13 grudnia: O tej rocznicy nie wolno zapomnieć! 37 lat temu czerwona junta wprowadziła stan wojenny

37 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.

Od połowy października z obszarem przyszłych działań zapoznawało się ponad tysiąc Wojskowych Terenowych Grup Operacyjnych. Intensywne ćwiczenia w walkach z tłumem przechodziły oddziały ZOMO. W więzieniach przygotowano miejsca dla około 5 tys. działaczy „Solidarności” i opozycji, którzy mieli zostać internowani na podstawie list sporządzanych od początku 1981 r.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana została 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR. Gen. Jaruzelski otrzymał od towarzyszy partyjnych swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. w trakcie spotkania z przebywającym w Warszawie marszałkiem Kulikowem gen. Jaruzelski poinformował go o planowanych działaniach, nie podając jednak konkretnej daty ich rozpoczęcia.

Notatka z tego spotkania, sporządzona przez gen. Wiktora Anoszkina – adiutanta marszałka Kulikowa – została w całości opublikowana przez historyka IPN prof. Antoniego Dudka w „Biuletynie IPN” nr 12 (107) z grudnia 2009 r. Wynika z niej, że gen. Jaruzelski wprost zażądał wsparcia militarnego po wprowadzeniu stanu wojennego, mówiąc:

Strajki są dla nas najlepszym wariantem. Robotnicy pozostaną na miejscu. Będzie gorzej, jeśli wyjdą z zakładów pracy i zaczną dewastować komitety partyjne, organizować demonstracje uliczne itd. Gdyby to miało ogarnąć cały kraj, to wy (ZSRR) będziecie nam musieli pomóc. Sami nie damy sobie rady.

Przeczytaj cały artykuł – kliknij na wpolityce.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

100 odpowiedzi na „13 grudnia: O tej rocznicy nie wolno zapomnieć! 37 lat temu czerwona junta wprowadziła stan wojenny

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

 2. wobroniewiary pisze:

  Prof. Jan Żaryn: Lech Wałęsa jest postacią dramatyczną

  „Zwycięstwo lewicy w 1993 roku było spełnieniem scenariusza, który komuniści widzieli w 1989 roku – celem było dopuszczenie „Solidarności” w rejony, w których potknie się ona o własne nogi, bo nie będzie w stanie wydobyć kraju z kryzysu ekonomiczneg” – mówił prof. Jan Żaryn, komentując informacje o odnalezieniu w amerykańskim archiwum listu gen. Czesława Kiszczaka.

  Przypomnijmy, odnaleziony dokument to wcześniej nieznany historykom list generała Czesława Kiszczaka do Lecha Wałęsy. Przesłany został 31 maja 1993 roku

  http://www.fronda.pl/a/prof-jan-zaryn-lech-walesa-jest-postacia-dramatyczna,119532.html

  • Jakoś nie słyszałem o liście Kiszczaka do śp. Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy czy braci Kaczyńskich a ponoć jak tu niektórzy twierdzili obecny PiS dogadywał się kiedyś z komuną i jest tym samym co PO i ich zwolennicy.

   • beat pisze:

    ewangeliadlanas
    masz racje Bracia Kaczynscy i uczciwi bohaterowie sa teraz z panem Prezesem i Pisem a Po i lech walesa i inni sa w opozycji do nich i prawdy
    kakol oddziela sie od chwastu

 3. Bogusia pisze:

  Kochani, wczoraj ,moja siostra wyszla ze szpitala po ciezkiej operacji ( guza zlosliwego).Rutynowe badania , ktore wykonala ponad dwa tygodnie temu, zadecydowaly o natychmiastowej operacji.
  Mimo, iz sytuacja wyglada drastycznie , siostra nastawia sie pozytywnie i liczy,
  ze Sam Pan Jezus zajmie sie jej zdrowiem.
  Spadlo to, na nas jak” …grom z jasnego nieba”Najbardziej zal mamy, ktora juz pochowala syna ( dwa lata temu).Kazdej kobiecie , ktora jest matka, nie trzeba tlumaczyc co sie czuja w takowych sytuacjach. Prosze Was ogromnie o modlitwe w intencji szczesliwego powrotu do zdrowia.Osobiscie, ogromnie wierze, ze
  Pan wyslucha naszego wolania.
  DZIEKUJE…za kazde westchnienie i Zdrowas Mario. Moze ktos moglby ja zaniesc na ” noszach modlitwy” na Msze Uzdrawiajaca ( ja mam tylko mozliwosc modlitwy przez you tube).Uwazam, ze dla Pana Boga , nie ma znaczenia z jakiego miejsaca na Ziemi wolamy do Niego.

 4. Katarzyna pisze:

  +++

 5. wobroniewiary pisze:

  Dziś 13 grudnia 2018, w 37 rocznice wprowadzenia w naszej Ojczyźnie 🇵🇱 stanu wojennego, warto podjąć modlitwę za naszą kochaną Niepodległą.
  Zapraszamy do Sztafety Różańcowej, modlimy się za nasza Ojczyznę. Sztafeta biegnie do 15 sierpnia 2020 r. (stulecie Cudu nad Wisłą). Czy zobaczymy nad Wisłą kolejny cud?
  Informacje, aktualny grafik i zapisy przez formularz na stronie ⬇️⬇️⬇️

 6. wobroniewiary pisze:

  Polecam z serca każdemu wysłuchanie tego wykładu
  (o aborcji, o Sokółce i nie tylko…)

 7. wobroniewiary pisze:

  Sławomir Cenckiewicz: Anna Walentynowicz była iskrą, która zapaliła ogień wysadzający komunistów w powietrze

 8. Z cyklu „nie chcecie Jakiego – macie Trzaskowskiego”
  lub „nie wybieram mniejszego zła, wiec nie głosuje”

  „Wystarczyłoby przedłożyć projekt uchwały, która ponownie wprowadziłaby dekomunizację ulic, tych, które uznane by zostały przez prezydenta miasta za właściwe. Wniesienie autopoprawki świadczy o tym, że Trzaskowski chce wrócić do nazw ulic przed dekomunizacją”
  „– 13 grudnia pozbawienia nazw ulic Stanisława Pyjasa, Grzegorza Przemyka (ofiary zbrodniczego systemu komunistycznego), Anny Walentynowicz, Danuty Siedzikówny „Inki” czy Hieronika Dekutowskiegogo „Zapory” jest czymś niewyobrażalnie haniebnym dla prezydenta Warszawy – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Sebastian Kaleta.”
  https://www.tvp.info/40404115/rafal-trzaskowski-chce-13-grudnia-znowu-wprowadzic-na-ulice-warszawy-komunizm

  Kombatanci apelują do Rafała Trzaskowskiego o dekomunizację nazw stołecznych ulic
  „„My, weterani walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, represjonowani za wierność Polsce przez niemieckich, sowieckich i komunistycznych zbrodniarzy, zwracamy się z gorącym apelem do pana Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, przewodniczącej rady m.st. Warszawy oraz wszystkich radnych stolicy, o nieprzywracanie nazw ulic i obiektów, które w jakikolwiek sposób upamiętniają osoby (…) propagujące zbrodniczy system totalitarny, jakim był komunizm” – brzmiał apel odczytany przez sędziego Bogusława Nizieńskiego, dwukrotnie odznaczonego Orderem Odrodzenia Polski.”
  https://www.tvp.info/40405881/kombatanci-apeluja-do-rafala-trzaskowskiego-o-dekomunizacje-nazw-stolecznych-ulic

  Jak widzimy wystarczy oddać komunistom i ich poplecznikom z PO choćby odrobinę władzy a już wracają do swoich czerwonych komunistycznych korzeni. Na razie to tylko zmiany nazw ulic ale oni są gotowi pójść dalej, o wiele dalej.

  • wobroniewiary pisze:

   A zapomniałeś że pan Jaki chciał wziąć na zastępcę człowieka lgbt?
   Oni wszyscy mają za uszami – jak nie komuna, to żydokomuna albo new age albo lgbt
   A wiesz czemu? Bo nie mają Boga na I miejscu!

   • Nie, nie zapomniałem o tym i to byłby dla mnie bardzo trudny wybór ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie wybierając Jakiego Warszawiacy mają Trzaskowskiego a to o wiele gorzej niż zastępca lgbt bo teraz są wszyscy tacy a tak to byłoby ich zaledwie kilku i nie we wszystkim mieliby głos a z mocnym głosem i naciskiem radnych sympatycy lgbt byliby marginalizowani i mielibyśmy dobry przyczółek na przyszłość na lepszy wybór. Nie wybierając odrobiny dobra mamy samo zło, o to chodziło? Mielibyśmy nadzieję, że będzie lepiej a tak to mamy to co mamy czyli nic.
    PS.
    To jest wojna dobra ze złem, a jak to na wojnie bywa nie od razu można zdobyć całe terytorium przeciwnika (wypędzić wroga), najczęściej teren zdobywa się skokowo, od przyczółka na którym się umacnia i ściąga posiłki do następnego przyczółka itd. aż do pełnego zwycięstwa.

    • Sylwek pisze:

     juz wybralismy pis też miało być super ajajaj miod sam płynie i co jest ….. rolnictwo rozwalone totalnie wczoraj protestujących na autostradzie powitała policja i podostawali mandaty super no

    • Ania W. pisze:

     Zgadzam się z Adminem.

    • beat pisze:

     Sylwek
     daj spokoj przeciez wiesz co robi totalna opozycja targowica
     oni caly czas sa na nie do PISu druga polowa Polski to sa lewica i liberalowie w sadach na stanowiskach majac swoje media tvn polsat gazety lewicowe
     dzisiaj slyszalam jak Pani Krystyna Pawlowicz mowila ile maja problemu i hejtow z opozycja jak zle mowili o Sp pani Jolancie Szczypinskiej az sie poplakalam
     Dzieki Bogu mamy PIS ale nalezy ich naciskac odnosnie zakazu aborcji

    • eska pisze:

     Proponuję się gorliwie modlić o dar bojaźni Bożej dla polskich polityków i przyjmować w tej intencji Komunię świętą.

    • Maggie pisze:

     Kochani, Ewo i Kazimierzu, nawet nie podejrzewacie jak lgbtq są zorganizowani … i …. w krótkim czasie otrzymują przywileje … to już nie tylko prawa ale naprawdę nienależne im przywileje… do tego błyskawicznie opanowują urzędy, a trzymają między sobą sztamę, wspierając siebie tak bardzo, że aż to zaskakuje … a z lewicą bardzo szybko się też kumają. Kiedy skrytykujesz coś, nie związanego nawet z „orientacją” to zaraz podnoszą rejwach i podsumowanie hate… fobia .. nietolerancja etc … i można trafić „na wokandę”.

     Jeśli chodzi o „komrada” …Trzaskowskiego …. to może dobrze, że pokazał … jak “kocha” Polskę i „jakich” bohaterów uznaje i w sumie kim jest … i może wreszcie (!) ludzie zmądrzeją, POpatrzą na to, POstrzegając , że „nowe” wraca i ⛔️❗️

     Odsłonił swe karty,
     Pokazał co warty.

     Jezu, Ty się tym zajmij❣️

     Z Różańcem to chyba 24 godziny na dobę, to mało aby wyprosić opamiętanie, przemianę i przebaczenie.
     Wieczorem ostatnie moje słowa to „Wszystkie nasze dzienne sprawy, przyjm litośnie Boże Prawy, a gdy będziem zasypiali, niech Cię nawet sen nasz chwali… “
     ❣️🙏🏻💕

 9. kropka pisze:

  Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności” w 37. rocznicę wybuchu stanu wojennego

 10. Silje Garmo dziękuje Polsce

  Norweżka Silje Garmo, która zbiegła do Polski w obawie przed odebraniem jej córki przez norweski urząd ds. dzieci (Barnevernet), podziękowała na Twitterze za udzielenie im azylu w naszym kraju. Powodem interwencji urzędu był zarzucany matce „zespół przewlekłego zmęczenia” oraz nadużywanie paracetamolu. Polski MSZ najpierw odmówił, potem jednak uwzględnił odwołanie Norweżki.

  – „Siła rośnie w momentach, gdy myślisz, że już nie dasz rady, ale idziesz dalej mimo to”. Dziękujemy całej Polsce z głębi naszych serc! Nigdy nie zapomnę waszej odwagi i wytrwałości – napisała Silje Garmo.
  https://www.gosc.pl/doc/5217259.Silje-Garmo-dziekuje-Polsce

 11. wobroniewiary pisze:

  12 radnych Koalicji Obywatelskiej z Warszawy protestuje przeciwko religijnym elementom wigilijnego spotkania Rady Miasta.
  Czy oni na pewno wiedzą z jakiej okazji organizowana jest wigilia ?
  Neutralnie religijnie święta Bożego Narodzenia – tylko lewica mogła to wymyślić.

 12. Agnieszka pisze:

  Oto obiecane tłumaczenie. Nawet nie pytajcie czemu wklejam tutaj… Ponumerowalam czesci tekstu zeby sie nic nie pomylilo. W razie czego prosze poprawić ewentualne bledy interpunkcyjne, stylistyczne lub szyk zdań. Jesli ktoś bedzie miał jakies uwagi co do tłumaczenia lub swoje propozycje po dodaniu postu to takze proszę poprawiać, nikt nie jest nieomylny…

  (…)

  Ciag dalszy skopiuję za 2 godziny

 13. wobroniewiary pisze:

  LISTA OFIAR KOMUNISTYCZNEGO APARATU REPRESJI W LATACH 1981-1989

  http://13grudnia.org.pl/ofiary

  • W pewnym momencie tego filmu widać jak milicyjna ciężarówka przejeżdża człowieka, to Jarosław Hyk z Wrocławia, przeżył.

  • HeSo pisze:

   To tylko „oficjalna” lista ofiar komunistycznego aparatu represji w latach 1981-1989.
   Jest jeszcze dopisek IPN: „Do dnia dzisiejszego nie ma kompletnej listy ofiar; zbrodniarze i kaci nie zostali nigdy ukarani. Mordercy są wśród nas. Niech to nie da wam spokojnie żyć.”
   Od siebie dodam, że lista ofiar nie została uzupełniona od 1990 r. (zajmował się nią Jan Maria Rokita bez rezultatów) Czy ten fakt nikomu nie daje nic do myślenia …
   Nam pozostaje pamięć i modlitwa za wszystkie ofiary, te bezimienne również.

 14. Ania pisze:

  Bolszewicka nasiadówka czy spotkanie wigilijne stołecznych radnych? Antyklerykalne hasła na sali!

 15. wobroniewiary pisze:

  SZTURM MODLITEWNY! Polski dziennikarz ranny w zamachu w Strasburgu. Stan krytyczny!

  Polak poszkodowany w zamachu w Strasburgu to 36-letni Bartosz N., dziennikarz z Katowic- podaje „Dziennik Zachodni”. Ranny znajduje się w stanie krytycznym. Jak podało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, francuskie władze poinformowały polską ambasadę w Paryżu, że wśród poszkodowanych znajduje się obywatel naszego kraju. Jego rodzina została objęta opieką konsularną

  http://www.fronda.pl/a/szturm-modlitewny-polski-dziennikarz-ranny-w-zamachu-w-strasburgu-stan-krytyczny-1,119592.html

 16. Przyznała się do popełnienia aborcji, będzie jedną z gwiazd gali „Szlachetnej Paczki”

  Piosenkarka Natalia Przybysz, która w 2016 r. publicznie przyznała się do popełnienia aborcji, będzie jedną z gwiazd tegorocznej gali „Szlachetnej Paczki”, która odbędzie się 16 grudnia w Warszawie.

  W rozmowie z „Wysokimi Obcasami” Przybysz opowiadała, że jej piosenka o kobiecie, która pozbyła się dziecka, oparta jest na jej własnym doświadczeniu. O ludziach, którzy podejmują takie decyzje, mówiła: „Zależy im też na jakości tego życia, które już mają – tak Przybysz tłumaczy powody, dla których bohaterowie jej piosenki decydują się na aborcję. – Nie chcą wracać do pieluch. Nie chcą szukać większego mieszkania teraz. 60 metrów kwadratowych ze wszystkimi książkami i zabawkami dzieci jest trochę ciasne, ale jest OK”. Przyznała, że w celu wywołania poronienia próbowała zażywać silne środki na wrzody. Gdy to nie pomogło, pojechała za granicę. „Pięć minut – i masz z powrotem swoje życie” – mówiła o aborcji. Jednocześnie z jej słów wynikało, że mocno przeżywała to, co zrobiła. „Stałam na tej samej scenie i mną telepało z emocji, bo czułam, że coś ze mnie wychodzi. I że zaraz się poryczę – opowiadała o jednym z koncertów Natalia Przybysz. – Żyjemy w rzeczywistości, w której wszyscy udają, że to się nie dzieje. Każda kobieta jest z tym sama. To złe uczucie”. Piosenkarka mówiła też, że zastanawiała się nad spowiedzią. „W pewnym momencie trafiłam do starszego lekarza, któremu powiedziałam, jak to się stało, że doprowadziłam się do takiego stanu. Powiedział: «Teraz jest Rok Miłosierdzia, proszę iść do kościoła, wyspowiadać się i to przejdzie». Nawet sobie pomyślałam: kurczę, zrobię taki eksperyment. Ale bliscy mnie powstrzymali, powiedzieli, żebym tego nie robiła, że przeżyję traumę przy konfesjonale”.

  Głównym sponsorem tegorocznej gali „Szlachetnej Paczki” jest bank BGŻ BNP Paribas, jej partnerem – Coca-Cola, a partnerami medialnymi – TVN, RMF FM i Interia. Koncert po raz pierwszy transmitowany będzie na żywo – w TVN.

  Parę miesięcy temu stowarzyszeniem Wiosna organizującym akcję „Szlachetnej Paczki” wstrząsnęła sprawa zarzutów mobbingowych, wysuniętych wobec jej szefa ks. Jacka Stryczka. Ustąpił on ze stanowiska. Wszczęto w tej sprawie dochodzenie.
  https://www.gosc.pl/doc/5218907.Przyznala-sie-do-popelnienia-aborcji-bedzie-jedna-z-gwiazd-gali

 17. Betula pisze:

  Sw.Jan od Krzyża – patron dnia 14 grudnia

  PIESN DUCHOWA

  http://www.youtube.com/watch?v=PM9yaDYim3E

  Daj znak, gdzie się ukryłeś Umiłowany,
  Zobacz serca mego rany.
  Uciekłeś jak w borze jeleń,
  Gdyś mnie zranił.
  Biegłam za Tobą z płaczem,
  A Tyś się oddalił.

  Powiedz, gdzie mam Ciebie szukać,
  Panie mój, powiedz, gdzie?

  Pasterze, którzy zdążacie tajnymi ścieżkami na szczyt
  Wzgórza wielkiego, o
  Jeśli tam spotkacie Pana serca mego.
  Powiedzcie, że tęsknię,
  Umieram bez Niego.

  Szukając swojej miłości, przez góry pójdę wysokie
  I wybrzeża, o
  Nie zrywając kwiatów bez trwogi
  Przed dzikim zwierzem.
  Granic przejdę i w twierdzę uderzę.

  Ach, któż mnie uleczyć może, kiedyż Cię spotkam,
  Tak bez cienia, o
  Nie posyłaj już zwiastunów
  Swego istnienia.
  Bo Ty sam tylko możesz wypełnić pragnienia.

  Wreszcie dusza wchodzi cała utęskniona,
  Do ogrodu rozkoszy Upragnionego.
  Spoczywa czarem Jego ukojona,
  Cała zamknięta w ramionach Miłego.

  Dozwól trwać w miłości Twojej,
  Panie mój, proszę Cię.

 18. wobroniewiary pisze:

  Ludziom, którzy udostępniali prawdę o „obozach integracyjnych” małoletnich z arabami i innymi mężczyznami o nieeuropejskim wyglądzie itp. grożono pozwami do prokuratury a tymczasem…. o zgrozo!

  Szokujące nagranie. Dziewczyna opowiada o masturbującym się wolontariuszu programu „Euroweek”

  (…) Program finansowany jest ze środków UE, obozy organizowane są na terenie Polski.

  Sprawą zainteresował się szczeciński bloger i radny z ramienia PiS Dariusz Matecki. Zamieścił on na swoim koncie na Twitterze nagranie z udziałem dziewczyny, która stara się bronić obozu organizowanego przez fundację. Efekt jest jednak odwrotny od zamierzonego

  – Odwołując się do tego komentarza: „zostawię okno otwarte”, to nie ma żadnego podtekstu seksualnego. To jest jedynie przyjacielska propozycja, żeby po prostu się móc pożegnać, żeby posiedzieć sobie tę ostatnią noc z tym wolontariuszem – mówi dziewczyna.

  – Jedna z moich koleżanek nawiązała z nim kontakt oczywiście niemający żadnego podłoża seksualnego, tylko po prostu sobie z nim pisała. I on zaczął jej wysyłać filmiki, jak się masturbuje, zaczął jej wysyłać zdjęcia swojego prącia. Potem również się okazało, że właśnie stosował takie nieczyste taktyki – dodaje.

  – Zamierzam dalej informować o tym, co tam się dzieje, bo wychodzą coraz to nowe rzeczy. (…) Jest do zbadania, czy to były dzieci poniżej piętnastego roku życia i czy w ogóle powiadomiono jakieś organy ścigania w tej sprawie – powiedział Matecki w rozmowie z portalem tvp.info.
  Jak dodaje, informacje o sprawie zniknęły z portalu wykop.pl.

  – Szef portalu zaczął to wszystko usuwać i banować ludzi, którzy to wrzucali. (…) Te zdjęcia i filmy są publicznie dostępne, wrzucane na Instagramie, na Facebooku. To nie są jakieś rzeczy, które zostały nielegalnie pozyskane. To wszystko jest dostępne na mediach społecznościowych – powiedział bloger.

  https://www.tvp.info/40415940/szokujace-nagranie-dziewczynka-opowiada-o-masturbujacym-sie-wolontariuszu-programu-euroweek

  • Szef MSWiA zajął się sprawą Euroweeku! W sieci pojawia się coraz więcej szokujących zdjęć. Organizatorzy grożą redakcjom pozwami

   Niedawno informowaliśmy o szokujących zdjęciach z tzw. Euroweeku – obozów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Organizacja postawiła sobie za cel integrację polskich dzieci z dorosłymi mężczyznami pochodzenia pozaeuropejskiego. Sprawą zajął się szef MSWiA minister Joachim Brudziński.
   Co ciekawe, zdjęcia wrzucane na portale społecznościowe są usuwane przez administratorów. Wszelkie treści są usuwane również z serwisu Wykop i YouTube. Organizatorzy Euroweeku wysłali też do naszej redakcji pismo, w którym żądają usunięcia dotyczących ich materiałów, grożąc pozwami.

   Sprawa jednak nie cichnie. W sieci pojawia się coraz więcej niepokojących treści, zamieszczanych przez samych uczestników! Przytulanie, całowanie, przebywanie w pokojach uczniów jest niewątpliwie przekroczeniem dystansu jaki powinien być zachowany na tego typu obozach dla młodzieży. .
   https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/425613-szef-mswia-zajal-sie-sprawa-euroweeku-grozby-organizatorow

  • eska pisze:

   No i aż się prosi o kolejną „pompejankę” o uchronienie dzieci i młodzieży przed demoralizacją, antywychowaniem i wszelkimi zagrożeniami.
   Płakać się chce… 😥

  • kropka pisze:

   Jeden z komentarzy:
   Założycielem Szkoły Liderów, organizatora EuroWeek jest Zbigniew Pełczyński, który w imieniu George’a Sorosa zakładał @BatoryFundacja

   • kropka pisze:

    I ostatnie na koniec dla tych co tego bronią:(

    • Maggie pisze:

     Cały czas pytanie #1 gdzie tam są dziewczęta imigranckie aby się przyjaźnić (?) z równieśnicami⁉️ i ile lat mają ci brodaci⁉️
     Dlaczego jeśli to mieszane „warsztaty” nie ma wspólnej grupy dziewcząt polskich i arabskich i chłopców polskich i arabskich … tzn wszystkich razem⁉️

     COŚ Z INNEJ PAKI i na INNYM POZIOMIE skopiowałam INTERESUJĄCY WĄTEK o KSIĘCIACH Z BAJKI:

     Arabscy książęta przyjechali do Polski, by szkolić się na żołnierzy
     PODOBA CI SIĘ TO CO ROBIMY? WESPRZYJ PROJEKT MAGNA POLONIA!
     5 października 2018 16

     Jak informuje gazetawroclawska.pl, 15 kadetów z Królestwa Arabii Saudyjskiej studiuje w Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki (dawnej Wyższej Szkole Oficerskiej). Jeszce w tym miesiącu do grupy Saudyjczyków dołączą kolejni żołnierze z królestwa.

     Z Pierwsi Saudyjczycy przyjechali do Wrocławia w grudniu 2016 roku. Mogą uczyć się we wrocławskiej akademii dzięki międzyresortowemu porozumieniu, które Polska zawarła z Księstwem Arabii Saudyjskiej. Obecnie kadeci z Królestwa Arabii Saudyjskiej – podchorążowie należą do 23. kompanii szkolnej 2. batalionu szkolnego Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Studencki z Bliskiego Wschodu uczą się w języku angielskim. Mają polskie mundury, ale na ramieniu mają wyszyte saudyjskie emblematy.

     Obecnie czekamy na kolejną grupę kadetów z Arabii Saudyjskiej. Docelowo nasza uczelnia będzie kształcić kilkadziesiąt osób pochodzących z królestwa – mówi major Marcin Jasnowski, oficer prasowy wrocławskiej uczelni wojskowej. Kolejni Saudyjczycy mają się pojawić w stolicy Dolnego Śląska jeszcze w tym miesiącu.

     – To są młode osoby, głównie w wieku 18, 19 lat. Zaaklimatyzowali się bardzo szybko we Wrocławiu. Jak inni mają przepustki. Mogą wychodzić na miasto, np. do godz. 22. Bardzo im się u nas podoba – mówi major Jasnowski. W kręgu wojskowym plotkuje się, że Saudyjczycy, którzy goszczą we Wrocławiu pochodzą z bardzo zamożnych rodzin. – Są książętami – słyszymy nieoficjalnie od jednego z żołnierzy.

     Major Jasnowski mówi, że oficjalnie takich informacji nie ma w dokumentach, ale przyznaje, że żołnierze pochodzą z bardzo dobrych domów. Andrzej Sapich, który jest dowódcą kompani międzynarodowej i dowodzi Saudyjczykami dodaje, że żołnierze należą do bardzo wysokich grup społecznych w Królestwie Arabii Saudyjskiej.

     – Kadeci w rozmowach podkreślali, że trzypiętrowy budynek z ok. setką pomieszczeń, w którym mieszkają obecnie wielkością przypomina ich domy – mówi major Jasnowski. Wiemy też, że Saudyjczycy byli bardzo zdziwieni, kiedy dowiedzieli się, że na Dolnym Śląsku jest wiele zamków, w których nikt nie mieszka i pełnią one role muzeum.

     Saudyjscy kadeci mają podobne zadania do polskich żołnierzy. Ich rytm dnia, z racji na religię, różni się nieco od tego polskich studentów. Saudyjczycy nie jedzą wieprzowiny, więc jedzą w innym pomieszczeniu, zupełnie inne posiłki niż polscy studenci. W wojskowej akademii przygotowano im także pomieszczenie, w którym mogą się modlić.

    • wobroniewiary pisze:

     Maggie, teraz włącz on-line modlitwę o uzdrowienie i uwolnienie

    • Maggie pisze:

     Dopiero wróciłam z przedpołudniowych rekolekcji. Nie mogłam włączyć na bieżaco, bo pędziłam na zakończenie rekolekcji parafialnych. Modlitwę mogę więc tylko szukać z nagrania 🙁

     W tej kopi a księciach z bajki nie wyszło wiele, a publikacja pochodzi z bloga MAGNA POLONIA – dlatego się ukazała sie prośba o wsparcie, ale bez całej reszty i fotografii, gdyż wyszedł tylko fragment skopionowanego tekstu.
     💕🙏🏻❣️

    • Maggie pisze:

     Totalna blokada : video unavailable

  • wobroniewiary pisze:

   Modlitwa duszy rozmiłowanej św. Jana od Krzyża

   Boże mój, Panie i Oblubieńcze!

   Jeśli wspomnienie moich grzechów nie pozwala Ci nadal spełniać tego o co Cię proszę, niech się dzieje Twoja wola, którą kocham ponad wszystko. Okaż swoją dobroć i miłosierdzie, abyś był w nich poznany.

   A jeśli, o Panie, czekasz na moje czyny, aby przez nie spełnić moje prośby, udziel mi ich i wypełnij je we mnie; daj również cierpienia, jakich pragniesz i niech się dzieje Twoja wola! Jeśli zaś nie czekasz na moje czyny, czego oczekujesz, najmiłościwszy Boże, czemu zwlekasz?

   Jeśli łaska, o którą Cię przez Twego Syna proszę, wynika z Twego miłosierdzia, weź moją nicość, której pragniesz, a daj mi skarby, których również pragniesz dla mnie. Któż może się uwolnić ze swej nędzy i nicości, jeśli Ty go nie podniesiesz do siebie czystością Twej miłości, o Boże mój? Jakże się może podnieść do Ciebie człowiek zrodzony w nędzy jeśli go Ty nie podniesiesz tą ręką, którą go stworzyłeś?

   Nie pozbawisz mnie, o Boże mój, tego, coś mi dał w Twym Synu, Jezusie Chrystusie, w którym mi dałeś wszystko, czego pragnę; dlatego raduję się, bo nie zawiedziesz mej ufności! Czemu więc, duszo moja, jeszcze się ociągasz, gdy już teraz możesz kochać całym sercem swego Boga?

   Moje są niebiosa i moja jest ziemia, moje są narody, moi grzesznicy i sprawiedliwi. Aniołowie są moi, Matka Boża jest moja, wszystkie rzeczy są moje, i sam Bóg jest moim i dla mnie, gdyż Chrystus jest mój i wszystek dla mnie! Czemu więc, duszo moja, jeszcze się ociągasz, i czego jeszcze szukasz? Wszystko jest twoje i wszystko dla ciebie.

 19. Halina pisze:

  Minister Joachim Brudziński poinformował, że zajął się sprawą niepokojących doniesień o programie językowym Euroweek – Szkoła Liderów. Według mediów podczas szkoleń miało dochodzić m.in. do molestowania. – To manipulacja – powiedział prezes fundacji organizującej Euroweek, dodając, że zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o przeprowadzenie kontroli

  https://www.tvp.info/40427097/minister-spraw-wewnetrznych-zajalem-sie-sprawa-euroweek

  • Halina pisze:

   Na szczęście są jeszcze dobrzy ludzie z Ordo Iuris

   • Maggie pisze:

    Tam wyżej @kopka o 14:48
    na pierwszym zdjęciu w lewym, górnym narożniku, pokazane jest, jak przebiegały lingwistyczne kontakty i „warsztaty” na … łóżku, a nie w klasie czy świetlicy. Język „migowy z uniwersalnym f-off” = wzniesionym środkowym palcem, który za „korepetytorem” imituje wtulająca się w brodacza blondynka, jak widzimy należy do osiągnięcia międzynarodowego porozumienia w języku „kultury angielskiej”, łączącej młodych ludzi (małolatki i „rozbujanego” wojownika).

    Dzięki Bogu, że istnieje OrdoIuris, które pomaga już Polkom wydostać się z łap islamskich małżonków (np chroniąc matkę z Jaśminką, zbiegłe z Włoch).

    To, co się stało z tym programem, zakrawa na stręczycielstwo, pedofilię i swatanie. Na Internecie (YouTube) były hasła=wypowiedzi imigrantów, źe „przez brzuchy waszych kobiet opanujemy Europę.

    Głupim kozom (możliwe, że z biednych rodzin, ?: np korzystających z polskiej pomocy opieki społecznej – warto sprawdzić) może i z kompleksem niższości, wydaje się, że to możliwość wyjazdu i kariery, przyszłości etc mitów o zagranicy, zwłaszcza, że młodzi są orientalnie przystojni i okazujący „zafascynowanie” wdziękiem niewiniątek (z naiwnym móżdżkiem: niektóre z umalowanymi twarzami jak wielkanocna pisanka i z medialno-poprawnościowymi opiniami). One zaś, wpatrzone na takiego zachwyconego nimi brodacza, widzą … księcia z bajki, znajdującego je jak bajkowego Kopciuszka … (przy czym oni tak mili dla nich, gdy obmacywane i oszacowane jak wielbłąd na targu, niby na zasadzie gorące „jedno spojrzenie i się żenię” , są w sumie .. jak bonus w łapy podesłane – bo nie muszą ich kupować, jak w ichniej kulturze,gdzie nie każdy może sobie pozwolić na 1-ną małżonkę, co dopiero na 4-ry). Religijna przepaść na początku jest ukrywana, a potem płacz i tragedie (nawet poderżnięcie gardła – znany w Polsce przypadek zakończonego związku z Pakistańczykiem).

    Ciekawe, bo raczej nie ukarzą grubych ryb tj sponsorów i mózgów tej akcji, tylko dobiorą się do małych pionków np „obsługi spędu”, sprowadzając na ławę karną, winnych z najniższego rzędu .. i może oskarżając o wyzywające zachowania .. niepelnoletnie dzieci (z przekrętem, że wyszminkowane usta, pachną jak „propoyzcja” i jak „rozpusta”)

    Na dodatek podejrzewam, że tam gdzie wymienione były adresy, nie ustanie korespondencja czy kontakt na komórki (może i nieposłusznej by zakończyć znajomość córki) aż się nie spełni wola „księcia do wzięcia za zięcia”.

    • Halina pisze:

     Maggie, piszesz
     „Głupim kozom (możliwe, że z biednych rodzin, ?: np korzystających z polskiej pomocy opieki społecznej – warto sprawdzić) może i z kompleksem niższości, wydaje się, że to możliwość wyjazdu i kariery”

     Zagalopowałaś się, przestań uderzać w biednych, bo nie brak głupich kóz wśród nowobogackich. A na filmikach widać jak te dziewczyny są poubierane i jak wymalowana jest ta, która próbowała ich bronić a w sumie wkopała. Więc zjedź łaskawie z biedy, bo przeholowałaś tym razem. Lepiej 10 razy pomyśleć nim się coś napisze.

    • Maggie pisze:

     Halino, nie wiesz, co mówisz, bo NIE uderzam w biednych bez majątku, bo źle interpretujesz – domyślam, się, że jak wielu innym Tobie się nie przelewa. Żadną nowobagacką NIE jestem i patrząc na promocje, z takich „zarobków” tj oszczędności mam aby podzielić się z bliźnimi (moja babcia określiła moją naturę jako „rozdajbida” ). Postawiłam tezę/przypuszczenie, oparte na doświadczeniu i obserwacji … NIE zaś obrażliwe twierdzenie rzuciłam … Ty natomiast obrażasz mnie❗️bo słowa Twe tak brzmią w moich uszach, i serce ukłuły jak najgorsze inwektywy.

     Na świecie jest mnóstwo biedy, bo tylko w świecie jednego jest z nadmiarem i nie „brakuje” tj biedy i ludzkiej nędzy. Natomiast osoby korzystające z opieki, łatwiej jest zmylić, zwlaszcza, tam, gdzie mogą nie zauważyć pułapki wystawionej na ich dzieci, pragnące się wyrwać z głodu, kłótni, wszelkiego niedostatku. Dlaczego tyle osob wyjeźdża, w czasach, kiedy nie ma stanu wojennego w kraju … i co się dzieje z odseparowanymi rozłąką ?

     Tak, dzieciństwa znam „smak” wyciągniętej kromki z posypanej solą, ze słowami: nie teraz, później, a mama potrafiła swoim przykładem uczyć aby się dzielić ze sercem z innymi. Na obczyźnie „zajadałam się” nawet: dietą całodobową = trzy kromki chleba, jeden grepfruit gdy 5-8 za $1 (dające uczucie sytości+witaminy) i gorąca woda z rozpuszczalną, gorzką kawą dla wzmocnienia. Nigdy nie stroniłam od udzielenia pomocy „bogatszym” ode mnie, chociażbym słowem i radą, gdy kieszeń pusta była, pieszo przemierzając mile w poszukiwaniu pracy, aby oszczędzić na bilecie – a byli jeszcze ludzie wyciągający me centy. Nie ukrywam i nie ukrywałam, że gdybym mogła wrócić czas, to wróciłabym do kraju .. widziałam też wiele … w tym podłość .. nawet naszych rodaków.
     Rażące Ciebie stwierdzenie, o tej głupocie jest łączone z niedoświadczeniem, a także idealizmem: marzeniami romantycznymi i pięknym królewiczu, a w rzeczywistości .. wystawiającymi na ciężkie doświadczenia. Jedno też wielu, nawet dorosłym kobietom, jest trudno zrozumieć, że z ich wiernej miłości i czystej szlachetności ktoś może zrobić kłębek nieszczęścia.

     Nie wierzę, że ktokolwiek wchodząc w dorosłe życie, nie marzy o szczęściu, takim jak z bajki łącznie z materialnym sukcesem. Kobiety, ktore związały się z tymi innowiercami, ostrzegają na YouTube (jest takie np w Realu, u pana Roli). Wlaśnie zaczyna się od adoracji i zabiegów, jakby nie było przystojnego cudzoziemca, a samej bardzo trudno na obczyźnie. Więc miłe gesty i słówka i głupieje główka … nawet starszym niż te dzieci z euro-week’u, dzieci otumanianym komplementami i programem „wzbogacania się” promowaną ideologią „multi-kulti”.

     Wieki temu ksiądz w mojej parafii, podkreślał, że miłości nie potrzeba udowadniać, tak samo jak i nie potrzeba kupować browaru aby napić się piwa … ale iluż osobom, gdy serce mocniej zabije w głowie się zaciemnia? .. nawet gdy nie dochodzi do „degustacji”…
     Do tego:
     TU NIE CHODZI O KOLOR SKÓRY, ALE O PODSTAWY ICHNIEJ KULTURY!!! oraz NISZCZENIE PAŃSTW NARODOWYCH a GŁÓWNIE KATOLICKICH i ELIMINOWANIA CHRZEŚCIJAŃSTWA, rzucając w ręce wszelkiego pogaństwa.

     Czyż błędów nie popełnia się z naiwnej głupoty … i to niezależnie od tego na jakiej bazie wyrosły nasze wyobrażenia? Przebaczam Ci, dziękując za atak na mnie … przynajmniej utwierdza mnie w sluszności mych słów.
     💕 ❣️🙏🏻❣️

    • Halina pisze:

     Proszę, przestań, to zdanie mówi samo za siebie
     „Głupim kozom (możliwe, że z biednych rodzin, ?: np korzystających z polskiej pomocy opieki społecznej – warto sprawdzić)”

    • Maggie pisze:

     Oj, Halino, czy ty nie wiesz, że głupie kozy to odpowiednik z dozą sympatii dla mlodego wieku, a znacznie lżejszy niż cielę i oznaczało zawsze (!) młode dziewczęta? … bez względu na status majątkowy rodziców❓Aby coś zmienić czy przygotować obronę, trzeba po nitce dojść do kłębka .. tj źródła a sprawdzić trzeba, kogo wciągają wyrożnieniem, na pierwszą falę demoralizacji.

     Czy słyszalaś tą młodą na Internecie❓, wymachającą jak wiatrak pazurami, kiedy tłumaczyła, że otworzenie okna w hotelu dla przybysza albo przysyłanie filmiku z masturbarbacją to … przecież nic takiego zdrożnego ale … miłe spędzenie czasu … ? … Przecież to tylko głupia koza, która swoją „elokwencją” szarżuje. (Może, że jej rodzice nie są w stanie zapewnić, aby miala normalne, wakacje… albo jeśli są w stanie, to ona nie jest „taka zacofana jak oni”, zwlaszcza, jeśli się nasłucha np sponsorowanych przez Sorosa głupot wokół, które otwierają perspektywy zaciemnionego pola widzenia). Uważam, że się czepiasz i szukasz zwady tam, gdzie chcialam otworzyć oczy.
     Możesz sobie nadal używać i mnie z błotem mieszać .. bo to jak wyschnie to się wysuszy i wykruszy .. gdyż we mnie nie ma ani zazdrości, ani złości .. ani zludzeń na ten temat.

     Nie znasz prawdziwego oblicza multikulti, lgbtq, wręcz kultu aborcji i eutanazji, przyzwolenia na rekreacyjne (?)używki itp … więc Sorry, ale muszę powiedzieć, że: brzęczysz jak wokół ucha natrętny komar .. nie wiedząc, do czego zdolny Ahmed i Omar etc.
     Nie odpowiem już ani słowa na Twoje wydumane zarzuty.
     Masz możność uporczywego wylewania na mnie .. nawet pomyji. Go ahead … jak ten rzep, co czepił się psiego ogona.
     Sorry, że się uniosłam, ale czasem trzeba kimś wstrząsnąć, aby mgła z oczu i pomówienia opadła.
     Jezus jest Panem❣️

    • wobroniewiary pisze:

     Maggie tu nie chodzi o głupie kozy, ale o te z biednych domów.
     Piszesz „z biednych rodzin, ?: np korzystających z polskiej pomocy opieki społecznej ”

     Lepiej już to tylko omadlać ….

    • Maggie pisze:

     Ewo, a kogo najlepiej wykorzystać? … zwłaszcza w tak młodym wieku? W świecie gdzie to pieniądz .. rządzi „wielkim” światem. Tylko życie duchowe zapewnia prawdziwe bogactwo … ale wielu nie zdaje sobie z tego sprawy.

     Ja omadlam, a biedę znam i nie jestem żadna pyszałkowata i bez serca, nierozumiejąca tragedii nowobogacka, jak mnie w sumie „przechrzciła” Halina.

     Trzeba chronić dzieci, ze szczególną ostrożnością jeśli (!) żyją w niedostatku, bo je usiłują „przenicować” media i różne trendy. Młodzi często nie mają doświadczenia: że nie samym chlebem człowiek żyje.
     Kogo się wykorzystuje .. widzę na przykładzie multikulti i to na każdym kroku .. gdy rodzice nie mają prawa ingerować w sprawy własnych dzieci.😢

     Szkoda czasu, bo jeśli ktoś opacznie rozumie mego słowa i nie zwraca uwagi na wyjaśnienie, pozostaje milczenie przebaczające. Dodam, że dzisiejsze wyjaśnianie, drasnęło pamięć z jej bogactwem .. blizn.
     To, że przydługawo piszę jest tylko sygnałem, że nie mam do kogo otworzyć ust .. w sytuacjach gdy milczenie jest złotem.
     Milknę i zamykam IPad na dzisiaj.

     Jezus jest Panem❣️

    • Maggie pisze:

     Przepraszam Ewo, że zostalaś postawiona w takiej sytuacji, ALE to ja zostałam pomówiona o atak na dotkniętych ubóstwem, co jest bzdurą nad bzdurami. Moje przydługie tłumaczenie Halinie niestety wyszło przeciw mnie, bo się odwróciło jak z maksymy: kto się tłumaczy, to się oskarża”.

     Wyrwany fragment z PYTANIA „CZY…?”, a mającego na celu protekcję (nabardziej wystawionych na niebezpieczeństwa z „programów integracyjnych” – a widzę non stop, wokół, skutki takich „dobroci”) został przez Halinę bezmyślnie przeciw mnie użyty do upartego grzmocenia jak obuchem, zgodnie z mechanizmem, stosowanym przy niszczeniu szukających prawdy, uparcie trzymając się nonsensowego oskarżenia .. które Ty niestety powtórzyłaś, chyba, bez czytania moich późniejszych dłużyzn.
     Akurat filmik z W Realu, umieszczony przez inną osobę, w późniejszym ale innym wpisie, wywiadem na ten temat z Polką pracującą od lat w Szwecji, potwierdził tylko słuszność mych słów.

     Mój przydługawy wywód, skończył się fiaskiem bez zmiany krzywdzącej opinii, ale przy okazji zostałam trafiona w bardzo bolesne miejsce, i to w czasie dla mnie niezbyt wesołym z wielu powodów (dających podstawy do niepokoju i rozdrażnienia).
     Dlatego, z rozdrapanymi bliznami z ran, i moimi zmaganiami, o których tylko Pan Bóg wie, postanowiłam NIE wdawać się więcej w ŻADNE dyskusje, poprzestając na byciu z Wami ALE poprzez modlitwę.

     Jezus jest Panem❣️

 20. Magda pisze:

  A to jeszcze „lepsze”
  Kanadyjscy biskupi zaakceptowali ostatnie sakramenty i katolicki pogrzeb dla osób proszących o eutanazję…

  https://www.pch24.pl/jose-antonio-ureta–niektorzy-hierarchowie-ulegaja-relatywizmowi-etycznemu,64825,i.html

 21. Halina pisze:

  16 grudnia 1981 roku.
  Pacyfikacja kopalni „Wujek” – największa zbrodnia stanu wojennego.
  Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

  • Największa tragedia stanu wojennego

   37 lat temu, 16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach milicja użyła broni palnej; zginęło dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Śmierć górników kopalni Wujek była największą tragedią stanu wojennego.

   Protest w kopalni Wujek rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. W niedzielny poranek 13 grudnia, na prośbę górników, do kopalni przyszedł z pobliskiego kościoła ks. Henryk Bolczyk, który odprawił mszę w zakładzie. Po jej zakończeniu pracownicy rozeszli się do domów.

   14 grudnia pierwsza zmiana rozpoczęła strajk, wysuwając postulaty zwolnienia z więzienia Ludwiczaka i innych działaczy „S” z całego kraju, respektowania Porozumienia Jastrzębskiego oraz niewyciągania konsekwencji wobec protestujących. Do strajku przyłączali się górnicy z dalszych zmian, którzy sformułowali kolejne postulaty – zniesienia stanu wojennego i przywrócenia działalności Solidarności. Przywódcą strajku wybrano Stanisława Płatka, sekretarza komisji rewizyjnej „S” w zakładzie.

   Negocjacje strajkujących z władzami nie przyniosły rezultatu. Zawiązał się komitet strajkowy. W pierwszych dniach stanu wojennego na Śląsku zastrajkowało w sumie ok. 50 zakładów. 15 grudnia do strajkujących zaczęły dochodzić wieści, że milicja i wojsko spacyfikowały niektóre strajkujące zakłady, m.in. kopalnię Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju, gdzie milicjanci użyli broni palnej.
   https://www.gosc.pl/doc/5222086.Najwieksza-tragedia-stanu-wojennego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s