Dziś św. Łukasza Ewangelisty – czy wiesz, że jego relikwie spoczywają w Padwie?

Padwa każdemu kojarzy się praktycznie tylko ze św. Antonim. Mało kto wie, że w Bazylice św. Justyny spoczywają relikwie św. Łukasza Ewangelisty – co więcej, idąc do Bazyliki św. Antoniego, mija się po drodze bazylikę św. Justyny albo nawet wysiada się tuż przy niej i zmierza do św. Antoniego. 
W tym roku miałam łaskę być w Bazylice św. Justyny i nawiedzić grób św. Łukasza Ewangelisty (warto przy okazji wspomnieć, że w tym samym kościele w nawie naprzeciwko grobu św. Łukasza Ewangelisty spoczywają doczesne szczątki św. Macieja Apostoła)

Wnętrze kościoła św. Justyny kryje wiele cennych zabytków sztuki a także liczne relikwie świętych kościoła katolickiego. Zaraz przy wejściu po środku nawy głównej natrafiamy na XV-wieczny krucyfiks, przykład toskańskiej rzeźby gotyckiej. W lewym ramieniu transeptu, w alabastrowym sarkofagu umieszczone są doczesne szczątki św. Łukasza Ewangelisty, przeniesione tu z Konstantynopola. W prezbiterium znajdują się relikwie patronki kościoła św. Justyny, są one umieszczone poniżej nastawy ołtarzowej, którą wypełnia obraz Męczeństwo św. Justyny, malowany przez Paolo Veronese w 1575 r. Przy ścianach prezbiterium ustawione są drewniane stalle o bogatej dekoracji snycerskiej, dzieło warsztatu Normanno Riccardo Taurini, powstałe w latach 1558-66. Na bocznych ścianach prezbiterium zachowały się też pierwotne szafy organowe z 2. połowy XVI w. W prawej kaplicy (nawie) przy prezbiterium znajduje się rzeźbiona barokowa Pieta, dzieło Filippo Parodi z 1689 r. W prawym ramieniu transeptu zobaczyć można sarkofag z relikwiami św. Macieja Apostoła, wykonany przez włoskiego rzeźbiarza Francesco de Sordi w 1562 r.
Z transeptu możemy przejść do korytarza męczenników, w którym znajduje się studnia męczenników z XVI w. Dalej przechodzimy do kaplicy Świętej Marii, która jest pozostałością po pierwszym kościele z V w., znajduje się tu grób św. Prosdocimo – kliknij

Relikwie św. Łukasza zawsze były czczone w Padwie, trzeba jednak przyznać, że nie były one obiektem kultu wielkich mas wiernych i jedynie w niektórych okresach historycznych stawały się przedmiotem szczególnego zainteresowania. Było tak np., gdy w 1354 r. cesarz Karol IV zapragnął mieć relikwie czaszki Ewangelisty, które kazał umieścić w katedrze św. Wita w Pradze. W 1463 r. Wenecja rościła sobie prawo do posiadania autentycznych relikwii św. Łukasza i władze Padwy wysłały tam dwóch lekarzy z Uniwersytetu Padewskiego, którzy stwierdzili, że szkielet przechowywany przez wenecjan miał jedynie dwieście lat i należał do jakiegoś mnicha imieniem Łukasz. Istotny jest fakt, że na oficjalnej pieczęci Uniwersytetu Padewskiego od zawsze widnieje postać św. Łukasza, a powstały  mieście Włoski Związek Lekarzy Katolickich ma za patrona Ewangelistę.

W październiku 1992 r. prawosławny metropolita Teb, Hieronymus, napisał list do biskupa Padwy, Antonio Matazzio, w którym prosił o jakąś część relikwii św. Łukasza. Chciał ją umieścić w pustym grobowcu Ewangelisty, który od pierwszych wieków chrześcijaństwa znajduje się w Tebach w greckim regionie Beocja, gdzie św. Łukasz zmarł w podeszłym wieku.Biskup Matazzio uznał prośbę metropolity za znak Opatrzności Bożej i zanim podjął decyzję o przekazaniu szkieletu do Teb, poddał szkielet przechowywany w bazylice św. Justyny skrupulatnym badaniom naukowym.

Badania prowadziła ekipa składająca się z 20 bardzo kompetentnych naukowców – specjalistów z różnorodnych dziedzin nauki. Skatalogowano i przebadano wszystkie kości i przedmioty, które znajdowały się w ołowianej trumnie, następnie przeprowadzono badania czaszki sprowadzonej z Pragi. Były to prace fascynujące i bogate w  niespodzianki, a co najważniejsze – ich wyniki potwierdzają tradycję, według której szkielet przechowywany w bazylice św. Justyny jest szkieletem Ewangelisty.

Pielgrzymując do Padwy można i należy odwiedzić sarkofag z doczesnymi szczątkami świętego Łukasza,  „Ewangelisty Wcielenia”, Ewangelisty miłosierdzia Matki Bożej oraz Jej „Magnificat”. Święty Jan Paweł II zachęcał nas, abyśmy wciąż czerpali z prawdziwego skarbu, jaki pozostawił św. Łukasz: Ewangelii i Dziejów Apostolskich, i konfrontowali nasze życie i działalność z modelem, jakim jest pierwotny Kościół opisany przez Ewangelistę.
Za: kliknij

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Z zawodu Łukasz był lekarzem, jak o tym pisze wprost św. Paweł Apostoł (Kol 4, 14). Należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z ówczesną literaturą. Świadczy o tym jego piękny język grecki, kronikarska dokładność informacji i umiejętność zdobywania źródeł. Jego znajomość judaizmu jest powierzchowna, a łacińskie imię wskazuje na jego pochodzenie. Około 40 r. po narodzeniu Chrystusa i ok. 7 lat po Jego śmierci zapewne w samej Antiochii stał się wyznawcą Chrystusa.
Około 50 r. po raz pierwszy spotyka na swojej drodze św. Pawła, przyłącza się do niego jako uczeń, towarzysz podróży i lekarz. Nie wiemy, dlaczego dopiero w Troadzie św. Paweł zabrał go ze sobą w długą podróż apostolską (Dz 16, 10-17). W Filippach św. Paweł go zostawia, znowu nie wiemy z jakiej przyczyny. Dopiero w trakcie trzeciej podróży, która rozpoczęła się w 58 r., Łukasz przyłącza się ponownie do Apostoła, aby go już więcej nie opuścić. Towarzyszy mu do Jerozolimy, potem zaś do Rzymu. Swą wierność Łukasz posunął tak dalece, że jako jedyny pozostał przy św. Pawle w więzieniu w Rzymie (2 Tm 4, 11). W czasie aresztowania i dwóch lat więzienia św. Pawła w Cezarei Palestyńskiej Łukasz miał dosyć czasu, aby zapytać naocznych świadków o szczegóły, które przekazał w swojej Ewangelii.
Nie wiemy, co działo się z Łukaszem po męczeńskiej śmierci św. Pawła (+ 67). Ojcowie Kościoła i liczne legendy wymieniają wiele różnych miejsc (Achaję, Galię, Macedonię itp.), w których miał nauczać

Więcej o św. Łukaszu – Ewangelia dla nas

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na „Dziś św. Łukasza Ewangelisty – czy wiesz, że jego relikwie spoczywają w Padwie?

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. Ania pisze:

  Mocne przesłanie kard. Muellera: „Polska jest tym krajem w Europie, który najwięcej uczynił dla demokracji”. „Dzisiejszy atak na Polskę jest gorszy niż rozbiory!”

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/417198-kard-mueller-atak-na-polske-jest-gorszy-niz-rozbiory

 3. kropka pisze:

  Św. Łukaszu Patronie Lekarzy módl się za nami i za lekarzami, aby nie przeprowadzali aborcji

 4. kropka pisze:

  Niedawno „Nergal” wyraził swoją irytację programem 500 Plus. „Dajecie im po 500 zł, żeby się, ku**a, rozmnażali, by sami bezmyślni ludzie powiększali wasz elektorat, przedłużając waszą kadencję!” – wściekał się. Cóż, gniew z powodu „rozmnażania” się ludzi w wykonaniu satanisty nie dziwi. Narodziny człowieka to dla jego mrocznego idola zawsze klęska i powód do rzucania smołą.
  Bo takie są fakty, że program 500 Plus wpłynął na większą liczbę urodzeń.

 5. ŁASKAwawa pisze:

  Kochani, chciałam zapytać o orędzia Trevignano Romano? Dziś weszłam i ostatnie 4, mówią ze to już: (tłumaczenie google)

  Trevignano Romano 3 października 2018 r
  Drogie dzieci, dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie w waszym sercu. ukochana córka nieba, teraz trzeba doskonale powiedzieć, co ci powiem, kardynałów i biskupów, przestać chodzić z naszych głowach wysokie, podczas gdy Kościół jest w ruinie, teologowie mi bliskie, nie ośmielę się zmienić to, co Jezus pozostawił napisane, jego słowa będą żyć wiecznie, ponieważ On jest drogą, prawdą i życiem, nie pozostanie zakotwiczony pasterzy posłuszeństwa, ale trzeba walczyć z tymi, którzy chcą dodać miłość do szatana, nie intrigatevi z masonami, ale być w duszach służbie wiernym. Moi umiłowani, wkrótce mój Syn przyjdzie ponownie, aby uwolnić was od waszych grzechów. Czego wciąż oczekujesz od konwersji, nadal chcesz znaków? Zamiast tego proszę was o nawrócenie i modlitwę, zanim ogień zstąpi z nieba. Módlcie się za Włochy, Amerykę i Sycylię. Kocham cię, ponieważ jesteście moimi dziećmi. Dziś zstąpią na was podziękowania i błogosławieństwa. Teraz, błogosławię cię w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, Amen. ”

  Trevignano Romano 6 października 2018
  Ukochane dzieci, dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie w waszych sercach, jaka radość was tu widzieć, wielu, zebranych na modlitwie! Jestem szczęśliwy, bo kto otworzył moje serce na mojego Syna, widział cuda Boga, ukochane dzieci, nigdy się nie lękajcie, dzieci Boże już są naznaczone i nikt nie będzie dotykany w tym czasie prześladowań. Ogłoś dobrą nowinę, ponieważ wkrótce ten świat powróci w pokoju dzięki miłości, którą może przynieść tylko Jezus Zbawiciel. Bądź spokojny, zawsze będę cię chronić, ale przygotuj się z włączonymi światłami, ponieważ wszystko spada. Konwertuj swoje ukochane dzieci, czas się skończył. Teraz przynieście moje błogosławieństwo i pokój do waszych domów, błogosławię was w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, Amen „.

  Trevignano Romano, 9 października 2018 r. Drogie dzieci, dziękuję wam, że jesteście tutaj na modlitwie i że wysłuchaliście mojego wezwania w waszym sercu. Drogie dzieci, zawsze pytajcie, nigdy nie zatrzymujcie się na chwilę, aby prosić o dar prawdziwej wiary, zawsze wzywajcie Ducha Świętego, aby was ukształtował tak, jak chce Jezus. Składajcie świadectwo swojej Wiary, bądźcie odważni. To jest Święto Dziękczynienia, które zostanie obdarzone miłością i którą może zrobić tylko matka. Wy jesteście moimi wojownikami Światła na ziemi, straszne rzeczy, które na was czekają, nigdy nie będą was zmuszać do strachu, ponieważ zawsze będziemy po waszej stronie. Teraz błogosławię cię w imię Ojca Syna Ducha Świętego, Amen. ”

  Trevignano Romano, 13 października 2018 r.
  Drodzy bracia, dziękuję, że jesteście tutaj na modlitwie. Jesteście moimi Benedyktami, przypominam wam, że w tym okresie będziecie musieli pomóc moim prześladowanym dzieciom, prześladowanie jest dziś bardziej niż dzisiaj. Moi drodzy bracia, nie bójcie się wyjawiać niebiańskich orędzi, są oni przygotowani na wszystko, co wkrótce się wydarzy. Nie będę już dłużej obecny w Kościele, bądź przygotowany na gromadzenie się w domach, aby się modlić, tak jak przewidziała moja matka. Rozpoczął się protestantyzm, a moja Matka nie jest już mile widziana wśród ludzi Kościoła, ale wy, bracia, którzy ją kochacie i którzy gromadzicie jej łzy i wierzą w jej wielki smutek, bierzcie rękę, aby towarzyszyć Świętości. Zawsze kochajcie Trójcę Przenajświętszą i błogosławię was wszystkich jeden po drugim w imię Ojca w Moje Imię i Ducha Świętego, Amen „.
  Twój Jezus Trevignano Romano 16 października 2018 r

  Moje dzieci, dziękuję wam za wasze modlitwy. Proszę moje umiłowane dzieci, aby nie bały się przez nadchodzące dni. Moi umiłowani, niebiosa się otworzyły, chcę, aby wszystkie moje dzieci były ciche, ponieważ mój Kościół nigdy nie umrze. Teraz wszystko zostanie zbezczeszczone, ale podążaj za moim prawdziwym Kościołem, zawsze będę blisko ciebie. Dzieci, nie lękajcie się, wasza Matka was pokocha. Teraz daję ci moje święte błogosławieństwo w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen „.

 6. wobroniewiary pisze:

  Jeśli do przyszłego roku Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się wnioskiem o stwierdzenie niezgodności tzw. aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą, sprawa może przepaść. O sprawie pisze „Nasz Dziennik”.

 7. wobroniewiary pisze:

  Chciałabym podzielić się z Wami małą radością 🙂
  Dziś mija 1 tydzień postu wg Ewy Dąbrowskiej – pierwszy raz zeszła opuchlizna z nogi o jakieś 80%, zaczynam śmielej chodzić po mieszkaniu, zakażenie mija i …. żyję 🙂
  Ten tydzień był trudny, kryzys ozdrowieńczy, noga jak baniak, do tego bóle głowy i inne takie tam, ale wierzę, że będzie dobrze 🙂

 8. wobroniewiary pisze:

  Rozmawiała z Jezusem. Przez kilkanaście lat jej jedynym pokarmem była Eucharystia. W 1936 r. Chrystus za jej pośrednictwem polecił papieżowi poświęcić świat Matce Bożej. Po dokładnym zbadaniu wiarygodności objawień przez arcybiskupa Bragi, 31 października 1942 r. papież Pius XII zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi.

  Błogosławiona Aleksandrina Maria da Costa urodziła się 30 marca 1904 r. w Balasarze koło Bragi, w Portugalii. Kiedy miała czternaście lat, została napadnięta przez mężczyznę, który chciał ją zgwałcić. Uciekając przed nim, wyskoczyła przez okno i spadła z wysokości czterech metrów. Z powodu tego upadku została całkowicie sparaliżowana. Zależało jej na wyzdrowieniu, aby móc spełnić swoje marzenie i wyjechać na misje. Z czasem zrozumiała jednak, że Bóg ma dla niej inny plan i przez ofiarowanie cierpień we własnym łóżku jest w stanie zrobić dla Kościoła więcej niż pracując gdzieś na krańcu świata.

  https://misyjne.pl/przerwa-artykul/mistyczka-ktorej-jezus-zapowiedzial-wybuch-ii-wojny-swiatowej-jako-kare-za-grzechy/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s