Piątek z Drogą Krzyżową – stacja III: Dziś świat fascynuje się upadkami człowieka…

14 grudnia napisałam:
Od dziś przez 15 piątków chcę publikować po jednej stacji Drogi Krzyżowej, napisanej przez ks. Piotra Pawlukiewicza. Te właśnie rozważania towarzyszyły nam podczas odprawiania Drogi Krzyżowej w San Giovanni Rotondo, podczas wrześniowej pielgrzymki do Włoch. Rozważania są tak głębokie i przejmujące, że chcę je „rozciągnąć w czasie” po to, by rozważaniami z kolejnej stacji karmić swoją duszę i serce przez cały tydzień

jedna ze stacji drogi krzyżowej w San Giovanni Rotondo

Stacja III
Pan Jezus po raz pierwszy upada
Zachowaj nas od pierwszego grzechu, który popełnia się przez zaskoczenie (Paul Claudel)

Są trzy takie stacje na drodze krzyżowej, które nazywają się upadek Jezusa. Ale one powinny się nazywać powstanie Jezusa. Bo to, że upadał, to tylko wyczerpanie, zmęczenie mięśni, utrata równowagi. To, że powstał, to czysta miłość. Dziś świat fascynuje się upadkami człowieka. Ludzie chcą podejrzeć grzech, pokazać grzech. Z detalami, z różnych ujęć. A wszystko w imię przekonania: taka jest prawda, tacy jesteśmy. Księga Apokalipsy mówi, że imię szatana to oskarżyciel, bo on dzień i noc oskarża braci naszych. To on tak mocno koncentruje uwagę ludzi na grzechach i ukazuje je jako mur nie do pokonania. A wszystkie upadki świata, grzech Ewy, Adama, Kaina, wszystkie zdrady, zabójstwa, bluźnierstwa, zbrodnie wszystkich totalitaryzmów, cała obrzydliwość ludzkiej grzeszności jest obmyta jedną kroplą krwi Chrystusa. To dlatego, że Chrystus wtedy powstał i dźwignął krzyż, dźwignął nasze grzechy, dziś każdy z nas może usłyszeć te najpiękniejsze na świecie słowa: i ja odpuszczam tobie grzechy.

W tym upadaniu od ciężaru i utrudzenia, Jezus po raz kolejny okazuje się Nauczycielem życia. Uczy nas akceptować nasze słabości, nie zniechęcać się z powodu naszych upadków, lojalnie uznawać własne ograniczenia: „Jest we mnie pragnienie dobra – powiada św. Paweł – ale nie ma zdolności do jego wykonania” Tą wewnętrzną mocą, która pochodzi od Ojca, Jezus pomaga nam także przyjmować słabość innych; by nie pastwić się nad upadłym, nie być obojętnym wobec tego, który upada.

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Szatan jest głupi jak but!
„Szatan wie i rozumie wszystko – i jest głupi jak but. Najważniejsze rzeczy są ukryte”

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „Piątek z Drogą Krzyżową – stacja III: Dziś świat fascynuje się upadkami człowieka…

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

 2. wobroniewiary pisze:

  „Księga Apokalipsy mówi, że imię szatana to oskarżyciel, bo on dzień i noc oskarża braci naszych. To on tak mocno koncentruje uwagę ludzi na grzechach i ukazuje je jako mur nie do pokonania. A wszystkie upadki świata, grzech Ewy, Adama, Kaina, wszystkie zdrady, zabójstwa, bluźnierstwa, zbrodnie wszystkich totalitaryzmów, cała obrzydliwość ludzkiej grzeszności jest obmyta jedną kroplą krwi Chrystusa”

  Dlatego proszę, by każdy odmawiał codziennie tę krótką modlitwę:

  1) „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  2) „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

 3. Ania pisze:

  Ryszard Makowski: Nawet za „komuny” nie było tak intensywnej walki z tradycją Bożego Narodzenia jakiej doświadczamy obecnie

 4. Betula pisze:

  Kapłan skazany za to,że nie zdradził tajemnicy spowiedzi (Vatican Service News – 21.12.2018)

  Sąd w Brugii, który skazał tamtejszego kapłana na symboliczną karę miesiąca więzienia w zawieszeniu i jedno euro grzywny za to, że nie powstrzymał on swego penitenta od popełnienia samobójstwa, a dokładniej, że o jego zamiarze targnięcia się na własne życie nie powiadomił nikogo, kto mógłby cierpiącemu na depresję człowiekowi udzielić profesjonalnej pomocy. Ks. Alexander Stroobandt zasłania się tajemnicą spowiedzi. Sąd uznał, że tajemnica spowiedzi to szczególny rodzaj tajemnicy zawodowej. Nie zwalania ona jednak z odpowiedzialności za udzielenie pomocy.Tajemnica zawodowa wszystkich kapelanów, a w szczególności tajemnica spowiedzi są gwarantem poufności, dzięki której ludzie mogą się im zwierzyć ze wszystkich swych doświadczeń i życiowych problemów. Dzisiejszy człowiek bardzo potrzebuje takiej posługi i dlatego zachowanie poufności leży w interesie wszystkich – napisali belgijscy biskupi w obszernym komunikacie na temat tajemnicy, do której są zobowiązani kapelani, a zwłaszcza spowiednicy.

  ze strony padrejarek.pl

 5. tia pisze:

  Zbliża się Boże Narodzenie, więc dlaczego teraz są publikowane stacje Drogi Krzyżowej?

  • wobroniewiary pisze:

   Dlatego, że:
   – Pan Jezus narodził się po to, by za nas umrzeć i otworzyć nam Niebo!
   – Drogę Krzyżową rozważamy 15 piątków a więc zahaczymy i okres Wielkiego Postu
   – nie da się oddzielić Bożego Narodzenia od Wielkiej Nocy – trzeba nam to wszystko rozpatrywać w całości
   Czy pani w okresie Adwentu nie pości w piątek, nie odmawia tajemnic bolesnych Różańca św., bo to przecież okres przed Bożym Narodzeniem?

  • sylwek pisze:

   a to w Boże narodzenie nie można drogi krzyżowej? Św Jan Paweł II odprawiał z tego co wiem i czytałem raz w tygodniu przez cały rok

  • m pisze:

   Święta Rodzina przez całe Życie podążała Drogą Krzyżową. Całe Ich Życie to jedna Wielka Droga Krzyżowa, Maryja i Józef nie zostali przyjęci w Betlejem, wszystkie drzwi były dla nich zamknięte, swoi ich nie przyjęli, czyż to nie Krzyż? Wśród chłodu, zimna, ubóstwa kamiennej groty betlejemskiej narodziło się dzieciątko Jezus, już wtedy płaczące nad całą ludzkością, już wtedy wzgardzone, odepchnięte, zmarginalizowane przez Świat, już od samego początku dzieciątko boleści ofiarowywało się Ojcu niebieskiemu za całą ludzkość. Ktoś musiał cierpieć, żeby ktoś inny mógł się radować.

 6. AnnaSawa pisze:

  Plan masonerii: jeden rząd, jeden bank, jedna waluta, …..jedna religia…czyli szatańska.

  „Trzy religie. Jedna świątynia

  W Berlinie od kilku lat powstaje świątynia, która ma łączyć w sobie kościół, synagogę oraz meczet. „House of One” ma być miejscem wspólnej modlitwy dla żydów, chrześcijan i muzułmanów.

  Pomysł powstał w 2014 r. Projekt zainicjowały berlińska gmina żydowska, szkoła rabinacka Abraham-Geiger-Kolleg, muzułmańskie Forum Dialogu Interkulturowego i berlińska parafia ewangelicka St. Petri i St. Marien. „House of One” ma kosztować 43 mln euro i ma być sfinansowany z darowizn. W listopadzie tego roku dotację na inicjatywę przeznaczył również niemiecki Bundestag. To pierwsza tego typu budowla sakralna na świecie. Jest projektem trzech religii monoteistycznych…………”

  https://misyjne.pl/trzy-religie-jedna-swiatynia/?fbclid=IwAR0kgMBjo4EpzOOpZqN21_OfiGL3oacSoduWrQsp2P3cWBifOA9QWNTJE5g

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s