13 listopada – rocznica przywiezienia obrazu Matki Bożej Różańcowej do Pompejów

13 listopada w pompejańskim Sanktuarium obchodzona jest wielka rocznica przywiezienia obrazu do Pompejów. To fundamentalne wydarzenie w historii! Tylko w ten jeden dzień wierni mogą podejść do cudownego obrazu Matki Bożej i ucałować go.

Któż mógłby wówczas pomyśleć, że ten stary obraz, kupiony za nieco ponad trzy liry i przywieziony na wozie z obornikiem, wybrała opatrzność na środek zbawienia dla tak wielu ludzi? Że stanie się godny noszenia diamentowych ozdób i klejnotów? Że zostanie umieszczony w kosztownej świątyni jako jej największa ozdoba? I że będą przed nim gromadzić się nie tylko ubodzy chłopi, ale także niezliczone tłumy pielgrzymów ze wszystkich stron świata?

Od tego wszystko się zaczęło… Oto właśnie 13 listopada 1875 roku bł. Bartolo Longo przywiózł do Pompejów obraz Matki Bożej Różańcowej. Ten wizerunek po dziś dzień jest czczony pod wezwaniem Matki Bożej Pompejańskiej. Choć został przywieziony na wozie pełnym obornika, dziś jest czczony i przyozdabiany kwiatami

Fragment książki: „Historia sanktuarium w Pompejach” bł. Bartola Longo
o wizerunku Matki Bożej Pompejańskiej

GODZINA MIŁOSIERDZIA

Nadszedł październik 1875 roku. Dla zwiększenia czci Najświętszej Panny przywiozłem z Neapolu niewielką figurkę Królowej Różańca. Towarzyszył mi czcigodny kapłan neapolitański, ojciec Carlo Pellegrino-Schipani. Posążek ustawiłem pod baldachimem w starym kościółku parafialnym. Pasquale Matrone, syn najstarszego mieszkańca Doliny, otrzymał ode mnie kilka litrów różnokolorowych farb oraz wapno, po czym grubym pędzlem murarskim pomalował – można sobie wyobrazić jak – ściany kościółka.

Ale wciąż nie nadchodziła godzina łaski dla tej okolicy. Moje nadzieje topniały lecz ku mojej radości biskup z Noli wyznaczył trzech kapłanów na misje. (…) Umieściliśmy ich w starej gospodzie w Dolinie. Ci zacni kapłani nie wahali się zamieszkać w dopiero co odświeżonych pomieszczeniach gospody. Staliśmy się świadkami wzruszających scen. Przybyli misjonarze gromadzili wokół siebie mężczyzn i kobiety, starców i dzieci, całą okoliczną ludność, by głosić Słowo Boże. Ponieważ kościółek był za mały, kazania głosili na drodze nie zważając na niesprzyjającą, listopadową pogodę.

Doczekałem tej szczęśliwej chwili, kiedy słyszałem jak późnym wieczorem po kazaniach, w tej opustoszałej i okrytej milczeniem okolicy, rozbrzmiewały słodkie dźwięki Pozdrowienia anielskiego. Miejscowa ludność powracała do swoich chat głośno odmawiając różaniec. Wspaniałe owoce dowodziły potęgi nabożeństwa różańcowego i życzliwości Królowej Niebios. Wszyscy pojednali się z Bogiem i bliźnimi. Ustępowały zadawnione konflikty i niemal każdy popierał założenie bractwa na cześć Maryi.

12 listopada na zakończenie misji przybył do Doliny biskup z Noli, ksiądz Giuseppe Formisano, by udzielić sakramentu bierzmowania. Wtedy poznałem czcigodnego biskupa osobiście. Powiedziałem mu o wszystkim, z czym nosiłem się w myślach od trzech lat. Powiedziałem też o zamiarze zbudowania z własnych środków ołtarza ku czci Matki Bożej Różańcowej, aby w ten sposób ożywić i rozpowszechnić nabożeństwo różańcowe, które Kościół tak gorąco zaleca, a Najświętsza Panna wynagradza tak licznymi łaskami.
Gdy biskup poznał te zamiary i usłyszał od misjonarzy o przykrym położeniu okolicznych mieszkańców, bardzo się wzruszył. Ze łzami w oczach zwrócił się do hrabiny de Fusco i do mnie, wymawiając pamiętne słowa, które przyczyniły się do rozwinięcia dzieł Bożych w Dolinie:

– Uważam za swój obowiązek zbudować tu kościół, który mógłby pomieścić wszystkich tych biednych ludzi przybywających na nabożeństwa. Już od dwóch lat dokładam wszelkich starań, aby znaleźć choć jedną osobę, która poparłaby mój projekt w tym najodleglejszym zakątku mojej diecezji. Jeżeli więc zamierza pan zbudować ołtarz, to proponowałbym od razu zbudować cały kościół. Proszę się postarać o wiernych, którzy będą składać comiesięczną ofiarę w wysokości jednego solda, a zbierze się fundusz, do którego obiecuję dołożyć 500 lirów.

Po trzyletnich bezowocnych staraniach na postawienie skromnego ołtarza i bez współpracy z miejscową ludnością, projekt ten wydawał mi się co najmniej dziwny i przerastający nasze siły. Nie chciałem na to się zgodzić. Zwierzyłem się ojcu Rossiemu:

– Mam obawy, czy ten projekt nie jest podstępem złego ducha, który kusi czymś pięknym ale i odległym. Czy pod pozorem dobra poprzez czasochłonną budowę kościoła nie chce zniweczyć niemal już powstałe Bractwo różańcowe?
Lecz ten świątobliwy kapłan opowiedział:
– W głosie przełożonych objawia się głos Boży. Ich dobra wola jest miła Bogu. Niech pan tylko zastosuje się do rady swoich przełożonych.

Wkrótce biskup z Noli powtórnie przybył do Doliny Pompejańskiej. Przy okazji odwiedzin raz jeszcze powtórzył gorące życzenie. Było to 14 lutego 1875 roku o godzinie 10 rano. Stojąc przy oknie mojego mieszkania wskazał na pole ciągnące się obok starego kościoła Najświętszego Zbawiciela i powiedział jakby proroczym głosem:

– Oto miejsce, na którym musi stanąć kościół dla Pompejów.

Czcigodny biskup nie znał wówczas całej powagi tych słów. Piętnaście lat później, w 1890 roku, sława niedokończonej jeszcze świątyni rozniosła się na całym świecie, a legat papieski, kardynał Monaco La Valletta uroczyście ją konsekrował. W 1894 roku, papież Leon XIII wyniósł ten kościół biedaków do rangi kościołów pontyfikalnych, będących bezpośrednią własnością Stolicy Apostolskiej, a tym samym zatwierdził na wieczne czasy znaczenie świątyni w Pompejach dla całego Kościoła. A po ćwierćwieczu, w 1901 roku, świątynia otrzymała miano Bazyliki papieskiej.

(…) A teraz przejdźmy do historii obrazu Matki Bożej Różańcowej, którego cuda znane są na całym świecie.

WPROWADZENIE OBRAZU DO POMPEJÓW

Trzej misjonarze, którzy głosili kazania o różańcu, a szczególnie ksiądz Michele Gentile, upominali lud, aby to nabożeństwo odprawiano regularnie. Po zakończeniu misji widziałem, że spełniły się moje pragnienia i dziękowałem za to Bogu z całego serca.
Aby jednak utrwalić zwyczaj wspólnego odmawiania różańca i umożliwić uzyskanie odpustów, potrzeba nam było obrazu Matki Bożej Różańcowej. Na razie wisiała tylko litografia, którą podarowałem księdzu proboszczowi. Tymczasem według przepisów liturgicznych, do dostąpienia odpustów podczas nabożeństw publicznych potrzebny jest obraz olejny. Postanowiłem taki obraz sprowadzić jeszcze przed zakończeniem misji, czyli przed 14 listopada 1875 roku, aby misjonarze zostawili go mieszkańcom Doliny na pamiątkę.

W tym celu pojechałem 13 listopada 1875 roku do Neapolu. Przybywszy do miasta zacząłem zastanawiać się nad tym, gdzie ten obraz można nabyć. Nagle przypomniało mi się, że w pobliżu placu Świętego Ducha często mijałem galerię z obrazami. I przebijał mi się przez pamięć wiszący w niej wizerunek Matki Bożej Różańcowej. Poszedłem tam w niezbyt miłym nastroju, nie lubiłem bowiem targowania się o cenę, co w Neapolu jest powszechnym zwyczajem. „Gdybym tylko mógł wziąć ze sobą ojca Radentego – pomyślałem. – On, neapolitańczyk, wiedziałby najlepiej, jak dobić targu. Ale gdzie go teraz szukać?”. Wiedziałem, że po państwowej kasacie klasztoru świętego Dominika, zamieszkał z dwoma braćmi w wynajętym domu i codziennie odprawiał Mszę świętą w kościele Matki Bożej Różańcowej przy Porta Medina.

Tak więc postanowiłem mimo wszystko udać się sam do galerii. Jeżeli taka wola Boża, to spotkam tego mojego przyjaciela i kapłana. Jeżeli nie, to kupię obraz jak będę umiał. I rzeczywiście! Opatrzność, która już zaczęła czynić cuda swą niewidzialną ręką, sprawiła, że w pobliżu galerii natknąłem się na ojca Radentego. Tego Bożego człowieka niebo zesłało mi po raz pierwszy w czasie największego przełomu w moim burzliwym życiu. W innym miejscu opowiem jeszcze wiele o tym i o cnotach zakonnika. Teraz tylko wspomnę, że znaliśmy i przyjaźniliśmy się od 1865 roku aż do jego śmierci w 1885 roku. Przyjaźń, jaką mnie on zaszczycał, była powodem tego, że będąc w kłopotach myślałem najpierw o nim.

Powitałem go z wielką radością na placu Świętego Ducha i opowiedziałem natychmiast o tym, co wydarzyło się w Pompejach. – O odwiedzinach biskupa z Noli, postanowieniu zbudowania kościoła, Bractwie różańcowym i w końcu o zamiarze kupna obrazu.

– Pracownia malarska Foggiana jest w pobliżu, chodźmy – powiedział ojciec.
Weszliśmy do pomieszczenia, w którym stał obraz Matki Bożej Różańcowej. Nie miał on odniesień do tajemnic różańcowych i miał zaledwie metr wysokości.

– Po ile ten obrazek? – spytał ojciec Radente.

– Czterysta lirów – odpowiedział artysta.

– O, to za wiele.

Sam byłbym skłonny do kupna, ale ojciec skinął na mnie i wyszliśmy na ulicę. Tam powiedział:

– Po co wydawać tyle za jeden niewielki obraz, kiedy liczy się każdy grosz na budowę świątyni? Przypomniałem sobie, że parę lat temu podarowałem stary obraz Matki Bożej Różańcowej znajomej zakonnicy, Marii Concetcie de Litali. Mieszka ona w klasztorze pod wezwaniem Różańca Świętego przy Porta Medina. A obraz kupiłem u przekupnia na ulicy Sapienza za trzy liry i czterdzieści centów. Idź i go obejrzyj. Jest on podniszczony ale jeżeli ci się spodoba i uznasz, że jest odpowiedni, to siostra na pewno ci go odda. Taki obraz pewnie wystarczy mieszkańcom w Pompejach na nabożeństwa różańcowe.
Pobiegłem natychmiast do wskazanego klasztoru.

– Proszę zawołać siostrę Marię – poprosiłem przy kracie rozmównicy. Po krótkiej chwili nadeszła siostra, którą znałem już od kilku lat.

– Przysyła mnie ojciec Radente i prosi, by siostra zechciała podarować mi obraz Matki Bożej Różańcowej, który ma od niego. Biedni ludzie w Pompejach nie otrzymają odpustu bo nie mają obrazu. A jeszcze dzisiaj wieczorem mam przywieźć obraz misjonarzom.

– Bardzo się cieszę, że ten zaniedbany obraz będzie służył tak pięknemu celowi. Przyniosę go natychmiast! – zawołała z radością. Wyszła i niebawem wróciła z obrazem.
Gdy spojrzałem na obraz, o mało się nie wystraszyłem… Było to stare, zniszczone malowidło. Twarz Maryi nie miała tego łagodnego, miłego wyrazu, jaki zazwyczaj widzimy na wizerunkach świętych.

– Kto mógł coś podobnego namalować? – z moich ust wymknął się jęk rozczarowania. Pomyślałem, że biedni mieszkańcy Doliny na widok tak szpetnego obrazu nie będą z miłością i ochotą odmawiać różańca. Poza tym niemiłym wyrazem twarzy Maryi zauważyłem, że u góry brakowało sporego kawałka płótna. Malatura była popękana i podziurawiona przez mole, a w niektórych miejscach farba się wykruszyła. Także wizerunki świętych Dominika i Róży nie wyróżniały się urodą.

Cała kompozycja obrazu była nietrafiona. Królowa Różańca została namalowana w postawie siedzącej i bez korony na głowie. Maryja podawała różaniec świętej Róży zamiast świętemu Dominikowi, który otrzymywał różaniec od Dzieciątka Jezus. Zastanawiałem się, czy w ogóle zabierać obraz ze sobą. Obiecałem jednak misjonarzom i mieszkańcom Doliny, że przywiozę obraz jeszcze tego wieczoru na zakończenie misji. Nie wiedziałem, co robić.

– Niech pan o tym nie myśli – odezwała się pobożna zakonnica – ale weźmie obraz taki jaki jest. On zupełnie wystarczy do odmówienia przed nim różańca.

Nie miałem wyjścia. Zdecydowałem się wziąć go ze sobą, choć sprawiało mi to niemałą trudność. Musiałem dowieźć go do Pompejów, ale był on na tyle duży, że nie mógłbym go wnieść do przedziału kolejowego. Miał 140 centymetrów wysokości i metr szerokości.

Zakonnica poradziła:
– Niech go pan weźmie na ręce. Trzeba będzie trochę się nagimnastykować, ale przecież będzie pan trzymał na rękach samą Najświętszą Pannę!

Ponieważ oznaczałoby to jazdę na stojąco czwartą klasą, nie zgodziłem się na propozycję siostry. Kazałem obraz spakować i zanieść do mojego mieszkania. Jeszcze nie wiedziałem, jak go dowiozę na miejsce. Wtedy przypomniało mi się, że właśnie tego dnia Angelo Tortora, jedyny woźnica z Pompejów, który regularnie jeździł do Neapolu, miał wracać do domu ze swoim ładunkiem. Pracował on przy oczyszczaniu stajni w Neapolu, a zebrany nawóz sprzedawał okolicznym chłopom. Zawołałem więc po niego. Właśnie miał odjeżdżać do Pompejów z pełnym wozem, gdy znalazł go mój posłaniec. Przybył do mnie natychmiast.

– Angelo – powiedziałem – zrób mi tę przysługę i zanieś jeszcze dziś wieczorem ten obraz do kościoła w Dolinie. Skoro z nim przybędziesz, oddaj go natychmiast któremuś z misjonarzy.

Dodam, że Angelo Tortora był jednym z bogatszych i najbardziej poważanych mieszkańców Doliny. Był wysokim, barczystym i silnie zbudowanym mężczyzną, mówił donośnym, ale i przyjemnym głosem. Pomagał mi w pierwszych latach prac nad kościołem ile mu starczyło sił. Często towarzyszył mi w podróżach po Dolinie, kiedy zapraszałem jej mieszkańców na uroczystości różańcowe i zabawy ludowe. Przy loterii ogłaszał na cały głos zwycięskie numery i wzywał po nazwisku szczęściarzy, którzy wygrali pierścionek, krzyżyk albo medalik. Angelo nie dał prosić się dwa razy, wziął obraz na ramię i odszedł. Tymczasem ja udałem się w pośpiechu na stację kolejową, aby przybyć do Doliny jeszcze przed obrazem.

Na miejscu ku swojemu zmartwieniu dowiedziałem się, że Angelo nie mógł inaczej przewieść obrazu, jak tylko położywszy go na stercie gnoju…

Gdy poprosiłem, aby przyjął zapłatę, wzbraniał się stanowczo mówiąc, że jest dla niego wystarczającą nagrodą to, że mógł wieźć na swoim wozie obraz Najświętszej Panienki. Ten poczciwy człowiek nawet nie przypuszczał, że jego imię pozostanie na wieki połączone z historią świątyni Matki Bożej w Pompejach. Z pewnością Najświętsza Panienka wynagrodziła mu w niebie za dobro, jakie czynił na ziemi ku jej chwale.

Któż mógłby wówczas pomyśleć, że ten stary obraz, kupiony za nieco ponad trzy liry i przywieziony na wozie z obornikiem, wybrała opatrzność na środek zbawienia dla tak wielu ludzi? Że stanie się godny noszenia diamentowych ozdób i klejnotów? Że zostanie umieszczony w kosztownej świątyni jako jej największa ozdoba? I że będą przed nim gromadzić się nie tylko ubodzy chłopi, ale także niezliczone tłumy pielgrzymów ze wszystkich stron świata? Nikt nie mógłby wtedy pomyśleć, że zwróci na siebie uwagę i zyska życzliwość pasterza wszystkich wiernych, ojca świętego, i stanie się jego własnością. Gdyby ktoś z nas to wszystko wiedział, to przynieślibyśmy obraz do Pompejów na rękach, w uroczystej procesji wśród okrzyków radości tysięcznych tłumów.

Teraz u stóp obrazu składają podziękowania tysiące osób, które doznały u Królowej Różańca w Pompejach łaski wysłuchania. Kolejne tysiące żebrzą pomocy i zmiłowania w potrzebach duszy i ciała. Ze Szwajcarii, Hiszpanii, Anglii, Austrii, Polski, Niemiec, Belgii, Chin, Afryki, Ameryki, Oceanii – ze wszystkich części ziemi, nie wyłączając naszych rodzimych Włoch – docierają tu codziennie liczne dowody czci i wdzięczności dla Matki Bożej.

Za: http://www.pompejanska.rosemaria.pl/2019/11/13-listopada-niezwykla-historia-obrazu-matki-bozej-pompejanskiej/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

27 odpowiedzi na „13 listopada – rocznica przywiezienia obrazu Matki Bożej Różańcowej do Pompejów

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały 2019 rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. wobroniewiary pisze:

  – Proszę o Twoją Miłość – nie, by ją mieć, ale by dawać.

  † Proś, a będzie ci dane.

  Wypełniając się Miłością, wypełniasz się Mną.
  Pragnę, by ludzie rozpoznawali Mnie w tobie, ażeby przebywając z tobą, czuli, że przebywają ze Mną.
  Pozwól, żeby tak było.

  – Nie pozwalam?

  † Gdy milczysz w sercu swoim wobec Mnie – nie pozwalasz, bo kierujesz się swoją wolą.
  Gdy zapraszasz Mnie do współuczestnictwa w spotkaniu, w rozmowie – wtedy mogę działać przez ciebie: mówić, okazywać miłość, wspomagać.

  Każdy człowiek, jakiego spotykasz, przysłany jest przeze Mnie i potrzebne jest mu spotkanie ze Mną w tobie, a nie z tobą samą. Wiedz o tym i pamiętaj.

  Widzisz, ile okazji straciłaś, aby pozwolić Mi spotykać się z ludźmi.

  A jednocześnie w każdym przychodzącym człowieku Ja jestem. W każdym spotykanym człowieku jestem. W każdym!
  Ja jestem w każdym i dlatego trzeba się jednoczyć w Miłości, łączyć we wzajemnej dobroci, wybaczać i czynić dobro „nieprzyjaciołom”. W ten sposób goi się i zabliźnia Moje porozrywane Ciało, aby znów stanowić Jedno, jak przed pierwszym grzechem.

  Pierwszy grzech był pierwszym odejściem ode Mnie, pierwszym oddzieleniem i okaleczeniem Miłości. I odtąd Miłość ciągle jest raniona, rozrywana, niszczona, aż do zamieniania jej w największy brud i zło. Rozwiązłość i egoizm są odwrotnością miłości, choć tak często słowo „miłość” służy im za nazwę.
  To, co jest najświętsze, co jest Mną, najbardziej zostało zbrukane tak, jak Moje ciało przed ukrzyżowaniem.

  Ilu ludzi dziś wie, co to jest miłość? Ilu łączy ją z dobrocią i czystością?
  Moje Imię: Miłość, służy do określania największego brudu, który czyni ludzi mniej godnymi niż zwierzęta.

  Chcę pozbierać Moje dzieci, uleczyć, złączyć je w Mojej Miłości – we Mnie. Chcę, aby wszyscy w Duchu Moim stanowili Jedno.
  Nie mam lepszych i gorszych dzieci – wszystkie są takie same.
  Różnią się tylko ranami, jakie w nich zadane zostały Miłości.
  Te rany, to Moje rany. To Ja w nich cierpię i umieram, i wyczekuję pomocy i miłosierdzia.

  Jak bardzo zwiększa się Mój ból, gdy Moje wybrane i obdarowane obficie dziecko odwraca się ode Mnie poranionego w drugim człowieku, gdy zawłaszcza Moją Miłość w sobie i zamienia ją w egoizm, pychę, próżność.
  Wtedy zabija Mnie i znęca się nade Mną jeszcze bardziej, niż ten, w którym czekałem na miłosierdzie.

  Proś o Miłość i ufaj Miłości, służ Miłości. Powołałem cię do służby Miłości – do Mojej służby w prawdzie i czystości. W tobie chcę być i miłować – Ja: Miłość Ukrzyżowana i Zmartwychwstała.

  I jestem, i daję ci znak bólu Moich Ran, abyś zawsze wiedziała i czuła, że w tobie jestem.

  Kol 4,17b
  ” Uważaj, abyś wypełnił posługę, którą wziąłeś od Pana.”
  – Ciągle te same Słowa …
  † Łaska, jaką daję, jest zobowiązaniem.
  Nie wzruszaj się więc Moją łaską i nie żenuj, ani nie czuj niegodna.
  Ale mobilizuj wszystkie siły, na jakie cię stać, by dochować wierności w trwaniu we Mnie i służbie, jaką ta łaska wyznacza.

  Źródło: „Świadectwo” 829, Alicja Lenczewska

 3. Kokopa pisze:

  Całowanie obrazów to nie po chrześcijańsku.

 4. wobroniewiary pisze:

  Człowiek, nawet służący Bogu, może Go ostatecznie zanegować i odrzucić, choć nie staje się to z dnia na dzień. Najczęściej drobnymi krokami, małymi codziennymi decyzjami, wyborami z pozoru bez znaczenia, odchodzi od pierwotnej gorliwości w spełnianiu swoich obowiązków wobec Boga, w stronę – najpierw lenistwa, opieszałości, wreszcie – grzechu i otwartego buntu przeciw Niemu. Podobnie było z Lucyferem, najpiękniejszym ze stworzonych aniołów, który przez swoje ociąganie się i brak miłości w spełnianiu przykazań Bożych oraz przede wszystkim pychę – popadł w niełaskę i został strącony z nieba.

  Jako ludzie, mamy to szczęście, że po grzechu możemy zawsze jeszcze do łaski Pana Boga wrócić, ale i nasz czas – czas próby, doświadczenia, kiedyś się skończy i zostaniemy utwierdzeni na wieczność w tym, za czym opowiadaliśmy się za życia.

  • Paweł pisze:

   Zestawienie katolickich dogmatów o Aniołach (czyli katolicka/chrześcijańska angelologia) na podstawie WYKAZU KATOLICKICH DOGMATÓW podanego po angielsku na stronie:
   http://web.archive.org/web/20080618064450/http://www.catholicfirst.com/thefaith/churchdocuments/dogmas.cfm
   [Dogmaty (prawdy wiary) są tam opatrzone określeniem: „De fide”.
   Jest tam też wiele innych prawd, które jak dotąd nie zostały zdogmatyzowane, a są one opatrzone określeniami: „Sententia certa” (czyli „Zdanie pewne”), „Sententia fidei proxima” (czyli „Zdanie wierze najbliższe”), „Sententia communis” (czyli „Zdanie powszechne”), „Sententia probabilior” (czyli „Zdanie prawdopodobniejsze”) itp.
   Zestawienie to jest wzięte z książki „Fundamentals of Catholic Dogma”, którą napisał Dr Ludwig Ott, a wydało ją wydawnictwo „Tan Books and Publishers, Inc.” w roku 1974.]
   1. Na początku czasu Bóg stworzył z niczego [pewne] istoty duchowe (aniołów). (De fide.)
   2. Natura aniołów jest duchowa. (De fide.)
   3. Aniołowie są z natury nieśmiertelni. (Sent. communis.)
   4. Bóg wyznaczył aniołom pewien nadprzyrodzony cel ostateczny [ich istnienia], [mianowicie] bezpośrednie widzenie/oglądanie Boga, oraz obdarzył ich łaską uświęcającą po to, by mogli ten cel osiągnąć. (Sent. certa.)
   5. Aniołowie zostali [następnie] poddani moralnej próbie/testowi. („Sent. certa” w odniesieniu do aniołów upadłych. „Sent. communis” w odniesieniu do aniołów dobrych.)
   6. Duchy złe (demony) były stworzone przez Boga jako dobre; a stały się złymi z własnej winy.
   7. Pierwszorzędnym/pierwszoplanowym zadaniem aniołów dobrych jest wielbienie Boga i służba Bogu. (Sent. certa.)
   8. Drugorzędnym/drugoplanowym zadaniem dobrych aniołów jest ochranianie ludzi i troska o ich zbawienie. („De fide” na podstawie powszechnego nauczania.)
   9. Każdy wierny ma od momentu chrztu swojego własnego specjalnego anioła stróża. (Sent. certa.)
   10. Szatan posiada pewne panowanie nad ludzkością z powodu grzechu Adama. (De fide.)
   [Pod wpisem https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2018/01/05/uroczystosc-objawienia-panskiego-swieto-trzech-kroli/ zamieściłem kiedyś podobnie zestawienie dogmatów O KOŚCIELE, a pod usuniętym już wpisem z 28 XII 2015 znajdował się taki oto – przeze mnie przetłumaczony też z powyższej strony angielskiej – WYKAZ KATOLICKICH DOGMATÓW dotyczących ESCHATOLOGII:
   a) Eschatologia poszczególnych istot ludzkich:
   1. W obecnym porządku zbawienia śmierć jest karą za grzech. (De fide.)
   2. Wszyscy ludzie, którzy podlegają grzechowi pierworodnemu, podlegają prawu śmierci. (De fide.)
   3. Dusze ludzi sprawiedliwych, które w momencie śmierci są wolne od wszelkiej winy grzechu i od kary za grzech, wstępują do Nieba. (De fide.)
   4. Szczęście Nieba trwa na całą wieczność. (De fide.)
   5. Stopień doskonałości „wizji uszczęśliwiającej” udzielonej ludziom sprawiedliwym w Niebie jest dostosowany (udzielony proporcjonalnie) do zasług każdego z nich. (De fide.)
   6. Dusze tych, którzy umierają w stanie osobistego grzechu śmiertelnego, zstępują do piekła. (De fide.)
   7. Kara piekła trwa na całą wieczność. (De fide.)
   8. Dusze ludzi sprawiedliwych, którzy w momencie śmierci są obciążeni grzechami powszednimi lub doczesną karą [należną do odpokutowania] spowodowaną grzechami, zstępują do Czyśćca. (De fide.)
   b) Eschatologia całej ludzkości:
   1. Na końcu świata Chrystus przyjdzie ponownie w chwale, aby ogłosić wyrok. (De fide.)
   2. Wszyscy zmarli powstaną znowu w dniu ostatnim w ich ciałach. (De fide.)
   3. Chrystus, przyszedłszy ponownie, będzie sądził wszystkich ludzi. (De fide.)]

 5. Anna pisze:

  Kasia oglądałaś to? Bo ja zaczęłam i wyłączylam bo sie boję, czy to prawda co pokazują itd? O co to chodzi tam?

  • m-gosia pisze:

   Chodzi o to,że w rzymskim Koloseum wystawiono rzeźbę molocha(baala) rzekomo za pozwoleniem Watykanu.Tymczasem jest to nieprawda.Koloseum jest własnością republiki Włoch ,a nie Watykanu co nie zmienia faktu iż w Koloseum ginęli chrześcijanie i tam odbywa się Droga Krzyżowa.
   Filmik tego autora jest również na youtubie i pod nim zamieszczony jest komentarz :

   Sprawa jak się okazuje nie jest taka jednoznaczna. Znalazłem dziś następujący wpis właściciela kanału ,,Działalność Apostolska” , zacytuję fragmenty :
   ,,Sprawdziłem całą sprawę i wygląda ona następująco. Po pierwsze Watykan i papież nie mają administracyjnie nic wspólnego z Koloseum. Jest ono osobnym muzeum, zarządzanym przez Państwo Włoskie, a nie przez Watykan… zatem papież nie ma nic do gadanina co się tam wystawia. Oskarżenia zatem papieża Franciszka o to, że za jego zgodą wystawiono w Koloseum posąg Molocha – są szczególnie wredne i nieprawdziwe, a ci którzy to robią to łotry…
   Teraz dalej. Dlaczego w Koloseum w ogóle wystawiono taki posąg? Ponieważ państwo rzymskie w III i II wieku p.n.e. toczyło z Kartaginą tzw. wojny punickie, o panowanie nad Morzem Śródziemnym. Kartagińczycy byli zaś potomkami Fenicjan, którzy właśnie czcili Molocha, któremu składali ofiary z dzieci.
   Teraz zaś współcześnie w Rzymie, aż chyba do marca przyszłego roku, odbywa się właśnie historyczne wspomnienie niegdysiejszego rywala, czyli Kartaginy, stąd w wielu miejscach Miasta Rzym są powystawiane rożne instalacje mające przypominać o Kartaginie. Do Koloseum wybrano akurat posąg Molocha, i to też nic takiego strasznego, ale jest to po prostu kopia tego bożka z włoskiego giganta historycznego z 1914 roku, filmu p.t.: Cabiria (w akcie 2 tego filmu pojawia się ów posąg).”

 6. Kaśka pisze:

  Aż się wzruszyłam… Rano prosiłam o modlitwę za mnie i mojego męża – pod poprzednim wpisem. Miałam zacząć od jutra Nowennę Pompejańską za mojego męża, ale w drodze do pracy wyciągnęłam różaniec i zaczęłam dzisiaj. Taki odruch serca. A teraz czytam, że to rocznica przywiezienia obrazu do Pompejów… Od rana czuję łaskę Bożą i jakoś tak jestem umocniona, że Pan Bóg ma nas w swojej opiece i nie da nam zginąć. Bardzo wszystkim dziękuję za modlitwę!

 7. Damian pisze:

  Kilka dni temu usłuszałem piękne świadectwo od przyjaciółki. Modliła się z mężem o uwolnienie ojca z alkoholizmu za pomocą nowenny pompejańskiej. Dodali do tego jeszcze post. Na drugi dzień po skończeniu nowenny jej ojciec przestał pić i od tego czasu nie wziął ani kropli alkoholu do ust.

  • c pisze:

   szkoda ze ludzie zapominaja slowa Jezusa: ten zas rodzaj zlych duchow wyrzuca sie modlitwa i postem. duzo ludzi sie modli w roznych intencjach ale gdzie jest post ?

   dziekuje ze o tym napisales mimo slyszec o takich historiach dodaja nadzieyi innym

 8. Beata pisze:

  https://www.contrarecentiasacrilegia.org/pl/
  Protest przeciwko świętokradczym aktom papieża Franciszka

 9. Mikael pisze:

  O tej poganskiej rzeźbie wspominał w ostatnich swoich rozważaniach na stronie Paganini, Ojciec Augustyn Pelanowski.

 10. Monika pisze:

  o. Augustyn Pelanowski. Zostaw swój ból, lęk, ochłapy przyjemności dla tworzenia więzi.

 11. Monika pisze:

  https://www.fronda.pl/a/pawel-chmielewski-synod-amazonski-to-poczatek-zmian-w-calej-europie,136102.html?fbclid=IwAR0HYaPRrqIoVNWmfioW1sDSH3a5kUzTrEQkUY1N_JOaaQGaTrOv4aXj6GA

  Najgroźniejsze jest jednak co innego. Według Chmielewskiego w krajach niemieckojęzycznych pojawiła się idea, by radykalną reformę przeprowadzić… w całej Europie. W tym celu zaproponowano powołanie europejskiego odpowiednika REPAM. Co więcej zaistniała koncepcja uczynienia Drogi Synodalnej fenomenem… międzynarodowym, obejmującym oprócz Niemiec także inne kraje niemieckojęzyczne. A wreszcie, pisze autor, wiceszef Episkopatu Niemiec, bp Franz-Josef Bode, wyszedł z pomysłem zorganizowania… Synodu Europejskiego na wzór Synodu Amazońskiego. Według Chmielewskiego niemieckojęzyczni progresiści chcieliby nie tylko wykorzystać Synod Amazoński jako podglebie do zmian w swoim kraju, ale także „narzucić swoją wizję Kościoła katolickiego całej Europie – i w ten sposób zażegnać coraz bardziej palący spór o rozumienie katolickiej doktryny”.

  Mówiąc krótko, pisze Chmielewski, nasi sąsiedzi zza Odry postanowili położyć kres chaosowi doktrynalnemu w Kościele – i przynajmniej w Europie dokonać gleichszachtowania, opornym sąsiadom proponując swoje własne, skrajnie liberalne rozumienie Kościoła.

  Dwa z komentarzy pod tym artykułem:
  – „K. Emmerich widziała w swoich wizjach obszar „wrogich Bogu Prus”, który zostanie zamieniony w pustynię. Nawet Pan Bóg nie ma na ich przewrotność innego sposobu. Do spowiedzi już nie chodzą, bo grzechów nie mają, znów wydaje im się, że mają władzę nad całym światem i Kościołem.”
  – „Episkopat w Polsce musi zostać z Jezusem. Czy pozwolimy żeby Niemcy wywołali ponownie wojnę-te w Kosciele Katolickim w Polsce i wzięli nas w swoja niewole. Bardzo by się z upadku i poddaństwa Polaczków cieszyli”

 12. Irena pisze:

  To jest potworne oskarżenie Papieża. I na tej stronie jest to rozpowszechniane. Boję się i nie wiem co o tym myśleć. Jak wielką odpowiedzialność podnosimy i my i Ewa, bo prowadzi tę stronę.
  Proponuję by na tej stronie nie pojawiły się już więcej negatywne oceny Papieża. Módlmy się . Gdzie jest dobro tam i diabeł kręci się.

 13. Ania pisze:

  Mam pytanie; czy to ze martwie sie tym co dzieje sie teraz na swiecie jest złe? Zdaje sobie sprawe z wielu kwesti: masonerii, new world order (interesowalam sie tym 7 lat temu). Teraz widze jak wszystko nabiera tempa, jak realizowane sa plany zlych ludzi..jak mowia o zbliżającym sie kryzysie fin., upadku systemu monetarnego, wprowadzeniu nowej waluty libry nad ktora pracuje facebook juz i wiele innych rzeczy. Wiem ze Bog zwyciezy. Martwie sie o rodzine i najbardziej o to gromadzenie zywnosci. Bywa ze mam duzy niepokoj w zwiazku z tym. Moze brak mi zaufania Bogu.? . Nad czym mam pracować w sobie? Moze powinnam z tym isc do spowiednika? A moze to nie dziwne przy tych wydarzeniach? Codziennie czytam artykuly zwiazane z tym wszystkim. Przygotowuje sie teraz do oddania sie Jezusowi przez Maryje. Nie ogladam tv, nie slucham radia. Prosze o rozeznanie.

  • Joanna pisze:

   wydaje mi się że dobrze robisz tzn. jesteś na dobrej drodze Zawierzenie Bogu i oddanie mu wszystkiego przez ręce Maryji. Poza tym np. modlitwa „Jezu, Ty się tym zajmij” o.Dolindo nazywana jest Akt oddania się przeciw niepokojom i zmartwieniom. Nic dziwnego że gdy tyle czytasz to się martwisz, bo kto by się nie martwił. Ale wydaje mi się że lepiej bardziej skupić się na Bogu i czytaniu tego „co Boże” różne pisma, książki, artykuły. Bo przecież wiemy, że to wszystko musi przyjść aby wypełniło się to co jest napisane w Słowie Bożym. A Maryja najlepiej nas przez to przeprowadzi. Trzymaj się naszej Mamy i oddaj się Jezusowi przez Maryję. Obiecuję modlitwę.

  • c pisze:

   pytanie jakie sa skutki tego zamartwiania ? czy modlisz sie na Rozancu i poscisz w intencji tego co dzieje sie na swiecie ? Warto tez zwrocic uwage ze apokalipsa to nie jest zadna pesymistyczna wizja ale jaknabjardziej optymistyczna. To co ma nadejsc po tych czasach mroku bedzie wspaniale.
   POsc odmawiaj rozaniec i wyczekuj wschodu slonca.

 14. Dorota H. Kutyła pisze:

  Super historia, chciałabym kiedyś tam być 13 XI. Bardzo:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s