Abp Andrzej Dzięga: Mówi ci serce, że Komunia św. na kolanach, bo to przecież Chrystus Król, Pan – to klękaj!

Abp Andrzej Dzięga:
Mówi ci serce, że Komunia św. na kolanach, bo to przecież Chrystus Król, Pan – to klękaj! Nikt ci nie zabroni! We wszystkich dokumentach Kościoła mówiących o Komunii świętej – na pierwszym miejscu jest wymieniana postawa „Komunia święta na kolanach i do ust. Ale też nie czekaj, że będzie to nakazywane, bo my nie wiemy kto może klęknąć a kto choćby z racji zdrowotnych – nie może”
(…) Nawet gdyby któryś z księży mówił „proszę wstać, bo u nas na stojąco” – masz prawo klęczeć, nie lękaj się!

Zapraszamy do wysłuchania:

cała homilia:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

44 odpowiedzi na „Abp Andrzej Dzięga: Mówi ci serce, że Komunia św. na kolanach, bo to przecież Chrystus Król, Pan – to klękaj!

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

 2. wobroniewiary pisze:

  To samo mówi ks. prof. T. Guz

 3. Ania pisze:

  MODLITWA W OKTAWIE BOŻEGO NARODZENIA

  (codziennie można dodać własną intencję)

  Dzień pierwszy – 25 grudnia
  Boże Narodzenie

  Bądź uwielbiony, Jezu, w każdej polskiej rodzinie. Prosimy, byś był fundamentem naszego życia, byśmy swoje szczęście budowali na wierności Tobie i Twojej Ewangelii, a Twoja miłość niech przezwycięża trudy i niepokoje, które przychodzą w codzienności. Niech Święta Rodzina, w której wzrastałeś, będzie dla nas wzorem w zmaganiach życia.
  Do odmawiania każdego dnia oktawy:

  Ojcze nasz…,
  Zdrowaś Maryjo…,
  Chwała Ojcu…

  Modlitwa na każdy dzień oktawy
  Boże, Ty w przedziwny sposób stworzyłeś człowieka i w jeszcze cudowniejszy sposób odnowiłeś jego godność, bądź za to uwielbiony i daj nam uczestniczyć w Bóstwie Twojego Syna, który przyjął naszą ludzką naturę. Który żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków. Amen.

  http://dziennikparafialny.pl/2015/ulubione-modlitwy-modlitwa-w-oktawie-swiat-bozego-narodzenia/

 4. ania pisze:

  Bóg zapłać za ten ważny i aktualny jak nigdy dotąd wpis! Ostatnio coraz częściej jestem bardzo zniechęcona postawą księży, którzy wręcz utrudniają przyjęcie komunii świętej na klęcząco tzn. albo stoją na stopniu ołtarza wymuszając niejako u wiernego komunię na stojąco lub wyraźnie mówią żeby wstać bo tak będzie szybciej i sprawniej. W niedzielę z tego powodu nie przyjęłam Pana Jezusa bo miałam już dość tego upokarzania i nieustannej walki! Pytam się:
  KTO MI ZAKAŻE UGIĘCIA SIĘ PRZED BOGIEM ?!
  1. NIE JESTEM RÓWNY BOGU!
  2. ANIOŁOWIE I ŚWIĘCI KLĘKAJĄ PRZED TRONEM BOGA.
  3. NAJŚWIĘTSZĄ WZGLĘDEM PANA BOGA KTÓREGO PRZYJMUJEMY W SAKRAMENCIE PRZENAJŚWIĘTSZYM JEST POZYCJA NA KOLANACH!
  Kapłani są dużo bardziej narażeni na ataki zła i wszelakie pokusy bardziej niż my świeccy. Zło szczególnie nienawidzi Kapłanów… Odmawiam Nowennę Pompejańską w intencji o świętość życia kapłanów i osób konsekrowanych wszystkie części różańca Bóg sam jeden wie ile mnie to kosztuje, jakie przeszkody i trudności w ciągu dnia mnie spotykają. Zły nieustannie coś wymyśla, żeby zniechęcić się i przerwać, słyszę niekiedy jego podszepty przerwij tą nowennę a będziesz miała spokój. Myślę, że gdyby nie dwa sny które miałam ostatnio związane z tą modlitwą to chyba bym się poddała. Pierwszym razem śnił mi się ołtarz w moim kościele z wystawionym Najświętszym Sakramentem, był tam duży bałagan i nieporządek przy ołtarzu, który ja sprzątałam m.in. poprawiając jakieś nakrycia, obrusy. Za drugim razem śnili mi się trzej kapłani w moim domu, byli bardzo radośni i błogosławili moją rodzinę oraz mieszkanie.Wiem, że różaniec za kapłanów ma wielką moc zwłaszcza kiedy modli się tak wielu ludzi za nich na tej stronie!!! Dziękuję Pani Ewie za zorganizowanie tej akcji nowenny za kapłanów, która mnie zmobilizowała do podjęcia tego trudu i ofiary.

 5. AnnaSawa pisze:

  Bardzo, bardzo ! potrzebne to kazanie i dla niektórych …myślę wyjaśniające w kwestii przyjmowania Komunii. Wielkie Bóg zapłać. Niech Duch Święty okryje wszystkich kapłanów i wiernych Prawdą w sercu. Amen

 6. ania pisze:

  Tam gdzie nie ma klękania, tam kończy się wiara katolicka, a zaczyna się wiara protestancka. Jest to niewątpliwie dopust Boży i wielka apokaliptyczna, oczyszczająca próba dla Kościoła, dawno zresztą zapowiedziana.

  • Kasia pisze:

   Aniu nie porownuj komunii w Kosciele Katolickim do ‘komunii’ protestanckiej to sa dwie rozne sprawy. Tam nie ma konsekracji.
   Tak wiec ‘u nas’ czy przyjmiesz Jezusa na kolanach czy nie wciaz przyjmujesz Jezusa.
   Pomysl o tych ktorzy z roznych powodow nie moga przyjac Jezusa, np w miejscach gdzie nie ma kosciolow I ludzie cale zycie czekaja zeby spotkac kaplana…

  • Graży na K. pisze:

   chce tez pozalic sie bo jest mi smutno u mnie w parafii w ostatnia niedziele nowy proboszcz oglosil ze od pasterki bedzie komunia sw przyjmowana na stojaco bo jest zamieszanie a tak prosze podchodzic procesyjnie poczulam niepokoj w sercu i od razu poszlam po Mszy do ks proboszcza i mowie ze ja od tylu lat przyjmuje Pana Jezusa na kolanach i nie bede na stojaco a on z usmiechem ze moge nadal tak przyjmowac nikt mi nie broni ale caly czas o tym mysle bo w zyciu bym sie nie spodziewala ze doczekam tego w swojej parafii tez odmawiam nowenne o swietosc kaplanow ale ciezko mi

   • M. pisze:

    Jeżeli jest taka możliwość, to można ewentualnie pójść do innej parafii na Mszę św., tam gdzie przyjmuje się komunię św. na klęcząco.

    • Renata Anna pisze:

     Tam gdzie mieszkam jest kilka kościołów, ale jak zauważyłam tylko w jednym historycznym kościele są balaski, ale i tam ludzie przystepują procesyjnie na stojąco. Najbliżej, gdzie mogę przyjąć Komunię św. na klecząco, jak zauważyłam, to 15 km od mojej parafii.

   • BEA pisze:

    U nas też odkąd jest nowy proboszcz to komunia jest na stojąco. I niby nie broni na kleczaco, ale księża stoją pośrodku między balaskami, kto młodszy to kleknie na jedno kolano osobę przed, ale ktoś starszy, który nie da rady takiego przykleku zrobić, i musi się podtrzymac już z tego zrezygnuje. Co szkodziloby księdzu stanąć za balaska i dac wybór, Kto chce kleczec niech kleczy, A kto stać niech stoi. Poruszalam ta kwestie na kolędzie, To powiedział, że ważniejsze jest intencją i czyste serce A nie postawa.

 7. Grzegorz13 pisze:

  Ciekawy wyklad ks Murzinskiego na temat czasów ostatecznych i wypełniających sie proroctw na naszych oczach https://youtu.be/9uLZxz-aH9g

 8. tu MariaPietrzak pisze:

  Warto tu przypomnieć Papieskie nauczanie Jana Pawła ll,
  /” Chrystus
  który w Komunii Eucharystycznej zawierza Siebie każdemu z nas,
  ❗ naszemu sercu,
  ❗ naszemu sumieniu,
  ❗ naszym wargom
  i
  ❗ ustom:
  jako Pokarm
  – Tego , Jezusa Ukrytego , mam w Sakramencie czcić.
  http://papiez.wiara.pl/doc/377312.Dominicae-cenae-o-tajemnicy-i-kulcie-Eucharystii/
  Trzeba przyznać , że pod tym względem można liczyć na zmysł wiary prostych ludzi , który jest
  „bardzo wrażliwy i wyostrzony” , nie pytają i klękają , bo wiedzą Kogo przed sobą mają !
  Dobrze też , że głosów Pasterzy mówiących o czujnosci i czuwaniu nad Panem Eucharystycznym jest coraz więcej . Może , któregoś dnia ktoś wstanie i da prosty znak do balasek zamontowania , który rozwiąże problem klękania .
  Ostatecznie .
  I po męsku !

 9. Rajmund Marszalkowski pisze:

  W wielu kosciolach sa balaski, ale ksieza wychodza przed balaski, by ktos nie mial ochoty ukleknac przy balaskach I podaja Komunie Swieta tylko stojacym wiernym. To jest skandal ! Dlatego potrzeba wielu pokornych MODLITW o Swietosc Kaplanow !

 10. Ania pisze:

  Etna wciąż straszy. Rośnie bilans szkód

  Do wstrząsu o magnitudzie 4,8 doszło o godz. 3.19 nad ranem w środę, w pobliżu znajdującej się na północ od Katanii gminy Viagrane – poinformował Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. To najsilniejszy wstrząs od 24 grudnia, kiedy to uaktywnił się wulkan Etna. Pierwszy z wstrząsów miał siłę 9,59. Od tego ziemia w prowincji Katania trzęsła się 73 razy.

  W czasie nocnego wstrząsu wielu wystraszonych mieszkańców okolicy wyszło na ulice. Uszkodzone zostały domy mieszkalne, najwięcej w miejscowości Fleri. W Santa Venerina z budynku kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa posypał się gruz. Upadła też figura Matki Boskiej.

  https://www.gosc.pl/doc/5239434.Etna-wciaz-straszy-Rosnie-bilans-szkod

 11. Edyta pisze:

  U mnie też ksiądz ogłosił, że ze względów logistycznych komunia będzie dzisiaj rozdawana na stojąco.Nie mogę przyjmować tego sakramentu i było mi dzisiaj podwójnie ciężko.

  • Ania pisze:

   Alicja „POUCZENIA” czw. 22.03.1990, godz. 6.50

   † Niech cię nie obchodzi kapłan, który sprawuje Moją Ofiarę. Nie obserwuj go, nie oceniaj. Nie wybieraj sobie Ofiary, którą sprawuje kapłan ulubiony przez ciebie. Nie dla niego tam idź.

   Przychodź tylko dla Mnie – dla dokonania daru z siebie na ołtarzu i przyjęcia Mojego daru w Komunii.

   Sercem swoim i duszą dostrzeż Mnie: Moją Świętość, Moją Miłość i Mój ból. Kochaj i wynagradzaj, jak Ja. Kochaj i wynagradzaj tym żarliwiej, gdy odczuwasz ból Mój powiększony przez niedbałe sprawowanie Mojej Ofiary. Kochaj i wynagradzaj brak Miłości u tego, który dotyka Moje Ciało i pije Moją Krew.

   Nie oceniaj! Nie porównuj!

   Ucisz łzami swojego serca ból Mój i osłoń Miłością Miłosierną duszy twej Mojego syna, który Mnie rani. Niech pała twoje serce i niech milczą twoje usta.

   I proś, i błagaj w skrusze, bym wybaczył, gdy on nie wie, co czyni i gdy ty nie wiesz – co czynisz, sprawując w sercu swoim w rozproszeniu i niedbałości Ofiarę Moją. Przepraszaj za siebie i za braci twoich i wynagradzaj cierpienie Moje w was. Dziecko Moje, bądź Mi Magdaleną, Janem i Matką Moją, gdy oddaję Ciało Moje i Krew Moją za życie wasze. Za wasze zmartwychwstanie.

  • Graży na K. pisze:

   Ale masz prawo przyjmowac Pana Jezusa na kolanach po prostu idz do proboszcza i powiedz mu o tym najlepiej od razu wyjasnic ja nawet jak bym chciala do innego kosciola to nie moge bo w innych niedaleko w obrebie 20 km wszedzie jest to samo tylko u nas bylo na kleczaco ale sie skonczylo ale ja sie nie poddam choc na pasterce tylko ja z mezem i jedna jeszcze osoba przyjelismy Pana Jezusa kleczac ale mam nadzieje ze wiecej osob sie obudzi

   • magda pisze:

    U mnie pomału się budzą i serce rośnie !Kilka nowych osób klęczy 😀
    Odmawiałam 2 lata temu NP w tej intencji .

 12. Monika pisze:

  A co z posłuszeństwem? Co jeśli ktoś się wyłamuje i przyjmuje Komunie Świętą na klęcząco a z tego wynika konflikt między proboszczem a wiernym i stajesz się osobą wprowadzającą niepokój i bunt? Co robić? Jezus przecież tak ceni posłuszeństwo, ale czy zgadzać się na zło? Czy nie zgadzając się na zło jestem wojownikiem Boga czy buntownikiem, który nie ma wystarczająco dużo zaufania do Boga, że tak musi być…

  • Kamil pisze:

   Też się zawsze zastanawiam

  • Marzena Nalewajk pisze:

   Nie myślałam nigdy w ten sposób, że to jest nieposłuszeństwo. Jestem chyba jedyną osobą w swojej parafii która przyjmuje komunię na klęcząco. Nie interesuje mnie to co myślą o tym inni, czy mnie oceniają, czy nie, inaczej nie potrafię. Sam Jezus do mnie przychodzi, nie mogę inaczej.

  • magda pisze:

   W naszym kościele choć Komunia Święta na stojąco ksiądz Proboszcz wcale nie zabrania klęczeć. Sam mi to osobiście powiedział.

   • wobroniewiary pisze:

    I bardzo dobrze, ale wiedz, że są różne kościoły, w których są różni księża – i dlatego ich omadlamy.

    Ps. Prośba mała – piszmy komu chwała, bo samo chwała to za mało. W spamie mam własnie „chwałę dla św. Luc….”
    Musimy być ostrożni ale i konkretni

    • magda pisze:

     Bogumiła napisała Chwała Panu więc odpowiedziałam z radością Chwała, jasno wynika dla Kogo. Mam wrażenie,że tak jakbyś mi chciała droga Ewo dogryźć, ośmieszyć?. Przecież mnie znasz. Mimo wszystko trochę mi się smutno na duszy zrobiło, zwłaszcza to dla św.Luc… Ale tam, oddaję to wszystko Panu…

    • wobroniewiary pisze:

     Magdo, nigdy nie chcę Ci dogryźć, nawet tak nie myśl. To jest odpowiedź na liczne apele współpracujących księży, abym pilnowała tego, by zawsze dopowiadać „Niech będzie pochwealony Jezus Chrystus” a nie samo „pochwalony” i „Chwała Panu Jezusowi” a nie samo „Chwała Panu, a tym bardziej samo „Chwała”
     Skąd Ty wzięłaś dogryzanie – sam jeden Bóg wie.

    • wobroniewiary pisze:

     Ps. Akurat w tym samym czasie w spamie pojawiły się pienia dla tego z dołu….
     Ps2. Nie widzę u Bogumiły „Bogumiła napisała Chwała Panu”.
     I napisałam bardzo delikatną prośbę… dla każdego

 13. Krystyna pisze:

  W mojej rodzinnej parafii ksiądz postawił dwa piękne klęczniki. Wierni procesjonalnie podchodzą i klękają, a ksiądz stoi w miejscu i udziela Komunii św raz jednej osobie raz drugiej. Także jest sprawnie. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie.

  • Graży na K. pisze:

   O bardzo dobre rozwiazanie ale mysle ze moj proboszcz sie nie zgodzi widac ze nie lubi jak ktos mu cos sugeruje ale jak bedzie po koledzie to mu powiem 💝

  • beat pisze:

   W mojej parafi w Niemczech tez tak jest Chwala Panu Bogu i Maryi
   A w Polskiej misji wszyscy na kolanach

  • Monika pisze:

   U nas w ubiegłym roku sam ksiądz (akurat to był wikary) zapytał chodząc po kolędzie czego my byśmy chcieli usłyszeć więcej na kazaniach, jakich tematów oczekujemy, i jakie sprawy by były u nas więcej poruszane. Pierwszy raz się z takim pytaniem spotkałam ze strony księdza – byśmy my jako wierni sami zasugerowali to czego byśmy chcieli więcej lub jakie zmiany byśmy widzieli, jak chodzi o poruszane tematy na kazaniach.
   Od razu bez namysłu odpaliłam, że potrzeba, by więcej mówiono o oddaniu przez Maryję wg Św. Ludwika. I w tym roku podczas jednego z trzech odpustów, bo aż tyle jest w naszej Parafii, zaproszono księdza, który miewa audycje cykliczne w Radio Zamość, który pięknie mówił właśnie na ten temat – chyba to nie przypadek. Ten ksiądz powiedział też swoje świadectwo życia i wspomniał, że teraz wszędzie gdzie głosi kazania, to mówi zawsze, za każdym razem o Traktacie Św. Ludwika, o „Świętym Niewolnictwie” i oddaniu Matce Bożej, jak też zachęca do czytania Traktatu.

 14. duszyczka pisze:

  Jeśli chodzi o posłuszenstwo posłużę się cytatem książki „Widzący, sekret TRE FONTANE”. Od 1947 roku w miejscu trzech fontann w Rzymie, gdzie św. Paweł przechodził męczeństwo, Cornacchiola miał objawienia Matki Bożej otrzymując tajemnice aż do dnia swojej śmierci w 2001 roku. W jednej z najbardziej wzruszającej wizji, która miała miejsce 28 kwietnia 1986 roku na Placu świętego Piotra Matka Boża mówi do Cornacchiola:

  ……Zobacz mój synu, nawet jeśli wydaje ci się, że myli się ten, kto wydaje ci polecenia, ty masz obowiązek być posłusznym, chyba że ten rozkaz dotyczy wiary, moralności i miłości. Wtedy – nie!

 15. Artur pisze:

  Szczęś Boże, osobiście byłem świadkiem, kiedy to proboszcz odmówił podania Eucharystii , kazał wstać klęczacemu, a jak ten nie chciał to stanał obok i udzielał dalej. To była smutna scena,

 16. magda pisze:

  Mnie też nie chciał udzielić Komunii Świętej ksiądz w jednej Parafii, zawahał sie, powiedział coś nietaktowego i po dłuższym czasie, gdy klęczałam jednak udzielił. Czułam się jakby mi dał w pysk. Byłam czerwona jak burak, Długo czułam niesmak ale było, minęło. Przyjęłam ten, powiedzmy – policzek dla Chwały naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s