nie ma różnicy,ale mnie jakoś tak dziś meczy ten problem.
  Pozdrawiam z Panem Bogiem.

  • Renata Anna pisze:

   Wg mnie obie formy są prawidłowe. Język polski jest językiem bogatym w formy. Chyba, że jakiś teolog się wypowie. 😉

  • Anula pisze:

   Hej Gosiu!
   Matka Boża będzie poprawną formą. Boska może być np łaska, lub boski plan. W przypadku Maryi mówimy, że jest Matką (czyją?) Bożą a nie (jaką?) Boską. Chyba ks prałat Kneblewski o tym kiedyś też wspominał.
   Z Panem Bogiem!

  • beatkaa pisze:

   „Matka Boża” , uważam, że to właściwe wymawianie, z szacunkiem. W modlitwie różańcowej najczęściej jest w ten sposób wzywana, na dodatek różaniec jest miły dla Matki Bożej, jest również miły Bogu, jest egzorcyzmem.

 11. Sylwek pisze:

  nie wiem czy dobrze link się wklei (jak żle proszę o poprawkę) https://www.facebook.com/photo/?fbid=3442785452614359&set=gm.562218774808351

 12. Monika pisze:

  14.08 g.19:00 Świadectwo Marty Przybyły | WZNSM 2021 | NIEPOKALANÓW – bazylika

 13. Monika pisze:

  14 sierpnia kard. Robert Sarah przewodniczył Mszy świętej odpustowej w Niepokalanowie.
  Homilia na osiemdziesiątą rocznicę śmierci Świętego Maksymiliana Marii Kolbego,
  Niepokalanów, 14 sierpnia 2021
  Przekład z języka włoskiego: o. Zbigniew Kopeć OFMConv
  http://www.niepokalanow.pl/wiadomosci/klasztor-niepokalanow/kardynal-robert-sarah-w-niepokalanowie?fbclid=IwAR2OYmE9sKTd_PgTd3tgHsMGmTXaC82EAuZRCS_shNBNHQ3H-Dhx0M4Jr5M

 14. Kasia pisze:

  Wspaniałe, dające nadzieję świadectwo uzdrowienia ks. dr. Marka Chrzanowskiego. Polecam: https://m.youtube.com/watch?v=diGIT0pcGeM

 15. AnnaSawa pisze:

  Piękna perła o Cudzie nad Wisłą….prawdziwym Cudzie.

  Pod koniec sierpnia 2012 roku, w dwutygodniku diecezji kaliskiej „Opiekun” ukazał się bardzo ciekawy artykuł pani Aleksandry Polewskiej, opisujący historię pewnej kobiety, która znalazła na strychu u swoich krewnych, stary drewniany kufer. Jak się później okazało należący niegdyś do jej dziadka, który zmarł kilka lat przed jej narodzinami.

  Kufer liczył sobie niemal 100 lat i był bardzo zniszczony, trzeba było oddać go do renowacji. Stolarz, który podjął się jego odbudowy odkrył, że stara skrzynia ma podwójne dno, w którym ukryta jest koperta… Tajemniczy list przeleżał w skrytce kufra cały okres rządów komunistycznych w Polsce. Został ukryty przez dziadka wspominanej kobiety w nadziei, że nadejdą czasy gdy znów głośno będzie można mówić o… Cudzie nad Wisłą.

 16. Euzebia pisze:

  26 sierpnia to świeto Matki Bożej Jasnogórskiej dlatego od dzisiejszego dnia można rozpocząć
  9-ciodniową nowennę.

  Cała nowenna:
  http://centrumzawierzenia.jasnagora.pl/nowenna-do-matki-bozej-jasnogorskiej/

  DZIEŃ PIERWSZY

  WPROWADZENIE

  Obraz Jasnogórski od samego początku słynął cudami, które nadawały rozgłos Jasnej Górze i ściągały pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Z listu króla Władysława Jagiełły, pisanego w roku 1428 do papieża Marcina V, a mającego za cel poparcie prośby Paulinów o nadanie Jasnej Górze specjalnych odpustów, dowiadujemy się, iż klasztor utrzymuje się jedynie z jałmużny pątników i ludzi, których tu „mnóstwo” przybywa… We wspomnianym kościele Bogurodzicy Maryi na Jasnej Górze, blisko Częstochowy… mocą Bożą dzieją się często tajemnice wielkich cudów.

  Jan Długosz, opisując napad na Jasną Górę w roku 1430, podaje: „Z całej bowiem Polski i krain sąsiednich, mianowicie Śląska, Moraw, Prus i Węgier na uroczystość Maryi Świętej – której rzadki i nabożny obraz na drzewie wykonany, w tym miejscu się znajduje – zbiegał się lud dla zdumiewających cudów, jakie za przyczyną Najświętszej Panny i Orędowniczki naszej tu się dokonywały” (Liber Beneficiorum, Opera omnia, t. V. s. 369).

  W księdze cudów i łask z dawnych lat zanotowano 1336 nadzwyczajnych faktów, które uważa się za cudowne, zdziałanych przez przyczynę Obrazu Jasnogórskiego. Pierwsze notowane cuda są już w XIV wieku. Np. księga zawiera opis cudu przywrócenia wzroku malarzowi Jakubowi Wężykowi, w roku 1392 (por. A. Łaziński, Cuda i Łaski… Jasna Góra, 1938, s. 56-57).

  MODLITWA DZIĘKCZYNIENIA

  • Za Twoje przybycie i obecność od sześciuset lat w cudownym Obrazie Jasnogórskim, – dziękujemy Ci, Matko Jasnogórska!
  • Za liczne łaski i cuda płynące odtąd bez przerwy przez Twoje ręce, – dziękujemy Ci, Matko Jasnogórska!
  • Za Twoje przedziwne kierowanie dziejami Narodu, – dziękujemy Ci, Matko Jasnogórska!
  • Za wierną opiekę, którą w Twoim Wizerunku otaczasz rzesze emigrantów, synów i córek Narodu polskiego na wszystkich kontynentach świata, – dziękujemy Ci, Matko Jasnogórska!

  MODLITWA CZCI I MIŁOŚCI

  • Pani z Jasnej Góry, chwalebna Córko Boga Ojca Niebieskiego, – miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie.
  • Przedziwna Matko Syna Bożego, – miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie.
  • Przeczysta Oblubienico Ducha Świętego – miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie.
  • Łaskawa Wspomożycielko naszego Narodu, – miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie.

  MODLITWA PROŚBY

  • Wielka Matko Boga, umiłowana w Jasnogórskim Wizerunku przez wszystkich synów i córki naszej Ojczyzny, – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!
  • Matko z Dzieciątkiem na ręku, której obraz wisi w każdym polskim domu – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!
  • Matko Częstochowska, czczona w niezliczonych kapliczkach przydrożnych, – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!
  • Umiłowana Matko Jasnogórska, której przedziwne oblicze jest dla nas światłem w smutkach i uciskach, – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!
  • Matko Narodu naszego, której Wizerunek jest znakiem jedności i polskości dla emigracji polskiej na całym świecie, – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

  MODLITWA:
  Wszechmogący i Miłosierny Boże, Ty dałeś Narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty Obraz Jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych; spraw łaskawie, abyśmy walcząc za życia pod Jej opieką, w chwili śmierci zdołali odnieść zwycięstwo nad złośliwym wrogiem. Przez Chrystusa Twojego Syna, naszego Pana i Boga, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s