Modlitwa za wstawiennictwem św. Łucji: stój na straży moich oczu i mojej wiary

13 grudnia wspominamy św. Łucję, dziewicę i męczennicę. Tradycja chrześcijańska głosi, że św. Łucja w cudowny sposób odzyskała oczy i wzrok. Stąd uważana jest za patronkę w chorobach związanych z widzeniem. Dotyczy to także „oczu duszy”

Łucja pochodziła z Syrakuz na Sycylii. Najstarszy żywot św. Łucji pochodzi z V wieku. Według niego Święta miała pochodzić ze znakomitej rodziny. Była przeznaczona dla pewnego młodzieńca z niemniej szlachetnej rodziny. Kiedy udała się z pielgrzymką na grób św. Agaty do pobliskiej Katanii, aby uprosić zdrowie dla swojej matki, miała się jej ukazać sama św. Agata i przepowiedzieć śmierć męczeńską. Doradziła jej też, by przygotowała się na czekającą ją ofiarę. Kiedy więc Łucja powróciła do Syrakuz, cofnęła wolę wyjścia za mąż i rozdała majętność ubogim; złożyła także ślub dozgonnej czystości. Gdy wkrótce wybuchło prześladowanie chrześcijan, kandydat do jej ręki zadenuncjował ją jako chrześcijankę. Kiedy nawet tortury nie załamały bohaterskiej dziewicy, została ścięta mieczem. Działo się to 13 grudnia ok. 304 roku. Święta miała 23 lata (lub 28, bo w życiorysach można spotkać rok 286 jako datę urodzenia).

Legenda ozdobiła heroiczną śmierć św. Łucji pewnymi szczegółami, których autentyczność trudno sprawdzić. Święta miała być m.in. wiedziona na pohańbienie do domu publicznego, ale żadną siłą nie mogli oprawcy ruszyć jej z miejsca, nawet parą wołów. Kiedy sędzia nakazał spalić ją na stosie, ogień jej nie tknął. Sędzia wtedy w obawie rokoszu skazał ją na ścięcie. Jednak i to przeżyła. Przyniesiona do domu, poprosiła jeszcze o Komunię świętą i dopiero po jej przyjęciu zmarła.

W ikonografii przedstawia się św. Łucję w stroju rzymskiej niewiasty z palmą męczeństwa w ręce i z tacą, na której leży para oczu. Według bowiem dawnej legendy miała mieć tak duże i piękne oczy, że ściągała nimi na siebie powszechną uwagę. Widząc zachwyt nawet u oprawców, kazała sobie oczy wyłupić. Na tę pamiątkę w dzień jej dorocznego święta w Syrakuzach niesie się na drogocennej tacy „oczy św. Łucji”. Św. Łucja była tak dalece czczona jako patronka od chorób oczu, że nawet Dante modlił się do niej, kiedy zaczął chorować na oczy (Raj, Pieśń 32, 136). Atrybutami św. Łucji są: lampa, miecz, palma męczeństwa, płomień u stóp; na tacy oczy, które jej wyłupiono; sztylet

Św. Łucja ma trzy sanktuaria: w kościele św. Jeremiasza w Wenecji, w Syrakuzach oraz w kościele klaretynów w Rzymie. 

Gargano, Bazylika św. Michała Archanioła – ołtarz św. Franciszka i św. Łucji  

Po prawej stronie, tuż przy samym wejściu do bazyliki św. Michała Archanioła  na Gargano znajduje się ołtarz św. Franciszka (na obrazie jest przedstawiony wraz ze św. Łucją).
Obraz ten upamiętnia jego pielgrzymkę do sanktuarium w 1216 roku. Mówi się, że św. Franciszek przybył do sanktuarium, aby uzyskać odpust zupełny. Nie czując się jednak godnym, by wejść do świątyni, zatrzymał się tuż przed wejściem, na progu portalu romańskiego z drzwiami z brązu, ucałował ziemię i modlił się przez całą noc. 

Biedaczyna z Asyżu nie czuł się godny wejść do środka niebiańskiej bazyliki i pomodliwszy się przed wejściem, wyrył na skale znak T (tau) – biblijny symbol zbawienia. Na ołtarzowym fresku obok św. Franciszka klęczy św. Łucja – oboje bowiem przyczynili się do sławnego niegdyś uzdrowienia dwóch niewidomych z Gargano. 

Modlitwa:  św. Łucjo stój na straży moich oczu i mojej wiary

Święta Łucjo,
Ty w godzinie próby wolałaś, aby pozbawiono Cię oczu
zamiast wyprzeć się Chrystusa i zgubić swoją duszę.
Ale Bóg w cudowny sposób Ci je przywrócił
jako nagrodę za Twoje męstwo i niewzruszoną wiarę
i ustanowił Cię patronką w chorobach oczu
[w tym miejscu podajemy intencję]

O wspaniała święta Łucjo, proszę Cię,
byś chroniła mój wzrok i przywróciła zdrowie moim oczom.
Pomóż mi, proszę, zachować zdolność widzenia,
aby moje źrenice mogły podziwiać piękno stworzenia,
blask słońca, kolory kwiatów i uśmiech dzieci.

Zachowaj od skazy również oczy mojej duszy,
moją wiarę, która prowadzi mnie do Boga,
pozwala mi Go poznawać, rozumieć Jego naukę,
dostrzegać Jego miłość do mnie.

I spraw, abym nigdy nie zboczył(a) ze ścieżki,
która wiedzie tam, gdzie Ty, święta Łucjo, przebywasz
w otoczeniu aniołów i innych świętych.

Święta Łucjo, stój na straży moich oczu i mojej wiary. Amen.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

27 odpowiedzi na „Modlitwa za wstawiennictwem św. Łucji: stój na straży moich oczu i mojej wiary

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały 2019 rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. wobroniewiary pisze:

  50-lecie kapłaństwa papieża Franciszka – pomódlmy się dziś za papieża

 3. Katarzyna pisze:

  +++

 4. wobroniewiary pisze:

  Zauważcie, że niebiański posłannik nie zwiastował Maryi, że pocznie Ona płód. Nie! Miała począć i porodzić Syna, osobę, Dziecię Boga Najwyższego. Było dla Niej nie do pomyślenia, by z powodu swojego ubóstwa, przeludnienia Betlejem, nieodpowiednich warunków mieszkaniowych i wstydu związanego z niezwykłą naturą owego Poczęcia miała Ona zniszczyć w sobie życie, jak w dzisiejszych czasach robią niektóre kobiety. Życie jest święte!

  Arcybiskup Fulton J. Sheen
  Źródło: Mowa wygłoszona w Filadelfii, „Catholic Standard and Times”, 12.08.1976 r.

  • bea pisze:

   Szczesc Boze
   mam pytanie czy moze ktos zna dobry srodek ziola lekatstwo na Helikobakter antybiotyki szkodza i nie pomagaja a ciezko z ta choroba wygrac
   Bog Zaplac za odpowiedz moze ktos sie zmagal z ta bakteria???
   Pozdrawiam wszystkich czylelnikow Wowit i Adminke Ewe i Admina

   • Anita pisze:

    Witam, ja wyleczyłam tę bakterie bez antybiotyków. Przede wszystkim dieta. Przez rok nie jadłam nic z mąki pszennej, żadnego nabiału tylko kozie przetwory i żadnego cukru nawet owoców. Mozna jeśc owoce suszone. Nic na drożdżach, octu i alkoholu. Codziennie 1 łyżka soku z kiszonej kapusty i zażywałam zioła Pau Darco z firmy Now Foods 2 tabletki rano na czczo i 2 tabletki wieczorem przed spaniem . Miałam już początek wrzodów, wszystko minęło ale długo trwało leczenie. Życzę zdrowia!

   • Helena pisze:

    Ja wyleczyłam tą bakterię oraz liczne nadżerki na żołądku sokiem z surowego ziemniaka. Przez 30 dni piłam na czczo na pół godziny przed jedzeniem sok z jednego ziemniaka. Tą kurację powtarzałam wiosną i jesienią przez dwa lata. Do tego celu użyłam ziemniaki nie kropione i bez nawozu. Dolegliwości nie powtórzyły się przez 13 lat. Dzięki Bogu mój żołądek jest zdrowy.

   • cure pisze:

    sulforaphane – jakis ekstrakt z brorkulow , sa badania naukowe prowadzone wlasnie zeby wykorzystywac ten srodek do walki z helicobacter. z innych: pic duzo zielonej herbaty , moze olejek oregano ? moze imbir ? no i jakies drogie probiotyki. ale tak jak pisaly tutaj wczesniej dziewczyny – porzadna dieta. cukier to najwieksze zlo. niszczy cialo i ducha tez.
    a jeszcze przy problemach zdrowotnych warto zaintersowac sie bromelina kwercytyna i berberyna.

 5. m-gosia pisze:

  Od dawna znam przysłowie „Święta Łuca dnia przyrzuca”,ale dopiero dzisiaj mi się rozjaśniło skąd to przysłowie .Wszak wiadomo,że dnia przybywa po Świętach Bożego Narodzenia.

  Co z tym przysłowiem
  Jest w Polsce przysłowie: ”Święta Łucja dnia przyrzuca”. Wydaje się to nielogiczne. Przecież dnia zaczyna przybywać dopiero po Bożym Narodzeniu, a nie 13 grudnia! Odpowiedź jest zaskakująca: kiedyś dzień świętej Łucji przypadał dwa tygodnie później, właśnie w okolicy świąt. W XVI wieku jednak nasi przodkowie zrezygnowali ze starożytnego kalendarza juliańskiego i wprowadzili ulepszony – gregoriański. Dzień św. Łucji w nowym kalendarzu cofnął się na 13 grudnia. Ale przysłowie, wbrew logice, przetrwało… Szwedzi (zobacz tekst wyżej) też świętowali kiedyś dzień świętej Łucji dwa tygodnie później, kiedy dnia już zaczynało przybywać. Szwecja wprowadziła kalendarz gregoriański dopiero w 1753 roku, aż 170 lat po Polsce.
  https://kosciol.wiara.pl/doc/490539.Oczy-Lucji/3

  W intencji Adminów i wszystkich Wowitów †††.Święta Łucjo módl się za nami.

  • M. pisze:

   Czytalam, że już od 14 grudnia słońce bedzie zachodzić coraz później, przy czym wschodzić bedzie nadal jeszcze później, dopiero po 31 grudnia zacznie coraz to wcześniej wschodzić.

 6. Sylwia pisze:

  Święta Łucjo moja patronko i imienniczko módl się za nami !
  Ty wiesz czego mi potrzeba. Znasz mnie lepiej niż ja siebie sama znam. I wiem że to nie przypadek że mam drugie imię Łucja ❤

  " Dotknij Panie moich oczu abym przejrzał " ❤

 7. Paweł pisze:

  Tak pół żartem pół serio, a w nawiązaniu do imienia dzisiejszej świętej Patronki, oto słynny sekstet kończący II akt opery „Łucja z Lammermooru” Gaetano Donizettiego https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ucja_z_Lammermooru , która „(…) zapisała się w historii muzyki operowej jako jedno z największych dzieł i do dziś zachwyca nie tylko pięknem muzyki, ale i wstrząsa siłą dramatycznego napięcia” – https://pl.wikipedia.org/wiki/Gaetano_Donizetti :

  Jak podają „Dzieje muzyki” Bogusława Schaeffera (wyd. WSziP, Warszawa 1983; str. 282), Gaetano Donizetti „(…) był jednym z najpopularniejszych kompozytorów swoich czasów, jego dzieła wystawiano również w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wilnie i Lwowie), arie z jego oper śpiewano u nas jako pieśni patriotyczne”.
  Streszczenie libretta opery „Łucja z Lammermmoru” wg książki „Kronika opery” (wyd. Wydawnictwa „Kronika”, Warszawa 1993; str. 96): „Lord Henry Ashton (Enrico) pragnie wydać swą siostrę Łucję za mąż za zamożnego Arturo; ona kocha jednak Edgara. Intrygami udaje się Enrico przekonać Łucję do sprzeniewierzenia się danemu słowu. Edgardo sądzi, że to los zmusza ją do poślubienia niekochanego Arturo. W chwili, gdy Łucja podpisuje kontrakt ślubny, wkracza Edgardo [i tu ma miejsce ten powyższy sekstet]. Widzi jej podpis i przeklina ją. Zrozpaczona Łucja uświadamia sobie intrygę. W czasie, gdy goście weselni bawią się, Łucja morduje swego małżonka w ślubnym łożu i obłąkana wchodzi do sali bankietowej. Tu pada martwa. Gdy Edgardo dowiaduje się o tym – zabija się.” [Jak podają ww. „Dzieje muzyki” Bogusława Schaeffera, sam kompozytor Gaetano Donizetti też pod koniec życia popadł w obłęd…]

  • Paweł pisze:

   Temat „obłędu” w muzyce pojawia się też nawet w utworach czysto instrumentalnych. Oto np. cykl dwunastu barokowych Sonat skrzypcowych op. 5 Arcangelo Corellego [opublikowanych w roku symbolicznej daty: 1700, co w zamierzeniu Autora miało – i faktycznie stanowiło – pewien moment przełomowy w historii sonat barokowych, a mianowicie moment „oświecenia”, tak że aż do dziś sonaty barokowe dzielone są na te z czasów „przed Corellim” i te „po Corellim”], w którym to cyklu na samym początku (w ciągu pierwszych 11 minut) mamy sonatę zatytułowaną właśnie „Follia”, czyli „Szaleństwo/Obłęd”. Sonata ta – wg strony https://pl.wikipedia.org/wiki/Arcangelo_Corelli – jest „utworem poświęconym różnym problemom techniki skrzypcowej”:

   Po tej sonacie mamy kolejnych 6 sonat typu „sonata da chiesa” (czyli „sonat kościelnych”) o charakterze bardziej poważnym, a później sonaty typu „sonata da camera” (czyli „sonaty kameralne”) o charakterze bardziej tanecznym.
   „Twórczość Corellego stanowi syntezę tradycji wokalnego kontrapunktu palestrinowskiego i włoskiej szkoły skrzypcowej (…). Jest [ona] bardzo jednolita stylistycznie i jest doskonałym przykładem równowagi formy oraz połączenia kontrapunktu z homofonią. (…) Działalność Corellego i jego twórczość odbiła się szerokim echem w ówczesnym świecie muzycznym. Wielu współczesnych uważało muzykę Corellego za symbol doskonałości. (…) Wielu kompozytorów angielskich i francuskich usiłowało wiernie naśladować Corellego. Do jego zdobyczy nawiązał Händel w swych sonatach i koncercie wielkim op. 6. (…) Utwory Corellego studiował Jan Sebastian Bach, a kilka tematów z jego fug wykorzystał w dziełach organowych. Sonaty solowe Corellego służyły przez wiele lat przede wszystkim celom pedagogicznym. Potem o Corellim zapomniano, jak o wielu innych twórcach muzyki baroku…
   (…) Przebieg muzyczny [jego] utworów opiera się na przebiegu harmonicznym – na odchodzeniu i powracaniu do tonacji zasadniczej, [zatem] kompozycje Corellego należą do najwcześniejszych przykładów muzyki, w której jasno uchwytny jest plan harmoniczny, a poszczególne akordy i tonacje poszczególnych fragmentów mają wyraźnie określone funkcje, przy czym kontrapunktycznie prowadzone głosy uzupełniają się harmonicznie. Kompozytor stworzył zatem podwaliny myślenia harmonicznego, które opanowało cały późny barok, rządziło muzyką klasycyzmu, a nawet jeszcze romantyzmu – [stworzył] podwaliny harmoniki funkcyjnej.” – https://pl.wikipedia.org/wiki/Arcangelo_Corelli

 8. BEATA M. pisze:

  Szczęść Boże, chciałam Was prosić o modlitwę w intencji mojej rodziny, a szczególnie córki Patrycji 12 lat o powrót do zdrowia, jesteśmy po wypadku samochodowym. Ma powiększona trzustke. Panie Boże pomóż i Najswietsza Panienko wstaw się za Nami u Swojego Syna!!! Za wszystkie modlitwy z góry dziękuję…

 9. Hanna pisze:

  Poproszę o modlitwę,westchnienie w intencji Piotra o zaprzestanie mobingu psychicznego w pracy o miłość i zrozumienie

 10. Helena pisze:

  +++ we wszystkich intencjach 🙏🙏🙏

 11. Kropeczka pisze:

  +++

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s