7 października – Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa

Dzisiejsze wspomnienie zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r.

Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież – św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej – usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając Jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę. Zwycięstwo było ogromne. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich, uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników; śmierć poniosło 27 tys. Turków, kolejne 5 tys. dostało się do niewoli. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół. W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego – módl się za nami”, a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.

Św. o. Pio: Kochajcie Maryję i starajcie się, by Ją kochano. Odmawiajcie zawsze Jej różaniec i czyńcie dobro. Dzięki tej modlitwie szatan spudłuje swe ataki i będzie pokonany, i to zawsze. Jest to modlitwa do Tej, która odnosi triumf nad wszystkim i nad wszystkimi.

Podajcie mi moją broń – mówił Ojciec Pio, gdy czuł, że traci siły w walce ze złem. – Tym się zwycięża szatana – wyjaśniał, biorąc do ręki różaniec.

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Ta modlitwa jest odmawiana dwa razy w roku:
– 8 maja, w rocznicę rozpoczęcia budowy sanktuarium różańcowego w Pompejach,
– w pierwszą niedzielę października, w święto Królowej Różańca Świętego.

Suplikę ułożył bł. Bartolo Longo, a św. Jan Paweł II wielokrotnie cytował ją w Liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae.  To jedna z najpiękniejszych modlitw związanych z różańcem!

O, błogosławiony różańcu Maryi,
słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem;
więzi miłości, która nas jednoczysz z aniołami;
wieżo ocalenia od napaści piekła;
bezpieczny porcie w morskiej katastrofie!
Nigdy cię już nie porzucimy.
Będziesz nam pociechą w godzinie konania.
Tobie ostatni pocałunek gasnącego życia.
A ostatnim akcentem naszych warg
będzie Twoje słodkie imię,
o Królowo Różańca z Pompei,
o Matko nasza droga,
o Ucieczko grzeszników,
o Władczyni,
Pocieszycielko strapionych.
Bądź wszędzie błogosławiona,
dziś i zawsze, na ziemi i w niebie!

Tekst całej supliki: suplika-do-krolowej-rozanca-swietego

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na „7 października – Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Beata pisze:

  Zakończyło się kolejne zebranie KEP. Biskupi wydali komunikat w którym odnieśli się m.in. do Komunii na rękę. Tak w skrócie : jest godziwą i uznana przez Stolicę Apostolską. Ale wielka szkoda, że nie napisano także iż godziwą i dobra jest także…. Komunia Święta udzielana do ust. Na terenie archidiecezji katowickiej, w wielu kościołach udziela się niemal wyłącznie Komunii na rękę. Odmieńcy, którzy chcą do ust traktowani są nieprzychylnie i odsyłani na koniec kolejki. Ale są parafie, gdzie nie ma nawet tego. Dzieci pierwszokomunijne w zdecydowanej większości parafii również otrzymują Jezusa na rękę. Po obecnym komunikacie KEP nie mam żadnych szans, by przekonać swoje dorastające dzieci, by szły pod prąd i przyjmowały Komunię do ust. W tym temacie ich myślenie jest już mocno wykrzywione przez to co słyszą w kościele, na katechezie w szkole, na oazie młodzieżowej. Mam wyrzuty sumienia jako matka. Zostaje mi tylko modlitwą i płacz przed Panem.

  • Krystyna pisze:

   To bardzo przykre 😥
   Jezu, Maryjo ratujcie nas. 🙏

  • Asia pisze:

   Niestety potwierdzam. Ostatnio będąc w innej parafii na ślubie, ksiądz udzielał Komunii wyłącznie na rękę( a było nas ok 50 osób z tego Komunie przyjęło może z 30 osób). Żadne prośby i dyskusje nie pomogły. Koledze wręcz wcisnął na dłoń, mąż przyjął duchowo po negocjacjach a ja niestety pierwszy raz przyjęłam na dłoń (nie miałam już siły, żeby negocjowac czy się wycofać z kolejki). Potem żałowałam tego. U mnie w parafii przyjmuje tylko kilka osób do ust, reszta na dłoń 😦 Tak jak piszesz została nam już tylko modlitwa.

  • Paweł pisze:

   LITANIA BIBLIJNYCH KOBIET:

   Film jest realizacją modlitwy ułożonej w Zgromadzeniu Sióstr Maryi Niepokalanej w Katowicach. przedstawia bohaterki Starego i Nowego Testamentu, które miały swój udział w historii zbawienia. Potężne patronki i orędowniczki każdej kobiety. – https://biblia.wiara.pl/doc/6540717.Litania-biblijnych-kobiet
   _____SARA i HAGAR (z Księgi Rodzaju, z rozdz. 12-25) – to żona oraz niewolnica patriarchy Abrahama; syn Sary – Izaak – był przodkiem Izraelitów (jego syn Jakub został nazwany przez Boga: IZRAEL), a syn Hagar – Izmael – był przodkiem wszystkich Arabów.
   _____MIRIAM (z Księgi Wyjścia 15,20; ponadto z dwunastego rozdziału Księgi Liczb; wspomniana też w wersetach 26, 59 i Pwt 24,9; a jej śmierć – w wersecie Lb 20,1) – to prorokini, siostra kapłana Aarona, działającego jako „usta” proroka Mojżesza, który to nie był dobrym mówcą – wg Wj 4,16.
   _____CHULDA (z Drugiej Księgi Królewskiej, z rozdz. 22) – to prorokini izraelska z czasów pobożnego króla judzkiego Jozjasza (641-609).
   _____RUT i NOEMI (z Księgi Rut) – to prababka króla-proroka Dawida (panującego ok. 1010-970) oraz jej teściowa.
   _____ESTERA (z Księgi Estery) – to żydowska „migrantka” z czasów 70-letniej niewoli babilońskiej Izraelitów (587-458), której „trafiło się” zostać królową Persji, żoną Kserksesa I (485-465).
   _____”KOBIETA cierpiąca na KRWOTOK”: Mt 9,20-22; Mk 5,21-34; Łk 8,40-48.
   ___”Kobieta KANANEJSKA”: Mt 15,21-28; Mk 7,24-30 (tu: „Syrofenicjanka”).
   ___”Kobieta POCHYLONA”: Łk 13,10-17.
   ___”Kobieta przy STUDNI”: z czwartego rozdziału Ewangelii wg św. Jana („Samarytanka”).
   ___”Kobieta z TŁUMU”: Łk 11,27-28.
   _____MARIA, matka Marka Ewangelisty („Jana, zwanego Markiem”): Dzieje Apostolskie 12,12. [CIEKAWOSTKA: A pod Krzyżem Pana Jezusa, oprócz Najświętszej Maryi Panny, św. Jana Apostoła i św. Marii Magdaleny, stały – zgodnie z Ewangeliami – jeszcze dwie MATKI APOSTOŁÓW: św. Salome (matka synów Zebedeusza, czyli śś. Apostołów Jana i Jakuba Starszego) – https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-22d.php3 – oraz św. Maria Kleofasowa (matka synów Alfeusza, czyli śś. Apostołów Judy Tadeusza i Jakuba Młodszego) – https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/04-09b.php3 ]
   _____”Anonimowe córki diakona Filipa (jednego z Siedmiu: Dz 6,1-7)”: Dzieje Apostolskie 21,9 („dziewice-prorokinie”).
   _____”Uboga WDOWA” (ta od „wdowiego grosza” wrzuconego do skarbony): Mk 12,41-44; Łk 21,1-4.
   _________”Kobieta namaszczająca OLEJKIEM” [utożsamiana ze św. MARIĄ MAGDALENĄ i ze św. MARIĄ z BETANII]: Bł. Anna Katarzyna Emmerich w opisie swoich objawień, a także dawna tradycja kościelna, utożsamiają św. Marię z Betanii, siostrę św. Marty i wskrzeszonego Łazarza (Łk 10,39-42; J 11,1 – 12,11), św. Marię Magdalenę (wymienianą we wszystkich czterech Ewangeliach, np. Łk 8, 1-2) oraz nie określoną formalnie z imienia „jawnogrzesznicę” (Łk 7, 37-50). Bo np. książka „Żywoty świętych Pańskich – na każdy dzień roku” [którą „według Kalendarza Rzymskiego opracował o. Hugo Hoever SOCist”, a wydało w roku 1991 Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne „za zezwoleniem Biskupa Warmińskiego dr. Edmunda Piszcza, Olsztyn, 31 maja 1989 r., nr 716/89”] podaje na str. 266: „Maria, którą nawrócił Jezus i która wraz z Maryją, Jego Matką, i św. Janem, była świadkiem Jego ostatnich chwil, została nazwana Magdaleną od miasta Magdali w Galilei. Św. Klemens z Aleksandrii i inni uczeni utożsamiają ją z kobietą, która ze łzami w oczach obmyła stopy Jezusowi. Inni uważają [ją] za siostrę Marty i Łazarza.”_____Natomiast pod poniższym linkiem można wyraźnie wyczytać, że wg objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich św. Maria Magdalena mieszkała w Betanii, w domu św. Łazarza (a w innych miejscach, tu nie zacytowanych, jest ona wyraźnie nazwana siostrą św. Marty z Betanii): https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/zyciemm-stola.html „(…) Wydarzenia w Betanii zbliżają nas do najdramatyczniejszego etapu drogi Jezusa, Jego Matki, uczniów i świętych niewiast, a zatem i Magdaleny… (…) Gdy Jezus zsiadł przed świątynią z oślicy, uczniowie chcieli zaraz ją odprowadzić, lecz zastali już bramę zamkniętą i musieli czekać aż do wieczora. (…) Nad wieczorem, gdy otworzono bramę, święte niewiasty wróciły do Betanii, a za nimi nieco później poszedł Jezus z Apostołami. Magdalena, stroskana, że ani Jezus, ani Apostołowie przez cały dzień nic nie jedli, zakrzątnęła się zaraz sama koło przyrządzenia wieczerzy. Zmierzchało się już, gdy Jezus wszedł na podwórze domu Łazarza. Magdalena wyniosła wodę w miednicy, umyła Mu nogi i otarła je chustą, przewieszoną przez plecy, po czym wprowadziła Go do domu.”_____TAKŻE Maria Valtorta w drugiej Księdze „Poematu Boga-Człowieka” przytacza dialog pt. „JEZUS W DOMU ŁAZARZA. MARTA MÓWI O MAGDALENIE”, z którego – podobnie jak z objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich – wynika jednoznacznie, że św. Maria Magdalena, św. Marta i św. Łazarz – to było RODZEŃSTWO. Oto przykładowe słowa św. Marty o jej siostrze: «Przebaczyć… Nie będziemy mogli. Nasza matka umarła z boleści z powodu jej złego prowadzenia się… a to było tak mało w porównaniu z jej aktualnym postępowaniem. Widzę udręki naszej matki… Ciągle mam je obecne w duchu. Widzę, jak cierpi Łazarz.» – http://www.objawienia.pl/valtorta/valt/v-02-079.html _____ALE z drugiej strony np. katolicka mistyczka i stygmatyczka, szwajcarska lekarka Adrienne von Speyr napisała bardzo ciekawą książkę „Trzy kobiety i Pan” [wydaną przez Wydawnictwo „W drodze”, „Cum permissione auctoritatis ecclesiasticae”, Poznań 1989 – http://lubimyczytac.pl/ksiazka/119057/trzy-kobiety-i-pan-luminahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Adrienne_von_Speyr ], w której NIE UTOŻSAMIA ona tych trzech postaci, poświęcając każdej z nich jedną część owej książki i łącząc każdą tę kobiecą, ewangeliczną postać z jedną z cnót teologicznych: 1. „Magdalena i WIARA”. 2. „Jawnogrzesznica i NADZIEJA”. 3. „Maria z Betanii i MIŁOŚĆ”. _____PODOBNIE podaje RÓWNIEŻ w przypisie do Łk 7, 37 Biblia Tysiąclecia: https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=322
   7, 36 Jeden z faryzeuszów zaprosił Go do siebie na posiłek. Wszedł więc do domu faryzeusza i zajął miejsce za stołem. 37 A oto kobieta, która prowadziła w mieście życie grzeszne [i tu TENŻE PRZYPIS: „Nie jest nią Maria Magdalena (Łk 8,2), a tym mniej Maria z Betanii (Łk 10,39; J 11,1; J 12,3), jak to połączono dopiero w VI w. i tylko na Zachodzie”], dowiedziawszy się, że jest gościem w domu faryzeusza, przyniosła flakonik alabastrowy olejku, 38 i stanąwszy z tyłu u nóg Jego, płacząc, zaczęła łzami oblewać Jego nogi i włosami swej głowy je wycierać. Potem całowała Jego stopy i namaszczała je olejkiem. _____A PONADTO przypis do wersetu Łk 7, 37 – taki jak w Biblii Tysiąclecia – odrzucający utożsamienie opisanej w tym fragmencie „jawnogrzesznicy” ze św. Marią Magdaleną i ze św. Marią z Betanii (siostrą Marty i Łazarza), znajduje się też w Biblii Poznańskiej i w przedsoborowym „Nowym Testamencie” ks. Eugeniusza Dąbrowskiego, natomiast NIE MA go w Biblii Warszawsko-Praskiej („Pismo święte Starego i Nowego Testamentu z komentarzami Jana Pawła II” – w przekładzie z języków oryginalnych opracował biskup Kazimierz Romaniuk, za zgodą Konferencji Episkopatu Polski wydaną na Zebraniu Plenarnym: SEP-4.4.1-21 Warszawa, dnia 2 maja 1997 r.; wydanie Wydawnictwa „M” – „z okazji kanonizacji Jana Pawła II”, Kraków 2014, IMPRIMATUR: Warszawa, dnia 7 marca 2005 r., za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej z dnia 7 marca 2005 r. nr 223(K)2005, biskup Stanisław Kędziora, Wikariusz Generalny, ks. Romuald Kamiński, Kanclerz Kurii). BIBLIA POZNAŃSKA: „Imienia tej kobiety nie znamy. Bezpodstawnie utożsamiano ją w VI w. na Zachodzie z Marią z Magdali i z Marią z Betanii.” [Za: „Pismo święte – Stary i Nowy Testament – w przekładzie z języków oryginalnych” – opracował zespół pod redakcją ks. Michała Petera i ks. Mariana Wolniewicza, wydanie pierwsze „Księgarni św. Wojciecha”, Poznań 2006, IMPRIMATUR: Poznań, 31 marca 2003 roku, +Marek Jędraszewski, Wikariusz Generalny]. NT ks. E. Dąbrowskiego: „Nie wiadomo bliżej, kim była owa grzeszna niewiasta. Utożsamienie jej z Marią Magdaleną lub z Marią z Betanii wydaje się nieuzasadnione z wielu powodów.” [Za: „Pismo święte Nowego Testamentu – nowy przekład z Wulgaty przez ks. Eugeniusza Dąbrowskiego, doktora świętej teologii, doktora nauk biblijnych” – wydanie dziewiąte „Księgarni Św. Wojciecha”, Poznań-Warszawa-Lublin 1962, IMPRIMATUR: Posnaniae, die 5 mensis Aprilis 1946, L.S. – L.dz. 2937/45 (-) + Augustus Card. Hlond, REIMPRIMATUR: Posnaniae, die 15 Februarii 1958, L.dz. 1769/58 (-) + Antonius Baraniak, Archiepiscopus Posnaniensis (…).]_____ NA KONIEC zaś – cytuję jeszcze samo zakończenie wyżej wspomnianego przeze mnie teologicznego dziełka katolickiej mistyczki i stygmatyczki Adrienne von Speyr pt. „Trzy kobiety i Pan” [wyd. Wydawnictwa „W drodze”, „Cum permissione auctoritatis ecclesiasticae”, Poznań 1989; str. 71-72], w którym ona zdaje się rozróżniać te trzy postacie (św. Marię z Betanii, św. Marię Magdalenę i bezimienną „jawnogrzesznicę”, przedstawione kolejno, a przy tym raczej całkiem niezależnie od siebie nawzajem, w trzech częściach tego małego „traktatu”) mówiąc wręcz o „trzech kobietach” [choć dla mnie nawet i to nie brzmi do końca jednoznacznie, bo to nie jest relacja z jakichś osobistych objawień tej mistyczki, tylko tekst napisany (przepraszam tu za to porównanie) tak trochę, jak szkolne wypracowanie omawiające postacie literackie przedstawione w przeczytanej lekturze (i bazujące TYLKO na tekście tej lektury)]: „(…) Maria [z Betanii] przemieniła uczynek jawnogrzesznicy, który był uczynkiem nadziei, w uczynek spełnienia – zamieniając nadzieję zbawienia w miłość zbawienia. Z kolei uczynek nadziei zawarty był w uczynku wiary Magdaleny. Wiara jest początkiem i końcem. Początkiem, gdyż Magdalena pozwoliła się uwolnić od demonów, aby iść za Panem; końcem, ponieważ była pierwszą, która uwierzyła przy grobie. Wiara nie jest jednak wehikułem miłości i nadziei; to miłość konstytuuje dwie pozostałe cnoty, gdyż to miłość Pańska obdarza nas wiarą i budzi w nas nadzieję. Ale miłość Pańska nie ogranicza i nie zawęża – jest otwartym zaproszeniem do współkochania Ojca miłością Syna. Te trzy kobiety stały się wyrazem wiary, nadziei i miłości, ich życie parabolą życia Syna w Trójcy, który przychodząc z miłości na ziemię, razem ze swoją miłością wylewa na świat miłość Ojca w Duchu Świętym. Wiara i nadzieja uzdalniają ludzi do przyjęcia Bożej miłości, która zostaje na nich wylana, a którą następnie Syn zbiera i ukazuje Ojcu jako miłość stworzenia. On jest pośrednikiem, który rozdaje i zbiera, przychodzi i wraca do Ojca. Przynosi nam niebiańską miłość i wraca do nieba z miłością świata, zbudzoną wezwaniem Miłości w Trójcy Jedynej i wchodzącą w krwiobieg życia Trójcy Świętej.”_____Jako ciekawostkę można jeszcze wspomnieć i to, że nawet PROTESTANCI czasami utożsamiają „jawnogrzesznicę” z Łk 7, 37 ze św. Marią z Betanii, o czym świadczy taki oto tytuł i podtytuł rozdziału LXII książki Ellen G. White „Życie Jezusa” [wyd. siódme Chrześcijańskiego Instytutu Wydawniczego „Znaki czasu”, Warszawa 1991; str. 433]: „UCZTA W DOMU SZYMONA (Mat. 26,6-13; Mar. 14,3-11; Łuk. 7,36-50; Jan 11,55-57; Jan 12,1-11)” [ponieważ utożsamione z ową historią „jawnogrzesznicy” z Łuk. 7,36-50 – w tym tytule – fragmenty: Mat. 26,6-13 i Mar. 14,3-11 wprawdzie nie nazywają owej niewiasty „Marią”, ale mówią, że to było w Betanii, a fragmenty: Jan 11,55-57 i Jan 12,1-11 wprost i jednoznacznie odnoszą się do św. Marii z Betanii (siostry wskrzeszonego Łazarza i św. Marty)]

   • Paweł pisze:

    Podczas rekolekcji Odnowy w Duchu Świętym, w których uczestniczyłem w 1994 roku w Dębnie, mieliśmy poruszony temat „kobiet w Biblii” i – jak mam zanotowane – było nam wtedy powiedziane, że „każda z [świętych] kobiet Starego Testamentu jest figurą Maryi”, np.: _____prorokini DEBORA (z Księgi Sędziów z rozdz. 4-5) sprawująca sądy nad Izraelem (w tzw. epoce Sędziów) była pierwowzorem tej znanej postawy Maryi: „RÓBCIE, cokolwiek wam powie”, gdyż podtrzymywała ona na duchu izraelskiego wodza Baraka, ażeby właśnie WYPEŁNIAŁ przekazywaną mu wolę Bożą i w tym celu nawet sama osobiście mu towarzyszyła na placu boju; _____natomiast pierwowzorem słynnego maryjnego hymnu „MAGNIFICAT” (Łk 1,46-55) jest zapewne znajdujący się w 1 Sm 2,1-10 kantyk ANNY, matki proroka Samuela [od którego imienia nazwane są aż dwie księgi biblijne], ostatniego z izraelskich Sędziów (który to – z woli narodu oraz za przyzwoleniem, bardzo niechętnego temu jednak, Boga – namaścił pierwszego w historii izraelskiego króla: Saula, panującego ok. 1040-1010); _____a z kolei znana z maryjnych «Godzinek» „Judyt wojująca, od niewoli okrutnej lud swój ratująca” – to była izraelska przywódczyni JUDYTA (z biblijnej Księgi Judyty), dzięki której górska twierdza Żydów Betulia nie tylko stawiła skuteczny opór najazdowi asyryjskiego wodza Holofernesa, lecz i przyprawiła go o śmierć z ręki [tejże] kobiety; historię tę przedstawił zaś nawet W. A. Mozart w swoim utworze „Betulia Liberata” (tutaj i z napisami polskimi):
    https://www.youtube.com/watch?v=FKbvVQNgY9E
    _____do biblijnych „dzielnych niewiast” należała też MATKA siedmiu braci MACHABEUSZÓW z Drugiej Księgi Machabejskiej [wspominanych nawet w przedsoborowym Kalendarzu Rzymskim pod datą 1 VIII: https://en.wikipedia.org/wiki/General_Roman_Calendar_of_1960 ], która to – podobnie jak Maryja – nie mogła moralnie odwodzić swego potomstwa od postawy nieugiętego męczeństwa dla Bożej Sprawy, lecz przeciwnie…; _____no i nawet św. pramatka EWA jest określona w wersecie Tb 8,6 jako „pomocna OSTOJA” dla św. praojca Adama, podobnie jak potem Maryja była „Współodkupicielką” przy Chrystusie: https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1358 _____Na koniec można jeszcze wspomnieć – popularne na Zachodzie – imiona ŻON trzech najstarszych Patriarchów narodu izraelskiego: SARĘ – żonę Abrahama, REBEKĘ – żonę jego syna, Izaaka, oraz RACHELĘ – żonę jego wnuka, Jakuba, czyli Izraela. A np. używając tegoż imienia RACHELI Ewangelia wg św. Mateusza tak komentuje symbolicznie słynną «rzeź Niewiniątek»: „(…) Spełniły się słowa proroka Jeremiasza: Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. RACHEL opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma.” – https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=245

 3. Ola pisze:

  Zbliżają się święta Wszystkich Świętych ,nowenny listopadowe za dusze czyśćcowe, wyjścia na cmentarze , zaraz potem – rekolekcje adwentowe w parafiach , 8 grudnia- Niepokalanego poczęcia NMP, święta Bożego Narodzenia. Diabeł robi wszystko co może ,by znowu pozamykano kościoły ! By ograniczyć liczbę uczestników Najświętszej Ofiary ! I nie zdziwię się jak niebawem wprowadzą restrykcje. Mam nadzieję ,że dzięki Wielkiej nowennie pompejańskiej Maryja odniesie zwycięstwo w naszym narodzie. Kto jeszcze się nie zdecydował dołączyć do tej nowenny ,niech pomysli ile dobra może dać z siebie dla naszego kraju ,dla KK w Polsce jeśli dołączy do wspólnej modlitwy . Różańce w dłonie i z wiarą łączmy się w modlitwie.

 4. Mzz pisze:

  Jeszcze nie zaczęłam odmawiać nowenny a juz w domu i dookoła jazda. Oj szatan dostaje po tyłku.

 5. eska pisze:

  Agenda 2030 już oficjalnie na stronie rządowej:
  https://www.gov.pl/web/rozwoj/agenda-2030

  Dla przypomnienia:
  https://www.m.pch24.pl/agenda-2030–nowy-porzadek-swiata,74104,i.html

  A to też warto wysłuchać – o spotkaniu ekonomistów w Davos: https://youtu.be/OT4TP7u89CM

 6. mila pisze:

  Kochani, czy znacie jakiegoś pokornego, bożego spowiednika i kierownika duchowego z województwa łódzkiego, a konkretnie z okolic Wielunia? Będę bardzo wdzięczna za pomoc i porady, z Panem Bogiem:)

  • mila pisze:

   A może mi Pani polecić od Paulinów jakiegoś konkretnego ojca? Może podać Pani również Pani Ewie (jeśli nie chce Pani publicznie) żeby mi przekazała. Z Panem Bogiem

 7. mzz pisze:

  proszę pomódlcie sie za mnie, bo to co sie dzieje od północy jest juz nie do wytrzymania…

  • Witek pisze:

   Jasna Góra – czy szczepionka na Koronawirusa to znak Bestii 666 z Apokalipsy św. Jana?

   • Paweł pisze:

    Mogę podać, jako ciekawostkę, że wśród protestantów krąży taka interpretacja biblijnej liczby 666:
    „VICARIVS FILII DEI” – „Wikariusz Syna Bożego” (jest to oficjalny tytuł papieski).
    Jeżeli teraz potraktujemy poszczególne litery jako cyfry rzymskie, na tyle, na ile to da się tutaj uczynić [czyli: I – to jest 1; V – to jest 5; L – to jest 50; C – to jest 100; D – to jest 500: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzymski_system_zapisywania_liczb ], to otrzymamy sumę:
    (V = 5) + (I = 1) + (C = 100) + (I = 1) + (V = 5) + (I = 1) + (L = 50) + (I = 1) + (I = 1) + (D = 500) + (I = 1) = sumarycznie: 666!
    Osobiście wątpię, by jakikolwiek papież był osobiście samym Antychrystem (czyli czymś w rodzaju „Bestii” z Apokalipsy), niemniej jednak – w dobie mającego nastąpić zupełnego uzależnienia władz duchownych od politycznej władzy Antychrysta – jest być może niewykluczone, iż jakiś papież okaże się kimś w rodzaju „Fałszywego Proroka” z Apokalipsy…

   • Longin pisze:

    Zagadkowe jest „zniknięcie” tego przekazu z Jasnej Góry…. jakby dla kogoś był niewygodny. Wprawdzie udało mi się wysłuchać tylko mały fragment słów tego kapłana, może jednak ktoś znajdzie plik w wersji audio, bo to bardzo cenne szczególnie teraz.

  • Witek pisze:

   ks. Dominik Chmielewski do potrzebujących

   • Magdalena pisze:

    Tak Witku, prawda, święta prawda. Odkąd modlę się modlitwą Uniżenia dzieją się cuda, małe i wielkie. Modlę się w nocy wynagradzając za grzechy swoje, rodziny, Parafii. I Pan błogosławi. Komunia św u nas w kosciele tylko i wyłącznie do ust. Coraz więcej osób zaczyna klęczeć. Naliczyłam ponad 30 a było tylko 2 osoby. Daj Boże aby tak zostało. Wierzę i Ufam…

  • M. pisze:

   Przyznam, że jestem bardzo zaskoczona, że brat Elia będzie w tak mało znanych, ale jakże ładnych miejscowościach jak Chojna i Dębno. Mieszkałam kiedyś niedaleko tych miast i szkoda, że mnie tam teraz nie ma.

 8. Robert pisze:

  Dość długie, ale ciekawe – chociaż [mnie] zasmucające, omówienie ostatnich wydarzeń w Kościele:

  https://www.pch24.pl/lisicki–gorny–kratiuk–komunia-na-reke-i-encyklika-franciszka-ii-ja–katolik–extra,78890,tv.html

 9. Euzebia pisze:

  Z „Myśli Różańcowych” – Barbara Kloss

  MODLITWA ANIELSKA
  O OTWARCIE UPUSTÓW ŁASK NIEPOKALANEGO SERCA MARYI

  Matko Łaski Bożej, Matko Miłosierdzia, Matko nad dziećmi swymi płacząca! W Twoim Sercu Niepokalanym Pan złożył wszystkie łaski nam potrzebne. Wylej je, prosimy pokornie, na grzeszników,

  na tych, którzy o nie proszą i którzy ich przyjąć nie chcą – ale przyjmą,

  na więźniów i prześladowanych, którzy mogą ulec pokusie rozpaczy,

  na bezsilnych i nieświadomych, którym grozi zwątpienie,

  na bojaźliwych i małego serca, którym grozi odstępstwo,

  na pysznych i zaślepionych, którym grozi błądzenie i wodzenie innych na manowce,

  na cierpiących i udręczonych, którzy nie wiedzą, gdzie szukać ulgi i ratunku,

  na żarliwych, wiernych i miłujących Cię, którym grozi niebezpieczeństwo,

  na oderwanych od Boga przemocą wskutek zgorszenia, którzy nieświadomi swego dziecięctwa Bożego nie tęsknią za Tobą,

  na uwikłanych w błędach herezji, a pełnych dobrej woli, którym nie ma kto wskazać drogi, na tych, co zginąć mają, a nie wiedzą godziny i chwili,

  na tych, którzy się wszystkiego spodziewają od Ciebie i przez Ciebie, bo są z Tobą związani sercem w niewolnictwie miłości,

  i na tych, którzy gorejąc w płomieniach oczyszczającej miłości, tęsknią za Tobą, za chwilą, której pewność już mają,

  na ten naród nasz, którego Królową byłaś, jesteś i będziesz, Królowo Polski,

  i na te narody, które Ciebie sercem najlepszych synów i córek zawsze miłowały i wielbiły,

  i na te narody, które się Matki własnej zaparły, i na te biedne ludy, które nie wiedzą, żeś Ty też ich Matką,

  i na Papieża i wszystkie rodziny zakonne i wszystkich, którzy otrzymali sakrament kapłaństwa i którzy życie swe oddali Bogu na służbę. Och, Pani! Na tych racz wylewać najhojniej Swe łaski, bo oni byli i teraz są najstraszniej przez wroga znienawidzeni, dręczeni i do zguby przeprowadzeni.

  Maryjo, ustawicznie Cię o to błagamy, niech każde uderzenie naszych serc puka do Twego Złotego Serca, otwierając Je do upustu tych łask dla wszystkich, wszystkich! Przez miłość i upodobanie całej Trójcy Przenajświętszej, przez miłość Boskiego Serca Twego Syna, przez miłość i uwielbienie wszystkich Aniołów, przez miłość wszystkich tych serc ludzkich, które były, już są i jeszcze będą zdobyczą miłości Twego Niepokalanego Serca Macierzyńskiego – błagamy Cię, wysłuchaj nas, zawsze wysłuchaj nas, bo my ufamy – ufamy tak, że nasza ufność nie może być zawiedziona. Więc serca nasze w spokoju i miłości pragną Ci – o Pani Przedziwna – każdym uderzeniem śpiewać Magnificat wdzięczności teraz i na wieki. Amen.

  „Jezus chce, abym była więcej znana i miłowana”

  „Jestem cała w Różańcu, tam Mnie szukajcie – tam Mnie znajdziecie”.

  z objawienia w Fatimie

 10. Bożena pisze:

  Proszę posłuchajcie do końca. Dwie nowe konferencje o. Augustyna Pelanowskiego. Wstrząsające i prawdziwe jak wszystko, co ojciec mówi. Witek przypomniał wczoraj modlitwę uniżenia której nas uczy ks. Dominik – to chyba ostatnia alternatywa w obliczy tego, co się dzieje.

  DECENTRALIZACJA CZYLI POĆWIARTOWANIE KOŚCIOŁA
  http://www.youtube.com/watch?v=E5YziUFaGuc

  O Pelanowski popu l@cja mro czna
  http://www.youtube.com/watch?v=Yr8xA-0W_nM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s