16 maja – św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski

OPIS MĘCZEŃSTWA ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Z Andrzeja zdarto suknię kapłańską, na pół obnażonego zaprowadzono pod płot, przywiązano go do słupa i zaczęto bić nahajami. Kiedy ani namowy, ani krwawe bicie nie złamało kapłana, aby się wyrzekł wiary, oprawcy ucięli świeże gałęzie wierzbowe, upletli z niej koronę na wzór Chrystusowej i włożyli ją na jego głowę tak, aby jednak nie pękła czaszka. Zaczęto go policzkować, aż wybito mu zęby, wyrywano mu paznokcie i zdarto skórę z górnej części ręki. Odwiązali go wreszcie oprawcy i okręcili sznurem, a dwa jego końce przymocowali do siodeł. Andrzej musiał biec za końmi, popędzany kłuciem lanc. W Janowie przyprowadzono go przed dowódcę. Ten zapytał: „Jesteś ty ksiądz?”. „Tak”, padła odpowiedź, „moja wiara prowadzi do zbawienia. Nawróćcie się”. Na te słowa dowódca zamierzył się szablą i byłby zabił Andrzeja, gdyby ten nie zasłonił się ręką, która została zraniona.
Kapłana zawleczono więc do rzeźni miejskiej, rozłożono go na stole i zaczęto przypalać ogniem. Na miejscu tonsury wycięto mu ciało do kości na głowie, na plecach wycięto mu skórę w formie ornatu, rany posypywano sieczką, odcięto mu nos, wargi, wykłuto mu jedno oko. Kiedy z bólu i jęku wzywał stale imienia Jezus, w karku zrobiono otwór i wyrwano mu język u nasady. Potem powieszono go twarzą do dołu. Uderzeniem szabli w głowę dowódca zakończył nieludzkie męczarnie Andrzeja Boboli dnia 16 maja 1657 roku.
Kozacy wkrótce wycofali się do miasta. Ciało Męczennika przeniesiono do miejscowego kościoła. Jezuici przenieśli je potem do Pińska i pochowali w podziemiach kościoła klasztornego. Po latach o miejscu pochowania Andrzeja zapomniano. Dnia 16 kwietnia 1702 roku Andrzej ukazał się rektorowi kolegium pińskiego i wskazał, gdzie w krypcie kościoła pod ołtarzem głównym znajduje się jego grób.
Czytaj więcej na: https://ewangeliadlanas.wordpress.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

20 odpowiedzi na „16 maja – św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały 2019 rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

 2. Betula pisze:

  Z „Dzienniczka” św.Faustyny Kowalskiej:

  „W pewnej chwili ujrzałam Stolicę Baranka Bożego i przed Tronem trzech świętych: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Kazimierza Królewicza, którzy się wstawiali za Polskę.
  W jednej chwili ujrzałam Księgę Wielką, która jest przed Stolicą, i podano mi Księgę, abym czytała. Księga ta była pisana krwią; jednak nic nie mogłam przeczytać, tylko imię Jezus. Wtem usłyszałam głos, który mi powiedział: Jeszcze nie przyszła godzina twoja. — I zabrał księgę, i usłyszałam te słowa: Ty świadczyć będziesz o nieskończonym Miłosierdziu Moim. W księdze tej są zapisane dusze, które uwielbiły Miłosierdzie Moje. Radość mnie ogarnęła, widząc tak wielką Dobroć Boga.”(Dz.689)

 3. wobroniewiary pisze:

  Dziś (16.05) wspomnienie kolejnego Patrona Polski – św. Andrzeja Boboli. Historia Jego relikwii (szczątków) jest niezwykła i dowodzi Bożej interwencji….

  Jego ciało zostało zmaltretowane, jednak…. nigdy nie rozłożyło się. Zapraszamy do wysłuchania krótkiego materiału, dotyczącego niezwykłej historii życia, męczeństwa, śmierci i relikwii św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, którego wspominamy 16 maja. Opowiada Aleksandra Polewska, autorka wielu znakomitych książek, popularyzujących i przybliżających wiarę katolicką.

 4. Betula pisze:

  „Zacznijcie mnie czcić! Jestem św. Andrzej Bobola.” – audiobook kanału „KuBogu”

  http://www.youtube.com/watch?v=3iYcUmXgMgo

 5. Regina pisze:

  Bog zaplac.

 6. Janek pisze:

  „Kilku proboszczów ze Strachociny w XX wieku, doświadczyło spotkań z ” nieznanym przybyszem zza światów”. Najwięcej przeżył ich ks. Ryszard Mucha, proboszcz parafii, w latach 1970-1983. Pojawiająca się i znikająca postać nigdy nie czyniła krzywdy ks. Ryszardowi. Jedynie przypominała, że czegoś oczekuje. Dnia 7 września 1983 roku ks. bp Ignacy Tokarczuk do pracy duszpasterskiej w Strachocinie kieruje mnie, gdyż poważna choroba ks. Ryszarda wymagała długotrwałej opieki lekarskiej, a parafia licząca około 2000 wiernych nie mogła pozostać bez kapłana. To, czego doświadczyłem w kilka dni po przybyciu do parafii było autentycznym wstrząsem. Pierwsze spotkanie z tajemniczą postacią miało miejsce nocą 10/11 września 1983 roku. Spotkania ze zjawą trwały prawie przez kolejne cztery lata. Tajemnicza postać pojawiała się zawsze o tej samej godzinie nocą. Na początku pojawianie się postaci wiązałem z duszą kapłana, który potrzebował pomocy. Dlatego modliłem się w jego intencji, odprawiałem Msze św. Z upływem czasu, moje myślenie o pojawiającej się postaci zmieniło się. Przyszedł taki moment, gdy uświadomiłem sobie, iż ten kto puka, chce wejść, a ja mam otworzyć mu drzwi. Dopiero 16 na 17 maja 1987 roku, gdy znowu nieznana postać zapukała, jak zwykle o tej samej godzinie, zbudzony ze snu nabrałem odwagi. Wtedy po raz pierwszy nawiązałem z nią świadomy kontakt. Zadałem pytania: kim jesteś? czego chcesz? W odpowiedzi usłyszałem głos, który docierał do mej duszy, jakby mnie przenikał. Nigdy nie zapomnę tego, co powiedział: Jestem św. Andrzej Bobola. Zacznijcie mnie czcić w Strachocinie. Tajemnica wyjaśniła się. Tym, który przychodził i pukał, ciągle o sobie przypominał był św. Andrzeja Bobola. Od tej nocy, już nigdy więcej tajemnicza postać się nie pojawiła. Ale słowa, które usłyszałem od Świętego nie dawały mi spokoju.”
  http://www.strachocina.przemyska.pl/www_old/proboszcz-kazanie_wazne_objawienia.html

 7. Ania pisze:

  Bardzo ważny artykuł!

  • wobroniewiary pisze:

   Papież Franciszek nie jest heretykiem, ale jego nauczaniu brakuje niekiedy jasności. Są dziś biskupi, którzy wykorzystują papieski autorytet i forsują zmiany całkowicie niezgodne z katolicką doktryną. Trzeba postawić temu tamę – mówi kardynał Gerhard Ludwig Müller.

 8. Ania pisze:

  DOŚĆ pobłażania pedofilom!!! Sejm przegłosował nowelizację

  Posłowie opozycji, zarzucając politykom PiS roztaczanie „parasola ochronnego” nad pedofilami w Kościele, byli przeciwni rozwiązaniom proponowanym przez obóz rządzący. Nie obeszło się również bez agresywnego zachowania przedstawicieli PO-KO.

  Następnym będzie głosowanie Senatu. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Obszerna ustawa zakłada m.in., że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać.

  Resort sprawiedliwości proponuje również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych. Nowela pozostawia granicę ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na poziomie 15 lat.

  http://www.fronda.pl/a/dosc-poblazania-pedofilom-sejm-przeglosowal-nowelizacje,126881.html

  • Monika pisze:

   Obserwując komentarze w sieci, to można dojść do wniosku, że po filmie Sekielskiego teraz dla większości: ksiądz = pedofil. Powstało i powstaje mnóstwo komentarzy, jak i filmików komentujących osób, które tylko dwoją się i troją, by podsycać na tej fali nienawiść do księży i Kościoła. Jak można łatwo zaobserwować czynią to z dużym powodzeniem.
   A w Sejmie też dziś odwracają kota ogonem, grzmiąc, że podniesienie kar za pedofilię przez PIS, to próba maskowania problemu seksualizacji w Kościele!

 9. Ania pisze:

  Dzisiaj ks. Piotr Glas obchodzi swój jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich. Przyjął je 16 maja 1989 r. w Katedrze Poznańskiej

 10. ja pisze:

  Reporterki programu „Alarm!”, podając się za nauczycielki szkoły podstawowej wniknęły w organizacje proponujące „wartości LGBT”. Tam otrzymały szczegółowe wytyczne, w jaki sposób mówić dzieciom o seksie, pornografii, masturbacji i aborcji. – To może być i edukacyjne i inspirujące, tak? – mówi o filmach pornograficznych jedna z seksedukatorek. – To jest 4 klasa podstawówki, to oni doskonale wiedzą, na czym seks polega. Ja rekomenduję już ćwiczenia na prezerwatywach – opowiada inna

  https://www.tvp.info/42659501/seksedukatorka-o-pornografii-to-moze-byc-edukacyjne-i-inspirujace

 11. ja pisze:

  Można? Można!!! 99 lat więzienia za aborcję w USA w stanie Alabama!!! Niech Bóg wspiera ich decyzje a inne narody niech idą w ślady odważnego stanu w USA

 12. Maria pisze:

  Zaproszenie Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY na III Ojcowski Poligon Duchowy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach.

  Drodzy Diecezjanie, a szczególnie Mężowie i Ojcowie!
  W najbliższą sobotę – 18 maja – w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina odbędzie się po raz trzeci Ojcowski Poligon Duchowy, przeżywany pod hasłem „Miłość małżeńska gwarancją lepszego ojcostwa”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 i zakończy Eucharystią sprawowaną o północy. W programie znajdzie się m. in. konferencja ks. dr. Tomasza Kosteckiego oraz konferencja i świadectwo Janusza Wardaka, wspólna modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu.
  Zapraszam serdecznie wszystkich mężów i ojców do udziału w tej inicjatywie, a księży do przekazania informacji o spotkaniu i pomoc w zorganizowaniu przyjazdu do Górek. Niech to doroczne spotkanie, modlitwa i słuchanie Słowa Bożego – będą czasem łaski i umocnieniem sił do godnego wypełniania swojego powołania ojcowskiego w rodzinie, a także odkrywania każdego dnia miejsca i roli w życiu Kościoła i w społeczeństwie.
  Z pasterskim błogosławieństwem

  + Kazimierz GURDA
  BISKUP SIEDLECKI

  program spotkania na stronie ;http://podlasie24.pl//garwolin/kosciol/zaproszenie-na-iii-ojcowski-poligon-duchowy-w-gorkach-k/garwolina-2a1cb.html

 13. Maria pisze:

  Byłam tam kilkakrotnie,ciekawe miejsce i klimat.
  Kolejną ciekawą propozycją jest pielgrzymka kobiet w Pratulinie .Kustoszem tego sanktuarium jest ks. pochodzący z mojej parafii.
  http://sanktuariumpratulin.pl/26-maj-dzien-matki-i-spotkanie-kobiet-w-pratulinie/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s