5 sierpnia – Matki Bożej Śnieżnej

Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. W dniu 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem – tam też zbudowano świątynię

Przypadające dzisiaj wspomnienie dotyczy rocznicy poświęcenia bazyliki Najświętszej Maryi Panny „Większej” (wł. Basilica Papale di Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Przymiotnik ten wynika z faktu, że jest to pierwszy i największy kościół rzymski poświęcony Maryi. Jest to także jedna z pierwszych na świecie świątyń poświęconych Matce Bożej. Kościół tak dalece ją wyróżnia, że należy ona do czterech tzw. bazylik większych Rzymu, które każdy pielgrzym nawiedzał w roku świętym, jeśli pragnął uzyskać odpust zupełny. Należą do nich: bazylika laterańska św. Jana (będąca katedrą biskupa Rzymu), bazylika św. Piotra na Watykanie, bazylika św. Pawła za Murami i właśnie bazylika Matki Bożej Większej

W Bazylice tej czci się Matkę Bożą Śnieżną.
Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem – tam zbudowano świątynię. Musiała być ona niewielka i być może uległa zniszczeniu. Sykstus III (432-440), pragnąc uczcić zakończenie soboru w Efezie, na którym ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi (Theotokos), postanowił przebudować gruntownie tę bazylikę. Wspomnienie tego wydarzenia obchodzono pierwotnie jedynie w samej bazylice, z czasem jednak kolejni papieże rozszerzali je najpierw na teren Rzymu, a potem już całego Kościoła.

W ciągu wieków wielu papieży tę bazylikę upiększało i powiększało: Eugeniusz III (1145-1153) powiększył przedsionek i dał dzisiejszą przepiękną posadzkę; Mikołaj IV (1288-1293) dał nową bogatą absydę; za czasów Grzegorza XI (1370-1378) wzniesiono wieżę-dzwonnicę romańską; dziełem Klemensa X (1670-1676) jest tylny front bazyliki; Benedykt XIV (1740-1758) dokonał gruntownej przebudowy wnętrza, które podziwiamy po dzień obecny, oraz dał nowy, okazały, do dziś zachowany front główny bazyliki; Pius XI dla uczczenia 1500. rocznicy ogłoszenia na soborze efeskim dogmatu o Boskim Macierzyństwie Maryi (431-1931) odnowił wspaniałe pierwotne mozaiki, które znajdują się na łuku triumfalnym. Sykstus V (1585-1590) wystawił „Kaplicę Sykstyńską” w głębi prawej nawy, gdzie jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Tam też spoczęły relikwie papieży św. Piusa V i Sykstusa V. Dziełem Pawła V (1605-1621) jest usytuowana naprzeciw Kaplicy Sykstyńskiej wspaniała Kaplica Matki Bożej Większej z Jej cudownym wizerunkiem (w kaplicy po lewej stronie bazyliki). Tu spoczęły śmiertelne szczątki papieży: Pawła V i Klemensa VIII.

Starożytne mozaiki rzymskiej świątyni, dotyczące Bożego macierzyństwa Maryi, świadczą o tym, że Kościół już w wieku V przejął do celów religijnych znajomość najlepszej sztuki pogańskiego cesarstwa rzymskiego. W bazylice znajdują się relikwie żłóbka betlejemskiego i starożytny obraz Matki Bożej. Jest on największym skarbem bazyliki. Paweł V wystawił ku jego czci przebogatą kaplicę, od jego rodu zwaną także Borghese. Ołtarz, w którym mieści się obraz, jest wykładany agatami, ametystami i lazurytem. Całość kaplicy jest wyłożona najkosztowniejszymi marmurami.

Sam obraz Matki Bożej pochodzi z XII w. Ma wyraźne cechy bizantyjskie, o czym świadczą litery greckie. Dziecię Jezus trzyma księgę Ewangelii. Maryja trzyma Dziecię na lewym ręku i obejmuje je prawą. Ma pierścień na ręku, bogaty naszyjnik na szyi z dużym, kosztownym krzyżem. Jest piękny zwyczaj, że co roku w uroczystość Matki Bożej Śnieżnej (5 sierpnia) właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominające płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Jest też koronowany koronami papieskimi. Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani – Ocaleniem Ludu Rzymskiego, gdyż w Rzymie panuje powszechne przekonanie, że ten obraz wiele razy ratował Wieczne Miasto. Był bowiem dawny zwyczaj, że – na wzór Arki Przymierza – w czasach klęsk i niebezpieczeństw obnoszono ten obraz po ulicach Rzymu. Obraz Matki Bożej Większej stał się prototypem dla wielu innych obrazów Matki Bożej tak dalece, że mamy dzisiaj setki (w Polsce kilkadziesiąt) sanktuariów, w których znajdują się kopie tego obrazu. Wiele z nich (w Polsce kilkanaście) doczekało się koronacji koronami papieskimi. Można powiedzieć, że jest to najczęściej spotykany w świecie wizerunek Maryi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „5 sierpnia – Matki Bożej Śnieżnej

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Ada pisze:

  kochani a ja mam takie pytanie, zadam je tutaj ponownie, czy ktoś jedzie z małymi dziećmi do Lichenia? dzieci typu 7-10 lat. Jestem samotną matką i wybieram się, dzieci chcą jechać, mam w sumie nocleg, ale 4 km od Lichenia. zresztą samych ich nie zostawię na nocleg. no i nie wiem co robić. może ktoś już był z dziećmi na nocnych modlitwach z ks Dominikiem i ma już doświadczenie jak to jest być z dziećmi.

  • wobroniewiary pisze:

   To może cześć tylko, np. od północy – Msza św i oblężenie 7-krotne 🙂

  • Agnieszka pisze:

   Cześć Ada. Proponuję Ci wziąć dla dzieci karimaty i śpiwory. Jak byłam kiedyś w Licheniu, to ludzie normalnie spali na posadzce. Nie wiem jak to wszystko bedzie jutro zorganizowane, ale myślę, że bedzie jakiś telebim albo przynaniej nagłośnienie na zewnątrz. Jeśli nie będzie padalo, to mozesz dzieciaki na trawniku położyć i z stamtąd uczestniczyć w czuwaniu jak dzieci zaniemoga.

 3. dorotawarszawa@wp.pl pisze:

  Dzień dobry, przeczytałam z uwagą, szkoda, że tego wizerunku nie dołączono do informacji. Z poważaniem Dorota H. Kutyła Dnia 5 sierpnia 2021 10:52 W obronie Wiary i Tradycji Katolickiej <comment-reply@wordpress.com> napisał(a):

  wobroniewiary posted: "Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. W dniu 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem – tam też zbudow"

 4. Monika pisze:

  W piątek, 6 sierpnia rozpoczyna się w Niepokalanowie Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Każdego dnia będzie można zawierzyć siebie Maryi. Zawierzenie potrwa do 22 sierpnia. Codziennie w programie Msza św. z zawierzeniem, Różaniec oraz spotkania z gośćmi. Wśród gości m.in. Kard. Robert Sarah, Kard. Kazimierz Nycz, Prowincjał o. Grzegorz Bartosik, Ks. Władysław Zązel, O. Stanisław Jarosz, Grzegorz Kasjaniuk, Marta Przybyła, Wiesława Kowalska, Fundacja Tota Tua, Stowarzyszenie Wesele Wesel.
  http://radioniepokalanow.pl/wielkie-zawierzenie-niepokalanemu-sercu-maryi-niepokalanow-6%e2%80%89-%e2%80%8922-sierpnia-2021/?fbclid=IwAR3P16XzWTksCblJLS3ppoucNI4EZh7XJO-xIz8pK5_mrd6Bbi430Qxentc

 5. Monika pisze:

  Marta Przybyła:
  START!
  Kochani dziś rozpoczynają się 33-dniowe rekolekcje wzbogacone o mądrość prymasa Wyszyńskiego i siostry Róży. Głos lektorów jak balsam dla duszy🥰.
  Wrzucam pierwszy dzień, zapisujcie się i jedziemy razem przez 33 dni. To propozycja dla tych, którzy jeszcze nie podjęli oddania się w najczulsze ramiona Mamy ale i dla tych, którzy pragną odnowić ten akt. Wszyscy wiemy, że gość z piwnicy będzie robił wszystko, żeby odsunąć nas od Niepokalanej, a my powtarzając za prymasem, codziennie od nowa stawiajmy wszystko na Maryję ❤
  BEATYFIKACJA33 | DZIEŃ 01 | http://www.beatyfikacja33.pl
  WSZYSTKIE INFORMACJE O REKOLEKCJACH MOŻNA ZNALEŹĆ NA STRONIE: http://www.beatyfikacja33.pl
  1. W celu uczestnictwa w Rekolekcjach można również dołączyć do jednej z grup w wybranej przez siebie aplikacji, przez którą uczestnicy otrzymywać będą codziennie materiały rekolekcyjne: https://beatyfikacja33.pl/aplikacje
  2. KSIĄŻKI można zamówić przez formularz na stronie www: https://beatyfikacja33.pl/zamow-ksiazke
  lub dzwoniąc na jeden z numerów telefonu:
  a) Karolina: 606 845 191
  b) Cecilia: 690 524 572
  Fundacja Tota Tua udostępnia książki za dobrowolną ofiarą.
  3. Na stronie www są już dostępne materiały w wersji audio: https://beatyfikacja33.pl/dzien-1/mp3-skrocone
  które można udostępnić na stronie www parafii lub pobrać i odtworzyć.
  Są też dostępne materiały w wersji tekstu elektronicznego: https://beatyfikacja33.pl/dzien-1/tekst
  4. Można także zamówić baner zapraszający do rekolekcji w jednym z dwóch rozmiarów:
  a) 200cm x 80 cm
  b) 100cm x 50 cm
  W sprawie banerów można się kontaktować z p. Mariuszem Starostą: 690 530 088
  5. Zapraszamy również do zarejestrowania siebie lub parafii na mapie rekolekcji: https://beatyfikacja33.pl/mapa
  6. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu: https://beatyfikacja33.pl/kontakt
  https://www.facebook.com/oddanie33/videos/574394000411162

 6. Monika pisze:

  BEATYFIKACJA33: Takich REKOLEKCJI jeszcze NIE BYŁO /kard.Stefan Wyszyński i s.Elżbieta Róża Czacka/https://www.youtube.com/watch?v=DyrCoMA4pQM

 7. babula pisze:

  Matko Boża Pani i nasza Królowo oddaję Ci siebie i wszystkich , których kocham z prośbą o potrzebne łaski dla nas. Umocnij naszą miłość, rozpal serca by nie raniły Jezusa i Ciebie Maryjo letniością , obojętnością.. Ogarnij naszą rodzinę WOWiT swoim wstawiennictwem i poprowadź do Jezusa.

 8. babula pisze:

  Na żywo z Lichenia -dziękuję Anno za link 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s