Ks. Wojciech Węgrzyniak: powinniśmy jednak za wszelką cenę dać możliwość dostępu ludziom do sakramentów

Ks. Wojciech Węgrzyniak: (…) powinniśmy jednak za wszelką cenę dać możliwość dostępu ludziom do sakramentów: pojednania, namaszczenia chorych czy Eucharystii. Mówimy wiele o komunii duchowej i żalu doskonałym. I bardzo dobrze. Zaskakujące jest jednak to, że tak mało mówiło się o tym podczas Synodu dla Amazonii. Przecież skoro owoce są podobne, to zamiast znoszenia celibatu czy dyskusji o święceniu żonatych, wystarczyłoby propagować to, co propagujemy wiernym w Polsce i nie tylko od kilku tygodni

Nie musimy się zgadzać, ale ja bym się ucieszył, gdyby rząd nie zmienił rozporządzenia z 31.03 i pozwolił od 12.04 (Niedzieli Wielkanocnej) na maks. 50 osób w kościele.

Po pierwsze, ograniczenie do 50 i tak jest bardzo restrykcyjne.
Minister zdrowia mówił, że musimy ograniczyć nasze kontakty w 75%-80%. W Kolegiacie św. Anny co niedzielę na mszach mamy ok. 3000 osób. Gdyby mogło być 50 osób na 9 mszach, to daje to maksymalnie 450 osób, a jeśli wyłączymy z tego księży i asystę, to góra 400 mogłaby przyjść. To znaczy, że w naszym kościele ograniczamy się w ok. 87%. Na Ruczaju, gdzie byłem wikariuszem, mogłoby maksymalnie przyjść na 8 mszy św. ok. 350 osób, co przy prawie 5000 dominicantes, jest ograniczeniem się w 93%. To naprawdę duże ograniczenie. Każdy może sobie sam odpowiedzieć, w ilu procentach zminimalizował kontakty w tym czasie i czy pod tym względem zachowanie Kościoła byłoby daleko bardziej nieroztropne niż nasze zachowania.

Po drugie, sklepy próbują jak mogą otworzyć się na potrzebujących i niektóre są czynne nawet 24h, żeby tylko pomóc ludziom. Zmniejszenie restrykcji do 50 osób jest o tyle sensowne, że traktuje się wtedy kościoły chociaż trochę porównywalnie do sklepów z przeliczeniem ilości kas na ilość osób czy autobusów i tramwai z restrykcjami, które mają. Wielu dotąd cierpiało z tego powodu, że kościoły zostały potraktowane o wiele bardziej restrykcyjnie niż inne miejsca koniecznej potrzeby.

Po trzecie, gdyby zachować dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. i zachęcać do pozostania w domu, to przy obecnym stanie epidemii jest wielkie prawdopodobieństwo, że nie byłoby więcej niż 50 chętnych na jedną mszę. Uniknęlibyśmy w ten sposób bólu zamykania drzwi przed nosem, który przy 5 osobach pojawia się zbyt często.

Po czwarte, dla Kościoła każde ograniczenie kultu powinno być bolesne. Wszyscy rozumiemy, że w tym przypadku wynika ono z miłości bliźniego. Miłość bliźniego nie powinna jednak ograniczać się tylko do potrzebujących chleba, pracy czy pieniędzy. Nie chcę, by to zabrzmiało złośliwie, ale gdyby zakazał katolikom w Polsce jeżdżenia samochodami, ilość wypadków, rannych i zmarłych spadłaby drastycznie. Jednak mówienie, że przez to, że wierzący jeżdżą samochodami, ludzie giną, jest rodzajem moralnego i emocjonalnego szantażu.

Po piąte, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, powinniśmy jednak za wszelką cenę dać możliwość dostępu ludziom do sakramentów: pojednania, namaszczenia chorych czy Eucharystii. Mówimy wiele o komunii duchowej i żalu doskonałym. I bardzo dobrze. Zaskakujące jest jednak to, że tak mało mówiło się o tym podczas Synodu dla Amazonii. Przecież skoro owoce są podobne, to zamiast znoszenia celibatu czy dyskusji o święceniu żonatych, wystarczyłoby propagować to, co propagujemy wiernym w Polsce i nie tylko od kilku tygodni. Oczywiście, każdy czuje i wie, że to jednak nie jest to samo. Dlatego troska o to, żeby jednak za wszelką cenę dać możliwość wiernym dostępu do sakramentów powinna być przynajmniej widzialna. 

Co zrobi rząd, będziemy posłuszni. Co każe biskup i proboszcz, tak zrobimy. Jednak byłoby błędem, gdyby nam zależało bardziej na tym, żeby ludzie do kościoła nie szli, niż jakimkolwiek rozporządzeniom władz. I o ile nikt nie ma obowiązku w tym czasie do kościoła chodzić, pytanie czy ma prawo zabraniać chodzenia tym, którym prawo nie zabrania chodzić. Bo miłość to również szacunek dla tych, którzy nie łamią prawa, ale myślą inaczej niż my myślimy

Za: https://blog.gosc.pl/ksWojciechWegrzyniak/2020/04/07/5-czy-50

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

42 odpowiedzi na „Ks. Wojciech Węgrzyniak: powinniśmy jednak za wszelką cenę dać możliwość dostępu ludziom do sakramentów

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. Martyna pisze:

  Fundacja Pro-Prawo do Życia
  (www.stopaborcji.pl)
  Mariusz Dzierżawski, założyciel naszej Fundacji, został skazany przez sąd za antyaborcyjną akcję pod Szpitalem Bielańskim w Warszawie!
  Wyrok dotyczy antyaborcyjnej furgonetki, która dzięki naszym Darczyńcom od listopada 2017 roku parkuje przed głównym wejściem do Szpitala Bielańskiego, przodującego w liczbie zabijanych dzieci w Polsce, w szczególności maluszków z podejrzeniem zespołu Downa. Tylko w 2018 dokonano tam oficjalnie 135 egzekucji.
  Aborcjoniści od samego początku chcieli pozbyć się samochodu sprzed wejścia. Auto kilkadziesiąt razy było dewastowane – wybijano szyby, kradziono lusterka, przebijano opony i niszczono grafiki. Jednocześnie dyrekcja Szpitala złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi Dzierżawskiemu, który reprezentuje naszą Fundację. Zarzucono mu „poniżenie” Szpitala Bielańskiego i narażenie placówki na „utratę zaufania potrzebnego do wykonania działalności”.
  Sąd uznał Mariusza Dzierżawskiego winnym i nakazał mu zapłatę 5 000 zł nawiązki na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża oraz zapłatę 1 500 zł kosztów procesowych. Jednocześnie sąd uznał, że antyaborcyjne treści wolno pokazywać pod szpitalami a kara dotyczy jedynie słowa „rzeźnia” umieszczonego na naszym transparencie, które miało podkreślać masowość aborcji dokonywanych w Szpitalu Bielańskim.
  Wyrok jest jednak poważnym obciążeniem finansowym i będziemy się od niego odwoływać. Nie zamierzamy także zaprzestać naszej akcji.

 3. Grażyna pisze:

  Bóg zapłać za piękne słowa. Nie umiem pięknie pisać ani pięknie mówić, ale moje serce bardzo pragnie Pana Jezusa w sakramencie komunia Świętej udzielonej przez kapłana do ust gdy ja klęczę przed Panem Jezusem. Proszę nam chcącym chodzić na Eucharystię tego nie utrudniać w postaci ograniczeń do 5 osób. Domagam się tego. Pozdrawiam serdecznie. SZCZĘŚĆ BOŻE

 4. Ania pisze:

  Prezydent Duda w wywiadzie dla Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odniósł się do obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”.

  • Maggie pisze:

   💕🙏🏻❣️

  • Sylwek pisze:

   tyle lat do tego dochodził ile razy juz była mowa o tym teraz wybory trzeba się uwiarygodnić to tu to tam, przeczekac a potem laba znowu

   • Maggie pisze:

    @Sylwek
    Czy on jeden?
    Policz w Sejmie wszystkie głowy:
    rozrachunek masz gotowy.
    Gdzie ? jest drzazga, a gdzie? belka ..
    to .. zagadka dziś jest wielka …

    • Sylwek pisze:

     jak bys czytal a moje komentarze odnisni tego juz w tmtym roku byly i tu nie mam pretensji do P. Dudy tylko i zgadzam sie z toba

  • Damian pisze:

   Ojej jak pięknie Panie Prezydencie „„Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem.”
   Czyli zabijanie dzieci pełnosprawnych już morderstwem nie jest? Bo nic Pan Panie Prezydencie na ten temat nie powiedział.

   Polityka to bagno

   • wobroniewiary pisze:

    A czy było w tej rozmowie pytanie o zabijanie dzieci pełnosprawnych? A może Duda mówił kiedyś, że jest za zabijaniem dzieci nienarodzonych? Jeżeli tak, podaj cytaty, jeżeli nie to powinieneś publicznie odwołać swoje słowa!
    /Kazimierz/

    • Damian pisze:

     Pan Duda jako Prezydent RP ma i miał również sam inicjatywę ustawodawczą. Przez 5 lat palcem nie ruszył aby procedować swoją ustawę antyaborcyjną. Więc dzisiaj to sobie niech pogada co chce w tej sprawie. Papier jest cierpliwy. To Prezydent winien przeprosić Polaków za swoje zaniechanie.

    • wobroniewiary pisze:

     Czyli jednak nie masz cytatu. A to, że on nie wystąpił z takim projektem ustawy to mnie też boli bo mógł i miał na to czas jak też nie zrobili tego inni przez wiele lat nie tylko tych ostatnich pięciu, ale nie wolno kłamać, że jest za zabijaniem bo nigdy tego nie powiedział a wręcz przeciwnie, wielokrotnie wypowiadał się za pełną ochroną każdego życia i to nie tylko przed wyborami.
     /Kazimierz/

    • Maggie pisze:

     Damianie .. a czy jego poprzednicy lepiej spełnili to zadanie? Mordowanie nienarodzonych to nie „pomysł” nowy … i nie jego.

     Przyjrzyj się kto stał i stoi za „czarnymi protestami” utrudniającymi ratunek życia poczętego … bo to już nie tylko rozpuszczone „równo-wolnością” panie, którym podoba się nazwa aborcja .. ale które obraża nazwa po imieniu: morderstwo bądź rzeź niewiniątek.

     Damianie, zwróć uwagę, że jesteś niesprawiedliwy i że On JEDNAK ma odwagę wyrazić słowa, z których Ty sobie dworujesz. Justin Trudeau pod groźbą sankcji i z płaszczyzny lojalności, zakazał członkom swej partii NAJMNIEJSZEJ dyskusji czy aluzji nt aborcji. Kropla drąży skałę … miejmy nadzieję i raczej nie ironizujmy lecz módlmy się.

     Kazimierz ma RACJĘ .. nie można żonglować twierdzeniami bez pokrycia.

    • Damian pisze:

     Nie skłamałem, lecz zadałem pytanie Adminie i Interlokutorko. Więc proszę mi nie imputowac. Pani Jonson, która była ostatnio w Polsce podała, że zabijanych jest w Polsce rocznie ok 1000 dzieci. Kadencja Prezydenta trwa 5 lat. Fakt jest oczywisty i prawdy nie zakryje żadna gładka gadka. I nie interesuje mnie kto był przed obecnym prezydentem. Prawda broni się sama, za chwilę będzie szła Sama w ten Wielki Piątek.

    • Monika pisze:

     Damianie co nam Polakom po przeprosinach Pana Prezydenta? Co tym dzieciom po przeprosinach, skoro nie dano im szansy na życie? Narzędzia władzy potrzebne, jako Prezydent RP miał przez te 5 lat – ma nadal – nikt mu ich nie odebrał. Mógł wiele zrobić przez taki szmat czasu.
     Czy może codziennie nawoływał w sprawie najważniejszej (jak dla przykładu choćby Pani Kaja Godek) albo może czy nawoływał raz na miesiąc w tej sprawie, lub może raz na pół roku? O tym co jest od lat sprawą najpilniejszą, zupełnie priorytetową? Przynajmniej dla każdego katolika, dla Boga (Przykazania Boże). Jakoś nie słyszałam. No może zapomniałam – w końcu mam teraz problemy z pamięcią od jakiegoś czasu. To może mi ktoś przypomni jak Pan Prezydent o to życie walczył z całą determinacją i jak wiele dzięki temu zawdzięczają Mu Ci zamordowani, najbardziej bezbronni? Ale czy w ogóle musiał nawoływać, tłumaczyć, prosić, żebrać? No chyba nie! Jest Prezydentem i narzędzia władzy adekwatne i potrzebne miał i ma.
     Znamy też odpowiedź na pytanie:
     Czy można zmieniać ustawy w jeden dzień albo i w jedną noc jeśli sprawa jest pierwszej wagi? Można! Przecież widzimy to cały czas. Czy więc Prezydentowi RP nic nie wolno? – Skądże!
     Damianie, nie o przepraszanie tu chodzi. Chodzi o ludzkie życie, najcenniejszy dar, które jest masowo mordowane w świetle prawa. A Prezydent mówi, mówi… i jak na razie wie dobrze kiedy, co powiedzieć. Szkoda, dla tych dzieci, że to tylko słowa, słowa…
     Czy słowami ktoś dziś się przejmuje, jeśli za nimi adekwatne i konkretne czyny nie idą?
     To czyny się liczą u Boga, bo wiara bez uczynków martwa jest. Czy nie wiemy tego?
     Prezydent to odpowiedzialne stanowisko i takie też będzie przed Bogiem, bo komu wiele dano od tego wiele wymagać się będzie. Są sprawy, także przed Bogiem, ważne i mniej ważne.

 5. babula pisze:

  Czy ja dobrze zrozumiałam, że rozporządzenie zezwalające na uczestnictwo 50 osób
  w Eucharystii zostało cofnięte?

  • wobroniewiary pisze:

   Nie cofnięte, ale – jeśli, go nie przedłużą, to wygaśnie – bo obowiązuje do 11 kwietnia!
   Tu masz wszystko wyjaśnione, ja będę za czas jakiś przy komp. – teraz czas na najlepszego lekarza

   https://www.tvp.info/47462588/od-niedzieli-wielkanocnej-wzrasta-limit-osob-na-mszach

   • babula pisze:

    Dzięki, już mi wszystko wyjaśniłaś 🙂
    Znalazłam stronę z wykazem Mszy Św. odprawiających się danego dnia. Można sobie wybrać godzinę, która komu odpowiada
    https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-polsku/
    Może komuś się przyda..

    • Maggie pisze:

     Babulu tam znalazłam, już w Niedzielę Palmową, odpowiednią godzinę w różnych krajach by codziennie „być” w kościele na Mszy Św. Kiedy nie miałam audio z mojej parafii .. zmieniłam na inną ale się spóźniłam więc ❗️przez ocean przeskoczyłam i … 😄trafiłam do Siedlec. Innym razem do Mississauga. Godziny są w czasie danego rejonu – np podana 8 w Mississauga to 14 w Warszawie. Odwiedzam różne parafie, kiedy doń na pasującą mi godzinę trafię .. „rozbrykałam się” 😂.. Smutno lecz i w smutku można znaleźć pocieszenie.
     Myślę, że wiele osób może skorzystać. Wspaniale, że podałaś ten adres 💕

    • Monika pisze:

     Ja już skorzystałam z tego linku dzisiaj: Msza Krzyżma o 10:00 z Archikatedry Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Jana Ewangelisty w Lublinie.
     Na pasku widnieje przesuwający się napis:
     „Zapraszamy na piątkową adorację Krzyża Świętego – przygotujmy nasze domowe krzyże – oraz na błogosławieństwo pokarmów przez internet w sobotę – przygotujmy święconki. Świece będą potrzebne na odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego w sobotę wieczorem.”

    • wobroniewiary pisze:

     No szkoda, że dopiero dzisiaj. Link do Msza św. on-line wisi z prawej strony od KILKU LAT!

    • Monika pisze:

     Ten link znałam i widziałam go wiele razy, nawet miałam go w zakładkach w zepsutym laptopie ale dobrze przypominać o rzeczach istotnych, zwłaszcza takim zapominalskim jak ja. Skończył mi się lek na pamięć i dziś nie mogłam go kupić bez recepty, bo niestety z pamięcią coraz gorzej u mnie (ze względu na chorobę Hashimoto).
     Zapisuję rzeczy ważne na kartkach i zastanawiam się gdzie wsadziłam kartkę. 🙂

  • Sylwek pisze:

   poczekajmy do jutra bo jak będzie 50 os to cud sam Prymas uważna że powinni księża wyrzucać z kościołów, poza tym w radio zet… stwierdził ze będzie namawiał do tak owych restrykcji brawo brawo Bra-wo. Chyba się narazi owemu prymasowi ks. Wojciech. Co do reszty pewnie jeszcze inne głupoty wymyślą jak to z tymi lasami no chore ale nie wybory

 6. Katarzyna pisze:

  Sama byłam świadkiem, jak Pan kościelny wyprosił z kościoła 3 osoby „ponad stan”, i zamknął drzwi na klucz. Wrażenie okropne, łzy cisnęły się do oczu i było mi po prostu przykro. Przykre jest też to, że czasem nawet tych 5 osób nie ma na Mszy św., za to spacerowiczów osiedlowych cala masa… Bądź uwielbiony Boże w najświętszej Hostii♥️

  • babula pisze:

   Tak, mnie też wyprosił po Komunii Św. nie pozwalając mi na dziękczynienie. Ale miał uzasadnienie. W jakiejś znajomej naszym księżom parafii w przypadku gdy było ponad 5 osób, ktoś złożył doniesienie, przyjechała policja i było nieprzyjemnie. Nie wiemy kto jest nam nieprzyjazny -powiedział Pan i odnosiło się to nie do mnie ale do tych, o których nikt nie wie a którzy liczą do pięciu a potem robią donosy. W kolejnym kościele gdzie poszłyśmy z córką nie otworzono kościoła by pomodlić się przed Mszą Św. Wcześniej tak nie było -pewnie też ktoś złożył donos. O Komunii Św. to mogliśmy sobie tylko pomarzyć. Cała msza -pod zamkniętymi drzwiami kościoła.
   Przestałam chodzić do kościoła. Msza -w kompie, Komunia Św -duchowa, spowiedź -żal doskonały i na co dzień lęk by nie popaść w grzech ciężki.
   Nie byłoby tak ciężko na duchu gdyby nie świadomość, że po części sami sobie zgotowaliśmy ten los robiąc donosy na naszych kapłanów. Więc to co mamy -od siebie mamy.
   I to jest Strasznie Niesprawiedliwe! Dlaczego ja czy inne osoby niewinnie musimy cierpieć bo ktoś ma uczulenie na widok ponad 5 ludzi w naprawdę dużym kościele a nie robi donosów gdy autobusem jedzie ponad 5 osób.

   • wobroniewiary pisze:

    Niektórzy donoszą, a niektórzy – sorry za dosadność, ale jak pan dr Krajski – nie mają za grosz rozumu!!!
    Nagrywają się na you tubie i podają na tacy kościoły, w których bywa ponad 20 osób. Podając nazwę kościoła, ulicę i miasto, wystawiają ten kościół na tacy.
    Czy to normalne?
    A przecież powinniśmy być i roztropni, i przezorni!
    Czytajcie Quo vadis – czy tam Ligia albo inni trąbili na prawo i na lewo, dokąd idą na Mszę św.?
    I nie takie katakumby przeżyli!

 7. Euzebia pisze:

  1. JEROZOLIMO, CHWAL PANA NAD PANY, * Ramieniem Jego mur twój opasany, * Górny Syjonie, chwal swojego Boga, * Żadna cię przy nim nie obejdzie trwoga.
  2. On, twoje zamki w bramach obwarował, * Gdzie Syny twoje bezpiecznie zachował. * On twe granice pokojem zaszczyca, * W których cię zboża dostatkiem nasyca.
  3. On, skoro ziemi Swe powie wyroki, * Nie znają żadnej słowa Jego zwłoki. * On pola śniegiem jak wełną odziewa, * A szron po ziemi jak popiół rozsiewa.
  4. On, gdy rozkaże, lodem krzepnie zima, * Której ostrości któż łatwo wytrzyma. * Znowu rzekł słowo, rozpłyną się lody, * Wionie Duch Jego, powzbierały wody.
  5. Bóg prawa, Bóg swe sądy Jakubowi, * Bóg podał zakon swój Izraelowi, * Żadnym narodom On tak się nie stawił, Łaskawie ani praw Swoich objawił.
  6. Chwała bądź Bogu w Trójcy jedynemu, * Ojcu, Synowi, Duchowi Świętemu. * Jak od początku była, tak i ninie, * I na wiek wieków niechaj zawsze słynie.

  Z Misterium Wielkiego Tygodnia w Kalwarii Zebrzydowskiej Wielka Środa

  • Witek pisze:

   Mało prawdopodobne żeby przeszedł projekt zabraniający aborcję.
   119 posłów jest za projektem. Bakuje jeszcze 112 posłów.
   Pewnie uznamy Jezusa Chrystusa za naszego Króla w momencie zagrażającej nam całkowitej zagłady, a ona nie weźmie się z posłuszeństwa tylko z nieposłuszeństwa.
   Nasze poglądy, opinie często pozostaną bez wpływu na rządzących.
   Tylko modlitwa, post i jałmużna.
   My zwyciężymy, (tzn Bóg zwycięży) ale modlitwą, modlitwą, modlitwą i to tylko w momencie gdy po ludzku będzie już wszystko stracone.
   Idą jeszcze gorsze czasy…
   Ale czy Bóg znajdzie wiarę jak przyjdzie?!

   Mało tych pocieszających informacji…
   Dla mnie nastają 3 dni ciemności. Triduum Paschalne i brak możliwości uczestniczenia w Nabożeństwach?!
   To jest zabijanie ludzi wierzących. To jest zabijanie naszej relacji z Jezusem!!!

   A Prymas powiedział nie zabijaj. Bez komentarza….

   Jezu uwolnij nas z tej niewoli!!!
   Pewnie nas już więcej wołających z rękami do góry nie będzie. Wysłuchaj tych, którzy wołają!

   Królowo nasza Maryjo ratuj bo giniemy…..

   Dzisiaj 22 godzina Męki Pana Jezusa na Krzyżu i śmierć Pana Jezusa…

   Stan mojego ducha w chwili obecnej wygląda tak jak ostatnie słowa Jezusa na Krzyżu:
   -„Ojcze w ręce Twoje składam Ducha Mego”.

 8. Maggie pisze:

  Dzisiaj Żydzi rozpoczęli Passover (aż do 16 kwietnia) … w tym roku inaczej .. bo zamykają się i są jak wszyscy w wirtualnej łączności.

  Nasi bracia Prawosławni obchodzą Święta Wielkanocne tydzień po naszych (19 kwietnia) i chroniąc się przed wirusem, muszą dostosować się do zarządzeń władz.

  Wszyscy mamy ograniczenia i ochronimy się przed zarazą … wprawdzie inną zarazę niż za Mojżesza … ale można nad tym sobie podumać… zanim uklękniemy by się pomodlić.

 9. wobroniewiary pisze:

  Przewodnik po Wielkim Tygodniu:

 10. wobroniewiary pisze:

  Różaniec św. ze Świętego Domku Loreto we Włoszech ❤

 11. wobroniewiary pisze:

  Jest najnowsze orędzie z Trevignano, czekam na fachowe tłumaczenie z zespołu Echa Medziugorja. Wam daję mały roboczy fragment:

  „wkrótce nadejdzie Ostrzeżenie, które postawi was przed wyborem: kochać Mnie lub Szatana. Potem kule ognia spadną na ziemię i będzie to dla Was najgorszy czas, ponieważ nadejdą wszelkiego rodzaju katastrofy. Moja Matka będzie was chronić, umieszczając was pod Swoim błogosławionym płaszczem, nie lękajcie się. ….”

  • wobroniewiary pisze:

   Mowa o tym była w wielu orędziach, na przestrzeni wielu lat. Ludzie sobie przechodzili obok jak koło sterty śmieci. Dziś tez kpią, że to straszenie, a sami… śpią niczym uczniowie w Ogrodzie Oliwnym. Pora na pobudkę, która była mi pokazana ponad 40 lat temu!
   10 tajemnic z Medjugorie też nie należy do gatunku „sielankowe obrazy”

   • Konwalia pisze:

    A na stronie GN w felietonach i artykułach przestrzegają przed rzekomymi objawieniami (nazwa Trevignano padła tylko raz, ale w sumie każdy wie, o co chodzi), że chrześcijanin ma szukać światłości, a nie żyć w lęku. Nie wiem, co myśleć.

    • wobroniewiary pisze:

     Trzeba żyć bez lęku, ale w bojaźni Bożej
     Przypomnieć sobie Prawdy Boże, w tym drugą, że „Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”.
     I schować się pod Płaszcz Maryi zgodnie ze słowami „nie lękajcie się”
     Niewłaściwe rozumienie tematu powoduje lęk – zamiast właściwej bojaźni Bożej!

 12. Damian pisze:

  Rozmowy Ku Bogu dla Radia Chrystusa Króla: Kto za tym stoi? ks. Marek Bąk

  https://gloria.tv/post/NbuJhgrA4Tht6wJHP2Lk9z1TG

  • Ava pisze:

   Dziś arcybiskup W.Depo na Apelu Jasnogórskim powiedział podczas błogosławieństwa, że „prawda wybija jak źródło… też ta o Smoleńsku, Katyniu i koronawirusie”.

   • Longin pisze:

    Też słyszałem …szkoda, że to tylko piękne słowa, czy jednak za tym idą czyny ?
    O ileż bardziej odważnie i jednoznacznie wypowiedział się ostatnio ks.Małkowski, że „(…) Spędzenie świąt Zmartwychwstania Pańskiego w domu przy radiu bądź telewizji nie tylko nie zastąpi wiernym uczestnictwa w Eucharystii, ale nawet nie skłoni większości z nich do zastanowienia się nad istotą religii katolickiej. (…) Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że słyszymy głosy i to wśród hierarchów, iż udział w Triduum Paschalnym nie jest obowiązkowy. (…)Nie dajmy się zwariować, nie dajmy się złamać! Mniej szaleństwa, więcej wiary! Bądźmy wierni Chrystusowi, który jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem!”
    https://www.dorzeczy.pl/kraj/135575/ks-stanislaw-malkowski-mniej-szalenstwa-wiecej-wiary.html

  • AnnaSawa pisze:

   Doskonałe! polecam !

  • Bozena pisze:

   Na czasie bardzo mądra wypowiedz ks. Marka
   Serdecznie dziękuję za jej umieszczenie

 13. Jolanta pisze:

  Zgadzam sie z ksiedzem.i bardzo zaluje ze dozylam takich czasow. gdzie zabrania sie wejsc do kosciola..mialam juz takie trudne chwile w zyciu,ale bylam posluszna,bo ktos mi powiedzial,ze nie moze mnie wyspowiadac i skierowal do kurii..ale nie prosze jechalam.dopiero ksiadz,ktory przychodzil do domu ,do chorego pana,ktorym sie opiekowalam,porozmawial ze mna,wyspowiadal mnie i przyjelam komunie swieta,,czulam sie bardzo szczesliwa….i teraz ,z pewoscia wiele osob cierpi,nie mogac byc na mszy i w pelni uczestniczyc..modle sie o szybka odmiane tej trudnej sytuacji..i mam nadzieje,ze wiele osob tez tego pragnie…J.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s