Ks. Sławomir Kostrzewa: O chciwości

Chciwość – czyli permanentny stan niezadowolenia ze stanu własnego posiadania oraz niezaspokojone pożądanie dóbr materialnych; chciwość to także choroba ducha, upośledzająca człowieka w wielu wymiarach, także psychicznym i moralnym.

Jakie są znaki, które świadczą o tym, że mam problem z chciwością? Skąd się bierze chciwość? Jak zwalczać w sobie skłonności do bycia chciwym – przypomina ks. Sławomir Kostrzewa w homilii wygłoszonej w parafii pw. Maryi Królowej w Poznaniu, 4 sierpnia 2019 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomoc duchowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

26 odpowiedzi na „Ks. Sławomir Kostrzewa: O chciwości

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały 2019 rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

  • wobroniewiary pisze:

   Dzień 2. nowenny przed Wniebowzięciem

   Szczęść Boże,
   w drugim dniu nowenny przed Wniebowzięciem NMP chcemy powierzyć Bogu małżonków, którzy nie mogą mieć własnego potomstwa. Modlimy się o otwarte serce na adopcję dzieci, o odwagę i ufność Bogu, aby umieli dawać miłość i nieść pomoc dzieciom porzuconym, niechcianym, zapomnianym.

   Maryjo, Wspomożycielko nasza, wstawiaj się za nami u Twojego Syna.

   Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu…

   Modlitwa
   Maryjo, przez Twoje orędownictwo wołamy, aby moc Twego Syna pomogła człowiekowi naszych czasów zwyciężać to, co niszczy jego godność, a moc Chrystusowych darów dała siłę do walki o prawdziwe wartości rodzące pokój i radość w drodze do życia wiecznego. Amen.

  • Bozena pisze:

   Coś w tym jest o czym Ks. Sławomir Kostrzewa mówi w powyższej homilii,
   mieszkam poza granicami mojej Ojczyzny i mogę w praktyce doświadczyć tendencji zachowań ludzi w jakimś stopniu różniącej się kulturze / obyczajach.
   Ale jak wiadomo w każdym kraju i ludzie i ich mentalność maja w sobie pozytywne i negatywne tendencje najlepiej coś pomiędzy 🙂

 2. wobroniewiary pisze:

  Już jutro – w środę podczas konferencji prasowej ogłosimy MIEJSCE wielkiej modlitwy POLSKA POD KRZYŻEM! A ONO JEST NIEZWYKŁE i bardzo gościnne.
  Planujemy transmisję live online od godziny 1️⃣4️⃣:0️⃣0️⃣ na fejsbuku i na youtube.
  Mamy nadzieję, że technicznie wszystko zadziała. 😉 Bądźcie z nami! 14:00_7.08.2019 r. 🕑

 3. Ania pisze:

  To już pewne! Wybory odbędą się 13 października. Prezydent Duda podpisał stosowne zarządzenie

 4. wobroniewiary pisze:

  Kiedy już sądzisz, że „Gazeta Wyborcza” sięgnęła dna, oni zawsze znajdą sposób przebicia się jeszcze głębiej – serwują czytelnikom artykuł „LGBT i pierwsi chrześcijanie. Czy Jezus spędził noc z mężczyzną?”

 5. mięta pisze:

  W naszych modlitwach polecajmy Bożej Opatrzności księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz innych księży, którzy mogą znajdować się w niebezpieczeństwie

 6. Marzena Nalewajk pisze:

  Bogu niech będą dzięki za takich Kapłanów, za stronę WoWit i inicjatywę NP za kapłanów. Nawet WP zamieściło taki artykuł:

  Biskup Milewski o LGBT: „Maryjo, zaradź rozprzestrzenianiu się chorej ideologii”

  – Maryjo, ocal nas od zła, które chce zawojować umysły i dusze Polaków, zaradź rozprzestrzenianiu się chorej ideologii LGBT, która uderza w tradycyjną rodzinę – modlił się w niedzielę w Radzyminie biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Powiedział to kilka dni po kontrowersyjnym kazaniu abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

  Biskup Mirosław Milewski poświęcił w niedzielę w kościele św. Piotra i Pawła w Radzyminie koło Warszawy, odnowiony 300-letni obraz Matki Bożej Śnieżnej. Kazanie, które wygłosił w czasie mszy, zostało opublikowane na stronie internetowej diecezji płockiej.

  W homilii bp Mirosław Milewski przypomniał, że Matka Boża Śnieżna nazywana jest przez rzymian „Salus Populi Romani”, co oznacza „Ocalenie Ludu Rzymskiego”. – Przez wieki Polacy modlili się do Niej, gdy dziesiątkowały ich choroby i zarazy, gdy wybuchały powstania i wojny, gdy zdarzały się klęski żywiołowe i katastrofy, i Maryja nigdy nie zawodziła – stwierdził kapłan.

  – Trudno nie odnieść się do tego, co dzieje się aktualnie w naszej ojczyźnie. Ze smutkiem i bólem patrzymy na to, co ludzie bezbożni robią z tym świętym wizerunkiem: malują wokół jej głowy tęczę, znak ruchów gejowskich, a potem naklejają go na koszach na śmieci i toaletach, publikują w sieci filmiki z „tęczową” Maryją, na swoich niemoralnych marszach, ubrani w „tęczowe” ornaty, parodiują Eucharystię – mówił bp Milewski.

  Następnie kapłan poprosił Maryję, aby „ocaliła od zła, które chce zawojować umysły i dusze Polaków, zaradziła rozprzestrzenianiu się chorej ideologii LGBT, która uderza w tradycyjną rodzinę”.

  – Maryjo, ocal ludzi młodych, poszukującym swojej tożsamości, aby nie dali się uwieść modnym hasłom o wolności i tolerancji, które tak naprawdę prowadzą do zniewolenia i deprawacji. Ocal przed naporem półnagich ludzi na ulicach polskich miast, którzy pod hasłami o równości płci przekonują, że płeć można sobie wybrać czy zmienić w dowolnym momencie. Daj nam siłę, gdy szargają oni symbole naszej wiary. Zachowaj nasze serca od nienawiści, byśmy umieli miłować nawet tych, którzy nam źle życzą – prosił kapłan.

  48-letni Mirosław Milewski jest nowym płockim biskupem pomocniczym i najmłodszym biskupem w Polsce. Na to stanowisko papież Franciszek mianował go w styczniu 2016 r. Wcześniej był kanclerzem kurii płockiej i jej wikariuszem generalnym.

 7. 🌲 pisze:

  Bardzo proszę wspomóc nas w modlitwie za bardzo chore dzieciątko.. lekarze nie potrafią postawić diagnozy…
  Jezu ty się tym zajmij!

 8. Paweł pisze:

  Wysłuchałem całą tę ciekawą homilię ks. Sławomira Kostrzewy i muszę się podzielić zabawnym spostrzeżeniem:
  Ksiądz w homilii tej podaje cytat brzmiący „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”. No cóż, ja już jestem na tyle wiekowy, że pamiętam skąd ten dość słynny cytat pochodzi. Otóż to nie jest dosłowny cytat z Biblii, lecz jego parafraza spopularyzowana przez bardzo kiedyś popularną wśród młodzieży książkę (i oparty na niej film) „Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniewa Nienackiego – https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_Samochodzik_i_templariusze [Moje pokolenie „z zapartym tchem” oglądało wszystkie odcinki tego serialu. Ja sam przeczytałem ponadto parę książek z serii „Pan Samochodzik”: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_Samochodzik ]

  Natomiast Ewangelie podają to powiedzenie niejako w „ODWROTNEJ” wersji:
  EWANGELIA WG ŚW. ŁUKASZA (z rozdziału 12):
  32 Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo. 33 Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę! Sprawcie sobie trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. 34 Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze.
  http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=327
  EWANGELIA WG ŚW. MATEUSZA (z rozdziału 6):
  19 Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. 20 Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. 21 Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.
  http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=249

  • Monika pisze:

   Sprzed kilku dni:
   4 sierpnia – wspomnienie świętego Jana Maria Vianneya, prezbitera
   Łk 12, 13-21
   Marność dóbr doczesnych

   Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
   Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem». Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?» Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia». I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?” Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».
   Oto słowo Pańskie.

   Rozważanie:
   Podczas Mszy świętej gromadzimy się wokół ołtarza, świadomi największego skarbu, jaki otrzymaliśmy od Boga. Właściwa hierarchia wartości porządkuje nasze odniesienia do świata oraz rzeczywistości nadprzyrodzonej. Warto posłuchać św. Pawła i przyoblec się w nowego człowieka, oświeconego mądrością płynącą z Ewangelii oraz karmiącego się pokarmem duchowym. Pan zawczasu napomina swoich słuchaczy: Uważajcie i strzeżcie się chciwości. Zabiegajmy więc o te bogactwa, które są zadatkiem życia wiecznego.
   Michał Piotr Gniadek, „Oremus” sierpień 2007, s. 24

   https://ewangeliadlanas.wordpress.com/

 9. kasiaJa pisze:

  Prof. Marek Chodakiewicz: najlepszą obroną przed ideologią LGBT jest atak (23 minuty)
  „Nie wystarczy trwać na swoich pozycjach. Trzeba stanąć do walki. Naszym zadaniem jest obrona Tradycji i Wiary, a bardzo często najlepszą obroną jest atak. O tym jak przeciwstawić się „tęczowej zarazie” mówi prof. Marek Jan Chodakiewicz w rozmowie z Piotrem Relichem”.
  https://youtu.be/gR-rhcj1zws

  • cure pisze:

   polecam – sa 2 nowe wyklady prof Chodakiewicza jeden na blogpres drugi pch24 . Kazdy katolik powinien obejrzec i przemyslec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s