Kamyki św. Michała Archanioła z Gargano i obietnica: „każdy, kto je będzie posiadać, ten uchroni się od zarazy…”

Św. Michał Archanioł nie pozostawił ludzi bez pomocy i zapewnił ich o swoim wstawiennictwie, poświęcając kamyki znajdujące się w jaskini. Powiedział wówczas do duchownego: „Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię”

Św. Michał Archanioł był pierwszym egzorcystą, który wypędził Lucyfera z Królestwa Niebieskiego. Dziś modlitwa zwana „małym egzorcyzmem” jest naszym narzędziem w walce ze złem. Z języka hebrajskiego mîkā ēl oznacza „Któż, jak Bóg!”.
Z tym okrzykiem, według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, św. Michał wystąpić miał jako pierwszy przeciwko Lucyferowi. Po zwycięstwie nad zbuntowanymi duchami, św. Michał stanął na czele 9 chórów anielskich. Wybrał Boga, broniąc Jego czci i chwały, to ten, który chce być wierny Bogu i pokornie Mu służyć.

Św. Michał Archanioł czczony był od zarania chrześcijaństwa. W sposób szczególny jego kult rozwinął się we Włoszech i we Francji. We Włoszech miejscem szczególnego kultu stała się góra Gargano, na terenie której znajduje się miasto Monte Sant’Angelo. Tutaj św. Michał objawił się aż 4 razy – w latach 490, 491, 493 i 1656.
Obecnie znajduje się tu jedno z najsłynniejszych i najstarszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci św. Michała Archanioła, którego wyróżnikiem jest Niebiańska Bazylika. To właśnie w tej „świątyni”, św. Michał podczas pierwszego objawienia powiedział: „Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona: ja jestem jej strażnikiem… Tam, gdzie otwiera się skała, będą przebaczone grzechy ludzkie…”. Niebiańska Bazylika jest jedyną na świecie świątynią, która nie została poświęcona ludzką ręką. „Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż (…) – oznajmił Archanioł Michał podczas trzeciego objawienia. Grota pozostawia niezatarte wrażenie na pątnikach

Niesamowite objawienia Michała Archanioła

Na Górze Gargano, we Włoszech znajduje się obecnie najsłynniejsze sanktuarium św. Michała. Początki Sanktuarium sięgają końca V i pierwszych dziesięcioleci VI wieku. Najstarsze źródła pisane świadczące o starożytności tego miejsca to: dwa listy papieża Gelazego I pisane na przełomie 493 i 494 roku, pierwszy – do biskupa Giusto z Larino i drugi – do biskupa Potenza Herculentiusa (492 – 496), a także krótka wzmianka w Martirologium Geronimiańskim pod datą 29 września. Innym źródłem pisanym jest tzw. Liber de apparitione sancti Michaelis in Monte Gargano. Wersja z VIII wieku ukazuje w sposób szczegółowy a zarazem sugestywny cudowne wydarzenia, które dały początek kultowi Świętego Michała Archanioła na Górze Gargano. Źródłem tego kultu są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Ich opis, ukazany w sposób prosty a zarazem barwny, daje świadectwo cudowności wydarzeń, które tam się rozegrały.

I. Zgubiony byk Pierwsze objawienie, które według tradycji miało miejsce w roku 490, jest określane jako epizod zagubienia byka. Pewnego dnia bogatemu włościaninowi z Siponto (według niektórych identyfikowany z Elvio Emanuele, przywódcą wojsk Sipontu) doniesiono o zagubieniu się najpiękniejszego byka z jego stada, pasącego się na wzgórzach Gargano. Właściciel po usilnych poszukiwaniach we wszystkich możliwych miejscach, w końcu znalazł go na szczycie góry u wejścia do groty. W odruchu gniewu napiął łuk i wypuścił strzałę, aby ukarać śmiercią nieposłuszne zwierzę. Ale strzała zamiast ugodzić byka, w sposób niewytłumaczalny zawróciła i zraniła strzelającego. Wstrząśnięty tym wypadkiem właściciel udał się do biskupa, aby mu donieść o niezwykłym wydarzeniu, jakie miało miejsce na szczycie góry. Biskup niezwłocznie zarządził trzy dni modlitw i pokuty. Kiedy chylił się ku wieczorowi ostatni dzień modlitw, a było to 8 maja, biskupowi ukazał się Święty Michał Archanioł i przemówił do niego tymi słowami: Ja jestem Archanioł Michał stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja sam jestem jej strażnikiem… Tam, gdzie się otwiera skala, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego. Ponieważ ta góra była tajemnicza i prawie niedostępna, a ponadto była także miejscem kultu pogańskiego, biskup długo wahał się, zanim zdecydował się wypełnić polecenie Archanioła. 

II Epizod zwycięstwa Drugie objawienie Świętego Michała zwane epizodem Zwycięstwa, tradycyjnie datowane jest na rok 492. Według dzisiejszych historyków wydarzenia, do których to objawienie nawiązuje, miały miejsce podczas wojny między księciem Longobardzkim Grimoaldo a Grekami w latach 662-663, kiedy to zwycięstwo odniesione 8 maja, Longobardzi uznali za owoc pomocy i wstawiennictwa Świętego Michała Archanioła. Tradycja mówi, że miasto Siponto podczas oblężenia przez wojska nieprzyjacielskie było już bliskie poddania się. Biskup, Św. Wawrzyniec, uzyskał u nieprzyjaciół trzy dni zawieszenia broni i w tym czasie zwrócił się o pomoc do przywódcy wojsk niebieskich w ufnej modlitwie wspartej pokutą. Po trzech dniach modlitw ukazał mu się Św. Michał, który przepowiedział szybkie i całkowite zwycięstwo. Ta obietnica wlała nadzieję w serca oblężonych mieszkańców Sipontu. Pokrzepieni nią obrońcy wyszli z miasta i wzięli udział w zaciętej bitwie, której towarzyszyły grzmoty, błyski i huki o nadzwyczajnej mocy. Zwycięstwo wojsk Sipontu było całkowite, a wojska nieprzyjacielskie zostały pogromione.

III Epizod poświęcenia Trzecie objawienie nazwane jest epizodem poświęcenia. Według tradycji w roku 493, po zwycięstwie, biskup zdecydował się wykonać polecenie Archanioła i poświęcić grotę ku jego czci jako znak uznania i podziękowania za pomoc. Pasterz diecezji Siponto umocnił się dodatkowo w swoim postanowieniu dzięki pozytywnej opinii danej przez papieża Gelazego I (492-496). Po raz kolejny objawił mu się Archanioł i oznajmił, że On sam osobiście poświęcił już grotę:Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.”

Wtedy Św. Wawrzyniec wraz z innymi siedmioma biskupami z Apulii, z ludem i duchowieństwem Siponto udał się w procesji do świętego miejsca. Podczas drogi miało miejsce przedziwne zdarzenie: nad głowami biskupów pojawiły się orły, które chroniły ich od silnych promieni słonecznych. Po przybyciu do groty w jej wnętrzu znaleźli kamienny ołtarz, przykryty szkarłatnym suknem i nad nim krzyż. Oprócz tego, jak przekazuje legenda, Święty Michał na znak swojej obecności pozostawił na skale odcisk stopy dziecka. Święty Biskup pełen radości złożył Bogu ofiarę eucharystyczną. Wydarzenie to miało miejsce 29 września 493 r. Od czasu tych nadzwyczajnych wydarzeń Grota cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była ona nigdy poświęcona ręką ludzką.

IV Ostatnie objawienie Był rok 1656, na terenie dzisiejszych Włoch szalała dżuma. Miejscowy biskup Alfonso Puccinelli, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie groziło miastu, zwrócił się z prośbą o pomoc do Św. Michała. Pasterz chciał wręcz wymóc wolę Bożą wkładając w rękę figury Św. Michała tekst modlitwy sformułowanej w imieniu wszystkich mieszkańców miasta. I oto 22 września o świcie, podczas modlitwy w pokoju pałacu biskupiego w Monte Sant’ Angelo, usłyszał jakby trzęsienie ziemi. W olśniewającym blasku ukazał mu się Św. Michał, polecając mu poświęcić kamyki pochodzące z groty, na których ma być wyżłobiony znak krzyża i dwie litery M. A. (Michał Archanioł). Według słów Archanioła, ktokolwiek będzie posiadał i ze czcią przechowywał taki kamyk, uchroni się od choroby. Biskup z wiarą przyjął polecenie Zwiastuna Bożych Wyroków. Zgodnie z obietnicą Św. Michała, nie tylko miasto, ale i wszyscy ci, którzy posiadali poświęcone kamyki, w krótkim czasie zostali uwolnieni od zarazy. Na wieczną pamiątkę tego cudu, biskup zarządził wzniesienie pomnika ku czci Św. Michała na placu naprzeciw pałacu biskupiego, w którym miało miejsce to cudowne wydarzenie. Napis w języku łacińskim umieszczony na pomniku jeszcze dziś przypomina nam o tym niezwykłym wydarzeniu: KSIĘCIU ANIOŁÓW, ZWYCIĘZCY ZARAZY PATRONOWI I OPIEKUNOWI POMNIK NA WIECZNĄ WDZIĘCZNOŚĆ ALFONSO PUCCINELLI 1656.
Źródło: internet, w tym: kliknij

Słów kilka o kamykach z groty św. Michała Archanioła

Jak czytamy wyżej, biskup Alfonso Puccinelli 22 września 1656 r. o świcie, podczas modlitwy w pokoju pałacu biskupiego w Monte Sant’ Angelo, usłyszał jakby trzęsienie ziemi. W olśniewającym blasku ukazał mu się Św. Michał, polecając mu poświęcić kamyki pochodzące z groty, na których ma być wyżłobiony znak krzyża i dwie litery M. A. (Michał Archanioł). Według słów Archanioła, ktokolwiek będzie posiadał i ze czcią przechowywał taki kamyk, uchroni się od choroby

Takie kamyki znajdziemy tylko w sklepiku ojców Michalitów, przy bazylice św. Michała. Nie znajdziemy ich na wielu licznych straganach, w sklepikach i na bazarze. Jedynie tam, w Grocie św. Michała Archanioła. Dlaczego?
Bo są naprawdę wydobywane tylko z groty św. Michała. Ojciec michalita podczas spotkania z nami, gdzie 9 osób przyjęło szkaplerz św. Michała Archanioła, wskazał nam to miejsce. Znajduje się ono na wprost wejścia do świątyni (podczas gdy ołtarz i figura św. Michała znajdują się na prawo), a to jest to miejsce, gdzie są przechowywane kielichy z hostiami, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy a obok jest kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu i kaplica relikwii.

Warto nabyć taki kamyk i niekoniecznie trzeba jechać do Włoch, bo tak się składa, że w naszym kraju trwa nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień na Gargano, a podczas tych spotkań można nabyć u ojców michalitów szkaplerze, kamyki, świece i inne dewocjonalia związane ze św. Michałem Archaniołem

Tu można sprawdzić kalendarz nawiedzenia – nawiedzenie figury św. Michała

Gdzie nabyć kamyki czy szkaplerz św. Michała Archanioła

1) Będąc u św. Michała na Gargano w sklepiku przy sanktuarium;
2) w Polsce: Centrala Rycerstwa św. Michała Archanioła, al. J. Piłsudskiego 248/252
05-261 Marki; konto do zapłaty: PKO BP 91 1020 1042 0000 8502 0014 7595,  
tel.: 513288993 (tylko od pon. do piątku w godz. dziennych)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomoc duchowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

39 odpowiedzi na „Kamyki św. Michała Archanioła z Gargano i obietnica: „każdy, kto je będzie posiadać, ten uchroni się od zarazy…”

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. wobroniewiary pisze:

  Pamiętajcie: korzystamy z sakramentów oraz sakramentaliów zatwierdzonych przez Kościół!
  – Komunia św.
  – Woda, sól, olej egzorcyzmowane,
  – modlitwy ochronne, w tym Różaniec św., modlitwy do Krwi Pana Jezusa
  – chusteczka (płótno) z Gietrzwałdu
  – kamyk św. Michała Archanioła i inne sakramentalia

  ALE NIGDY nie korzystamy z:
  – woda „egzorcyzmowana przez „pana jezusa” u Grzegorza z Leszna
  – papierowa pieczęć „boga żywego” u Marii z Irlandii
  – inne niezatwierdzone „bzdury i gadżety” okultystyczne, mające dawać nam moc i zdrowie!!!

 3. Antonina pisze:

  Bóg zapłać wszystkim, którzy wsparli modlitwą Marka z Lublina, Jego żonę i dzieci.
  Bogu dzięki, Marek żyje. Jest w śpiączce farmakologicznej….nadal bardzo,bardzo potrzebna jest modlitwa. Z serca dziękuję za każde westchnienie. Błogosławionego dnia

 4. Kinga pisze:

  Witam wszystkich, chciałabym Wam z serca podziękować za modlitwę. kilka miesięcy temu prosiłam o modlitwę za chorego na nowotwór brata. Lekarze dawali mu max 6 miesięcy(mięsak, nieoperacyjny). Piątkowe badania wykazały brak obecności jakichkolwiek zmian, lekarz powiedział tylko, że to niemożliwe. A jednak dla Boga nie ma nic niemożliwego. Dziękuję wszystkim po tysiąckroć niech Wam Bóg błogosławi, dziękuję.

 5. duszyczka pisze:

  Bardzo proszę o modlitwę. Jutro z rana mam komisję w ZUS. Sami wiecie, jak są to trudne sprawy, ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, choć mało jest tam życzliwości i prawdziwego zrozumienia problemów zdrowotnych.

 6. karkie79 pisze:

  Teraz w okresie szalejącego koronawirusa internet aż pęka od informacji jak się chronić i zabezpieczyć. Ostatnio przypadkiem trafiłam na objawienia Luz de Maria oraz zawarte tam informacje dotyczące ziół oraz olejku dobrego samarytanina, który ma rzekomo chronić przed wirusami. Szukałam jakiś informacji na temat tych orędzi dostępnych np. na stronie http://www.jesusmariasite.org/luz-de-maria-messages-and-prophecies/ i jakoś nie mogę nic sensownego znaleźć. Od dawna korzystam z Waszej strony jako wiarygodnego źródła informacji i włączam się we wspólne modlitwy dlatego proszę o opinię.
  Znalazłam też na tej stronie wzmiankę o Luz de Maria, ale oprócz
  tekstu objawienia nic więcej …https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2012/04/07/fragment-z-wizji-luz-de-maria-12-marca-2012-r/

 7. Pingback: Dziękujmy Bogu i wychwalajmy Jego miłosierdzie – rak zniknął, lekarz twierdzi, że to niemożliwe :) | W obronie Wiary i Tradycji Katolickiej

 8. Renata Anna pisze:

  We wszystkich intencjach +++

 9. wiech pisze:

  Szczęść Boże. Chciałbym się spytać czy Kamyki Św. Michała Archanioła trzeba dodatkowo poświęcić u księdza?

  • Luiz pisze:

   Pochodzą z Cudownej Groty Objawień na Gargano, którą poświęcił sam św. Michał Archanioł, nie trzeba dodatkowego poświęcenia. One zresztą każdego roku w dzień odpustu 29 września, są pobłogosławione przez biskupa ordynariusza tego miejsca.

 10. Bożena pisze:

  +++ we wszystkich intencjach

 11. MS pisze:

  Jak zamówić te kamyki,prosze o adres strony, pozdrawiam

 12. J. Kwiatuszek pisze:

  Proszę o modlitwę o nawrócenie przyjaciela i uzdrowienie go choroby psychicznej schizofrenii i z nałogów.

 13. Grażyna pisze:

  Szczesc Boze.Czy mozna zakupic ten CUDOWNY KAMYK Online?? Z Panem Bogiem❤️🙏🌹

 14. Jola pisze:

  Mysle, ze to dobry pomysl zawierzenie sie Swietemu Michalowi Archanialowi i polecam je. Bylam na pielgrzymce we Wloszech od 16 do 23 lutego wlacznie. Nie bylismy w kontakcie z Wlochami, nie bylismy w Lombardii, kolo Mediolanu, Wencecji, wrocilismy przez Szwajcarie do Paryza. To juz 20 dni jak wrocilismy, jestem przeziebiona (co roku jestem raz albo wiecej jesienia, zima lub wiosna), ale nie mam goraczki. Mimo ostroznosci, faktem jest ze bylismy przez tydzien we Wloszech i mieszkam na stale we Francji, gdzie sytuacja z Koronawirusem jest ciezka, a mimo to, mysle, ze szanse na zaraznie sa duze, ale mysle, ze nie jestem zarazona i, przy najmniej na razie, nie slyszylam, zeby ktos z mojej grupy, byl zarazony. Zmierzam do tego, zeby dac swiadectwo, ze w czasie pielgrzymki we Wloszech, ja i wiekszosc uczestnikow, przyjelismy szkaplerz Swietego Michala Archaniola. Od tamtego dnia nosze go caly czas. Ci, ktorzy go nosza maja miedzy innymi zwalczac zlo i odmawiac codziennie modlitwe do Swietego Michala Archaniola. Dopiero teraz, biorac pod uwage to co dzieje sie na swiecie, zaczynam zdawac sobie sprawe, jak Pan Bog byl dobry, wspanialomyslny, jak o nas sie troszczy i nas kocha, aby udzielic mi i innym pielgrzymom tej laski. Dopiero teraz zdaje sobie sprawe, jak to wielka laska uczestniczyc we mszy swietej w grocie, w ktorej ukazal sie Swiety Michal Archaniol, dotknac i zobaczyc slad jego stopy (wycisk jej znajduje sie w skale, ktora jest pod jego figura w glownym oltarzu) i w tej grocie przyjac Jego szkaplerz. Zamiary Pana Boga nie sa naszymi. Pisze to, bo bardzo rzadko otrzymuje sie pozwolenie (tak jak nasza grupa), aby miec dostep do tej relikwii i zawierzenie nie bylo przewidziane w programie.

 15. Ania26 pisze:

  Bardzo będę wdzięczna za informację – czy dobrze rozumiem – jako że grota została poświęcona przez samego św. Michała Archanioła w takim wypadku nie musimy już prosić o poświęcenie kamyczków przez księdza? Bardzo proszę o wiadomość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s