5 lutego: św. Agaty – tego dnia święcimy sól, chleb i wodę

Chleb i sól św. Agaty ustrzeże od ognia chaty

W wielu kościołach 5 lutego we wspomnienie św. Agaty święci się sól, chleb i wodę. Za wstawiennictwem Świętej mają one chronić nas i nasze domostwa, mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności.

Poświęcony chleb matki ofiarują dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny wyjeżdżając do szkoły lub na emigrację. Zdarza się, że kierowcy poświęcony chleb umieszczają w swoich samochodach.

Dlaczego poświęca się sól? Tłumaczy to piękna legenda związana ze św. Agatą. Przed przeszło trzystu laty w krakowskich składach niedaleko Bramy Grodzkiej wybuchł groźny pożar, miasto uratowała od zagłady pewna stara żebraczka, rzucając w płomienie sól św. Agaty, co sprawiło, że ogień zgasł. Chciała by rajcowie miejscy ufundowali kościół ku czci tej, której zawdzięczali ocalenia miasta. Rajcy zobowiązali się do wybudowania świątyni, jednak nie dotrzymali słowa.

W pożarze z 1655 – spłonęły doszczętnie przedmieścia wawelskiego grodu, podpalone przez szwedzkiego najeźdźcę – dopatrywano się kary za niedotrzymanie obietnicy. Kościoła pod wezwaniem św. Agaty nie ma w Krakowie do dzisiaj.

„Błogosławiony 5. lutego chleb chronić ma nas przed ogniem. Jest także zabierany w podróż, aby ułatwić rozłąkę, ponieważ tęsknota za domem, niczym ogień, pali serca i św. Agata ma pomóc ten ogień ugasić” wyjaśnia ks. dr Joachim Kobienia, liturgista i sekretarz biskupa opolskiego.

Dlaczego błogosławimy chleb we wspomnienie św. Agaty?

– Kościół oprócz sakramentów ma także wielkie bogactwo sakramentaliów. Są to takie szczególne znaki, które mają nas przybliżyć do Boga. Jednym ze zwyczajów jest błogosławienie chleba ku czci św. Agaty.

Św. Agata jest Patronką, która chroni od pożarów i niebezpieczeństwa ognia. Doświadczyli tego mieszkańcy Sycylii, gdy rok po jej śmierci wulkan Etna groził zniszczeniem całej Katanii. Jedni mówią, że to welon, który nosiła święta powstrzymał lawę i zmienił jej kierunek, inni, że tablica marmurowa, która była na jej grobie.

Św. Agata jest także orędowniczką zawodów, które mają do czynienia z ogniem, m.in. piekarzy. Stąd właśnie chleb św. Agaty. Mówimy, że ktoś jest dobry jak chleb. Imię Agata z greckiego dosłownie znaczy „dobra”. Chleb jest pięknym symbolem jej poświęcenia. Jezus nieprzypadkowo podczas Ostatniej Wieczerzy wybrał właśnie chleb jako znak, pod którym chciał pozostać pośród nas…

Święta Agata

Agata (etymologicznie: „dobrze urodzona, ze szlachetnego rodu”) zwana Sycylijską jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie Świętych. Wiadomości o niej mamy przede wszystkim w aktach jej męczeństwa. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa istniał bowiem zwyczaj, że sporządzano akta męczenników; większość z nich nie doczekała do naszych czasów. Akta męczeństwa Agaty pochodzą dopiero z V wieku.
Według opisu męczeństwa Agata urodziła się w Katanii na Sycylii ok. 235 r. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Chrystusowi i żyć w dziewictwie. Jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii. Zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła, wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Trwały wówczas prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan aresztował Agatę. Próbował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności, dlatego oddał ją pod opiekę pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te zabiegi spełzły na niczym, namiestnik skazał Agatę na tortury, podczas których odcięto jej piersi. W tym czasie miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Przerażony namiestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 r. Jej ciało chrześcijanie złożyli w bezpiecznym miejscu poza miastem.

Warto wiedzieć, że św. Agata nie tylko chroni nas przed pożarami, ale jest też opiekunką kobiet z chorobami piersi

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na „5 lutego: św. Agaty – tego dnia święcimy sól, chleb i wodę

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Damian pisze:

  Czasami pada pytania za kogo można się modlić? Dzisiaj ten temat był poruszony w audycji radiowej „Spotkanie z Biblią” w Radio Jasna Góra o godz. 8.30
  Dla zainteresowanych powtórka tej audycji dzisiaj o godzinie 22.05

  • Bozena pisze:

   Tak sluchalam i tez polecam , warto wiedziec .

  • Maggie pisze:

   @Damian: Niestety nie miałam możliwości wysłuchania.

   🤔Najprościej, oddać sprawę czy osobę Maryji, prosząc aby wzięła w Swe dłonie naszą modlitwę i pomogła tej osobie/sprawie oraz tam, gdzie najpilniejsze „do załatania tego co się rozrywa/rozerwało” etc . Wówczas, myślę, nie ma problemu, czy ja mogę ruszać moją modlitwą „niebezpieczne dla mnie rejony”.
   Matka Najświętsza jest przecież pełną mocy, mądrości i miłosierdzia: Orędowniczką , Pośredniczką i Pocieszycielką i westchnienie Jej, czy Krwawe JEJ Łzy, kruszące moc szatana, nie są obojętne Jezusowi.

   W ten sposób można modlić się za wszystkich i wszystko, a modlić trzeba się bez ograniczeń, bo modlitwy nigdy❗️ nie za dużo. Modlitwą jest również ,nawet, krótkie, serdeczne westchnienie, w którym uwielbiając Pana Boga prosimy, przepraszamy, dziękujemy z szacunkiem należnym Najwyższemu i Kochającemu Swoje dzieci Ojcu.

   O.Dolindo uzmysłowił nam też, jaką moc ma najkrótsza modlitwa wyrażona w SERDECZNEJ❣️PROŚBIE: JEZU, TY się tym zajmij❣️

   • Maggie pisze:

    Jezu, TY się tym zajmij❣️ = To nie jest „spychologia” w stylu oddaję i już mnie nic nie obchodzi … ALE powierzenie/zawierzenie i potem prośba/y w różnym wymiarze czasu. Wyraźniej: tzn, że odmawiając Różaniec, czy nawet 1-ną Zdrowaś Maryjo, lub tylko wzdychając w określonej intencji, dobrze jest poprzedzać modlitwę takim oddaniem. Zły się wścieka … ale Matka Najświętsza, której oddaliśmy sprawę, chroni i broni: tak modlącego się jak i powierzaną osobę/sprawę …

 3. wobroniewiary pisze:

  Gisella Cardia (Trevignano Romano, Włochy), 3.02.2021., orędzie Maryi

  Drogie dzieci, dziękuję, że wysłuchaliście Mego wezwania w waszym sercu. Dzieci najukochańsze, dziękuję za wasze modlitwy. Ja, wasza Matka, jestem tutaj, dotykam ziemi, by was pouczyć, [Ja], Mama, która was podnosi, gdy upadacie, która wydobywa was z błota, w którym są niektórzy; Ja również ocieram wasze łzy, przywracam wam nadzieję i światło mego Syna, by oświetlić wam drogę. Dzieci Moje, jestem waszą Matką; dlaczego nie korzystacie z Miłosierdzia, jakie na was zstępuje, by zmienić wasze życie? Dzieci najukochańsze, módlcie się za Kościół, ponieważ walka już jest u bram; przejdzie on swoją mękę. Módlcie się wiele, bez znużenia. Potężna burza wstrząśnie światem, a wy jeszcze tracicie swój czas przywiązując się do rzeczy ziemskich. Dzieci Moje, wszystko jest dla was gotowe, mleko i miód będą spływać z gór; pokój, miłość i tak wiele spokoju i pogody ducha są dla was przygotowane; ale proszę was, wierzcie w Moje orędzia i żyjcie nimi. Dzieci Moje, dziś zstąpi [na was] wiele łask; dawajcie świadectwo, bądźcie wdzięczni Bogu za tak wiele miłości, uznając Go jedynym prawdziwym Bogiem. Zostawiam was teraz z Moim matczynym błogosławieństwem: w Imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

  Komentarz: W tym orędziu Maryja w bardzo czuły sposób ukazuje nam, że rzeczywiście jest Matką każdego i każdej z nas. Poprzez Nią Bóg okazuje nam najpełniej Swoje Miłosierdzie; korzystajmy z tej łaski, z jej pomocą zmieniając swoje życie, tak, aby było ono rzeczywiście święte, całkowicie skupione na Jezusie, oderwane od fałszywych obietnic Szatana i świata. Tylko gdy będziemy naprawdę oczyszczeni od tego wszystkiego i całkowicie otwarci na Boże działanie będziemy w stanie przyjąć ogrom łask i błogosławieństw, jakie Ojciec w swojej szczodrobliwości dla nas przygotował, zarówno na tym świecie, w Erze Pokoju, jak i na tamtym, w Niebie. Maryja zawsze była najpełniej otwarta na Boże działanie, współpracując z Jego łaską i miłosierdziem przez swoją pokorę i ufność. Uczmy się tego od Niej i prośmy Ją o pomoc, której, jako najlepsza z matek, nigdy nam nie odmówi.

  https://niebomowidzisiaj.wordpress.com/2021/02/04/gisella-cardia-trevignano-romano-wlochy-3-02-2021-oredzie-maryi/

 4. wobroniewiary pisze:

  Dziękuję Ci Boże, że wraz z siostra bliźniaczką przyszłam na świat ponad 50 lat temu.
  Dziś by nie było tak łatwo…. 😦
  Aborcja selektywna. Rodzice wybierają, które z bliźniąt zostanie zabite
  https://www.tvp.info/52133161/aborcja-selektywna-zabijanie-jednego-z-blizniat-aborcja-w-ciazy-mnogiej-zastrzyk-w-serce

 5. Alutka pisze:

  [11.01, 23:38] Alicja: W ateistycznej rodzinie, w której nie padało słowo „Bóg”, zachorował ojciec. Wylądował w ciężkim stanie w szpitalu. Jego syn (wcześniej dzięki świadectwu żony przeżył nawrócenie i stał się gorliwym katolikiem) odwiedził ojca. Ten nie chciał słyszeć o sakramentach. „Tato – prosił przy szpitalnym łóżku syn – nie musisz zaraz zmawiać Różańca czy litanii. Powiedz choć słowo do Jezusa”. Ojciec był twardy jak skała. „Nie musisz nawet nic mówić – nie dawał za wygraną syn – wyobraź sobie, że na tym krześle u twoich nóg siedzi Jezus. Wyobraź sobie, że kładziesz głowę na Jego kolanach. To wystarczy”. Ojcu nie drgnęła nawet powieka. Syn poszedł porozmawiać z ordynatorem o stanie jego zdrowia. I wówczas przybiegła pielęgniarka: „Pana ojciec właśnie zmarł”. Lekarz i rodzina zmarłego weszli czym prędzej do sali. „A co to takiego? Jaka dziwna pozycja – zdumiał się ordynator – nigdy czegoś podobnego nie widziałem”.
  Chory zmarł z głową położoną na krześle, które stało… przy jego stopach, nie u
  wezgłowia – opowiada siostra Halina. – Rozmawiałam z jego synem i widziałam, jak wielki kamień spadł mu z serca. Na miłosierdzie Boże nigdy nie jest za późno.

 6. Paweł pisze:

  „Chleb i sól św. Agaty ustrzeże od OGNIA chaty”.
  Tak parafrazując te słowa wklejam jedną z najbardziej znanych (jak podaje „Encyklopedia muzyki PWN” z 2006 r.) symfonii Josepha Haydna – „Symfonię OGNIA” nr 59 A-dur (z ok. roku 1767-68):

  A ponieważ z jednej strony mamy nadal karnawał, lecz z drugiej strony – w przedsoborowym rycie trydenckim mamy już tzw. „przedpoście” (czyli szaty liturgiczne są już fioletowe), więc pozwalam sobie wkleić tak pół żartem 9 szczególnie ładnych – moim zdaniem – symfonii Josepha Haydna, które charakteryzują się tą jedną wspólną cechą, iż jedna część w KAŻDEJ z tych symfonii zatytułowana jest „CANTABILE”, czyli „ŚPIEWNIE”:
  1. Symfonia nr 20 C-dur [I. Allegro molto – II. Andante cantabile – III. Menuet & Trio – IV. Presto]:

  2. Symfonia nr 11 Es-dur [I. Adagio cantabile – II. Allegro – III. Menuet & Trio – IV. Finale: Presto]:

  3. Symfonia nr 13 D-dur [I. Allegro molto – II. Adagio cantabile – III. Menuet & Trio – IV. Finale: Allegro molto]:

  4. Symfonia nr 47 G-dur „Palindrom” [I. Allegro – II. Un poco adagio, cantabile – III. Menuet & Trio al Roverso – IV. Finale: Presto assai]:

  5. Symfonia nr 68 B-dur [I. Vivace – II. Menuetto & Trio – III. Adagio cantabile – IV. Finale: Presto]:

  6. Symfonia nr 67 F-dur [I. Presto – II. Adagio – III. Menuetto & Trio – IV. Allegro di molto – Adagio e cantabile – Tempo primo]:

  7. Symfonia nr 79 F-dur [I. Allegro con spirito – II. Adagio cantabile – un poco allegro – III. Menuetto & Trio: Allegretto – IV. Finale: Vivace]:

  8. Symfonia nr 95 c-moll [I. Allegro moderato – II. Andante cantabile – III. Menuet & Trio – IV. Finale: Vivace]:

  9. Symfonia nr 93 D-dur [I. Adagio – Allegro assai – II. Largo cantabile – III. Menuetto & Trio: Allegro – IV. Finale: Presto ma non troppo]:

  {Te dwie ostatnie symfonie należą do grona tzw. 12 „Symfonii londyńskich” (nr 93-104), które są najbardziej znanymi dziełami Josepha Haydna}

  • Paweł pisze:

   Jako ciekawostkę mogę dodać, że owo wyżej wzmiankowane określenie „CANTABILE” pojawia się z kolei w utworach W. A. Mozarta – jako część tytułu danego fragmentu – raczej arcysporadycznie (a np. zdecydowanie o wiele częściej pojawia się w tytułach poszczególnych części danej kompozycji określenie: „GRAZIOSO”); spośród tych zaś dzieł Mozarta, które takie określenie jednak posiadają – w tytule DRUGIEJ mianowicie swojej części – można jako [moim zdaniem] najwybitniejsze wkleić tutaj:
   1. Koncert skrzypcowy nr 4 D-dur KV 218 [I. Allegro moderato – II. Andante cantabile – III. Rondeau]:

   2. Symfonię „Jowiszową” nr 41 C-dur KV 551 [I. Allegro vivace – II. Andante cantabile – III. Menuetto – IV. Molto allegro]:

   3. Sonatę skrzypcową D-dur KV 306 [I. Allegro con spirito – II. Andantino cantabile – III. Allegretto]:

   (Określenie „CANTABILE” pojawia się też w tytule drugiej części: Sonat skrzypcowych B-dur KV 378 i G-dur KV 379, Tria fortepianowego C-dur KV 548, Kwartetu smyczkowego „Dissonance” C-dur KV 465, Duetu na skrzypce i altówkę B-dur KV 424 oraz Sonat fortepianowych nr 8 a-moll KV 310, nr 10 C-dur KV 330 i nr 13 B-dur KV 333; natomiast w tytule TRZECIEJ części figuruje ono w przypadku: prezentowanego już tu na stronie „Muzycznego żartu – Sekstetu wiejskich muzykantów” F-dur KV 522 oraz Kwartetu smyczkowego G-dur KV 387; a z kolei Sonata skrzypcowa F-dur KV 547 zawiera to określenie w tytule swojej PIERWSZEJ części: „Andantino cantabile”. I to tyle. Lista utworów Mozarta zawierających w swoich podtytułach określenie „GRAZIOSO” byłaby zaś ZDECYDOWANIE o wiele DŁUŻSZA…). Miłego więc słuchania!

   • Paweł pisze:

    A dzisiaj mamy już drugą niedzielę przedpościa, czyli tzw. Sześćdziesiątnicę albo niedzielę „mięsopustną” [ta poprzednia zaś to była Siedemdziesiątnica, czyli niedziela „starozapustna”, a następna – to będzie Pięćdziesiątnica (jest tu przypadkowa zbieżność nazw z niedzielą Zesłania Ducha Świętego), czyli niedziela „zapustna”: już ostatnia przed Środą Popielcową]. I w takim to sobie muzycznym nawiązaniu do owego dawnego „MIĘSOpustu” proponuję tutaj trzy bardzo ładne symfonie Josepha Haydna:
    1. Symfonię „POLOWANIE” nr 73 D-dur:

    2. Oraz dwie symfonie z cyklu 6 „Symfonii paryskich” (nr 82-87, wśród których – notabene – ulubionym utworem ostatniej królowej francuskiej, Marii Antoniny, była Symfonia nr 85 B-dur, nazwana przeto: „KRÓLOWA”):
    a) Symfonię „NIEDŹWIEDŹ” nr 82 C-dur [w wykonaniu norweskim – no cóż: tam pewnie niedźwiedzi nie brakuje…]:

    b) Symfonię „KURA” nr 83 g-moll [w wykonaniu fińskim]:

    W tym natomiast „ptasim” temacie jako utwór z kolei poważniejszy zamieszczam Mszę „WRÓBLĄ” C-dur KV 220 https://pl.wikipedia.org/wiki/Wr%C3%B3bla_msza_(KV_220) W. A. Mozarta:

    A jako efektowne zakończenie: Symfonia koncertująca na obój, klarnet, RÓG, fagot i orkiestrę Es-dur KV 297b W. A. Mozarta [w wykonaniu ze Schwarzwaldu, czyli dosł.: „Czarnego LASU”]:

 7. Alutka pisze:

  Ja nie wiem czy po obejrzeniu tego drastycznego i wulgarnego filmu Vegi , o pedofilach , nie powinno się iść do Spowiedzi . Ja byłam. „Uważajcie na to, czego słuchacie” Mk 4, 24

  • wobroniewiary pisze:

   P. Vega robi kolejne „dzieło” pt. „Miłość, seks i pandemia”.
   Ma szokować i być pełen „pikantnych” scen, z pewnością będzie godny polecania na fb.
   /Admin/

  • Marta 3 pisze:

   Co się zobaczyło trudno odwidzieć….
   Filmy tego Pana źle wpływają na duszę. Prawdę można przedstawić w sposób niewulgarny… nie po to aby wzbudzać sensację lecz pomóc.

  • Beata pisze:

   Zobaczyłam 40 minut, więcej nie dam rady. Ale to co widziałam pobudziło mnie do modlitwy wynagradzania. Czasem nie mam siły, nie chce mi się, wolę lekkiej muzyki posłuchać… Ale teraz mam więcej motywacji. Poleciłam ten film mężowi, by obejrzał. Świadomość tych obrzydliwości jest dowodem na istnienie i działanie diabła. I zobaczenie tego może także, choćby ze strachu, pobudzić do modlitwy o ochronę przed złem. Oczywiście, nie jest to film dla każdego. Mamy wiele innych dowodów obecności szatana. Ja jednak myślę, że dobrze iż ten dokument powstał. Prawda nie może być ukrywana.

  • Longin pisze:

   @Alutka,
   To zależy jakimi oczami patrzymy, bowiem z perspektywy Krzyża – niewiasty wraz z Janem i Maryją idąc na Golgotę też były świadkami perwersji oraz wulgaryzmów żołdaków.
   W świetle nauki Kościoła mamy tzw. grzechy zaniedbania, a przecież „schowanie głowy w piasek” w tej materii to niczym postawa bogacza wobec Łazarza. W takim kontekście nie bardzo widzę podstawę do spowiadania się, chyba że sumienie będzie mi to wyrzucać.
   Bardziej bałbym się oziębłości wobec niewinnych i sierot, aniżeli ryzyka że ktoś epatując wulgaryzmami zasłoni rzeczywistą ocenę sprawy.

   • Anuszka pisze:

    Ks. Teodor podczas rozwazan rozancowych mowil aby uwazac co ogladamy, bo skutkuje to pozniej niepokojem w duszy. I odnosil sie wlasnie do tego filmu.

    • Bozena pisze:

     Napewno ale w tym przypadku to jest informacja o rzeczywistosci ktora ma miejsce , nie kazdy i tym wie lub nie chce wiedziec bo za tym ” biznesem” stoja elity wplywowi ludzie dlatego ten problem jakze podly jest skrzetnie ukrywany .
     Ja zastanawiam sie gdzie jest policja ?
     ale w ten polswiatek nikt nie chcexsie mieszac a te biedne niewinne aniolki sa meczennikami wbrew swojej woli.
     Jezu, Maryjo, Jozefie ratuj je !

 8. Bea pisze:

  Prosze o modlitwe za mnie bol zoladka od dluzszego czasu
  Bog zaplac wszystkim za westchnienie
  Maryjo pomoz Jezu Ty sie tym zajmij Amen 💖

 9. Bea pisze:

  Prosze o modlitwe za mnie bol zoladka od dluzszego czasu
  Bog zaplac wszystkim za westchnienie
  Maryjo pomoz Jezu Ty sie tym zajmij Amen 💖

 10. Maggie pisze:

  3 modlitwy w 3 minuty za kapłanów

 11. M. pisze:

  Mam takie pytanie – czy można słuchać utwory w wersji instrumentalnej (cover, bez śpiewu), jeżeli w oryginalnej wersji, tj. śpiewanej, są niepożądane teksty?

  • xcvb pisze:

   jezeli jest to stricte okultystyczna lub satanistyczna lub poganska muzyka w stylu: moonspel czy therion to lepiej w ogole nie sluchac. Natomiast jezeli nie ma takich tresci to uwazam ze mozna sluchac nawet z tekstem . ewentualnie odmowic modlitwe do sw Michala Archaniola przed czy po.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s