11 listopada 2018 roku – 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” Polacy o godz. 12 odśpiewali hymn Polski. W centralnym miejscu akcji – przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie – uczestniczył m.in. prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

62 odpowiedzi na „11 listopada 2018 roku – 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  • beat pisze:

   dzisiaj 12 listopada w Radiu Maryja o godzi 8 30 byla przepiekna Katecheza o Polsce i wartosciach Narodowych
   mam pytanie czy mozna to gdzies odtworzyc??? i jeszcze raz posluchac?
   z Bogiem

 2. wobroniewiary pisze:

  Do Kazimierz Michał: Proszę sobie to przeczytać i nie ma sensu się więcej produkować, bo spam pęka w szwach, a pana komentarze już nie ujrzą u nas światła dziennego. Powód i przyczyna są podane tutaj:

  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2018/11/08/natuzza-evolo-ojciec-pio-w-spodnicy/comment-page-1/#comment-207609

 3. kropka pisze:

  Polsko! Celebrujesz 100-lecie odzyskania niepodległości. Jesteś pięknym krajem ze wspaniałą historią. Życzę Ci wszystkiego co najlepsze – mówi w życzeniach skierowanych do Polski i Polaków światowej sławy aktor i reżyser Mel Gibson. Gwiazdor we współpracy z Polską Fundacją Narodową promuje nasz kraj na świecie i składa serdeczne życzenia z okazji setnej rocznicy wyzwolenia spod jarzma niewoli

 4. Ania pisze:

  „W setną rocznicę odzyskania niepodległości najpierw oddajemy cześć polskiemu domowi czasu zaborów, jego staraniom na rzecz podtrzymania miłości do ojczyzny” – mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w trakcie homilii podczas mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

  Arcybiskup stwierdził, że w takim dniu przede wszystkim należy pamiętać o tych, którzy pracowali oddolnie w trakcie zaborów, aby utrzymać pamięć o Polsce i podtrzymać miłość do ojczyzny.

 5. ona pisze:

 6. Marek_Sz pisze:

  A w Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej odśpiewaliśmy z tej okazji „Boże coś Polskę” :).
  Hymnem Polski powinna być „Bogurodzica”.

 7. wobroniewiary pisze:

  A o tym wiedzieliście?

  Tusk jątrzy przed 11 listopada: Piłsudski i Wałęsa dali radę. Dlaczego nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików?

  Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a de facto bronił wspólnoty zachodu przed polityczną barbarią, to miał trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików symbolicznie, kiedy wydobywał z nas to, co europejskie, wolnościowe, to miał trudniejszą sytuację. Ale dał radę. Dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików?
  — powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas Igrzysk Wolności w Łodzi.

  https://wpolityce.pl/polityka/420534-tusk-jatrzy-przed-100-leciem-odzyskania-niepodleglosci

  • Dobra robota ABW! Przed marszem akcja wobec neofaszystowskich prowokatorów, m.in. z Rosji.

   Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z policją zatrzymała blisko 100 osób, które swoim zachowaniem mogły stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz porządku konstytucyjnego RP. Osoby te to działacze skrajnych środowisk nazistowskich, które skrzykiwały się w internecie, by 11 listopada zakłócić obchody w Warszawie.
   Ponadto ABW przekazała Straży Granicznej listę 400 aktywistów zagranicznych ugrupowań skrajnie nacjonalistycznych, neofaszystowskich oraz gloryfikujących ideologię Stepana Bandery w celu zablokowania ich przyjazdu do Polski.
   Na podstawie listy ABW większość niebezpiecznych bojówkarzy nie została wpuszczona do Polski, m.in. obywatele Szwecji i Rosji.
   Uniemożliwiono organizację koncertów środowisk skrajnie nacjonalistycznych, a także zablokowano trzy konferencje, na których miała być propagowana ideologia rasistowska i totalitarna.
   Jedynym zgrzytem na Marszu była obecność kilkunastu działaczy Forza Nueva, neofaszystowskiego ugrupowania z Włoch. Zaproszeni oni zostali prawdopodobnie przez ONR. Był to jednak kompletny margines wśród 250 tys. uczestników wspaniałego patriotycznego Marszu.
   Biało-Czerwony Marsz „Dla Ciebie Polsko” był największym zgromadzeniem, jakie zabezpieczała stołeczna policja w swojej historii.
   https://niezalezna.pl/245176-dobra-robota-abw-przed-marszem-akcja-wobec-neofaszystowskich-prowokatorow-min-z-rosji

  • Jerzy W. pisze:

   Nie ma słów żeby to skomentować. Po prostu podły człowiek. Jak można w takim szczególnym dniu dla Polski, dla Polaków mówić takie nikczemne słowa. Sam fakt że był za sankcjami dla swojego kraju, dał w ten sposób świadectwo kto i za co płaci mu pieniądze w UE. Tragiczne.

  • Maggie pisze:

   Pan Tusk (ex-aparatczyk), z „bilansem” na barkach i na koncie euro-markach, niech zerknie do lusterka … bo jeśli belki lub zupełnie NIC w nim nie zobaczy ze swego odbicia, to może zajść skojarzenie, że jest jak kopia hrabiego Nosferatu … już za życia .. i krwi spragniony, gdy jątrząc, głosi androny …

  • beat pisze:

   Tusk klamie i dzieli bo prawda o jego parti i jej przekretach wychodzi na jaw
   on bedzie kandynatem na nowego prezydenta w wyborach w roku 2021

 8. wobroniewiary pisze:

  Za Polskę i Polaków modlono się również na Ukrainie. Przed południem w katedrze lwowskiej została odprawiona Msza dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski. Przewodniczył jej bp Edward Kawa. W liturgii uczestniczyła miejscowa społeczność polska, a także przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego.

  Msza św. dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski stała się okazją dla mieszkańców Lwowa a także przyjezdnych gości, do wspólnej modlitwy w intencji Polski i Polaków, zwłaszcza tych mieszkających od pokoleń na terenie Ukrainy. „Uroczystość Niepodległości Polski, którą dzisiaj przeżywamy, jest wydarzeniem szczególnym dla Polaków mieszkających na terenie archidiecezji lwowskiej – mówi bp Edward Kawa.

  – Przede wszystkim dziękujemy Bogu za wolność. Ten wspaniały jubileusz, przeżywamy tutaj razem z całą Polską. Właśnie to 100 lat Niepodległej jest bardzo symboliczne i wymowne. Ale jest też zobowiązujące. Abyśmy tę wolność cenili, nią się cieszyli i dzielili się nią z innymi narodami, zwłaszcza tymi sąsiadującymi”.

  Oprócz katedry lwowskiej, Polacy z Ukrainy dziękowali Bogu za dar Niepodległej także w innych miastach i ośrodkach, gdzie mieszkają Polacy. Miejscem szczególnej pamięci są dzisiaj polskie cmentarze kresowe, zwłaszcza ten największy, leżący na terenie Lwowa – Cmentarz Łyczakowski.

  źródło: VaticanNews.va

 9. Ania pisze:

  Skandaliczne słowa prezydenta Poznania! Nazwał uczestników marszu ”faszystowską hołotą”

  „Życzę całej Polsce, żeby następne rocznice odbywały się już bez zapraszania grup czysto faszystowskich” – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak komentując dzisiejszy, państwowy marsz w Warszawie.

  „Dla mnie osobiście jest to policzek wymierzony wobec tych wszystkich, którzy ginęli w walce z faszystami. Jest to upokarzające, że takie grupy, w taki dzień, przyjeżdżają do Warszawy” – mówił Jaśkowiak, stojąc w towarzystwie byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  Samorządowiec chcą dołączyć do elity „totalnej opozycji” zdecydował się jednak na jeszcze ostrzejsze określenia.

  „Mam nadzieję, że kolejne rocznice odbędą się w duchu obchodów w Poznaniu, bez zaciśniętych pięści, rac i bez zapraszania neofaszystowskiej hołoty z całej Europy” – powiedział Jaśkowiak.

  • Maggie pisze:

   Tyko pogratulować wyboru takiego włodarza … 🤕 … bo nie ma on na myśli hord nachodźców „z całej Europy”, ani (chyba płatnych) prowokatorów, którzy sami się wpraszają…

   Jeśli się nie mylę, to ten pan odegrał już niechlubną rolę w sprawie powrotu, na centralne miejsce Poznania, odtworzonego pomnika Chrystusa Króla.

   P.S. Moja śp mama, mówiła, że po Czerwcu 1956 r, Poznań otoczono „specjalną opieką” kiedy się tak dobrze zastanowić, nad tymi słowami, to widać … iż teraz „pociotki tej opieki” owocują, zwłaszcza, że „unijną gospodarką” ZNISZCZONE (!) Zakłady im. Cegielskiego i Ci od „Ceglarza” 🤐 już nie mogą zaakcentować w spokoju: Miłości do Prawdy i Ojczyzny.

   Jezu, Ty się tym zajmij❣️

 10. Magda pisze:

  Nie jesteśmy sami, świat o nas pamiętał 🙂

 11. Magda pisze:

  A dlaczego nie piszecie o tym? Nie widzę tu takich tematów

  Mistyczka: czekają nas trzy dni ciemności
  – Na cały świat zstąpią nieprzeniknione ciemności, które będą trwały trzy dni i trzy noce – przepowiadała bł. Anna Maria Taigi.

  Wielu świętych i błogosławionych pozostawiło po sobie wizje ostrzegające przed trzema dniami ciemności, które mają opanować ziemię na krótko przed paruzją, czyli ponownym przyjściem Pana Jezusa. Pisała o nich między innymi bł. Anna Maria Taigi, włoska mistyczka urodzona w Sienie.

  – Na całą ziemię zstąpią nieprzeniknione ciemności, które będą trwały trzy dni i trzy noce. Nic nie będzie widać, a powietrze będzie przepełnione zarazą, która dotknie przede wszystkim, ale nie tylko, wrogów religii. W czasie tej ciemności nie będzie możliwe użyć jakiegokolwiek oświetlenia wymyślonego przez człowieka, tylko poświęcone świece – przepowiadała.

  Błogosławiona zapisała również wskazówki jak w tych dniach powinniśmy się zachować, aby pozostać przy życiu.

  https://misyjne.pl/mistyczka-czekaja-nas-trzy-dni-ciemnosci/?fbclid=IwAR1z1OjJl4NsTxTtRHIBfC8c0E-yL2gmja5weoJpcqeT5JfDEci_J2C7rnQ

 12. wobroniewiary pisze:

  Wspaniałe, nieprawdopodobnie piękne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się dziś w Warszawie! Ponad 200 tys. osób wzięło udział w Marszu Niepodległości – marszu ludzi, którzy czują się szczęśliwi z faktu bycia Polakami i którzy chcieli godnie świętować Dzień Niepodległości. Na nic zdała się kłamliwa propaganda o „marszu nazistów”. Polacy wiedzą co jest fałszem i manipulacją. Co równie istotne – od czasu odsunięcia PO od władzy był to czwarty Marsz z rzędu, na którym nie doszło do żadnych burd i zamieszek.

  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04618-Ponad-200-tys-na-Marszu-Niepodleglosci-2018.htm?fbclid=IwAR2bj2aKUip7_pem06I_iWW8UkPnky0xipqfN0EKNX8mXZMoB0ik902CyHU

  • straszne pisze:

   To nie pasterze, a PASTORZY, a w zasadzie heretycy, bo nikt normalny, znający Pismo Święte nie będzie błogosławił kliniki aborcyjnej… A na Zachodzie w różnych pesudo-chrześcijańskich zborach szerzą się różne, straszne herezje – tu właśnie przykład jednej z nich.

 13. Halina pisze:

  A to dzisiejszy Lublin 🙂

 14. ona pisze:

  A ten filmik niech każdy obejrzy 🙂
  Oberwało się Tuskowi, oj oberwało 😀 😀

 15. Ola pisze:

  Tak nie w temacie … Kolejny raz zgubiłam medalik od łańcucha niewolnika Maryi. W zeszłą , pierwszą sobotę miesiąca spadł mi medalik na podłogę, a co najdziwniejsze,pare godzin wcześniej-z rana po przebudzeniu pomyślałam o tym ,aby tylko nie zgubić tego medalika ,bo wtedy trzeba kupić nowy i poświęcić u kapłana,a to dla mnie kłopot ,bo nie mam za bardzo takiej możliwości. Teraz zapodział sie gdzieś w domu ,nie mogę go znaleźć ,wcześniej odpadł w trakcie sprzątania.

 16. klasv pisze:

  Maryjo, Matko nasza!
  To spotkało się ćwierć miliona Polaków i nawet na chwilę się nie pomodlili?
  Nie zaśpiewali wspólnie ani jednej pieśni?
  Nie było wśród nich żadnego biskupa, który by zaintonował?
  Tylko najbardziej pijani, tęskniąc ale nie zdając sobie sprawy za czym, krzyczeli: „Bóg, honor, ojczyzna” nie wiedząc co wołają.
  Wszyscy Święci módlcie się za Polskę.

  • Ewa pisze:

   A z kim mieli się modlić skoro kard.Nycz nie wyraził zgody na msze polowe :(((
   http://www.niedziela.pl/artykul/39006/Warszawa-Kuria-nie-wyrazila-zgody-na-Msze

   • I to według mnie była słuszna decyzja, na Mszy Św. każdy mógł być kiedy chciał i gdzie chciał, była też Msza Św. Jubileuszowa za Ojczyznę z udziałem władz kościelnych i państwowych w Świątyni Opatrzności Bożej na którą również wszyscy byli zaproszeni.
    PS. dodam tylko, że najważniejszym momentem dnia wczorajszego (Niedziela) była Msza Święta, jeżeli ktoś wybrał marsz zamiast Mszy to chyba powinien się troszkę zastanowić.

  • Agnieszka pisze:

   Zgadzam się z powyższym.
   Jedyny religijny akcent jakiego zdolalam sie dopatrzeć to flaga z wizerunkiem Chrystusa Króla – flaga chyba jeszcze z czasów Intronizacji…

  • wobroniewiary pisze:

   Oglądałeś/-aś cały marsz?
   Bo ja od 16-00 i widziałam (!!!) jak ks. Rafał Jarosiewicz i ks. Stanisław Małkowski – byli zaproszeni na scenę i poprowadzili modlitwę!
   Szukam, może trafi się samo nagranie tych modlitw!
   Ks. Małkowski poprowadził dwa egzorcyzmy proste – Potężna Niebios Królowo i święty Michale Archaniele!

   • Agnieszka pisze:

    Ja oglądałam całą relację tuż po przyjściu z kościoła na bieżąco śledziłam i wśród tłumu widziałam tylko tę flagę, nie widziałam by ktoś niósł krzyż. A krzyż powinien iść na samym.początku. Duży, dumnie niesiony np. przez wojskowych czy żołnierzy. Krzyż powinien prowadzić wszystko a ludność powinna iść za nim. Osobiście uważam ze podczas marszu wśród idących także ktoś mogl przez glosnik zaintonować jakąś pieśń np. Boże cos Polskę… W tym się mogę zgodzić z ową „kłamczuchą”. Nie zapominajmy ze nasz kraj oparty jest na chrześcijaństwie i to powinno byc eksponowany przy wszelkich uroczystosciach

    • wobroniewiary pisze:

     A ja słyszałam Boże coś Polskę, słyszałam Bogurodzicę.
     Nowszy wpis z nagraniem modlitwy ks. Rafała Jarosiewicza potwierdza fakty, szukam nagrania z modlitwą prowadzoną przez ks. Małkowskiego.

    • wobroniewiary pisze:

     I znalazłam. I to moje ostatnie udowadnianie, szukanie. Bo 8 lat prowadzenia strony pokazało, czy dążę do Prawdy czy wklejam co tylko pojawi się w sieci! Więc tu kolejny dowód: nagranie od momentu modlitwy ks. Małkowskiego – dwa egzorcyzmy proste:

    • Monika pisze:

     Ktoś pisze wyraźnie by siać zamęt i mącić w czystej wodzie.
     „To spotkało się ćwierć miliona Polaków i nawet na chwilę się nie pomodlili?
     Nie zaśpiewali wspólnie ani jednej pieśni?”

     Przecież miał być marsz mężczyzn z Różańcem Św. od… do… i na pewno był ale jak dojść do nagrań i dowodów, że był, gdy od rana podają, że było ćwierć miliona wczoraj w W-wie na marszu.
     To było nagłaśniane jeszcze przed wydarzeniem, że będzie przemarsz z Różańcem Św.
     Co niektórzy to mają chyba w genach zapisane siać zamęt i głosić nieprawdę, ale prawda zawsze zwycięża.
     A duchowa łączność to wg tego mąciciela u Boga się nie liczy? Przecież nie wszycy pojechali do stolicy ale to nie znaczy, że z miłością nie łączyli sie duchowo, także w modlitwie.

    • Agnieszka pisze:

     Nie pisze by siać zamęt, bo jeszcze nigdy nie narobilam balaganu na tej stronie. Wyrazilam po prostu swoje odczucia jak odebrałam ten marsz. Zapewniam ze ogladalysmy ten sam marsz ale z Pani wypowiedzi i wstawionych nagran wynika ze na innych kanalach bo nie widziałam opublikowanych przez Panią urywków ktore juz są w najnowszym wpisie. Mnie nie musi Pani niczego udowadniac bo stoimy po tej samej stronie. Nie moja wina, ze kazda tv robila swoja relację. Ja wciąż mam na uwadze post z listem ks. Skwarczynskiego na temat tej calej obludy/masek. Na koncu listu ksiądz zapytal kto zgodzilby sie nieść transparenty z niewygodnymi haslami?? To nasza wina/narodu bo naród woli wygodnictwo i woli nie wiedziec. Dlaczego w tak wazna rocznice nikt nie demonstrowal katolickich wartości? NP haseł pro life? To byla idealna okazja 100. rocznica ze Polska jest niepodlegla pod kazdym względem, ze jest wolna od tego zla ktore sie do niej wdziera: zabijanie nienarodzonych i zywych(!), działanie na szkodę ludności, trucie jej itd. To wszystko powinno być na transparentach. W moim odczuciu niepodległość tonie tylko wolność od zaborcy ale tez wolność od zguby dla świata! Jesli kogoś urazilam poprzednim wpisem to przepraszam ale zrobilam to nieświadomie mając dobre intencje na myśli a to kto co zobaczy to sprawa wzgledna bo pewnie kazdy widzial to co chcial widzieć.

    • wobroniewiary pisze:

     Agnieszko, Ty nie uraziłaś, na Tobie się chyba skupiło za cały spam (w tym „naszego” Kazimierza Michała, który słowami pieśni Ave Maris Stella „odmień Ewy miano” znowu wkleja swoje farmazony i szafując Pismem Świętym domaga się wyjęcia z moderacji krzycząc „Panie przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”) plus dziesiątki spamu od wszelkiej maści „kodziarzy” i zwolenników G** Wybiórczego…
     wolę dziś się wyciszyć na modlitwie, po co zbędne emocje, których i tak nie brak.
     Za 3 dni ciężka operacja u córki, dookoła kłamstwa, pomówienia i niedomówienia. Dlatego i ja Ciebie przepraszam, treść komentarzy złagodziłam

    • wobroniewiary pisze:

     Aga – dla Ciebie jedna tylko fotka 🙂

    • Monika pisze:

     Aby odsłuchać należy włączyć od 1godz i 23 minut do 1:30.
     Samo Błogosławieństwo udzielone o 1:28:55 min.

    • Agnieszka pisze:

     Pani Ewo ja wszystko rozumiem. Choc Pani nie widziałam i nie mialam okazji rozmawiac to od 2016 roku poznałam Panią z Pani wypowiedzi zamieszczanych tutaj. Ma Pani dobre serce i jest Pani niezwykle prawdziwa ale ma Pani tez temperament, zreszta takim trzeba byc w dzisiejszych czasach. Jesli mamy racje i bronimy slusznej sprawy to trzeba bronic swego do upadlego.
     Co do Kazimierza powinna Pani juz wczesniej go zablokowac choc moze jeszcze mącić z innych adresów e-mail…
     Za Pani córkę sie modle, choc nie zawsze postawie krzyżyk ale bardzo mnie poruszyla jej operacja, moze byc to dziewczyna mniej wiecej w moim wieku a juz tyle wycierpiała a jeszcze ta noga ostatnio… Moze byśmy tak sie skrzyknęli i odmówili zbiorowo telegram do sw. Józefa w intencji szczęśliwej operacji Asi? Chyba jeszcze jest czas? Zglaszam sie jako pierwsza chętna, jesli innych chętnych nie bedzie odmawiam sama ➕

    • wobroniewiary pisze:

     Bóg zapłać, a o modlitwie za Asię proszę napisać pod najnowszym wpisem
     Od jutra: wtorek, środa i czwartek – operacja wieczorem

    • Monika pisze:

     Agnieszko miałaś dobre natchnienie z tą krótką a skuteczną modlitwą, bo do Św. Józefa, w nagłych przypadkach – bo Asia potrzebuje teraz naszej modlitwy – jest młoda i życie przed Nią. +++

  • HeSo pisze:

   Jak można takie brednie pisać! Komu chcesz zaimponować? Jak powtarzasz te marksistowskie tevałenowskie brednie to co ty szukasz na tym kanale? Nie wiesz, że o godzinie 11 pod Sejmem miała być odprawiona Msza św.. polowa ale organizatorzy nie dostali pozwolenia od kurii. Natomiast był odmówiony Różaniec święty. Na błoniach pod stadionem po Marszu Niepodległości zanim rozpoczęły się przemowy została odśpiewana BOGURODZICA. Po co pisać takie brednie o pijanych skandujących „Bóg, honor, Ojczyzna”. To zwykły marksistowski post. Najgorzej, że został napisany z wyraźna niechęcią do tego marszu.
   Żałosne są komentarze o faszystach na MN – aż przykro to czytać.

 17. Monika pisze:

  Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przygotował piękną i poruszającą animację przedstawiającą drogę naszej Ojczyzny do niepodległości. Wszytko w popularnej dzisiaj animacji komputerowej.

  „Historię Polski trzeba na nowo opowiadać każdemu kolejnemu pokoleniu. Sięgamy do polskiego malarstwa i odświeżamy narodowe ikony i symbole, by metaforycznie przedstawić historyczne wydarzenia.”
  „Film „Odrodzenie” jest naszą odpowiedzią na potrzebę czasu i wkład Ruchu w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecia przywrócenia naszej Ojczyzny na mapę Europy” – mówi Marta Kaczyńska, prezes Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, producent filmu.

  „Odrodzenie” to opowieść o dziele wielu pokoleń Polaków – odzyskaniu niepodległości Polski w 1918 roku. Dzięki ich patriotyzmowi, wierze, umiłowaniu kultury i odwadze przetrwaliśmy jako naród 123 lata zaborów.

  Akcja filmu zabiera nas w podróż do wyobraźni nastoletniej dziewczyny, która tworzy własną interpretację historii kraju. Strona wizualna filmu operując symbolami, podkreśla wagę przełomowych momentów historycznych i osiągnięć w dziedzinie nauki, sportu czy sztuki.

  „Odrodzenie” to również opowieść o Polsce dzisiejszej: o jej korzeniach oraz o tym, co może być dla Polaków siłą napędową na kolejne sto lat niepodległości.

  Film adresowany przede wszystkim do młodych widzów na całym świecie, przybliża tożsamość naszego kraju oraz zachęca do zgłębienia jego kultury.

  Film z krótkim opisem – rysem historycznym na:
  http://www.odrodzenie-film.pl./

  • Maggie pisze:

   Dla przypomnienia Historii, kopiuję list do czytelników ze strony Reduta Dobrego Imienia, walczącej z potwarzami nt Polski, Polaków i oskarżycielskim zakłamaniem

   Szanowni Państwo!

   11 listopada 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to data w dużej mierze symboliczna, gdyż proces odzyskiwania państwa polskiego był długi i żmudny. Polacy przez cały okres zaborów walczyli o odzyskanie wolności, działali w organizacjach konspiracyjnych, wzniecali powstania, ale także pracowali nad utrzymaniem polskiej tożsamości narodowej. Wydarzenia nabrały rozpędu wraz z wybuchem I wojny światowej. Natomiast pod koniec tego konfliktu Polacy zaczęli stopniowo przejmować władzę na okupowanych ziemiach.

   Poniżej przedstawiamy kalendarium tamtych wydarzeń:

   1795 – III rozbiór Polski, ostatni z rozbiorów w wyniku którego Rzeczpospolita Obojga Narodów przestała istnieć.

   1797 – napisany został przez Józefa Wybickiego we Włoszech „Mazurek Dąbrowskiego”.

   6 listopada 1806 – wybuchło powstanie wielkopolskie, zbrojne wystąpienie ludności polskiej przeciw wojskom pruskim, uważane za jedno z nielicznych zwycięskich polskich powstań.

   7-9 lipca 1807 – pokój w Tylży, powstaje z ziem drugiego, trzeciego i części ziem pierwszego rozbioru Polski utworzono Księstwo Warszawskie, które istniało do 1812 roku.

   19 kwietnia 1809 – bitwa pod Raszynem pomiędzy korpusem armii austriackiej a wojskami polskimi i saskimi dowodzonymi przez Józefa Poniatowskiego. Bitwa była taktycznie nierozstrzygnięta. Jednak zapoczątkowała ona kampanię, w wyniku której wojska polskie zajęły część Galicji.

   22 lutego lub 1 marca 1810 – urodził się Fryderyk Chopin, uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii.

   24 czerwca 1812 – początek Inwazji na Rosję, zwanej drugą wojną polską. Polacy stanowili najliczniejszy oprócz Francuzów część wojsk Napoleona (100 tys. na 600 tys.). Zakończona pokonaniem Napoleona i zajęciem przez wojska rosyjskie Księstwa Warszawskiego.

   9 czerwca 1815 – zakończył się Kongres Wiedeński – konferencja międzynarodowa po rewolucji francuskiej i wojnach napoleońskich. W jej wyniku powstało Królestwo Polskie będące pod kontrolą Rosji oraz Wolne Miasto Kraków.

   29-30 listopada 1830 – „noc listopadowa” – początek powstania listopadowego, powstania przeciwko Imperium Rosyjskiego które przerodziło się później w wojnę polsko-rosyjską. Zakończyło się 21 października 1831 roku zajęciem twierdzy w Zamościu. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).

   1833 – powstał założony przez ks. Adama Jerzego Czartoryskiego Hotel Lambert, obóz konserwatywno-liberalny działający na emigracji po powstaniu listopadowym. Było to jedno z głównych ugrupowań politycznych Wielkiej Emigracji.

   1834 – w Paryżu pierwsze wydanie poematu epickiego Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz czyli Ostatni zajazd na Litwie”. Adam Mickiewicz uznawany jest za jednego z najważniejszych poetów w historii Polski. Do jego najważniejszych dzieł należą: „Dziady”, „Oda do młodości”, „Sonety krymskie” „Reduta Ordona”.

   1838 – powołana została „Spółka Akcyjna Bazar”, wśród inicjatorów m.in. Karol Marcinkowski. Za jej sprawą wybudowano w Poznaniu hotel Bazar który skupiał liczne polskie organizacje społeczne, gazety, towarzystwa kulturowe. Jest jednym z symboli pracy organicznej i pracy u podstaw w zaborze pruskim.

   20 lutego 1846 – wybuchło powstanie krakowskie, próba wzniecenia ogólnonarodowego powstania podjęta w Krakowie. Po rozgromieniu powstańców przestało istnieć Wolne Miasto Kraków a jego teren włączono do Austrii.

   1848 – miała miejsce Wiosna Ludów – seria zrywów rewolucyjnych w Europie, odbiła się echem również na ziemiach polskich. W Wielkopolsce zostało wzniecone powstanie, jako część ogólnopolskiego planu powstania narodowego. Walki w różnych częściach regionu trwały 2 miesiące. Oprócz tego doszło do zamieszek na Śląsku, Pomorzu, Warmii, Mazurach i w Małopolsce.

   22 stycznia 1863 – wybuchło powstanie styczniowe – największe polskie powstanie narodowe. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Zasięgiem objęło całe Królestwo Polskie, znaczną część Litwy oraz Wołyń. Trwało do jesieni 1864 roku.

   28 września 1865 – premiera „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki – polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, oraz organisty. Poza „Strasznym Dworem” znanym dziełem Moniuszki jest „Halka”.

   1867 – przekształcanie Austrii w monarchie dualistyczną o nazwie Austro-Węgry. W wyniku tej zmiany Polacy zamieszkujący Galicję otrzymali znaczną autonomię (m.in. wprowadzenie języka polskiego w 1869 roku jako urzędowego) która umożliwiała rozwój polskości na tych terenach.

   1878 – Jan Matejko namalował obraz pt. „Bitwa pod Grunwaldem”. Było to jedno z jego największych dzieł, obok „Stańczyka” i „Konstytucji 3 maja”. Matejko obok Józefa Brandta jest uznawany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów nurtu historyzmu w malarstwie polskim.

   1884 – Wydanie „Ogniem i mieczem” pierwszej części Trylogii (pozostałe części to „Potop” i „Pan Wołodyjowski”) Sienkiewicza. Był to najbardziej popularny polski cykl powieściowy w historii. Poza Trylogią Sienkiewicz napisał nagrodzone Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury „Quo Vadis” oraz „Krzyżaków” i „W pustyni i w puszczy”.

   1887–1889 – na łamach „Kuriera Codziennego” ukazała się „Lalka” Bolesława Prusa powieść społeczno-obyczajowa będąca najdojrzalszym przejawem dziewiętnastowiecznego realizmu w literaturze polskiej.

   1894 – ukończono „Panoramę Racławicką” autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia zwycięstwo wojsk polskich pod Racławicami w trakcie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku.

   1900 – Władysława Bełza napisał wiersz „Katechizm polskiego dziecka” którego do dzisiaj uczą się polskie dzieci.

   kwiecień 1901 – we Wrześni wybuchły strajki szkolne dzieci w obronie języka polskiego. Skierowane przeciw germanizacji szkół, głównie przeciw modlitwie i nauce religii w języku niemieckim były jednym z najbardziej znanych przejawów walki Polaków z germanizacją w zaborze pruskim.

   1903 – Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie otrzymali wspólnie z Becquerelem Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Maria Skłodowska otrzymała także drugą nagrodę Nobla (z chemii) tym razem samodzielną za odkrycie polonu i radu. Tym samym została pierwszym człowiekiem wyróżnionym tą nagrodą dwukrotnie i pierwszą kobietą laureatką Nobla w dziedzinie chemii.

   1905 – wybuchła rewolucja rosyjska skierowana przeciwko absolutyzmowi carskiemu. Miała ona miejsce również na obszarze Królestwa Polskiego a także Śląska i Krakowa. Spontaniczne strajki i walki trwały w polskich ośrodkach przemysłowych oraz na wsi od 1905 do 1907.

   1910 – powstanie Związku Strzeleckiego, jednej z kilku paramilitarnych organizacja społeczno-wychowawczych utworzonych po 1910 roku i działających do 1914 r. Były one później podstawą budowania struktur wojskowych Legionów Polskich.

   28 lipca 1914 – początek I wojny światowej tzw. „Wielkiej Wojny, w jej wyniku niepodległość odzyskało szereg narodów w Europie, w tym Polska.

   6 sierpnia 1914 – wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa (pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego) z Krakowa do Miechowa, w kierunku Warszawy w celu wywołania powstania. Wobec niepowodzenia powróciła do Krakowa i przekształciła się w Legiony Polskie.

   lipiec 1917 – wybuchł „kryzys przysięgowy”, związany z odmową złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec przez żołnierzy Legionów Polskich (głównie I i III Brygady), efektem było internowanie żołnierzy w obozach oraz osadzenie w twierdzy w Magdeburgu Józefa Piłsudskiego.

   19 października 1918 roku w Cieszynie powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego pod przewodnictwem księdza Józefa Londzina.

   28 października 1918 r. w Krakowie polscy posłowie do parlamentu austriackiego powołali Polską Komisję Likwidacyjną, która dwa dni później przejęła władzę w Galicji. Na jej czele stanął Wincenty Witos, przywódca PSL „Piast”.

   1 listopada 1918 – wybuchły walki z Ukraińcami o Lwów i Galicję Wschodnią.

   6/7 listopada 1918 – w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego utworzony przez działaczy lewicy niepodległościowej.

   10 listopada 1918 – specjalnym pociągiem z Berlina, wrócił do Warszawy Józef Piłsudski. Spotkał się z niemiecką Centralną Radą Żołnierską. W wyniku zawartych porozumień, w nocy rozbrojono 30-tysięczny niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie, a w ciągu siedmiu następnych dni ewakuowano z Królestwa ok. 55 tys. niemieckich żołnierzy, którzy musieli zostawić część broni i sprzętu wojskowego. Akcja rozbrajania Niemców przebiegała na ogół bez walki. Do starć doszło jednak przy Ratuszu i Cytadeli.

   11 listopada 1918 – Rada Regencyjna powierzyła komendantowi władzę wojskową i naczelne dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną, a 14 listopada – także władzę cywilną. Sama rozwiązała się i ustanowiła urząd Naczelnika Państwa. 11 listopada do dymisji podał się Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej oddając się do dyspozycji Piłsudskiego.

   11 listopada nie był końcem walk o niepodległość. Czekały nas walki o każdą z granic (powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, walki z Ukraińską Republiką Ludową i Zachodniukraińską Republiką Ludową, walki o Śląsk Cieszyński, powstanie sejneńskie) jak i o istnienie niepodległej Polski (wojna polsko-bolszewicka). II Rzeczpospolita przyniosła 20 lat ciężkich starań, żeby zjednoczyć odseparowane przez lata części kraju. Po napaści na Polskę i heroicznej obronie we wrześniu 1939 roku Polacy znów musieli walczyć o niepodległość w dramatycznych bojach. Przyszły czasy konspiracji, Polskiego Państwa Podziemnego, akcji „Burza” i jej kulminacyjnego momentu – powstania warszawskiego. Po wojnie nastały mroczne czasy komunizmu i powstania antykomunistycznego, w którym wzięli udział Ci, którzy nie godzili się na zniewolenie – Żołnierze Wyklęci. Po strasznych latach PRL-u, licznych strajkach i wielu ofiarach dzięki staraniom milionów Polaków udało się doprowadzić do obalenia komunizmu w 1989 roku. Jednak z jego pozostałościami mierzymy się nadal.

   Dzisiaj dzięki ofiarnej służbie tak wielu pokoleń możemy świętować 100 lecie odzyskania niepodległego państwa polskiego, a także cieszyć się ciężko wywalczoną wolnością.

   Niech żyje Polska!

 18. Ania pisze:

  Ewa pisze prawdę, modlitwa na Marszu Niepodległości była i chociaż nie byłam i nie oglądałam, to wpisałam w google. Oto fragment choćby z takiego „faktu”

  Na scenie na błoniach Stadionu Narodowego, gdzie zakończono Marsz Niepodległości w Warszawie, odmówiono… niecodzienną modlitwę. – Boże, który jesteś Miłością, dałeś swojego Syna na Zbawienie świata, uznaję przed Tobą mą słabość i ogłaszam Cię moim Jedynym Zbawicielem i Panem. Chcę zwyciężać miłością, przeciwstawiając się złu i nie chce dać się zwyciężyć złu, ponieważ miłość zwycięża. Duchu Święty, poprowadź naród polski, abyśmy mogli wzrastać w miłości. Amen – poprowadził modlitwę wraz z uczestnikami marszu ksiądz Rafał Jarosiewicz

  Później głos zabrał ksiądz Stanisław Małkowski, działacz opozycji PRL i kapelan Solidarności. – Odmówmy dwa proste egzorcyzmy. Złe duchy szukają dostępu do nas. Obroną jest Chrystus, Matka Najświętsza, Duch Święty – powiedział duchowny, który na koniec pobłogosławił uczestników marszu.

  W ten sposób postanowił ochronić uczestników marszu przed pokusami, jakie może im podsuwać szatan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s