O. Emidio-Marie Ubaldi OFM: Siedem przeszkód do życia w Duchu Świętym. Grzechy główne

Bóg pragnie, abyśmy wzrastali duchowo. Posyła nam Pocieszyciela, który umacnia naszą wiarę. Nie zawsze jednak jesteśmy otwarci na ten dar.

Franciszkanin Emidio-Marie Ubaldi opisuje niezwykle zdradliwe przeszkody na drodze do chrześcijańskiej dojrzałości – siedem grzechów głównych. Odwołując się do nauczania Kościoła, analizuje ich cechy szczególne i zachęca, byśmy stoczyli z nimi walkę. To bitwa o najwyższą stawkę. Tylko od nas zależy, czy odpowiemy na miłość, jaką obdarzył nas Bóg.

O. Emidio-Marie Ubaldi – franciszkanin konwentualny mieszkający na co dzień w Cholet. Swoje życie poświęcił głoszeniu słowa Bożego na rekolekcjach w całej Francji. W ten sposób pragnie odpowiedzieć na wezwanie Ducha Świętego do ciągłej ewangelizacji.

Fragment książki:

(…) Osłabiony przez grzech pierworodny, człowiek zmaga się z różnymi siłami na wszystkich płaszczyznach swojej istoty: z pożądaniem przyjemności na płaszczyźnie ciała; następnie z egoistyczną miłością własną na płaszczyźnie duszy, wreszcie z pychą i z próżnością na płaszczyźnie intelektu

W niniejszej pracy będę się odwoływał do wykazu grzechów zawartego w Katechizmie Kościoła katolickiego. Zajmę się więc: obżarstwem, nieczystością, chciwością, gniewem, zazdrością, acedią i pychą.

Obżarstwo, nieczystość i chciwość (zachłanność) są namiętnościami, które rodzi siła pożądliwa. Dotyczą ciała, pozostając w zależności od pragnienia rozkoszy. Na początek zajmę się obżarstwem. Od razu należy zaznaczyć, że czasami trudno je zauważyć i zdiagnozować.

Nasze społeczeństwo, ze swoimi nęcącymi reklamami, ze skrzyniami pełnymi słodyczy w wielkich sklepach, z półkami uginającymi się pod masą przeróżnych produktów, nie pomaga w jednoznacznym określeniu obżarstwa. W niektórych restauracjach zresztą, czy w sklepach przy autostradach, napis Łakocie często zastępuje napis Desery. Czyż obżarstwo nie stało się więc wyrazem sztuki przyjemnego życia? I nawet jeśli jest grzechem, to czy na liście niebezpiecznych namiętności nie można znaleźć gorszych grzechów? 

Czym jest obżarstwo?
Obżarstwo jest namiętnością najbardziej grubiańską i prymitywną, najbliższą naszych instynktów. Nie jest równie poważne jak zbrodnia, cudzołóstwo czy kradzież. Warto się jednak nad nim zastanowić, gdyż dopóki ono nad nami panuje, nie będziemy w stanie prawdziwie rozwijać naszego życia duchowego. 
Święty Grzegorz Wielki napisał: „Wielu pragnie przedsięwziąć rzeczy wielkie i trudne; ponieważ jednak nie przezwyciężyli obżarstwa, sromotnie tracą to, co zyskali za cenę godnych pochwały wysiłków”.

Nieczystość
(…) Wiadomo, że opanowanie możemy stosować w jedzeniu, w słowie, w powściąganiu złości i tak dalej. Lecz w tym przypadku, podobnie jak w prawie całym Nowym Testamencie, termin ten odnosi się do dziedziny o wiele ściślej dotyczącej osoby ludzkiej, czyli seksualności. Wnioskujemy o tym stąd, że trochę wcześniej, wymieniając „uczynki rodzące się z ciała”, apostoł określa terminem porneia to wszystko, co jest przeciwne „opanowaniu”. Co znaczy porneia? Może oznaczać „nierząd, nieczystość, wyuzdanie, cudzołóstwo” i tak dalej. Lecz zasadniczym pojęciem zawartym w słowie porneia jest „sprzedawanie siebie”, sprzedawanie swojego ciała, czyli prostytucja. Porneia bowiem pochodzi od słowa pernemi, co znaczy „sprzedaję siebie”. Stosując to pojęcie w odniesieniu do prawie wszystkich typów nieporządku seksualnego, Biblia uzmysławia nam, że każdy grzech nieczystości jest w pewnym sensie rodzajem prostytucji, sprzedawania się. Stoimy więc wobec dwóch możliwych wyborów odnoszących się do naszego ciała i naszej seksualności: 
pierwszy – panowanie nad sobą i nad swoim ciałem – to owoc Ducha Świętego, czyli cnota; drugi – sprzedawanie swojego ciała, czyli przewinienie.
Do sprzedaży własnego ciała dochodzi wówczas, kiedy człowiek dysponuje swoją seksualnością poza planem Bożym i do celów utylitarnych, przemieniając akt seksualny w akt sprzedajny, nawet jeśli „zysk” nie zawsze oznacza pieniądze, jak w przypadku klasycznej prostytucji.

O książce: kliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „O. Emidio-Marie Ubaldi OFM: Siedem przeszkód do życia w Duchu Świętym. Grzechy główne

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Janek pisze:

  O pokusach przeciw nawróceniu – ks. Sławomir Kostrzewa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s