List do Episkopatu Polski w obronie Eucharystii

List mailowy z podpisami zostanie wysłany 8 grudnia 2020r. do Episkopatu Polski. Prosimy o zgłaszanie się do podpisywania tego listu poprzez wysyłanie: imię, nazwisko i miejscowość na adres: dominika.mario@op.pl

Czcigodni Księża Arcybiskupi i Biskupi!

Zwracamy się z pokorną prośbą do Episkopatu Polski na czele z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Ks. Arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i do każdego Księdza Biskupa z osobna o zniesienie dyspensy zwalniającej z obowiązku uczestniczenia we Mszy Św. w niedziele i święta na terenie naszej Ojczyzny. Jesteśmy świadomi zagrożenia epidemiologicznego, ale przekonujemy się, jak wiele zależy od naszej wiary i bezgranicznego zaufania Panu Bogu, od Którego wszystko zależy. Bóg bowiem dopuszcza i choroby i naszą śmierć, nie pomijając oczywiście naszej odpowiedzialności, czujności i roztropności w trosce o naszą ziemską egzystencję.

W poczuciu wielkiej, szczerej i z serca płynącej troski wyrażamy naszą obawę o zbawienie wielu Polaków przez brak starannego korzystania z sakramentów świętych, a ułatwia to dyspensa, która jest zdecydowanie nadużywana i niewłaściwie pojmowana. Z kościołów totalnie zniknęli młodzi i dzieci, którzy przecież najmniej są zagrożeni śmiercią z powodu szalejącego covida 19. Dyspensa od Bożego przykazania wprowadza w bardzo niebezpieczne przyzwyczajenie, że uczestniczenie lub nieuczestniczenie we Mszy świętej to nic takiego strasznego. W miejscach publicznych jak np. sklepy Biedronka, kiedy pojawi się jakaś promocja, na terenie tej placówki handlowej może znajdować się nawet 200 osób na raz i nikt się temu nie dziwi i nie sprzeciwia. Księża biskupi w Australii wyrazili sprzeciw wobec ingerowania władz państwowych w kontrolę ilości wiernych w kościołach.

Kochani Księża Biskupi może lepiej, gdy wierni sami zdecydują we własnych sumieniach, czy mogą, czy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii. Dyspensa nie rozwiązuje problemu z pandemią. Wręcz odwrotnie – lęk o moje zdrowie i kult ciała staje ponad troską o zbawienie wieczne. Mamy oczywiście świadomość, że obostrzenia dotyczące kościołów są narzucane przez Państwo, ale niestety odczytujemy je jednoznacznie jako ograniczenie naszych praw osób wierzących. 

Prosimy o podjęcie próby postawienia granic kompetencji działania polskiego rządu wobec obostrzeń w kościołach.

Zbliża się Adwent i Święta Bożego Narodzenia, a ludzie już przeżywają obawy, jak one będą wyglądać. Uważamy, że nasza Ojczyzna w znakomitej części cieszy się jeszcze dość silną wiarą katolików na tle całego świata. Jeszcze nie jest tak tragicznie, jak w innych krajach Europy. Dlatego nie bójmy się zawalczyć o tę wiarę, nie idąc na łatwe zwalnianie wiernych z obowiązku Mszy świętej. Taka dyspensa – jak już obserwujemy – przyzwyczaja wiernych, że wystarczy wysłuchanie Eucharystii przez radio lub telewizję. Takie zwyczaje  mogą doprowadzić do tego, że wielu katolików nie wróci już do Kościoła. Tym bardziej widząc jeszcze gorszące afery z udziałem kapłanów i dostojników Kościoła, które są ujawniane w odpowiednio zaplanowanym momencie, aby ośmieszyć Kościół i odebrać naszym Pasterzom autorytet. 

Ta prośba o zniesienie dyspensy niech będzie również dla Księży Biskupów potwierdzeniem naszej wiary i troski o Kościół. Warto byłoby może również zachęcić Kapłanów, by walczyli o własną głębszą wiarę i dawali wzór odważnej wiary i sami nie ulegali panice i strachowi, co udziela się mocno wiernym.

Wielu wiernych ciągle żyje w obawie, że władze państwowe pozamykają nam kościoły i nie będziemy mieli dostępu do sakramentów. Nawet jedna posłanka (p. Jaśkowiak) miała czelność wystosowania wniosku, aby zakazać udzielania Komunii św., bo niby jest ona zagrożeniem zarażania się covidem 19. Jeżeli „Eucharystia jest życiem Kościoła” to nie wyobrażamy sobie być jej pozbawieni. Śmierć duchowa, życie bez łaski uświęcającej, potępienie wielu jest nadrzędnym powodem do obaw, a nie nasza choroba lub nawet śmierć fizyczna.

To wszystko nas bardzo przeraża i sprawia ból w sercu i w duszy. Dzielimy się tym bólem z Księżmi Biskupami w nadziei, iż zostaniemy zrozumiani. Dajemy też wyraz naszej solidarności ze wszystkimi naszymi Pasterzami, w tej potężnej walce duchowej. Nie są Księża Biskupi sami. Tak odczytujemy wolę Bożą – jako jedność z Kościołem, z naszymi Pasterzami, w duchu mądrej odpowiedzialności i wzajemnego wsparcia, poprzez szczerą modlitwę i konkretne dzielenie się życiem, wyrażanie obaw oraz odważne wyznawanie wiary.

Pamiętając o Księżach Biskupach w modlitwach zapewniamy o naszym czuwaniu przed Jezusem Eucharystycznym i podejmowanych ofiarach za Księży Biskupów.

Z uszanowaniem i modlitwą
/ imię nazwisko, miejscowość/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

33 odpowiedzi na „List do Episkopatu Polski w obronie Eucharystii

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Janina Stefaniak pisze:

  gdzie jest miejsce na złożenie podpisu?

 3. bea pisze:

  Piekna Konferencja Ks Glasa i Wincentego Laszewskiego z roku 2019 Te czasy sie wypelniaja Proroctwa

 4. Beata pisze:

  To jest bardzo dobra inicjatywa, oczywiście, że podpiszę. Treść tego listu pokrywa się w 100 % z moimi obserwacjami. Czasem jednak myślę, że ja mogę uczestniczyć w Eucharystii tylko dlatego, że….inni nie przyszli. Bo gdyby przyszło więcej ludzi, to limity byłyby mocno przekroczone i wstęp na Mszę byłby tylko dla tych, którzy akurat mają intencję ( u nas zamawiana z rocznym wyprzedzeniem). Episkopat nie wystąpi przeciwko ustalonemu limitowi 15 mkw na osobę. A jeśli tego nie zrobi, to dyspensa musi być utrzymana. Mam wokół siebie kilkanaście małych kościołów, zazwyczaj z 1 kapłanem, a do środka może wejść max. 20 do 40 osób. Po zniesieniu dyspensy taki kapłan musiałby odprawić ok. 10 Mszy świętych ( lub więcej) , by każdy mógł uczestniczyć. Niektórzy proszą o pomoc zakonników, jednak 1 większy klasztor franciszkanów w Katowicach na kilkaset diecezjalnych parafii to zdecydowanie za mało. Poza tym część księży ciężko przechodzi covid, inni są na kwarantannie. I jak wybrnąć z tej niezwykle trudnej sytuacji?

 5. wobroniewiary pisze:

  5 osób na wigilii. Jest rozporządzenie!

  Rząd przyjął rozporządzenie ograniczające liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w mieszkaniu. Na wigilię będzie można zaprosić maksymalnie 5 osób

  https://www.money.pl/gospodarka/5-osob-na-wigilii-jest-rozporzadzenie-6579097104731008a.html

  • Małgorzata K. pisze:

   Te rozporządzenia są chore..
   Centra handlowe będę otwarte, a spotkania rodzinne w Wigilię ograniczone.. Brak logiki a i wogole brak słów… Przypomniało mi się, że Maria Valtorta pisała słowa Jezusa o tym, o duchu władzy…

  • Maggie pisze:

   Zalecenie? :
   jak polecenie, więc wielodzietna rodzina,
   przygotowań do wieczerzy niech nie zaczyna,
   bo gdy nawet taka mniejsza, to babcie i dziadkowie,
   mają siedzieć u siebie „kontemplując” zacisze domowe.

   A Msza Święta, a tym bardziej Pasterka ? …
   po to? by w TV lub przez komputer nań zerkać…
   Globalne restrykcjo-porządki na świecie,
   bo „wirus” chce zabić również Boże Dziecię.

   Czyś jest z Europy, czy z Ameryki
   na całym świecie takie „praktyki”.
   Stąd, jak lud Hebrajski, przed wiekami,
   o Boże przyjście, do serc naszych, błagamy;

   Stąd wielu z nas martwi się i wielu biedzi,
   jak przyjąć Pana bez spowiedzi…
   zamiast radości serce się ściska,
   żal i pokutna modlitwa łzy wyciska.

  • Maggie pisze:

   POPRAWKA:

   Kwarantanna
   (nie więcej niż 5 osób na WIGILIĘ/Święta BN)

   Zalecenie? jak polecenie: więc wielodzietna rodzina,
   przygotowań do wieczerzy niech nie zaczyna,
   bo gdy nawet jest mniejsza, to babcie i dziadkowie,
   mają siedzieć u siebie „kontemplując” zacisze domowe.

   A Msza Święta?, a tym bardziej Pasterka ? …
   po to? by w TV lub przez komputer nań zerkać ?
   Globalne „restrykcjo-porządki” na świecie,
   bo „wirus” jak Herod, chce zabić Boże Dziecię.

   Czyś jest z Europy, czy z Ameryki
   na całym świecie takie „praktyki”.
   Stąd, jak lud Hebrajski, przed wiekami,
   o Boże przyjście, do serc naszych, błagamy;

   Więc wielu z nas martwi się i wielu biedzi,
   jak przyjąć Pana … bez spowiedzi …
   Zamiast radości, serce się ściska:
   żal i pokutna modlitwa łzy wyciska.
   

   • Maggie pisze:

    SORRY, ŻE DŁUGO ale wiele absurdów męczy:
    Niektóry nie lubią takich rymowanek, ale mi czasami nasuwają się i w parę sekund powstają, jako rozładowanie emocji.
    Kościoły katolickie w Ontario są zamknięte i Msza Święta, celebrowana jest tylko (❗️) przez Internet – znowu NIE ma mowy o wiernych w kościele w czasie sprawowania Ofiary Eucharystycznej.
    Przypuszczam, że nie wiecie, że tu gdzie mieszkam, „rygory sanitarne”, są inne niż w Polsce. Dozwolone jest wprawdzie wpuszczenie do kościoła 10-ciu osób ALE NIE NA CZAS ‼️⁉️czas MSZY ŚWIĘTEJ – bez względu na wielkość świątyni i liczebność parafii (a moja jest wykruszającą się i mało w niej młodych i dzieci).
    Przykładowo i dla porównania olbrzymie, a’la hangary, supermarkety są otwarte i w ciągu dnia, godzinami, przewijają się przezeń tłumy (choć ogranicza się ilość naraz doń wchodzących – to potem ☹️tłum wewnątrz, z wijących się kolejek do kas). Nielogiczne więc, że zamknięte małe sklepy, jeśli nie są żywnościowymi, gdzie przecież jest mniejszy przepływ ludzi i lepsza kontrola ilu wewnątrz.
    Niektórzy drobni, na próżno !, starają się więc o malutką sekcję z artykułami żywnościowymi lub tzw pierwszej potrzeby, bo to nie chroni przed zamknięciem takiego sklepu, który zaczął sprzedawać np maski etc.
    Fryzjerzy też pozamykani – damskie i męskie – choć raczej nie chodzi się tam na golenie brzytwą.
    Nota bene, jeśli kosmata, zaniedbana broda …
    to dla wirusów i bakterii: bankiet i swoboda.
    Wirus jest zaraźliwy, więc zasady higieny powinny być przestrzegane, ale z tym jest „na bakier”, A KOŚCIÓŁ TO NIE WYLĘGARNIA WIRUSA – zwłaszcza, że parafianie pod groźbą zamknięcia świątyni są/będą raczej uważniejsi.
    Kto wie czy: gdyby od początku tej zarazy pozwolili na praktyki religijne, nawet z sensownym ograniczeniem = „bez robienia tłumu” i proporcjonalnie do pojemności kościoła, to kto wie 🤔czy nie byłoby już tej choroby poza nami? – siła Wiary, Nadziei, Miłości w zjednoczonej modlitwie jest jak recepta… na możliwy CUD.
    Przypomnę tu ks.Dominika Chmielewskiego o prześwietleniu sumień – fragment: Indianki kładły chore dzieci pod ołtarz i pom Mszy Św. zabierały je zdrowe = Cuda Eucharystyczne:
    https://www.youtube.com/watch?v=Yk3jnQmr7d8

    • Urszula pisze:

     Dobrze że o tym piszecie, niech ludzie otwierają oczy bo dalej co niektórzy myślą że jest jeszcze normalnie, nie jest i nie będzie, każdego dnia czepiam się i wypatruje że może już będzie wyczekiwane prześwietlenie sumień i zmienią się ludzie, rodziny bo obecny czas obojętność, egoizm, ta cała chora technologia już wykańcza, i nie mówicie o cierpliwości bo człowiek jest człowiekiem i też ma prawo mieć dość tego całego wydmuchanego dobrobytu, ja tak już 3 lata intensywnie się przygotowywałam i innych jak nas pouczał Ks. Adam i miejmy nadzieję że Maryja w T.Romano używając słów wkrótce że to będzie nasze tu ziemskie wkrótce

 6. Bożena pisze:

  Z nauczania św. Jana Pawła II, zawsze aktualne.
  LIST APOSTOLSKI DOMINICAE CENAE
  OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II DO WSZYSTKICH BISKUPÓW KOŚCIOŁA O TAJEMNICY I KULCIE EUCHARYSTIIhttps://ekai.pl/dokumenty/list-dominicae-cenae/

 7. Przemyslawa Korona pisze:

  Jezus Maryjo ratujcie świat

  • wobroniewiary pisze:

   Ja znam wersję: „Jezu, Maryjo – kocham Was, ratujcie dusze” i rozszerzoną „Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze”

   • xcvb pisze:

    jest jeszcze: JEzu Maryjo kocham was ratujcie kaplanskie dusze ratujcie dusze , kochajac goraco prosze aby ten akt milosci kazdym tchnieniem kazdym uderzeniem pulsu tysiac razy wolno mi bylo powtorzyc. niemiecka mistyczka JUstyna Klotz

 8. Wioleta Miklar pisze:

  Podpisuję się całym sercem

 9. Popielarz Jarosław pisze:

  Kto spożywa moje ciało ma życie wieczne.

 10. Anna pisze:

  Podpisuje się całym sercem

 11. Wiesław Kluz pisze:

  Tak, jestem za.

 12. Jadwiga pisze:

  Bez Eucharystii nie ma życia. Jeżeli nie chodzimy do kościoła to jesteśmy chodzącymi trupami. Polska umiera szczególnie teraz kiedy pustoszeją kościoły .

  • Maggie pisze:

   Jadwigo, w Polsce nie jest tak źle, bo Polska choć wielce okrojona to jak oaza w porównaniu z innymi krajami, kontynentami, gdzie nie ma innego jak przez Internet dostępu do Mszy Świętej, Eucharystii, a tym bardziej do spowiedzi.
   Dla dodania otuchy:

 13. Krystyna Kurek pisze:

  Pragne Mszy Sw w kosciele komuni Sw na kleczaco i do ust

 14. Kalina Szostek pisze:

  Podpisuję

 15. rob pisze:

  W mojej Parafii Komunię Św. można przyjąć do ust na klęcząco i jest woda święcona w kropielnicach.

  • Magdalena pisze:

   U mnie też a i więcej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Serce rośnie 😊😇❤️
   I nowy Ksiądz Proboszcz, święty ksiądz 😇

   • Beata pisze:

    Jak ja wam zazdroszczę ! U mnie niestety kościół idzie małymi krokami w zachodnią, niemiecką stronę. Serce mi pęka kiedy pomyślę o swoich dorastających dzieciach.

 16. Renata Furtak-Jeu pisze:

  Podpisuje sie pod listem i wspieram moj épiscopat i duchowienstwo modlitwa.

 17. Zofia Stanisławczyk pisze:

  Podpisuję

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s