3 maja 2020 zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej na Jasnej Górze

3 maja 2020 roku na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki”

Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze w trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą Ojczyznę. Biskupi oddali Polskę Maryi m.in. w obliczu zagrożenia inwazją bolszewicką w 1920 roku, po  II wojnie światowej w 1946 roku w obliczu zagrożenia komunizmem, w 300. rocznicę ślubów lwowskich w 1956 roku oraz 10 lat później w 1966 roku.

W 1979 roku Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny, zawierzył Kościół w Polsce Pani Jasnogórskiej. 3 maja 2016 roku, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, Przewodniczący Episkopatu dokonał Nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

W najbliższą niedzielę abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom na Jasnej Górze, podczas których zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Akt zawierzenia będzie transmitowany przez TVP3 i TV Trwam

–  poinformował rzecznik Episkopatu

Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
i Matce Bożej Królowej Polski

Boże, Ojcze Wszechmogący, bogaty w Miłosierdzie, bądź uwielbiony w tajemnicy Twojej Miłości, objawionej przez Syna w Duchu Świętym.

Panie Jezu Chryste, Zbawicielu świata. Dziękujemy Ci za Twoją ofiarną miłość, która w tajemnicy Ukrzyżowania i Zmartwychwstania stała się miłością zwycięską.

Duchu Święty, Duchu Prawdy, miłości, mocy i świadectwa, prowadź nas.

Gdy zbliża się 100. rocznica Cudu Nad Wisłą – który w sierpniu 1920 roku za przyczyną Najświętszej Maryi Panny ocalił naszą Ojczyznę i cywilizację europejską od bolszewickiego panowania – my, Pasterze Kościoła w Polsce, podobnie jak nasi Poprzednicy przybywamy na Jasną Górę. To tutaj od pokoleń uczymy się, że królowanie Chrystusa, a wraz z Nim Maryi, Królowej Polski, obejmuje w sposób szczególny również służbę Narodowi. Tutaj – na Jasnej Górze – uświadamiamy sobie wyraźniej odpowiedzialność za chrześcijańskie dziedzictwo na polskiej ziemi. Potrzebę wspólnej troski wszystkich warstw społecznych nie tylko za materialne, ale także za duchowe dobro naszej Ojczyzny.

W tym szczególnym roku dziękujemy za 100. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II, który dostrzegał w Maryi wzór niezawodnej nadziei ogarniającej całego człowieka. Dziękujemy również za decyzję o beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który przypominał nam, że nie wystarczy patrzeć w czyste, zranione oblicze Matki, ale trzeba też, aby nasz Naród wyczytał w Jej oczach wszystko, co jest potrzebne dla odnowy polskich sumień.

Wraz z Maryją, Bogurodzicą Dziewicą, Królową Polski i Świętymi Patronami, błagamy o ratunek dla naszej Ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym doświadczeniu.

W duchu Aktu Zawierzenia przez Biskupów Polskich sprzed 100 laty, wyznajemy „w prawdzie i pokorze, że niewdzięcznością naszą i grzechami zasłużyliśmy na Twoją karę, ale przez zasługi naszych Świętych Patronów, przez krew męczeńską przelaną dla wiary przez braci naszych, za przyczyną Królowej Korony Polskiej, Twojej Rodzicielki, a naszej ukochanej Matki Częstochowskiej, błagamy Cię, racz nam darować nasze winy”. Prosimy Cię, przebacz nam nasze grzechy przeciwko życiu, bezczeszczenie Twojej eucharystycznej Obecności, bluźnierstwa wobec Twojej Najświętszej Matki i Jej wizerunków oraz wszelki grzech niezgody. „Przemień serca nasze na wzór Twojego Boskiego Serca; przemień nas potęgą Twojej wszechmocnej łaski a z obojętnych i letnich uczyń nas gorliwymi i gorącymi, z małodusznych mężnymi i spraw, abyśmy już wszyscy odtąd trwali w wiernej służbie Twojej i nigdy Cię nie opuścili”.

Najświętsze Serce Jezusa, Tobie zawierzamy Kościół na polskiej ziemi, wszystkie jego stany i powołania: duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, wszystkich wiernych, którzy „Polskę stanowią” w kraju i poza jego granicami. Oddal od nas wszelką zarazę błędów i grzechów, pandemię koronawirusa, grożącą nam suszę, jak również kryzys ekonomiczny i związane z tym bezrobocie. Te nasze prośby ośmielamy się zanieść do Ciebie przez szczególne wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, która jest naszą Przedziwną Pomocą i Obroną.

Bogurodzico Dziewico, Królowo Polski i nasza Jasnogórska Matko! Ku Tobie wznosi się dzisiaj nasza ufna modlitwa, która zespala serca wszystkich Polaków. Przyjmij godziwe pragnienia Twoich dzieci, którymi opiekowałaś się zawsze z macierzyńską troską. Twoimi jesteśmy i Twoimi pragniemy pozostać. Towarzysz nam w codziennej wędrówce naszego życia, bądź Przewodniczką, błagającą i niezwyciężoną Mocą.

Maryjo! Pragniemy w tej modlitwie przywołać solidarny Akt Zawierzenia świata, Kościoła a także naszej Ojczyzny, który w dniu 25 marca 2020 r., wypowiadał Pasterz Kościoła Portugalskiego w Fatimie. Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą Ojczyznę i Naród, wszystkich Polaków żyjących w Ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Uproś nam wszystkim obiecanego Ducha Świętego, aby ponownie zstąpił i odnowił oblicze tej Ziemi.

Najświętsze Serce Jezusa, przyjdź Królestwo Twoje!
Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami. Amen

W imieniu Kościoła w Polsce

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 3 maja 2020 roku

******
Transmisja live o godz. 11.00 – TV TRWAM oraz kanał you tube Jasna Góra
Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią ks. abp. Stanisława Gądeckiego Podczas Mszy Świętej zostanie odnowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej oraz złożone będą przyrzeczenia Duchowej Adopcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na „3 maja 2020 zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej na Jasnej Górze

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

  • Beata pisze:

   Rada stała KEP po spotkaniu na Jasnej Górze : biskupi zachęcają wiernych do uczestnictwa we Mszach Świętych i nabożeństwach majowych, proboszczów do organizowania spowiedzi. A na terenie Archidiecezji Katowickiej Abp Skworc na to nie pozwala. Spowiedż tylko w sytuacjach wyjątkowych, nie ma nabożeństw, może być tylko litania po Mszy Świętej. A Komunia święta tylko do ręki. Wygląda na to, że łamane są prawa i sumienia wiernych. Jesteśmy w najgorszej sytuacji w całej Polsce. Jezu zmiłuj się nad nami.

 2. wobroniewiary pisze:

  WAŻNE SŁOWA KARD. SARAHA !!!

  Kardynał Sarah: Głównym problemem jest wiara KAPŁANÓW
  Gdyby kapłani byli świadomi, czym jest Eucharystia, to niektóre sposoby jej sprawowania i niektóre hipotezy na temat udzielania Komunii w ogóle nie przyszłyby im do głowy. Pana Jezusa nie wolno traktować w ten sposób – powiedział kardynał Robert Sarah.

  https://www.pch24.pl/kardynal-sarah–glownym-problemem-jest-wiara-kaplanow-twt,75768,i.html

  • Damian pisze:

   Słowa Kardynała biją i w niektórych polskich biskupów, zmuszających do Komunii świętej tylko na rękę. W innym artykule można przeczytać, że nasz Episkopat, już zachęca do osobistego udziału w Mszach świętych. Dobre i to, bez względu na rzeczywiste intencje. https://ekai.pl/biskupi-zachecaja-do-uczestnictwa-w-mszach-sw-z-zachowaniem-zasad-sanitarnych/

   • Albina pisze:

    Szanowny Panie,
    kard. Sarah wspomina o tym, że taka forma Komunii Świętej jest dopuszczalna. Proszę czytać uważnie.
    Pozdrawiam serdecznie. 🙂

    • Damian pisze:

     Nie doczytała pani Albina „Stwierdził, że w Kościele nadal obowiązuje zasada, że wierny ma wolność wyboru w sposobie przyjmowania Komunii…”
     Chyba nie czytała Pani wielu wypowiedzi forumowiczów o nakazie wydanym przez biskupa miejsca danej diecezji.
     Również pozdrawiam

    • wobroniewiary pisze:

     „sam sposób udzielania Komunii nie podlega negocjacji (…) w Kościele nadal obowiązuje zasada, że wierny ma wolność wyboru w sposobie przyjmowania Komunii na rękę bądź do ust. – Ta reguła musi być uszanowana – powiedział szef watykańskiej dykasterii odpowiedzialnej za liturgię i sakramenty.

     A dodatkowo i to powiedział!
     „Najświętszy Sakrament trzeba traktować w sposób godny Boga. Nie do przyjęcia jest więc na przykład pomysł, by Hostie były udostępniane w plastikowym opakowaniu na zasadzie samoobsługi czy Komunii na wynos. – Nie możemy traktować Eucharystii jak banalnego przedmiotu. Nie jesteśmy w supermarkecie – powiedział kard. Sarah w wywiadzie dla portalu La Nuova Bussola Quotidiana.”

 3. Aneta pisze:

  11. Gdyby ludzie znali wartość Eucharystii, służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów. (św. Teresa z Lisieux)

  https://www.pch24.pl/kazdy-potrzebuje-komunii-swietej–50-cytatow-na-temat-eucharystii,50675,i.html

  • Renata pisze:

   U mnie ksiądz proboszcz przed Komunią mówi : „Przypominam, że Komunia Święta udzielana jest na rękę. Prawą dłoń kładziemy na lewą i prawą spożywamy przy księdzu. Na czas Komunii można zdjąć maseczki”. Należymy do Archidiecezji Katowickiej(na poprzedniego księdza parafianie dali donos i został usunięty i obecny jest wystraszony). Nikt nie przyjmuje do ust w mojej parafii. Mamy do pomocy księdza emeryta i rozmawiałam z nim o tym na spowiedzi ale kazał być posłusznym proboszczowi. Nawet jak ksiądz emeryt odprawia Mszę to i tak zawsze ksiądz proboszcz udziela Komunii. W parafii obok ksiądz mówi , że zaleca na rękę ale ludzie biorą jedni na rękę drudzy do ust. Zastanawiam się czy być posłuszna i brać na rękę u siebie czy „uciekać” do innej parafii. Jeszcze dzisiaj nie brałam udziału we Mszy bo nie wiem co zrobić.

 4. wobroniewiary pisze:

  Albino, wysłuchaj, zanim coś napiszesz!
  Z serca polecam

 5. eReM pisze:

  Dzisiaj też Niedziela Dobrego Pasterza. Tak się wydarzyło, że od niedawna jestem w diecezji legnickiej i piękniejszego prezentu nie otrzymałam, jak teraz! Godzinki ku czci NMP, księża oczekujący na grzeszników w konfesjonałach, Msza św. z Komunią św. do ust, a w ogłoszeniach parafialnych jest mowa o codziennych nabożeństwach majowych… Przepięknie! Cudownie! Tak… wiem, że to normalność, ale nie dla wiernych z archidiecezji katowickiej…
  Módlmy się, aby biskupi, proboszczowie, wikariusze stawali się dla nas, świeckich wiernych, prawdziwie dobrymi pasterzami!!!

  • Beata pisze:

   eReM, wzruszyłam się czytając to co napisałaś.

  • eska pisze:

   U mnie jest podobnie, aczkolwiek spowiedź po umówieniu się telefonicznym. Niemniej księża dają sygnały, że są do dyspozycji wiernych na spowiedź czy rozmowę duszpasterską. A teraz oprócz Godzinek i Majowych jeszcze zainicjowali, aby każda parafialna wspólnota choć raz w maju poprowadziła Różaniec. Oczywiście z zachowaniem reguł sanitarnych.
   Mam szczęście, że jestem z takiej parafii i że Komunię mamy na klęcząco i do ust. W innych parafiach w mojej miejscowości tendencje i zarządzenia są zgoła inne…

 6. Paweł pisze:

  Dzisiaj, w IV Niedzielę Wielkanocną, czyli „Niedzielę Dobrego Pasterza”, rozpoczynają się kolejne Kwartalne Dni Modlitw https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/12/22/telegram-do-sw-jozefa-opiekuna-bozej-rodziny-modlitwa-w-sprawach-trudnych-i-naglych-schody-sw-jozefa/#comment-182308 stanowiące w tym przypadku „Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego”: https://kosciol.wiara.pl/doc/6284196.Dzis-Niedziela-Dobrego-Pasterza-57-Swiatowy-Dzien-Modlitw-o
  Przed Soborem były to tzw. „Suchedni”, czyli po łacinie „feriae Quatuor Temporum” (mające rangę dni liturgicznych aż II klasy), a przypadały one – zgodnie ze swoją nazwą – mniej więcej co kwartał: te „zimowe” – w III tygodniu Adwentu (środa, piątek i sobota) [obecnie w Polsce są to „Kwartalne Dni Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin”], te „wiosenne” – po I Niedzieli Wielkiego Postu (też: środa, piątek i sobota), przesunięte po Soborze na 5 pierwszych dni tegoż okresu liturgicznego począwszy od Środy Popielcowej aż do I Niedzieli Wielkiego Postu włącznie [obecnie w Polsce są to „Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty i dobre odprawienie rekolekcji wielkopostnych” połączone z „Dniami modlitw o trzeźwość narodu” – jak podaje «Agenda liturgiczna Maryi Niepokalanej»], te „letnie” – w dawnej oktawie Zesłania Ducha Świętego (też: środa, piątek i sobota), przesunięte po Soborze właśnie na CAŁY IV tydzień okresu Wielkanocy, zaczynający się akurat dzisiaj [obecnie w Polsce są to – jak wspomniałem już powyżej – „Kwartalne Dni Modlitw o powołania do służby w Kościele”] oraz te „jesienne” – środa, piątek i sobota po święcie Podwyższenia Krzyża św. (czyli po 14 września), po Soborze zaś „zlokalizowane” trochę inaczej, a mianowicie: zawsze jako środa, piątek i sobota w III tygodniu września (co nie zawsze wypada identycznie, jak poprzednio) [obecnie w Polsce są to „Kwartalne Dni Modlitw w intencjach dzieci, młodzieży i wychowawców”, od roku 2011 zbiegające się z „Tygodniem wychowania” – http://tydzienwychowania.pl/o-inicjatywie/ ].
  LITANIA NA KWARTALNE DNI MODLITW
  [Ze str. 268-270 książki księdza Jerzego Lecha Kontkowskiego SJ „100 Litanii”, wydanie Wydawnictwa WAM Księży Jezuitów, Kraków 1997, NIHIL OBSTAT: Przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, ks. Mieczysław Kożuch SJ, Kraków 16 II 1994 r.]
  Kyrie, elejson! Chryste, elejson! Kyrie, elejson!
  Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!
  Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
  Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami.
  Wszyscy święci Aniołowie i Archaniołowie,
  Wszyscy święci Patriarchowie i Prorocy,
  Wszyscy święci Apostołowie i Ewangeliści,
  Wszyscy święci Wyznawcy,
  Wszyscy święci Doktorowie Kościoła,
  Wszyscy święci Zakonnicy i Pustelnicy,
  Wszystkie święte Panny i Wdowy,
  Wszyscy święci Boży,
  My grzeszni, prosimy Cię, wysłuchaj nas, Panie.
  Jezu, wiekuisty Wielki Kapłanie, który przeniknąłeś niebiosa, prosimy Cię, wysłuchaj nas, Panie.
  Abyś zechciał posyłać godnych robotników do Twojej winnicy i do Twego żniwa, prosimy Cię, wysłuchaj nas, Panie.
  Abyś zechciał obdarzyć ich darem świętej czystości i w niej ich utrzymać, prosimy Cię, wysłuchaj nas, Panie.
  Aby byli mocni w słowie a nieskażeni w obyczajach, prosimy Cię, wysłuchaj nas, Panie.
  Aby się stali wiernymi szafarzami tajemnic Bożych, prosimy Cię, wysłuchaj nas, Panie.
  Abyś zechciał zesłać Twojego Ducha Świętego i odnowić oblicze ziemi, prosimy Cię, wysłuchaj nas, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
  Módlmy się: Wysłuchaj, prosimy Cię, Panie, modlitw Twoich wiernych i otaczaj ich nieustanną opieką, aby wolni od wszelkich niebezpieczeństw mogli z radością wypełniać Twoją wolę. Przez Chrystusa, Pana naszego.
  W: Amen
  Jeżeli chodzi o odpust związany z odmówieniem powyższej modlitwy, to zgodnie z nadaniem odpustu nr 22 pkt 2 zawartym w najnowszym „Wykazie odpustów” z 1999 roku [por.: http://www.vatican.va/roman_curia/tribunals/apost_penit/documents/rc_trib_appen_doc_20020826_enchiridion-indulgentiarum_lt.html ]:
  „Udziela się odpustu cząstkowego wiernemu, który:
  (…) 2. pobożnie odmówi litanię [prawowicie] zatwierdzoną [przez Władzę Duchowną] (np. do Najśw. Imienia Jezus, do Najśw. Serca Pana Jezusa, do Najdroższej Krwi Chrystusa, do Błogosławionej Dziewicy Maryi, do św. Józefa, do Wszystkich Świętych)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s