Wielki Tydzień ze św. Janem Pawłem II – Wielki Wtorek pod znakiem Paryża i Lourdes

Ostatnie chwile papieża św. Jana Pawła II były jednocześnie kolejnymi dniami Wielkiego Tygodnia. Przejdźmy wraz z Nim tę drogę: od Niedzieli Palmowej, aż do Niedzieli Zmartwychwstania.

Wielki Wtorek 

W Wielkim Tygodniu Jan Paweł II podejmuje decyzję: już nigdy nie wróci do szpitala. Spędza dni między łóżkiem a fotelem. Cały czas się modli. 

Wielki Wtorek

Wielki Wtorek – w liturgii chrześcijańskiej trzeci dzień Wielkiego Tygodnia, w którym chrześcijanie słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra. Ewangelia na ten dzień zawiera fragment narracji o Ostatniej Wieczerzy z Ewangelii Jana (J 13, 21-33, 36-38).

EWANGELIA
J 13, 21-33. 36-38

Zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra

Słowa Ewangelii według Świętego Jana
W czasie wieczerzy z uczniami Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego, niepewni, o kim mówi. Jeden z Jego uczniów – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? O kim mówi?» Ten, oparłszy się zaraz na piersi Jezusa, rzekł do Niego: «Panie, któż to jest?» Jezus odparł: «To ten, dla którego umoczę kawałek chleba i podam mu». Umoczywszy więc kawałek chleba, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka chleba wstąpił w niego Szatan. Jezus zaś rzekł do niego: «Co masz uczynić, czyń prędzej! » Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. On więc po spożyciu kawałka chleba zaraz wyszedł. A była noc. Po jego wyjściu rzekł Jezus: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, dokąd idziesz?» Odpowiedział Mu Jezus: «Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz». Powiedział Mu Piotr: «Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie». Odpowiedział Jezus: «Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz».

Św. Jan Paweł II we Francji (m.in. w katedrze Notre Dame)
30 maja – 2 czerwca 1980 FRANCJA

Szósta podróż apostolska (poza terytorium Watykanu i Włoch) odbyta przez Jana Pawła II w dniach 30 maja – 2 czerwca 1980. Celem były odwiedziny Francji. Kolejność programu pielgrzymki tego dnia była następująca:
30 maja – PARYŻ: Lotnisko Orly – powitanie przez władze państwowe i Episkopat • Place Georges’a Clemenceau – oficjalne powitanie przez prezydenta Valery’ego Giscarda d’Estaing • Place de la Concorde – krótkie spotkanie z biskupami i rządem • Katedra Nôtre-Dame – Msza Św., spotkanie z księżmi • L’Hôtel de Ville – przed Ratuszem spotkanie z mieszkańcami • Skwer Pompidou – spotkanie z chorymi i upośledzonymi • Rejs statkiem po Sekwanie

„Francjo, pierwsza córo Kościoła, czy wierna jesteś obietnicy twego chrztu?” – tymi słowy zwrócił się do Francuzów papież Jan Pawełl II w czasie Mszy na lotnisku Le Bourget pod Paryżem, gdy przyjechał tutaj z pierwszą pielgrzymką, w maju 1980 roku.

Jan Paweł II przybył do kraju znanego ze swojej laickości, całkowitego rozdziału kościoła od państwa, skromnego udziału Francuzów w obrządkach religijnych. Ale równocześnie do kraju, gdzie europejski katolicyzm zaznaczył się z ogromną siłą, kraju, który stworzył gotyk, by świątynie wznieść ku niebu i oświetlić ich wnętrza boskim światłem, przyjął wcześnie chrzest, a władza jego królów pochodziła od Boga.

Przedziwny był to Ojciec Święty – wówczas młody, energiczny, wesoły, obdarzony poczuciem humoru, wielkim wyczuciem kontaktu z grupami ludzi, o wyjątkowym podejściu do młodzieży. Nie tak przeciętny Francuz wyobrażał sobie papieża. Jan Paweł II mówił świetnie po francusku i potrafił przemówić do wszystkich. Odwiedził wtedy, w 1980 roku, miejsca święte i laickie. W siedzibie UNESCO oddał hołd dziedzictwu kultury europejskiej, rozmawiał z robotnikami na przedmieściu Saint Denis, z młodzieżą na Stadionie Parc des Princes. Tam tłumy młodych śpiewały wraz z nim piosenkę „Płynie Wisła płynie”. Sama uczyłam jej moje, bardzo religijne, hiszpańskie koleżanki ze studiów. Wtedy panowało przekonanie, że była to ulubiona pieśń „naszego” papieża.

W czasie tej pielgrzymki Jan Paweł II wybrał się również do sanktuarium Świętej Teresy w Lisieux. 30 maja 1980 roku, odprawił mszę w katedrze Notre-Dame, na wyspie Cité, w sercu Paryża. W południowym filarze transeptu wmurowano tablicę upamiętniającą to nabożeństwo. 31 maja odwiedził Kaplicę Cudownego Medalika przy rue du Bac, gdzie przypomniał historię Katarzyny Labouré, nowicjuszki sióstr Miłosierdzia. To w tym miejscu objawiła się jej w 1830 roku Matka Boska, powierzając młodej Katarzynie cudowny medalik. 1 czerwca 1980 roku, Jan Paweł II odwiedził Bazylikę Sacre Cœur (Najświętszego Serca Jezusowego) na Wzgórzu Motmartre. Przekroczył jej progi o północy, odchodząc powiedział: wyznaję wam, że moment ten jest wyjątkowy w całym moim życiu.
Za: http://www.krajoznawcy.info.pl/jan-pawel-ii-we-francji-6507

Znaczące! Kopia Ikony Jasnogórskiej i relikwie św. Jana Pawła II
w Notre Dame nie uległy uszkodzeniu

Dziś 16 kwietnia wspominamy św. Marię Bernadettę Soubirous, której Maryja objawiła się w Lourdes

Modlitwa-testament Bernadetty Soubirous

Za biedę, w jakiej żyli mama i tatuś, za to, że się nam nic nie udawało, za upadek młyna, za to, że musiałam pilnować dzieci, stróżować przy owcach, za ciągłe zmęczenie…dziękuję Ci Jezu.
Dziękuję Ci mój Boże, za prokuratora i za komisarza, za żandarmów, za twarde słowa ks. Peyramale…
Za dni, w które przychodziłaś Maryjo, i za te, w które nie przyszłaś – nie będę Ci się umiała odwdzięczyć, jak tylko w raju. Ale i za otrzymany policzek, za drwiny, za obelgi, za tych, co mnie mieli za pomyloną, za tych, co mnie posądzali o oszustwo, za tych co mnie posądzali o robienie interesu…dziękuję Ci Matko.
Za ortografię, której nigdy nie umiałam, za to, że pamięci nigdy nie miałam, za moją ignorancję i za moją głupotę dziękuję Ci.
Dziękuję Ci, ponieważ gdyby było na ziemi dziecko o większej ignorancji i większej głupocie, byłabyś je wybrała…
Za to, że moja mama umarła daleko, za ból, który odczułam, kiedy mój ojciec, zamiast uścisnąć swoją małą Bernadettę, nazwał mnie ‘siostro Mario Bernadetto’…dziękuję Ci Jezu.
Dziękuję Ci za to serce, które mi dałeś, tak delikatne i wrażliwe, a które przepełniłeś goryczą…
Za to, że matka Józefa obwieściła, że się nie nadaję do niczego, dziękuję…za sarkazmy matki mistrzyni, jej głos twardy, jej niesprawiedliwości, jej ironię, i za chleb upokorzenia…dziękuję.
Za to, że byłam taką, że Maria Teresa mogła o mnie powiedzieć: ‘Nigdy jej dość nie ustępujcie’…
Dziękuję za to, że byłam tą uprzywilejowaną w wytykaniu mi wad, tak, że siostry mówiły: ‘Jak to dobrze że nie jestem Bernadettą’.
Dziękuję za to, że byłam Bernadettą, której grożono więzieniem, ponieważ widziałam Ciebie, Matko…tą Bernadettą, tak nędzną i marną, że widzą ją mówili sobie: ‘To ta ma być?’. Bernadettą, którą ludzie oglądali jak rzadkie zwierze.
Za to ciało, które mi dałeś, godne politowania, gnijące…za tę chorobę, piekącą jak ogień i dym, za moje spróchniałe kości, za pocenie się i gorączkę, za tępe i ostre bóle…dziękuję Ci mój Boże.
I za tę duszę, którą mi dałeś, za pustynię wewnętrznej oschłości, za Twoje noce i Twoje błyskawice, za Twoje milczenie i Twe pioruny, za wszystko…Za Ciebie – i gdy byłeś obecny, i gdy Cię brakło… dziękuję Ci Jezu.

Ostatnia wizyta Jana Pawla II w Lourdes (2004)

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Janie Pawle II nasz święty orędowniku, Wspomożycielu w trudnych sprawach Ty, który swoim życiem świadczyłeś wielką miłość do Boga i ludzi, prowadząc nas drogą Jezusa i Maryi w umiłowaniu obojga, pragnąc pomagać innym.
Przez miłość i wielkie cierpienie ofiarowane za bliźnich, co dzień zbliżałeś się do świętości. Pragnę prosić Cię o wstawiennictwo w mojej sprawie… Wierząc, że przez Twoją wiarę, modlitwę i miłość pomożesz zanieść ją do Boga z ufnością w miłosierdzie Boże i moc Twej papieskiej modlitwy. Pragnę przez Jezusa i Maryję za Twoim przykładem zbliżać się do Boga.

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na „Wielki Tydzień ze św. Janem Pawłem II – Wielki Wtorek pod znakiem Paryża i Lourdes

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały 2019 rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

 2. wobroniewiary pisze:

  ,,Święta Faustyna była tak świadoma, że nie wystarczyłoby jej zeszytów, żeby wszystko spisać. Sądzę, że spisała tylko część dialogów, ocenzurowaną dla społeczeństwa” – wyznaje ceniony kaznodzieja o. Augustyn Pelanowski 😲!

 3. wobroniewiary pisze:

  Złoty krzyż ocalał. Niesamowite zdjęcia
  Fundamenty, ołtarz i złoty krzyż w paryskiej katedrze nie doznały uszczerbku podczas pożaru w katedrze Notre Dome.
  W internecie rekordy popularności biją zdjęcia złotego krzyża na ołtarzu, który przetrwał straszliwy pożar katedry w Notre Dame.
  Wielu komentując nie ma co do tego wątpliwości, to najprawdziwszy cud.

  http://telewizjarepublika.pl/czy-to-cud-zloty-krzyz-ocalal-niesamowite-zdjecia,78852.html

 4. wobroniewiary pisze:

  Ponadto przetrwała także przynajmniej jedna z trzech słynnych, witrażowych, trzynastowiecznych rozet

 5. wobroniewiary pisze:

  Zazwyczaj to Ona nas ratuje…Dziś to Ona została uratowana przez paryskich strażaków! Wielki szacunek za odwagę!

 6. wobroniewiary pisze:

  Benedykt XVI obchodzi dzisiaj 92 urodziny ❤
  Plurimos annos Ojcze święty …

 7. kropka pisze:

  Jak siostra wspomina swoje spotkanie z papieżem Janem Pawłem II?
  Mówił, że gdyby nie został papieżem, przeniósłby się do Medziugorie, żeby służyć pielgrzymom. Wierzył w Medziugorie.

 8. Ania pisze:

  PŁONIE W NAS KATEDRA NASZEJ PANI W PARYŻU

  Pogubił się świat w swoich podstawowych ocenach życiowych, w tym co jest w życiu dobre a co złe. Świat biegnie dzisiaj już nie tylko na oślep, ale sam nie wie gdzie, bo utracił podstawową orientację i dlatego każdy kierunek jest dla niego jednakowo dobry i prawdziwy i każdy jednakowo zły. Zyskał świat jednak jedno, zyskał demokrację, bo teraz od każdego indywidualnie zależy jaką ubierze maskę by wziąć udział w kolorowej maskaradzie w jaką zmieniło się normalne życie. Tylko gdy bal się skończy, po dumnej maskaradzie, gdy pustoszeć będą ulice, okaże się wówczas, że nie ma dokąd Iść, bo już nie ma domu. Ojcowizna została stracona i obce psy warczą na naszym podwórzu.

  Wyzwól nas Panie i ratuj w Twej sprawiedliwości,
  nakłoń ku nam swe ucho i ześlij ocalenie.
  Bądź dla nas skałą schronienia
  i zamkiem warownym, aby nas ocalić,
  bo Ty jesteś naszą opoką i twierdzą,(z Ps 97)

 9. ja pisze:

  Mój Boże !
  Nie wyszła „ulica”, będzie „zagranica?”
  Broniarz wzywa posiłki z Międzynarodówki Edukacyjnej: „Walczymy o demokrację”

  https://wpolityce.pl/polityka/442864-nie-wyszla-ulica-bedzie-zagranica-broniarz-wzywa-posilki

 10. kropka pisze:

  Gorący spór między o. Kramerem a Magdaleną Ogórek. Poszło o pożar Notre Dame i „karę za laicyzację Francji”
  Do ostrej i zdecydowanej wymiany zdań doszło między dziennikarką TVP Magdaleną Ogórek i jezuitą, Grzegorzem Kramerem. Kapłan stwierdził, że mówienie o tym, że pożar Notre Dame jest znakiem, albo karą za laicyzację Francji świadczy o nieznajomości Ewangelii.

  Ktoś, kto – będą chrześcijaninem, kusi się na komentarz, że pożar #NotreDame jest karą za laicyzację Francji, po prostu nie zna Ewangelii
  — napisał o. Kramer na Twitterze

  Jezuicie odpowiedziała zdecydowanie Magdalena Ogórek.
  Grzesiek, raz jeden zamilcz i uszanuj ból innych na widok walącej się katedry Notre Dame, bo te Twoje kocopały dawno temu przekroczyły dopuszczalne granice indolencji. Piszesz tak infantylnie, że zęby zgrzytają z bólu. Ban za poziom
  — stwierdziła dziennikarka i zbanowała o. Kramera.

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/442892-spor-miedzy-o-kramerem-a-ogorek-poszlo-o-pozar-notre-dame

  • Kaśka pisze:

   Słuchajcie, a może nie publikujmy informacji o sporach w Wielkim Tygodniu? Gazety o tym piszą w formie sensacji, a mamy przecież już dosyć sporów.

 11. Ania pisze:

  Najbogatszy człowiek w Europie da 200 mln euro na odbudowę

  Rodzina Bernarda Arnaulta, najbogatszego człowieka w Europie, przeznaczy 200 milionów euro na odbudowę Notre Dame

  https://www.o2.pl/artykul/pozar-notre-dame-najbogatszy-czlowiek-w-europie-da–mln-euro-na-odbudowe-6370920860850305a

 12. wobroniewiary pisze:

  Uratowana korona cierniowa i inne ważne relikwie

  Korona cierniowa znajduje się w Notre-Dame od 1806 roku, gdzie strzegą jej Rycerze Świętego Grobu Bożego. Na co dzień dbają o nią kanonicy Kapituły Bazyliki Metropolitańskiej. Znajduje się w obręczy, która chroni relikwię przed zniszczeniem
  Korona cierniowa pozostaje jednym z najważniejszych relikwiów dla chrześcijan, jest symbolem śmierci męczeńskiej Jezusa. Wystawiano ją na widok wiernych w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także w piątek Wielkiego Postu.

  Jak poinformowała na swoim koncie na Twitterze mer Paryża, Anna Hidalgo, wiele dzieł sztuki, w tym także korona, zostało uratowanych i są już zabezpieczone. Podziękowała także służbom za pomoc w gaszeniu katedry i ratowaniu bezcennych zabytków

  • wobroniewiary pisze:

   Ambasada RP w Paryżu informuje, że obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II z polskiej kaplicy w Katedrze Notre Dame zostały ocalone. 1 grudnia 2018 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana. To pierwsza narodowa kaplica w paryskiej katedrze

   Rośnie lista zabytków, które ocalały przed ogniem, który wybuchł w katedrze Notre Dame. Najważniejszą informacją jest to, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi relikwiami został ocalony. Potwierdza to rektor katedry Notre Dame Patrick Chauvet. W skarbcu znajdował się między innymi korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zabytkowy krzyż, tunika świętego Ludwika oraz zabytkowe kielichy mszalne.

   Warto zaznaczyć, że rzeźby 12 apostołów, które zdobiły dach katedry Notre Dame, nie spłonęły w pożarze słynnego kościoła. W momencie, gdy budynek zajął się ogniem, figury znajdowały się z dala od katedry. Niestety, jak podaje BBC, nie udało się uratować zabytkowych dzwonów znajdujących się w dwóch charakterystycznych wieżach Notre Dame

 13. Ania pisze:

  Reakcja lewicy i skrajnej lewicy na pożar w Notre-Dame jest przerażająca. W sieci pojawił się komentarz „Jasia” Kapeli, publicysty Krytyki Politycznej, Onetu i komentatora TVN24. „Dziennikarz” popisał się swoją inteligencją.

  – Moja dziewczyna powiedziała, że nie była w środku, bo za drogo i ja też nie byłem, ale przypomniał mi się za to wiersz Michała Kaczyńskiego pt. Warszawa płonie, a konkretnie wers: „nie gaście gówna, cud, że się pali” – pisze Jaś Kapela

  – ło jezu. wiadomo, że tragedia i zabytek, ale dajcie się człowiekowi nacieszyć. w końcu to naprawdę cud, że się pali. i wcale się nie cieszę, bo nie lubię KK, tylko zupełnie bezinteresowanie lubię patrzeć jak płoną symobolę cywilizacji, która prowadzi nas wprost do zagłady. przepraszam. – dodaje w komentarzu

  Internauci nie kryli oburzenia
  http://www.fronda.pl/a/lewica-o-notre-dame-nie-gascie-gwna-cudze-sie-pali,125296.html

 14. Halina pisze:

  To jest ostrzeżenie dla narodu francuskiego. We Francji co trzeci dzień jakiś kościół jest bezczeszczony. Rozprzestrzeniana jest chrystianofobia. Mało się o tym mówi. Kiedy bezczeszczona jest synagoga czy meczet, to o tym się trąbi. Ale kiedy kościoły są niszczone, to cisza – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. inf. Stanisław Jeż z Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-ks-inf-s-jez-plonaca-katedra-notre-dame-to-ostrzezenie-dla-francuzow-tu-co-trzeci-dzien-bezczeszczony-jest-kosciol/

 15. HeSo pisze:

  Wczoraj gdy płonęła katedra Notre Dame w nocy około godziny 23 na kanale Ruptly kamera była ustawiona w pobliżu modlących się i śpiewających pieśni religijne Francuzów prawie przez trzy godziny. Nagranie dwudziestotrzygodzinne nie jest dostępne „LIVE: The aftermath of Notre Dame fire in Paris”. Dali jedynie nie swojej stronie urywek „France: Parisians pray and sing as Notre Dame blaze is brought under control” warto obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=tKp9XDdPzeE

 16. wobroniewiary pisze:

  Ksiądz-strażak wyniósł relikwie korony cierniowej z płonącej katedry. Jean-Marc Fournier, kapelan paryskiej straży pożarnej został okrzyknięty bohaterem. To dzięki niemu zostały uratowane relikwie korony cierniowej oraz Najświętszy Sakrament.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s