24 maja – Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

W roku 1816 tytuł Matki Bożej Wspomożenia Wiernych wszedł do liturgii Kościoła, gdy papież Pius VII ustanowił święto Matki Bożej pod tym wezwaniem na dzień 24 maja jako podziękowanie Matce Bożej za to, że właśnie tego dnia, uwolniony z niewoli Napoleona, mógł szczęśliwie powrócić na osieroconą przez szereg lat stolicę rzymską

Wielu świętych miało szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Jej słynny wizerunek w Turynie został namalowany na zamówienie św. Jana Bosko, który oprócz salezjanów założył także zgromadzenie sióstr Córek Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Wielkim czcicielem Matki Bożej Wspomożycielki był salezjanin, prymas Polski, kardynał August Hlond. Nie mniej żarliwym apostołem Maryi Wspomożycielki był jego następca, kardynał Stefan Wyszyński.

5 września 1958 roku dzięki jego staraniom Episkopat Polski wniósł do Stolicy Apostolskiej prośbę o wprowadzenie święta Maryi Wspomożycielki Wiernych w liturgicznym kalendarzu polskim.
Episkopat Polski chciał w ten sposób podkreślić, że naród polski nie tylko wyróżniał się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, ale że może wymienić wiele dat, kiedy doznał Jej szczególniejszej opieki
.

Polskie sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zostało ustanowione w 2013 r. w salezjańskiej parafii w Rumii na Kaszubach.

Nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki sięga początków chrześcijaństwa. Gdy tylko zaczął rozwijać się wśród wiernych kult Matki Zbawiciela, równocześnie ufność w Jej przemożną przyczynę u Syna nakazywała uciekać się do Niej we wszystkich potrzebach. Tytuł Wspomożycielki Wiernych zawiera w sobie wszystkie wezwania, w których Kościół wyrażał Najświętszej Maryi Pannie potrzeby i troski swoich dzieci.

Pierwszym, który w historii Kościoła użył słowa „Wspomożycielka”, jest św. Efrem, diakon i największy poeta syryjski, doktor Kościoła (+ 373). Pisze on wprost, że „Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”. W tym samym czasie Wspomożycielką rodzaju ludzkiego nazywa Maryję św. Grzegorz z Nazjanzu, patriarcha Konstantynopola, doktor Kościoła (+ ok. 390), kiedy pisze, że jest Ona „nieustanną i potężną Wspomożycielką”. Z treści pism doktorów Kościoła wynika, że przez słowo „Wspomożycielka” rozumieli oni wszelkie formy pomocy, jakich Matka Boża nam udziela i udzielić może.

Miejscem najżywiej rozwiniętego kiedyś kultu Wspomożycielki była Bawaria. Pierwszy kościół pod wezwaniem Wspomożycielki w Bawarii stanął w Pasawie w roku 1624. Zasłynęła w nim rychło figura Matki Bożej, kopia obrazu Cranacha – pątnicy witają Ją okrzykiem: Maria hilf! (Maryjo, wspomagaj).

7 października 1571 r. oręż chrześcijański odniósł decydujące zwycięstwo nad flotą turecką, która zagrażała bezpośrednio desantem Italii. Na pamiątkę tego zwycięstwa papież św. Pius V włączył do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie „Wspomożenie wiernych, módl się za nami”.

12 września 1683 r. król Jan III Sobieski rozgromił pod Wiedniem Turków. Jako podziękowanie Matce Bożej za to zwycięstwo papież bł. Innocenty XI w roku 1684 zatwierdził w Monachium, przy kościele św. Piotra, bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, rychło podniesione do rangi arcybractwa.

W roku 1816 tytuł Matki Bożej Wspomożenia Wiernych wszedł do liturgii Kościoła, gdy papież Pius VII ustanowił święto Matki Bożej pod tym wezwaniem na dzień 24 maja jako podziękowanie Matce Bożej za to, że właśnie tego dnia, uwolniony z niewoli Napoleona, mógł szczęśliwie powrócić na osieroconą przez szereg lat stolicę rzymską.

Modlitwa do NMP Wspomożycielki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „24 maja – Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. M. pisze:

  Piękna pieśń jest na święto NMP Wspomożycielki Wiernych, z refrenem: „Niech wychwala wsze stworzenie Maryję, Wiernych Wspomożenie”

 3. AnnaSawa pisze:

  ŚWIADECTWO, 728, pon. 9.11.1987, godz. 10

  – Nie potrafię się modlić ani skupić myśli, ani nawet robić cokolwiek sprawnie – wybacz Panie.

  † Przecież nie jest ważne to, co ty potrafisz. Sama nic nie potrafisz. Jeśli cokolwiek czynisz, to z Mojej łaski to czynisz – w oparciu o Moje dary. Jeśli Ja tą łaskę ograniczyłem, to widocznie pragnę tylko twej wierności w trwaniu przy Mnie. A jeśli masz złe samopoczucie, to widocznie trzeba takiej twojej ofiary. Tak naprawdę, to liczy się tylko wierność trwania w ofiarowaniu siebie. Postaraj się mniej zwracać uwagę na siebie, na swoje samopoczucie fizyczne czy psychiczne. Przylgnij do Mnie duszą ze wszystkich sił, jakie masz i tak trwaj. Czysta Miłość, której cię uczę wymaga takiego odejścia od siebie. Abym Ja mógł cię napełnić Swoją mocą, musisz być całkowicie świadoma swojej bezsilności.

  • Anula pisze:

   Aniu, dziękuję! Ileż razy i mnie ten problem męczył, że nie mogę skupić się na modlitwie, na Mszy Świętej, a swoje obowiązki wykonuję w wiecznym chaosie, bez ładu i składu, że to wszystko jest takie jałowe i byle jakie, że ciągle sił brak. Dziękuję Kochana za podzielenie się tym pouczeniem! ❤️

 4. Maggie pisze:

  We wszystkich intencjach i za Adminów, kapłanów WOWIT’owych i WOWIT’ów: https://www.youtube.com/watch?v=uSVMxD0f0GI

 5. Elizeusz pisze:

  Ze Świadectwa A. Lenczewskiej:
  … Jeśli cokolwiek czynisz, to z Mojej łaski to czynisz – w oparciu o Moje dary. …
  Pozwolę sobie w tym kontekście przytoczyć pewien fragment mojego listu, który – przez Kancelarię prezydencką – stosunkowo niedawno (2 maja br.) napisałem do Pana prez. A. Dudy:
  … Jest takie powiedzenie: „Kuj żelazo póki gorące”. A owym żelazem jest wczorajsze (1 maja) Pana, Panie Prezydencie 2,5 godzinne programowe przemówienie on line jako (głównego) kandydata w planowanych (prawdopodobnych) korespondencyjnych wyborach w dn. 10 maja br. na najwyższy urząd Rzeczypospolitej, urząd Prezydenta, do ponownego objęcia tegoż urzędu, jego reelekcji. (…). Usłyszałem, będąc w kuchni, przygotowując sobie trochę spóźnione śniadanie, transmitowane przez Pierwszy Program Polskiego Radia, trwające już przedwyborcze programowe przemówienie Pana Prezydenta (z Hali Transcolor w Szeligach pod Warszawą, bez udziału publiczności). (…).
  Deklaruje się Pan jako katolik, człowiek wierzący i dobrze, ale wybaczy Pan, Panie Prezydencie, trudno mi było zauważyć, w Pańskim długim przemówieniu, jakiegokolwiek odniesienia (się) do Pana Boga, któremu Pan przecież tak wiele, by nie powiedzieć wszystko zawdzięcza. (…).
  Historia uczy, że Pan Bóg zawsze dopuszczał do władzy tych, których uważał za najlepszych dla własnego narodu (np. król Dawid). Jednak ci, którzy nie chcieli współpracy z Panem Bogiem tracili wcześniej czy później tą władzę. Każda władza pochodzi od Pana Boga, jednak wola rządzących zawsze należy do nich samych. Gdy ogarnie ich pycha władzy i zaczynają sobie przypisywać własne sukcesy, wtedy Pan Bóg przychodzi z rózgą żelazną (por. Ps 2,9) i wypędza to co pyszne i nie współpracuje z Niebem. (…).
  – mówił Pan o tym, co Pan uczynił dobrego, jakie osiągnął sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej w minionych pięciu latach (różnie oceniane), lecz nie było w tym żadnego odniesienia do Pana Boga, że to z Jego pomocą, prowadzenia, z Jego łaski, dzięki Niemu się to dokonywało, a tylko można było niestety z Pańskich ust usłyszeć jak refren zachwalanie siebie samego i swoich zasług, umiejętności, które (wraz z przymiotami) przecież Pan otrzymał w darze Jego nieskończonego Miłosierdzia (por. Syr 17,6n), wszystko czym Pan jest, co robił i co osiągnął otrzymał z miłości Pana do siebie a więc brakowało, choćby trochę samokrytyki, pokory, bo jak powiada św. Paweł apostoł: „Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz/co posiadasz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał (coś w darze), to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał” (1Kor 4,7), co też powiedział Jan Chrzciciel do swoich uczniów: „Człowiek nie może otrzymać niczego, co by mu nie było dane z nieba.” (J 3,27).
  – gdy zaś mówił Pan o tym, co zamierza zrobić, gdy zostanie wybrany na drugą kadencję, to
  można było usłyszeć z ust Pana prezydenta: ja, ja, ja (jak to często mówiono o L. Wałęsie), ja zrobię to, i tamto, ja nie dopuszczę, nie pozwolę, gwarantuję, obiecuję, zapowiadam etc.
  Przeto proszę sobie wziąć do serca to, o czym św.Jakub Apostoł jasno mówi(ł):
  „13 A teraz wy, którzy mówicie: «Dziś albo jutro udamy się do tego oto miasta i spędzimy tam rok, będziemy uprawiać handel i osiągniemy zyski», 14 wy, którzy nie wiecie nawet, co jutro będzie/co dzień jutrzejszy przyniesie. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, co się ukazuje na krótko, a potem znika. 15 Zamiast tego powinniście mówić: «Jeżeli Pan zechce, i będziemy żyli, zrobimy to lub owo». 16 Teraz zaś chełpicie się w swej wyniosłości. Każda taka chełpliwość jest przewrotna/zła.” (Jk 4,13-16). …

  • klasv pisze:

   Wybór prezydenta nie jest koncertem życzeń , wybieramy tylko spośród zgłoszonych kandydatów. Ty zechciałeś ocenić bardzo krytycznie i pomniejszyć dobre imię tylko jednego z nich. Szkoda, że nie użyłeś słów Pisma Świętego do podkreślenia zalet i uzasadnienia wyboru lepszego pretendenta. Ja jestem zawsze z najbardziej prześladowanymi.

  • Elizeusz pisze:

   Tytułem wyjaśnienia – Do klasv:
   1. nie znasz całego mojego listu, a tylko poznałe(a)ś jego przytoczony fragment.
   2. zechciej zauważyć, że ten fragment listu (a zdaje się on uniwersalny dla wszystkich rządzących, piastujących jakieś b. ważne stanowisko w państwie, zresztą też i Kościele; wielce pouczająca jest historia królów Izraela czy też Judy w pismach Starego Testamentu; por. Mdr 6,1.3.8n.11) przytoczyłem w odniesieniu/jako ilustrację czy też echo do konkretnego słowa/pouczenia Pana Jezusa, w kontekście treści programowanego przemówienia obecnego prezydenta, jako kandydata na nowego prezydenta w planowanych wyborach prezydenckich w czerwcu bądź w lipcu br.
   Przyznaj obiektywnie, że wg Bożych kryteriów treść tego przemówienia (a możesz się z nim zapoznać znajdując je w Internecie) z podanych przeze mnie przyczyn nie może zasługiwać/nie zasługuje na pochwalę.
   3. Mówisz, do czego zresztą masz niezbywalne prawo, że oceniłem b. krytycznie Pana prez. A. Dudę i pomniejszyłem jego dobre imię. Powtarzam odniosłem się tylko i wyłącznie do treści jego programowego przemówienia, a nie samej Osoby. Musisz te dwie rzeczy rozróżnić. Mówisz, że jakobym pomniejszył dobre imię Pana Prezydenta. Nie, on sam mówiąc to, co mówił wystawił sam świadectwo o sobie.
   Rozumiem, że gdybyś obecny na takim przemówieniu, to byś tylko klaskał z uznaniem.
   Zapewne wielu, b. wielu uznało to przemówienie za b. dobre, wyrażało się o jego treści w superlatywach, ale to był tylko ludzki jej ogląd.
   4. Słuchając tego przemówienia, nie sposób było, jeśli chodzi o mnie: „powstrzymać się od mowy, gdy jej było potrzeba” (wedle Syr 4,23).
   5. Nic nie stoi na przeszkodzie, być napisał list do Pana Prezydenta, podtrzymując go na duchu o jego zaletach i uzasadnienia, że nie ma dzisiaj lepszego kandydata na urząd Prezydenta, niż obecnie ten urząd piastujący.
   To może tyle w odpowiedzi na Twój wpis.

  • Maggie pisze:

   Elizeuszu, bardzo dobry i mądry list … oby on to przeczytał, bo 🤔otoczony jest murem pracowników, tj mających „dobre wzory”😶 co robi się z „głosem ludu”, a którzy piersi mają do wystawiania na medale i wszystko weryfikują wg swego „widzimisię” … Jeśli nie piejesz tylko w samych zachwytach, to list taki idzie do śmietnika .. bez względu na to czy na papierze czy elektroniczny. Pisałam parę razy w konkretnych sprawach … potwierdzenie elektroniczne .. i cisza jakby makiem zasiał … NIE pierwsza to lekcja, czym jest selekcja.

   Klasv nie zrozumiał/a Twojego listu, bo NIE MA tam intencji pomniejszenia ❗️ zasług ale prawda zrozumiała dla CHRZEŚCIJANINA. Jednak zwraca uwagę na ważny szczegół tj sposób wyrażenia się raczej przez światło budującej nadziei. Ma też rację, wskazując, że żadna osoba ubiegająca się o jakikolwiek „stołek„, nie będzie rzucała nawet najmniejszego „cienia„ na siebie.

 6. m-gosia pisze:

  Pięknie Elizeusz napisałeś.Lepsze niż kazanie.Ja jako prezydent powinien Ci stokroć dziękować.Ciekawe czy p.prezydent przeczytał.

 7. Kasia pisze:

  Kochani polecam Wam codziennie o 20:30 na żywo na Teobańkologia na Youtube różaniec, od wczoraj również medytacje ignacjańskie. Wiele tysięcy ludzi łączy się na wspólnej modlitwie. To dzieło jest łaską w tym trudnym czasie pełnym niepokoju.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s