Święte Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota (Wigilia Paschalna)

Wielki Czwartek
Kliknij i czytaj: Ewangelia dla nas- kliknij

Na wypadki, jakie dokonały się w Wielki Czwartek, składają się: Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami, ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chrystus umywa nogi Apostołom i wskazuje na zdrajcę, wygłasza do uczniów przemówienie i modli się do Ojca za nimi, zapowiada swoją mękę i śmierć. Udaje się na Górę Oliwną do ogrodu Getsemani i tam w oczekiwaniu na siepaczy przeżywa mękę konania i krwawego potu. Tajemnica aresztowania Chrystusa zamyka ten dzień.

Trzeba przyznać, że żaden dzień w życiu Pana Jezusa nie został tak dokładnie przedstawiony przez Ewangelistów, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Możemy po prostu iść za Chrystusem Panem krok w krok i śledzić pilnie tok wydarzeń. Ta pieczołowitość w pilnym zbieraniu wszystkich okruchów ostatnich chwil ziemskich Boskiego Zbawiciela jest ze strony Ewangelistów uderzająca. Wypadki Wielkiego Czwartku możemy podzielić na dwie fazy: wydarzenia w Wieczerniku oraz wypadki, które miały miejsce na Górze Oliwnej. Wszystkie wprawdzie osnuwa cień zbliżającej się śmierci Chrystusa Pana, a jednak liturgia tegoż dnia wyraźnie je wyodrębnia (…)Ewangelia dla nas- kliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na „Święte Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota (Wigilia Paschalna)

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Martyna pisze:

  Dziś o godz. 9 na kanale Ku Bogu będzie: Pokajanie. Cześć II.
  Myślę, że pamiętacie część I, którą to tutaj mieliśmy okazję odsłuchać. 😊
  W górę serca.

  Z Panem Bogiem.

 3. AnnaSawa pisze:

  (…) Nie wiem w też jak będzie zorganizowana święconka? W wiejskiej parafii gdzie spędzam czas epidemii, wierni prosili o przyjazd kapłana do poszczególnych przysiółków – pod krzyże, gdzie zwykle odbywa się poświęcenia ziół. Tam, na polu, gospodarze mogli by stanąć w kilkumetrowych odstępach z koszyczkami i przyjąć błogosławieństwo. Niestety okazało się to zbyt trudne. Znam miejsce, gdzie nawet wtedy, gdy jeszcze można było sprawować eucharystię dla 50 wiernych, przeor skwapliwie zamknął kościół tłumacząc, że nie będzie liczył ludzi i odpowiadał potem za złamanie dyscypliny. Sklepy spożywcze wprowadziły sprzedaż 24h – ludzie pokornie zachowują rygory, czekają w wielometrowych kolejkach a tu chodzi o zwykły chleb. Dlaczego w trosce o dostęp do „Chleba Życia Wiecznego” przedstawiciele Episkopatu wraz z pracownikami GIS i Ministerstwa Zdrowia nie wynegocjowali i nie wypracowali bezpiecznego wariantu uczestnictwa w Eucharystii?

  Nie wiem jak wyglądały kulisy wprowadzania restrykcyjnych zarządzeń dot zamknięcia kościołów, ale można odnieść wrażenie, że w sprawie, która dla wielu z nas jest fundamentalna, nie wykazano szczególnej staranności i kreatywności. Sytuacja jest wyjątkowa, więc sami bierzemy sprawy w swoje ręce. Szczęśliwie jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji, że mamy zaprzyjaźnionego wikarego z nieodległego kościoła, który obiecał nam, że w nocy, po spełnieniu swoich obowiązków w parafii, będzie dojeżdżał do nas, tu gdzie jesteśmy – na wieś, byśmy mogli razem sprawować w domu obrzędy Triduum. U sióstr na ul Żytniej w Warszawie, udało mi się kupić niewielki Paschał, i kadzidło. Postaraliśmy się o spory krzyż do adoracji, czytania ściągnęliśmy i wydrukowaliśmy z internetu, przygotujemy na zewnątrz miejsce na poświęcenie ognia i wierzę, że choć nieco po partyzancku, tegoroczne obrzędy świętej liturgii paschalnej przeżyjemy godnie… Dziękuję Bogu że dał nam łaskę aby z nim czuwać w Ogrójcu. Uczestniczyć w Drodze Krzyżowej i oczekiwać z nadzieją poranka Zmartwychwstania.

  Jan Pospieszalski

  Read more: http://www.pch24.pl/jan-pospieszalski–moja-wielkanoc-w-czasach-zarazy-pch,75217,i.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=post&utm_term=pch&fbclid=IwAR3DBK-fXnQ0aGAwEALe9lVQ8g7G-oHaEEkFyIY60nRZW_eYwKwNEUjnZ9Y#ixzz6J6OuMYrG

 4. Bogna pisze:

  Msze św po łacinie z angielskiej strony
  Latin Mass sociaty

  https://lms.org.uk/mass-listings

 5. Paweł pisze:

  W. A. Mozart „Litaniae de venerabili altaris Sacramento” KV 243:

  W. A. Mozart „Litaniae de venerabili altaris Sacramento” KV 125:

  „Watykan zatwierdził polskie tłumaczenie dwóch litanii: do Chrystusa, Kapłana i Ofiary, oraz do Najświętszego Sakramentu”: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/194443,litanie-dla-polski.html

  • Paweł pisze:

   Chronologicznie pierwszą, napisaną przez W. A. Mozarta (1756-1791), uroczystą Mszą w tonacji durowej [a przez to wszystko właśnie – moim zdaniem – należącą do najłatwiejszych w odbiorze jego Mszy, obok takich arcydzieł jak „Requiem” KV 626] była skomponowana w roku 1769 (jak podaje „Encyklopedia muzyki” PWN z 2006 r.) „DOMINICUS-MESSE” C-dur KV 66:

   Części tej Mszy i ich czasy rozpoczęcia: I. KYRIE 0:00 / II. GLORIA 3:16 [w tym: Laudamus te 3:54 – Gratias agimus tibi 6:39 – Domine Deus 7:25 – Qui tollis 9:54 – Quoniam tu solus sanctus 12:18 – Cum Sanctu Spiritu 16:19] / III. CREDO 18:44 [w tym: Et incarnatus est 20:42 – Crucifixus 24:11 – Et resurrexit 25:57 – Et in Spiritum Sanctum 27:12 – Et unam sanctam 29:41 – Et vitam venturi saeculi 31:11] / IV. SANCTUS 33:15 / V. BENEDICTUS 35:23 / VI. AGNUS DEI 37:21 [w tym: Dona nobis pacem 40:12]

 6. Ola pisze:

  „Kiedy Serce mówi do serca” -piękne ❤️

  • Malgorzata pisze:

   Rozdaje te ksiazke kaplanom, ale osoby swieckie, rowniez powinny te ksiazke przeczytac, wzruszajace pouczenia Pana Jezusa, doslownie kazda strona niesie wspanialy przekaz dla nas wszyskich

 7. Euzebia pisze:

  10 kwietnia Droga Krzyżowa Wielkopiątkowa w TVP3 o godz.10-ej transmitowana z Kalwarii Zebrzydowskiej

  źródło:
  http://www.kalwaria.eu

  • Małgorzata K. pisze:

   Tak, to ogromnie smutne i przykre… Nasuwają mi się słowa Jezusa: (J 16,20-23a)
   Jezus powiedział do swoich uczniów: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość…” Tak pasują te słowa do wszystkich, którzy mają wiarę i kochają Jezusa Eucharystycznego… Maranatha! Przyjdz, Panie Jezu!

 8. Kazimiera Borkowska pisze:

  Z okazji Wielkiego Czwartku pragnę złożyć wszystkim kapłanom podziękowania za posługę, jaką pełnią i słowo, jakie głoszą
  Oraz życzyć im, by dalej dzielili się wiarą, której mają w sobie tak wiele, oraz dalej z chęcią wspierali nas – parafian – w szukaniu swojego życiowego powołania. Życzę dużo wiary, która z każdym dniem będzie nabierała siły, dużo dobrych słów, które głoszone z ambony trafią prosto w serca wiernych, samych dobrych myśli, dzięki którym nawet trudne sytuacje będą wydawać się proste,
  Samych dobrych, prawdziwych i szczerych ludzi, dzięki którym Kapłani będą mogli nabierać życiowego doświadczenia,
  Samych pogodnych dni. Żeby nie tylko takie dni, jak dzisiaj, ale każdy dzień przypominał jak wielką nadzieję pokłada w Księżach Pan Bóg, gdyby nie jego wstawiennictwo, nie byłoby powołań Kapłańskich. To ogromny dar zesłany prosto z nieba.
  Życzę, by Księża potrafiłi go doceniać!

 9. Euzebia pisze:

  12 marca 2020 ks.Adam Skwarczyński napisał m.in.:

  „Nie mogę już zapraszać wiernych na uroczystości, zwłaszcza na Triduum Paschalne, ale w Wielki Czwartek przy innym ołtarzu będzie (jak dotychczas) Msza święta za wszystkich moich Przyjaciół, łączących się ze mną duchowo. W Wielki Piątek będę Was wszystkich błogosławił znakiem Krzyża i wspierał modlitwą. Zresztą czasu na modlitwę będę miał wiele, więc możecie na mnie liczyć, jednak niech Wasze intencje przynoszą mi Wasi Aniołowie Stróżowie, a nie telefon czy listy. Niech tak będzie także wtedy, gdy świat będzie musiał odczuć na sobie ciężar ręki Boga i wypełniać się będą zapowiedzi prawdziwych proroków.”

  • Gabriela pisze:

   Kochany KS Adamie proszę o błogosławieństwo i o modlitwę w intencji mojej rodziny. Abyśmy na czas wrócili do domu do Polski. A mieszkamy w UK. Pracuje w szpitalu. W aptece. Błogosławieństwa Bożego życzę
   Pozdrawiam serdecznie Gabriela

 10. Kasia pisze:

  Wielkie Bóg zapłać za prowadzenie tej strony. Niech Pan Bóg wynagradza potrzebnymi łaskami!! Z całego serca dziękuję!

 11. wobroniewiary pisze:

  Możecie się i na mnie obrazić, ale napiszę jeszcze ostatnie co mam do napisania przed Świętami i do Świąt wybieram milczenie i modlitwę!

  Zapomnij PIS-ie, że otrzymasz mój głos w wyborach!!!
  Pismo Święte mówi wyraźnie: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.”

  Na czas Wielkanocy i kolejne dni (do 19 kwietnia) utrzymane zostały ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych – wciąż będzie to maksymalnie 5 osób oraz asysta

  • Magdalena pisze:

   Ewka jestem z tobą!!!

  • Małgorzata K. pisze:

   Droga Ewo, niestety bolesna wiadomość… Brak już słów… też rezygnuje z głosu na PiS! Pozdrawiam Was wszystkich. Z Bogiem.

  • Anna pisze:

   Bravo dla adminki za prawdę, podzielam to zdanie i wszystkich uświadamiam kogo mogę aby przejrzeli,

  • Paweł pisze:

   KKK 1753: „Dobra intencja (np. pomoc bliźniemu) nie czyni ani dobrym, ani słusznym zachowania, które samo w sobie jest nieuporządkowane (jak kłamstwo czy oszczerstwo). Cel nie uświęca środków. (…)”
   KKK 1759 „Nie można usprawiedliwić złego działania podjętego w dobrej intencji. Cel nie uświęca środków.” – http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-1.htm
   [Stąd jest to porzekadło: „Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane!”]
   „(…) Jest wielu ludzi ogłupionych, (…) [którzy] wierzą, że tworzą dobro czyniąc zło. Sądzą, że można osiągnąć szczęście wielu na nieszczęściu mniejszości i że «CEL UŚWIĘCA ŚRODKI». To nie jest hasło jezuickie, przeciwnie, to myśl szatańska, służąca szkalowaniu tego groźnego dla nieprzyjaciela zakonu.” – http://www.objawienia.pl/anna/anna/sbm-6a.html

  • Ania.W pisze:

   Ja się nie dziwię rządowi, ale gdzie są prawdziwi pasterze ? Niedziela Miłosierdzia też bez Mszy św. i Komunii sakramentalnej?

   • wobroniewiary pisze:

    Rząd czy nierząd?
    Dziś podczas uroczystości obchodów 10-tej rocznicy Smoleńska żadne antywirusowe zasady nie były zachowane!!! Żadne!!!
    Oni mogli stać w kupie, jeden koło drugiego, nie bali się, że się zarażą? Bez maseczek, bez żadnych zasad, ale „co wolno wojewodzie…” Żenujące, do kościoła tylko 5 osób, a na wiece i 50!

    https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25860818,bez-masek-rekawiczek-w-grupie-internauci-krytykuja-postawe.html

    • moi pisze:

     Mnie poraziła hipokryzja z nagłówkowych słów ministra Szumowskiego: -„Postarajmy się, by Wielkanoc była świętem życia, a nie śmierci”. Minister zdrowia apeluje o zostanie w domu.-

     Bo dla mnie tłumacząc na uczciwy język oznaczają one: „W święto zwycięstwa Życia zostańcie w domu (nie idźcie do kościoła) z obawy przed chorobą i śmiercią”. Przewrotność – poziom wysoki.

    • eska pisze:

     Kojarzy mi się „Folwark zwierzęcy” i ta ściana z wypisanymi prawami, które stopniowo modyfikowano, podmieniano…
     Myślę, że na wierzch wychodzą zamysły wielu…

  • Ola pisze:

   Przykre ,dziś pocałowałam klamkę od kościoła na 40 minut przed Mszą świętą…
   Ty wiesz , Jezu… Jezu ,Ty się tym zajmij!

  • Agnieszka pisze:

   „… wybacz im bo nie wiedzą co czynią”

  • Ada pisze:

   Moja rodzina też już na nich nie zagłosuje

  • Maggie pisze:

   Szkoda, że nie wszyscy chodzą w maseczkach, by kościoły były otwarte .. bo wtedy i „bez pchania się sąsiadowi na plecy” tj zachowując umiarkowaną odległość, można by w wyznaczonym czasie dla utworzonych grup parafian .. uczestniczyć we Mszy św, Sakramentach i życiu parafii ..

   U nas zaś Święta tylko przy RTV lub Internecie
   I tak jest NA CAŁYM świecie….

   Refleksyjna dygresja:
   Gdyby wszyscy nosili maski od początku ujawnienia się zagrożenia, a nawet od teraz, nie było by tylu zarażeń, bo wiele osób (zwłaszcza młodych) przechodzi ją bezobjawowo (tj chodzi z „koroną”, która im z głowy nie spada, kiedy mówią, że to tylko seniorów tylko !?! dopada .. i „dzielą się” wirusem szczodrze). Dowodem na to jest odpowiedź na pytanie: W jaki sposób nie chodzące osoby z domu-hospicjum, leżące w łóżkach, zetknęły się z tym „egzotycznym” wirusem? 26 zmarło .. a personel pielęgniarski zaś był „tylko” pozytywnie wytestowany …
   Na tzw cruise udają się licznie seniorzy, raczej dobrze sytuowani i raczej w pełni sił. W jednym z przypadków z ok 5 tysięcy pasażerów takiego statku, tj wojażujących po świecie seniorów, z tych co „schwycili wirusa” … 2 osoby zmarły.

   W Brampton zmarł dzisiaj pracownik szpitala … pierwsza śmiertelna ofiara służby zdrowia … i wszystko wskazuje ze zaraził się POZA ‼️szpitalem. Jest on 200 osobą zmarłą w Ontario.

   Maska ma chronić tego co ją nosi ALE i przed nim jako potencjalnym roznosicielem choroby. Jeśli ktoś jeździ tramwajem czy autobusem to wie co mam na myśli..

 12. B pisze:

  Największy ból dla mnie to niemożność właśnie uczestnictwa w liturgii w kościele. Mam przez to takiego doła… Zabrać nam Boga… to smutne.

 13. anetabc pisze:

  A tu na Śląsku, a dokładnie Mikołów i okolice brak mszy św.z wiernymi tylko przez Internet. To jest straszne…

 14. wobroniewiary pisze:

  Pierwsza informacja z czasu postu i głębokiej modlitwy:

  Jedyne potrzebne nam do zbawienia objawienia – to te przez wielkie „O” zawarte w Piśmie Świętym.Nawet jak ktoś w Fatimę nie wierzy, to nie ma grzechu, choć smutne, że nie wierzy, ale grzechu nie ma.

  Dostałam dużo maili, że ludzie czują lęk i grozę po orędziach z Trevignano Romano. I chociaż sama w nie wierzę, ale nie na zasadzie, że dam się pokroić za nie, ale wierzę, to postanowiłam NIE PUBLIKOWAĆ ICH – dopóki Kościół w osobie biskupa miejsca się o nich nie wypowie (Kościół a nie pojedynczy walczący ze sobą kapłani).Będę je czytać ale na stronie ich nie będzie. mamy tysiące innych tematów. I nie wpuszczam od dziś ani jednego zaczepnego komentarza. Niech nas będzie mało, ale niech tu będą katolicy broniący wiary a nie swojego „ja”

  Ps. proszę tego nie komentować. Ja komentowanie i tak włączę w sobotę po powrocie z kościoła, gdy złożę Wam wszystkim życzenia wielkanocne. Teraz wracam do modlitwy, postu i dalszych przemyśleń.

  • Kamil@W pisze:

   Piszesz Ewa „po powrocie z kościoła”. Mój Boże, ja będę tkwić pod zamkniętym kościołem, może coś będzie słychać. Tak mi ciężko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s