Maj – miesiąc nabożeństw majowych ku czci Matki Bożej

Miesiąc nabożeństw majowych ku czci Matki Bożej 

Nabożeństwa majowe

Maj, dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku – to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych „majówkami”. Przejeżdżając w majowy wieczór przez polskie wsie można usłyszeć pieśni maryjne. 

Za największego apostoła nabożeństw majowych uważa się jezuitę, o. Muzzarelli. W roku 1787 wydał on broszurkę, w której propagował nabożeństwo majowe. Co więcej, rozesłał ją do wszystkich biskupów Italii. Sam w Rzymie zaprowadził to nabożeństwo w słynnym kościele zakonu Al Gesu mimo, że zakon wtedy formalnie już nie istniał, zniesiony przez papieża Klemensa XIV w roku 1773. Odprawiał on również nabożeństwo majowe w Paryżu, gdzie towarzyszył papieżowi Piusowi VII w podróży na koronację Napoleona Bonaparte. Pius VII nabożeństwo majowe obdarzył odpustami. Dalsze odpusty do nabożeństwa majowego – na które składa się Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem – przypisał w 1859 roku papież bł. Pius IX.

Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. To piękny zbiór komplementów dla Maryi. Nie ma pewności, kiedy powstała Litania Loretańska. Prawdopodobnie jakaś jej wersja znana była już w XII wieku we Francji. Pewne jest to, że zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V w 1578 r. Nazwę „Loretańska” otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana prawdopodobnie od 1531 r. Przypuszcza się, że część tytułów Maryi pochodzi z wpisów w księgach sanktuarium Domku Loretańskiego.

Tekst litanii miał przedłożyć do zatwierdzenia papieżowi Grzegorzowi XIII archidiakon Guido Candiotti. 11 czerwca 1587 r. Sykstus V obdarzył „Litanię Loretańską” dwustu dniami odpustu. Kolejne odpusty przypisali do niej Pius VII i Pius XI. W 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian; te, które następowały, posiadały aprobatę Kościoła. Kiedyś w litanii było więcej tytułów, m.in.: Mistrzyni pokory, Matko Miłosierdzia czy Bramo odkupienia. Później pojawiały się inne wezwania (inwokacje): Królowo Różańca Świętego (1675), Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta (1846), Matko Dobrej Rady (1903), Królowo pokoju (1917), Królowo Wniebowzięta (1950), Matko Kościoła (1980), Królowo Rodzin (1995).

W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie „Królowo Polskiej Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na „Królowo Polski”

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

33 odpowiedzi na „Maj – miesiąc nabożeństw majowych ku czci Matki Bożej

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Renata12 pisze:

  Proszę Was o modlitwę za moją koleżankę, która pod koniec ciąży chorowała na covid w szpitalu. Choroba spowodowała komplikacje i po cesarskim cięciu jest w ciężkim stanie sparaliżowana, a w domu czeka na nią noworodek i starsze dziecko i mąż. Westchnijcie za nią do Pana Boga.

 3. duszyczka pisze:

  Ks. Dominik Chmielewski – Nic się nie dzieje bez przyczyny. Wszystko ma sens!

  Najbardziej zaskoczyły mnie słowa księdza, jak tłumaczy dlaczego nasz Pan przedłuża np. wysłuchanie naszych próśb, gdy modlimy się za nasze dzieci. My o tym nie wiemy, a nasze modlitwy mogą ratować wiele innych dzieci, za które nikt się nie modli.

  • Nadzieja pisze:

   Alan Ames zapytał kiedyś Jezusa dlaczego jego matka tak długo modliła się o jego nawrócenie i zmianę życia. Czy źle się modliła?Uzyskał odpowiedź,, że dobrze sie modliła. Jej wytrwała modlitwa uratowała wiele innych osób przed potępieniem wiecznym.
   Więcej o tym mistyku można przeczytać na stronie WOWiT pod datą 19 lipcą 2015 roku, „Jesus przychodzi do gangstera”. Nię pamiętam, z której książki Alana Amesa pochodzi opis tej historii. Wszystkie godne są oplecenia i wnoszą wiele dobreo do naszego życia.

  • Krystyna pisze:

   Duszyczko – dziękuję.
   Choć słyszałam już tę naukę, to ciągle warto usłyszeć te słowa na nowo.

 4. Paweł pisze:

  Dzisiaj przypada Wielkanoc prawosławna/grekokatolicka, więc wczoraj – jak co roku – miał miejsce Cud „Świętego Ognia” w Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie [i na poniższym nagraniu moment pojawienia się tego Ognia (który NIE PARZY i NIE POWODUJE pożarów) można oglądać poczynając od około minuty 24:15]:https://www.youtube.com/watch?v=RZhkHoPa7no
  (Cud ten jest historycznie odnotowywany od GRUBO ponad TYSIĄCA lat, więc można chyba przypuszczać, że ma on miejsce nieprzerwanie już od samych początków Kościoła…).
  A tak trochę – na koniec – pod rozwagę ekumenistom: jakie można stąd wysnuć wnioski co do PRAWIDŁOWEJ daty Wielkanocy?

  • Maggie pisze:

   @Paweł: też się zastanawiałam, bo co jakiś czas nawet wypada, że Wielkanoc mamy razem. Chyba najdokładniejsza/prawdopodniejsza data to taka w odniesieniu do żydowskiego święta Paschy, bo można coś lepiej wydedukować. Hebrajczycy też mają swój inny kalendarz, oparty na ciągłości, w której 2020-2021 to ich 5781, a ich Passover w 2021 przypadł marzec 27 do 4 kwietnia, tak, że zbieżny z katolicką Wielkanocą.

   Możliwe, że Pan Jezus daje tą Łaskę, bo kochając naszych prawosławnych braci, Chce utwierdzać we wierze. Pamiętajmy, że wiara czyni cuda … nawet taka jak ziarnko gorczycy. Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze wg Serca Twego i przymnóż nam Wiary. Schizma zadała rany nie tylko podzielonym chrześcijanom … ale i Chrystusowi.

   • Longin pisze:

    Z tą „rozwagą” ekumenistów jest trochę tak jak w przypowieści o tych, którzy trzymają klucze poznania sami jednak nie dochodząc do niego – przecież ten cud ognia to również czytelny znak potwierdzający prawidłowość daty Wielkanocy….ci którzy rozpoznają zawsze przychodzą do światła.
    Symbolika jest czytelna również dlatego, że wielu tzw. mieszkańców Zachodu bardzo potrzebuje światła w tej coraz ciemniejszej nocy dostrzegając je na Wschodzie, gdzie depozyt wiary i tradycji został jakby nienaruszony.
    Nieprzypadkowo też w pismach mistyków często mówi się o jutrzence ze Wschodu, wystarczy też popatrzeć na nieliczne, ale jakże mocno promieniujące oazy duchowości jak np. ławry (monastery prawosławne), w tym największą Troicko-Siergijewską.

    • Paweł pisze:

     Tak. A mnie o tym ostatecznie upewniło takie orędzie dane Vassuli Ryden w dniu 20.02.88: „(…) Ujawnij wszystkim czas Mojej Męki. Ujawnij im DOKŁADNY czas Mojego UKRZYŻOWANIA. Niech pokój nastanie między wami.
     – Ostatniego roku Pan dał mi poprawną datę: była to data według kalendarza PRAWOSŁAWNEGO.
     – Niech Pokój będzie wśród was. TERAZ wiecie wszyscy.” – http://www.tlig.org/pl/messages/241/ – – – Jest to orędzie z dawnego drugiego tomu „Prawdziwego Życia w Bogu” [wyd. „Vox Domini”, Katowice 1993, wydanie II zmienione (nowe tłumaczenie); str. 161], obejmującego orędzia od dnia 13.10.87 do dnia 3.03.89, czyli Zeszyty 17-31. I w TYM to akurat TOMIE znajduje się tak w ogóle – moim zdaniem – całkiem SPORO bardzo interesujących orędzi, np.: _______”(…) Przyprowadzę Moje owce do Piotra. Zjednoczę je, a PIOTR będzie pasł Moje baranki. Ja, Pan, przemówiłem.” – z dn. 18.11.87 (str. 61) – http://www.tlig.org/pl/messages/193/ _______”(…) Kwiecie, to stanie się po Moim Wielkim ZNAKU!” – z dn. 21.11.87 (str. 62) – http://www.tlig.org/pl/messages/194/ _______”(…) Powiedziałem ci, że jeśli ktoś pragnie, żebym mu POBŁOGOSŁAWIŁ krzyżyki i medaliki, Ja, Pan, chętnie to uczynię.” – z dn. 20.04.88 (str. 215) – http://www.tlig.org/pl/messages/272/ _______”(…) Umiłowana, staraj się prosić o Moje Błogosławieństwa. Ja POBŁOGOSŁAWIĘ twój posiłek.” – z dn. 25.05.88 (str. 246) – http://www.tlig.org/pl/messages/286/ _______”(…) Kiedy powrócę, znajdę Mój Dom w ruinie, a Moje Podstawowe Zasady usunięte, Moje baranki – rozproszone i zagłodzone na śmierć. Ach, Vassulo, ileż będę musiał naprawiać… Ciernie i kolce zastępują lilie i róże zasadzone Moją własną Ręką. (…) Piotr znajduje się w PUŁAPCE i jest wśród nich BEZSILNY.” – z dn. 26.07.88 (str. 279-280) – http://www.tlig.org/pl/messages/304/ _______”(…) Strzeż się zasadzek szatana. (…) Ja, Pan, kocham cię, dziecko i nie pozwolę, byś się zagubiła.
     – Panie, ale istnieją też FAŁSZYWE wizje i objawienia!
     – Tak, istnieją, jednak Ja już niedługo odkryję je i ujawnię, że są fałszywe. Który ojciec patrzyłby na swe dziecko wchodzące, rok po roku, na złą drogę, a nie ostrzegłby go? Albo który ojciec trwałby w milczeniu, widząc swe dziecko oszukiwane? Czyż nie ostrzegłby go, ukazując mu prawdę? Czyż Ja, który jestem Miłością i Miłosierdziem, pozostanę milczący? Czyż pozostawię was wystawionych na te niebezpieczeństwa? Czyż nie przybiegnę pokazać wam prawdy?… Spróbuj Mnie zrozumieć…” – z dn. 20.08.88 (str. 310) – http://www.tlig.org/pl/messages/319/ _______”(…) Przysłoniliście Mnie EWOLUCJĄ.” – z dn. 14.09.88 (str. 327) – http://www.tlig.org/pl/messages/327/ _______”(…) WSZYSTKO, o co proszę, to MODLITWY.” – z dn. 17.01.89 (str. 411) – http://www.tlig.org/pl/messages/369/_______„(…) Bądźcie czujni i strzeżcie się, bo Mój Powrót będzie NAGŁY, bądźcie więc przygotowani. Okazujcie skruchę, trwajcie przede Mną, waszym Panem, z czystym sercem, a nie przestraszą was ani cienie ziemi, ani nie przerazi was godzina ciemności.” – z dn. 10.10.88 (str. 348) – http://www.tlig.org/pl/messages/338/ – – – I na koniec – jeszcze ciekawe orędzie z dawnego tomu pierwszego (str. 421-422): „(…) Niech będzie wiadomo, że Mój Święty CAŁUN jest rzeczywiście autentyczny. To ten, który Mnie przykrywał.” – z dn. 2.10.87 – http://www.tlig.org/pl/messages/166/

  • Wojciech pisze:

   Problem w tym, że różnice miedzy Kościołem Rzymskim a Prawosławnym są jednak ciut głębsze niż tylko kwestia różnych kalendarzy, nawet jeśli przyjąć chronologię juliańską za prawdziwą.

   • Longin pisze:

    @Paweł
    dzięki za tę syntezę, w której przywołane są orędzia Vassuli jako przypomnienie nauczania o prawdach i „tradycjach”, które zostały zagubione w naszej epoce, takich jak wiara w realną obecność Jezusa w Eucharystii, częstą spowiedź czy kult Matki Najświętszej.
    Jest to o tyle zaskakujące, że Pan mówi do nas przez mistyczkę prawosławną, która przyjmuje całą doktrynę przechowywaną w kościele katolickim włącznie z uznaniem posługi papieża.
    Odnośnie nawrócenia Rosji warto też wskazać na orędzie, które bardzo współbrzmi z orędziem fatimskim: http://www.tlig.org/pl/messages/760/

    Chciałbym również w tym kontekście zwrócić uwagę na jedno z ostatnio opublikowanych orędzi w piśmie Vox Domini (nr 1 z 2021r) z 2 grudnia 2020r., w którym Pan Jezus mówi m.in. takie słowa: „(…) Ty nie wiesz, pokolenie, że wkrótce, już niebawem, Moje Światło będzie widoczne na niebie. Drżeć będą ze strachu ci, którzy Mną wzgardzili, a okrzyki radości wzniosą ci wszyscy, którzy nigdy nie przestali mnie kochać. Wszyscy schronią się w cieniu Moich skrzydeł, bo wierna jest Moja zbawcza pomoc. Po tym znaku świat już nigdy nie będzie taki sam.”

    @Wojciech
    Masz rację, tylko że to trochę inna płaszczyzna problemu tzn. chodziło mi bardziej o spotkanie się dwóch tradycji – zachodniej i wschodniej aniżeli różnice doktrynalne pomiędzy nami a prawosławiem.

 5. Paweł pisze:

  A teraz „NIESPODZIANKA”…

  …gdyż przed Soborem o tej porze (V Niedzieli Wielkanocnej – mającej wówczas rangę niedzieli tylko II klasy) – można by było poniekąd „odnaleźć” już ewentualnie jakąś, jakby zgubioną, symboliczną „CHUSTECZKĘ KRÓLOWEJ”…

  …”POD której OBRONĘ SIĘ zawsze UCIEKAMY”…

  …”MATKI STWORZYCIELA”…

  …a to stąd, że to byłaby już pora pierwszych Nieszporów uroczystości 3 maja; więc „SZUKAJĄC – jak zawsze – NAJPIERW KRÓLESTWA BOŻEGO”…

  …i wyśpiewując wielkanocne „AALELUJA”…

  …można by było zaczynać już wielki „KONCERT KORONACYJNY”:

  Miłego słuchania i takiegoż jutrzejszego Święta!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s