Ks. prof. Andrzej Zwoliński: Zbyt wielu katolików wierzy w zabobony

Wbrew nauczaniu Kościoła katolickiego, w wyniku ewidentnych zaniedbań katechetycznych (duchownych i mediów katolickich nie przywiązujących wagi w swoich kazaniach czy artykułach do przybliżania wiernym nauczania Kościoła katolickiego), wśród zbyt wielu katolików plenią się zabobony.

Zabobon to według Kościoła katolickiego przypisywanie pobożnym zachowaniom magicznego skutku. Uznawanie, że to nie sam Bóg, ale modlitwa czy sakramentalia mają same z siebie magiczne działanie. Traktowanie jako zaklęć magicznych katolickich modlitw i sakramentaliów, w przeświadczeniu, że siła modlitwy nie tkwi w Bożej Woli ale w samym rytuale. W Kościele katolickim mianem zabobonu określa się „całą gamę błędów i zaburzeń w dziedzinie religijności”.

Zabobon to forma bałwochwalstwa czyli idolatrii będącej najcięższym grzechem. Bałwochwalstwo polega na odwróceniu się od Boga do „bożków, idoli, duchów, demonów”. Zdaniem księdza profesora Zwolińskiego, odwrócenie się od Boga „może nastąpić na różne sposoby np. poprzez ubóstwienie przedmiotów (fetyszyzm), przeniesienie przymiotów boskich na rzeczy (totemizm), nadanie duchowych cech światu przyrody (animizm), w tym gwiazdom i zjawiskom kosmicznym (astrolatria), zwrócenie się do natury jako postaci boskiej (naturyzm), potraktowanie obrzędów, czynności i rytuałów jako źródła boskiej władzy nad światem (magia, czary), kłamliwe rozumienie tajemnicy wiedzy jako źródła wszechmocy (okultyzm)”.

Według księdza profesora Andrzeja Zwolińskiego „w społeczności wierzących mających trudności z rozwojem prawdziwej pobożności, ze skupieniem uwagi i wysiłków na rozwoju, niezwykle popularne są tzw. objawienia prywatne. Przywiązuje się nieproporcjonalną do ich znaczenia uwagę”. Zajmują one tylko czas i niepotrzebnie przykuwają zainteresowanie, choć nic nowego do wiary wnieść nie mogą. Prywatne objawienia „dla wielu stają się źródłem sensacji, sprowadzaniem na manowce ducha, poszukiwaniem fałszywych bogów, odejściem od jedynego objawienia”.

Fałszywe objawienia bywają wynikiem pseudo-medytacji lub manipulacji. U ludzi można sztucznie wywołać stany podobne do ekstaz i przeżyć mistycznych. Sztucznie można wywołać omamy o treści religijnej i towarzyszące im charakterystyczne dla ekstazy reakcje fizjologiczne.

Kościół katolicki w swoim nauczaniu zakazuje zabobonów, traktując je jako „wyraz czci dla innych bogów”. Zabobony dla Kościoła katolickiego są wypaczeniem „postawy religijnej oraz praktyk”.

Wiara w zabobon, w opinii księdza profesora Andrzeja Zwolińskiego jest groźna „dla ludzi podatnych na irracjonalną sugestie”. Gdy tacy intelektualnie słabi ludzie ulegają zabobonom „zamiast racjonalnego i logicznego myślenia”, w wyniku czego podporządkowują swoje postrzeganie uprzedzeniom i beztroskim przekonaniom, szczególnie w kwestii uczuć i wierzeń religijnych.

Kościół katolicki to religia oparta na rozumie a nie na uniesieniach emocjonalnych (co chciało by zmienić w Kościele wiele nowych grup religijnych naśladujących religijność emocjonalną niektórych nurtów protestantyzmu). Kościół katolicki zwalcza zabobony szczególnie w kwestii religii, ukazuje wiernym co jest właściwe a co nie nie jest właściwe, bo życia nie można opierać na wymyślonych przez ludzi nonsensach, bo oddala to od Boga, pogrąża w grzechu, grozi zdrowiu, niszczy dusze, uniemożliwia podejmowanie właściwych decyzji, nie pozwala dostrzegać zła.

Choć zabobony plenią się na gruncie kultury i obrzędowości ludowej, to przyczyną zabobonów jest „brak prawdziwej wiary w Boga”. Zabobony odrywają nas od Boga, „ponieważ żywią się one przekonaniem, że rzeczy stworzone (bożki), dzięki mocy słów i rytuałów same wystarczą, i będą w stanie pomóc człowiekowi”.

Ksiądz profesor Andrzej Zwoliński uważa, że „zabobon to irracjonalne, zbliżone do religijnego, jednak zarazem przeciwne religii, nacechowane lękiem ustosunkowanie się do nieosobowych mocy”. Fałszywa wiara sprzeczna z katolicyzmem. Dla ojca Józefa Bocheńskiego autora książki „Sto zabobonów” takimi fałszywymi poglądami religijnymi, niezwykle destruktywnymi społecznie, są ideologie lewicowe, w tym przede wszystkim marksizm.

W opinii księdza profesora Andrzeja Zwolińskiego „powodem popularności zabobonów jest upadek religii i coraz bardzie rozpowszechniony ateizm”, który choć neguje religie to nie likwiduje potrzeby przeżyć duchowych, na polu których, bez religii plenią się zabobony. Współcześnie tradycyjne religie, w tym i katolicyzm oparty na rozumie, są zastępowane przez irracjonalne subiektywne wierzenia konsumentów na rynku idei religijnych opanowanym przez wszelakich okultystów.

Należy pamiętać, że „wszelkie praktyki zabobonne to odwrót od Boga i postawienie w jego miejscu demonów”. Dziś najpopularniejszymi zabobonami są: wróżbiarstwo, spirytyzm, astrologia, łańcuszki szczęścia, bioenergoterapia, kult natury, tarot, chiromancja (czyli wróżenie z ręki), geomancja (czyli we wróżbach wykorzystywanie przedmiotów np. wahadełka). Niezwykle szkodliwe jest to, że media i pop kultura promują takie zabobony.

Więcej o przesądach i zabobonach można przeczytać w pracy księdza profesora Andrzeja Zwolińskiego „Przesądy i zabobony” wydanej przez inicjatywę ewangelizacyjną „Wejdźmy na szczyt”.
Jan Bodakowski Fronda

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zagrożenia duchowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

67 odpowiedzi na „Ks. prof. Andrzej Zwoliński: Zbyt wielu katolików wierzy w zabobony

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. JO pisze:

  Czarny kot przebiega mi droge w domu co chwile, I powiem wam samo szczescie 🙂 🙂

 3. Monika pisze:

  Nasi, czyli biało-czerwoni grają, piłkarze, lekkoatleci, skoczkowie itd. a za każdym razem słyszymy na starcie te same komentarze polskich komentatorów sportowych: wszyscy trzymajmy kciuki
  – to już przecież klasyk. A rzekomo jesteśmy narodem wierzącym. Wierzymy, tylko pytanie w co wierzymy, komu wierzymy?

  Niektórzy próbują zaczarować rzeczywistość, w której jesteśmy a myślenie włączane jest na końcu, zwykle wtedy, gdy już jest bardzo źle i gdy zmierzamy się ze skutkami.

  Popularne wszędzie łapacze snów (ale i wiele innych zagrożeń) pociechy przywożą z wakacji a niestety dorośli odpowiedzialni za swoje dzieci w ogóle nie reagują.

  • Maggie pisze:

   To trzymanie kciuków to w większości jest wyrażeniem poparcia, a nie rzeczywistym kurczowym ich trzymaniem … Najbardziej i namacalniej „pokutują” wśród ludzi 13-ki. Za oceanem nie ma np numeru domu, i chyba już zwyczajowo 13 piętra czy nr mieszkania we wieżowcach.

   Moja mama mówiła, że sowieci, kochali 13-tki i największe wywózki na Sybir lub stepy szykowali na taki dzień (np w jej Stanisławowie ogromna była w lutym, w mrozie).

   🤔 Patrząc na 13-tki odnoszę wrażenie, że to jakby programowe wpędzanie ludzi w strach przed 13 = zarzucanie sieci i osłabianie wiary, stwarzając rodzaj haczyka/punktu zaczepienia dla ataku złego.

   Wszystkim mającym obawy przed tym numerem dobrze jest przypomnieć, że objawienia Fatimskie to 13-tki i że Maryja ponad wszystkim 🙂 i niech ta myśl nas inspiruje, towarzysząc każdego dnia 🙂💕

 4. Quis ut Deus pisze:

  W wielu samolotach brak jest 13 rzędu siedzeń. Jest 12 a za nim 14.
  Pytanie za 100 punktów – w którym rzędzie siedzą Ci z rzędu 14? 🤔
  ___________
  💫 z Polski

  • Kaśka pisze:

   Miałam skierowanie na operację laserową oka – pilnie. Termin z NFZ: za 6 miesięcy… Trudno, oczy to oczy, muszę sobie zafundować. Umówiłam się na zabieg za miesiąc. Za kilka godzin kobieta oddzwania. ,,Nie jest pani przesądna? bo mam termin za dwa tygodnie w piątek trzynastego na NFZ”. Ktoś zrezygnował z powodu zabobonu… Ale byłam szczęśliwa!!!!!

 5. beat pisze:

  poslalam z frondy na temat banku ktory chce zrobic zamieszanie na gieldzie zaraz przypomnialo mi sie proroctwo Piotra ktore przekazal Ks Adam

 6. Ewa pisze:

  Publiczne i konkretne oskarżenie panującego papieża przez biskupa jest rzadkim i niezwykle poważnym faktem w historii Kościoła.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1852665001518960&id=168367579948719

 7. eska pisze:

  Czasy są nabrzmiałe od wydarzeń:
  Ciężarne aborcjonistki publicznie w ramach protestu połykają tabletki, aby poronić. Ideologia gender i homopropaganda wchodzą w każdy skrawek przestrzeni publicznej, a odmowa aktywnego propagowania już jest homofobią. Gdzie się nie spojrzy w jakieś portale z wiadomościami – co moment informacja o czyimś samobójstwie…
  Rodziny są rozmontowywane na wszelkie sposoby, w Kościele coraz więcej wilków i fałszywych proroków, powstają oficjalnie kościoły szatana, dobro nazywane jest złem, a zło dobrem – świat ogarnął obsesyjno-opresyjny permisywizm i nietolerancja dla normalności.

  Czas się kończy, więc szatan coraz agresywniej walczy o zniszczenie człowieczeństwa i każdego człowieka z osobna, chcąc oderwać go od Boga na wieczność. Więc różaniec na szaniec! Jest przecież egzorcyzmem! ( https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/09/30/pazdziernik-miesiacem-rozanca-swietego-sw-jan-pawel-ii-ja-w-tej-chwili-nadaje-rozancowi-moc-egzorcyzmu/ ) Pomóżmy Maryi uratować tych, którzy trwają w diabelskim zaślepieniu, ale tym samym pomóżmy też uratować ten świat dla nas i naszych dzieci, gdyż staje się coraz bardziej miejscem nie do życia.

  Już od jutra zaczynamy nowennę pompejańską z prośbą o nawrócenie grzeszników, zwłaszcza wrogów Kościoła i o miłosierdzie boże dla świata. Wciąż jeszcze zapraszam, aby dołączyć!
  Dziś będę kompletować grupy obsadzając Taj.Światła jako ostatnie – bo bez nich 3-osobowa grupa (gdyby nie znalazł się ktoś czwarty) także jest kompletna i może odmawiać nowennę.

  Dokładny sposób odmawiania nowenny przypomnę jeszcze pod koniec dnia. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy dołączyli i jeszcze dołączą! ❤

  Tutaj rozważania: "Różaniec jako egzorcyzm" – polecam!
  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/modlitwa/nowenna-pompejanska-za-kaplanow/#comment-184533

  *****************

  NP 1: EwaT – Taj.Radosne, Maria – Taj.Światła, MariaPietrzak – Taj.Bolesne, eska – Taj.Chwalebne

  NP 2: Barbara – Taj.Radosne, Renata Anna – Taj.Światła, Kasia – Taj.Bolesne, Danka – Taj.Chwalebne

  NP 3: Małgosia – Taj.Radosne, Małgorzata – Taj.Światła, Agnieszka – Taj. Bolesne, Anna – Taj.Chwalebne

  NP 4: Marta – Taj.Radosne, Grzegorz – Taj.Światła, Dana – Taj.Bolesne, Quis ut Deus – Taj.Chwalebne

  NP 5: Agnieszka – Taj.Radosne, Marta – Taj. Światła, Martyna – Taj.Bolesne, Alicja M. – Taj.Chwalebne

  NP 6: Ela – Taj.Radosne, Gosia – Taj.Światła, Lucyna H – Taj.Bolesne, poranna rosa – Taj.Chwalebne

  NP 7: Danuta – Taj.Radosne, ……… – Taj.Światła, Helena – Taj.Bolesne, Lena – Taj.Chwalebne

  ZAPRASZAM ! 🙂

  • wobroniewiary pisze:

   No i ja z Wami na mój sposób odmawiania albo daj mi taj. światła jak nikt się nie znajdzie

   • eska pisze:

    Tak, Ewuś. 🙂 Ty zawsze jesteś z nami i wspierasz modlitwą na ile masz możliwosci. A poza tym udostępniasz nam to miejsce, abyśmy się tu mogli organizować, zanosisz nas wszystkich na każdą Eucharystię…
    Robisz wystarczająco wiele dla nas wszystkich 🙂 ❤
    Bóg zapłać!

    Na razie liczę, ze jeszcze chociaż jedna grupa dziś powstanie 😉

 8. tu Maria Pietrzak pisze:

  Nigdy nie wiemy kiedy będzie ostatnia spowiedź , ostatnia Msza Święta , ostatnia Komunia , ostatnie błogosławieństwo , ostatnia Nowenna Pompejańska … Maryja w ostatnim orędziu przypomina , ze jest to czas łaski …. Jak dlugo ? Co po nim ?….
  Pismo święte mówi o czasach antyChrysta! – to w ludzkiej postaci „diabeł z nami”! – żadnego ucznia nie oszczędza , jedynie tego , co wejdzie pod skrzydła jego – Do Więzienia Wiecznego !
  Co z nami ?
  Zdecyduje modlitwa !
  Jutro do nas nie należy , to nasze dziś rozmodlone daje podwaliny Wieczności , czy „spokojnej starości” … w czasach antyChrysta !
  Że wiarę zachowamy , że wytrwamy !
  Czesto odmawiam Różaniec z Radio Maryja . Ale ostatnio dokładnie w przestrzeni kiedy sie on rozpoczyna brakuje fonii i kiedy kończy , fonia powraca ! I nie jest to przypadek . Ktoś nad tym czuwa ;
  Komuś przeszkadza Zdrowaś Maryja !
  Stad dzięki za każdą inicjatywę , za miejsce , za czas nam poświęcony , który nas gromadzi i do modlitwy prowadzi . To jeszcze czas łaski, czas błogosławiony – jak mówią … „korzystaj z Dnia” –
  – będziesz w Ciemnościach chroniony! Dzięki 💛
  …..

 9. ja pisze:

  dzień dobry,

  ja również mogę się dołączyć , tylko z zastrzeżeniem że będę odmawiać jeden różaniec dziennie , w wyznaczonej tajemnicy. Niestety czas i inne modlitwy w tym nowenna pomejańska odmawiana w innej intencji nie pozwolą na więcej, proszę o info

  • eska pisze:

   Kochana @ja, właśnie w taki sposób odmawiamy tutaj nowennę pompejańską – jeden różaniec dziennie, w grupach czteroosobowych. Dokładny sposób odmawiania załączam niżej.

   Mam więc nadzieję, że mogę Ci zaproponować Tajemnice Radosne w NP 9. 🙂
   Proszę jednak o potwierdzenie, bo nie chcę niczego narzucać. 🙂

   ************

   SPOSÓB ODMAWIANIA nowenny w grupach 4-osobowych:

   * Znak Krzyża – W Imię Ojca…

   * „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca Świętego, z prośbą o nawrócenie grzeszników, zwłaszcza wrogów Kościoła, oraz o miłosierdzie boże dla świata.

   * Modlitwy wstępne (Wierzę w Boga…, Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…)

   * Jedna część różańca – np. Tajemnice Radosne (lub Światła, lub Bolesne, lub Chwalebne)

   * Modlitwa błagalna 30.08 – 25.09 (przez pierwsze 27 dni)
   Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.
   Lub
   Modlitwa dziękczynna 26.09 – 22.10 (przez następne 27 dni)
   Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

   * 3 x Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!

   • Teresa pisze:

    Dziękuję, przyłączam się. Bolesne w grupie NP 9.:)

   • ja pisze:

    kochana eska , dziękuję za dokładne wyjaśnienie, z radością przyjmuję tajemnice radosne w grupie N8, oby było nas jak najwięcej 🙂 Bóg zapłać za to dzieło, za ten pomysł, od dawna modlę się za zatwardziałych grzeszników, więc nie mogłam się nie dołączyć do tego pięknego i szlachetnego dzieła, myślę że jeszcze ktoś się dołączy może uda stworzyć się 13 grup? Wszystkiego dobrego dla wszystkich, Błogosławieństwa

 10. Danka pisze:

  Mario jeśli chcesz z kimś odmawiać Różaniec a jak piszesz w radio zanika głos to odmawiaj ze świętym Janem Pawłem II na youtubie / łatwo wygooglować /, staram się tak robić i wówczas moje myśli nie krążą gdzieś tylko łatwiej skupić się na modlitwie – to moja dygresja. A w dodatku serce rośnie jak wiem z kim odmawiam Różaniec.

 11. Irek pisze:

  NP 8 Chwalebne

  • Asia pisze:

   Ja zgłosiłam się we wcześniejszym poście. Powinnam tutaj wiec ponawiam. Jeśli możliwe poproszę o udział w nowennie, tajemnice bolesne proszę.

   • Asia pisze:

    A mój mąż Ignacy tez chętnie się dołączy. Tajemnice światła prosi.

    • Quis ut Deus pisze:

     To poproszę ostatnią cząstkę dla Justyny.
     Wygląda na to, że NP8 jest kompletna 😊
     __________
     💫 z Polski

   • eska pisze:

    Wspaniale! 😀

    NP 8: Danuta – Taj.Radosne, Ignacy – Taj.Światła, Asia – Taj.Bolesne, Irek – Taj.Chwalebne

    NP 9: „ja” – Taj.Radosne, ……., Teresa – Taj.Bolesne, …………

    Zapraszam 🙂

    Kilka komentarzy wyżej przypominam sposób odmawiania nowenny.

    • Quis ut Deus pisze:

     eska, Danuta jest przy NP7 w Radosnych.
     Czy w NP 8 też jest w Radosnych Danuta, jak napisałaś?
     Zgłaszałem Justynę, więc gdzieś ją proszę przydzielić, tajemnica obojętna.
     Dzięki

    • eska pisze:

     Oj, rzeczywiście! Przepraszam i dziękuję za zaangażowanie 🙂

     NP 8: Justyna – Taj.Radosne, Ignacy – Taj.Światła, Asia – Taj.Bolesne, Irek – Taj.Chwalebne

     Serce mi rośnie, kiedy widzę, ile nas jest! Naprawdę czuje się wspólnotę! ❤
     Któżjak Bóg! 🙂 ❤

    • wobroniewiary pisze:

     Musimy omadlać ten chory i grzeszny świat. Jestem z Anią nad morzem, codziennie obracam się wśród swoich znajomych, katolików a ten wyjazd pokazał mi naocznie „ten świat” Chce się rzec „jak dobrze, że nie jesteśmy z tego świata” ale serce boli jak teraz ludzie wieszają psy na Kościele za ostatnią aferę homoseksualną i pedofilską z USA. A mnie martwi to, ile ludzi teraz odchodzi od Kościoła i od spowiedzi, bo po co się u „takich grzeszników spowiadać” Jakąż odpowiedzialność ci uwikłani w aferę kapłani zaciągają przed Bogiem. Ileż odejść będą mieć na swoim sumieniu…..
     MAMY CO I KOGO OMADLAĆ.

 12. eska pisze:

  Aplikacja skłaniająca dzieci do samobójstwa!
  https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/wyzwanie-z-lalka-momo-moze-skonczyc-sie-samobojstwem-ostrzezcie-dzieci/kzbv7ex
  Wszystko odbywa się online – uczestnik zostaje nękany psychicznie do momentu, w którym mówi sobie dość. To wtedy ma dojść do samobójstwa. „Momo challenge” celuje w słabych psychicznie.
  Na portalach społecznościowych roi się od różnego rodzaju wyzwań. Niektóre z nich są zabawne, inne zmuszają do wykazania się kreatywnością. Istnieją jednak takie, które mogą wyrządzić krzywdę, a nawet doprowadzić do śmierci. Tym razem niebezpieczną grą okazało się „Momo challenge”, które zbiera już swoje żniwa w aplikacji WhatsApp.
  Lalka Momo wysyła wiadomości poprzez aplikację. Najczęściej są to zdjęcia. Dodając ją do kontaktów, automatycznie zapisujesz się do gry. Osoba odpowiedzialna za wyzwanie traktuje to jako deklarację. Kolejno wysyłane zadania mają doprowadzić do śmierci użytkownika. Jeśli ten będzie chciał się wycofać, otrzyma groźby i zostaje szantażowany. Czy słowa osoby stojącej za wiadomościami są realne, tego nie wiemy. Może ona jednak posługiwać się naszymi danymi osobowymi. Zagrożenie jest więc realne. Po 50 dniach nękana osoba zostaje nakłaniana do popełnienia samobójstwa (analogicznie do Błękitnego Wieloryba, o którym jakiś czas temu było głośno).
  W chwili obecnej wyzwanie pojawiło się we Francji, Niemczech i bardziej odległych Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Prawdopodobnym jest, że w wyniku wyzwania zginęła już 12- latka z Argentyny.
  Jeśli Twoje dziecko ma problemy, zachowuje się inaczej i wyraźnie straciło dawną radość życia – zareaguj. Nawet jeśli to nie Momo, może potrzebować Twojego wsparcia.

  • Paweł pisze:

   Pewnie znowu creepypasta jak Błękitny Delfin, bo tam ponoć żadnych samobójstw w rzeczywistości nie było.

   • eska pisze:

    „Creepypasta – krótka, fikcyjna historia, rozpowszechniana za pomocą internetu, która ma na celu przestraszyć czytelnika. Mimo, że creepypasty zazwyczaj nie są oparte na faktach, to są często opisywane w sposób bardzo realistyczny, by zwiększyć uczucie strachu.”

    To, że być może nikt nie popełnił samobójstwa, jeszcze nie powoduje, że zjawisko podpada pod definicję creepypasty.
    Powszechnie wiadomo, że istnieje zjawisko podejmowania różnych idiotycznych i szkodliwych wyzwań internetowych; powszechnie też wiadomo o zagrożeniach a nawet paktach podpisywanych nieświadomie, przez samo przestąpienie do gry. Powszechnie wiadomo także, że istnieje zjawisko manipulacji emocjonalnej wpływającej na psychikę zwłaszcza młodych ludzi.
    Miewałam do czynienia z osobami będącymi o krok od prób samobójczych lub już po ich podjęciu (nieudanym na szczęście). Nawet w przypadku tych osób, które się nie dopuściły próby – wierz mi, że trzeba się nieźle nagimnastykować, aby im pomóc nie poddać się tym manipulacjom, które mają w głowie. Tak więc każde draństwo, które choćby w niewielkim stopniu rozmontowuje psychikę – nie jest „fikcją”, a więc i „creepypastą”, lecz niebezpiecznym faktem.
    I raczej nie widzę zasadności rozpowszechniania takiej historii „by zwiększyć poczucie strachu” (z definicji creepypasty), bo w tej definicji chodzi raczej o kontekst lubowania się w strachu tak jak przy horrorach. W przypadku ostrzeżenia przez Momo o taki kontekst nie chodzi.To jest bardziej jak ostrzeżenie przez horrorami, mówiące, że nie są one dla człowieka dobre.

 13. Malwi pisze:

  Również proszę o przydzielenie do NP.
  Z Panem Bogiem!🙂

  • eska pisze:

   Wstrzymajmy się jeszcze troszkę z przydziałem – wyjaśniam powód kilka komentarzy niżej odpowiadając Krystynie. Na pewno dziś wieczorem coś przydzielimy.
   Bardzo dziękuję za zaangażowanie 🙂

 14. Martyna pisze:

  Chciałbym prosić o modlitwę za Lidie Traciak, choruje na boreliozę, jest nieprzytomna, podłączona do respiratora, Jej rodzina, Ona dalej walczą, lekarze mówią, że nie ma ratunku, żeby Ją odłączyć…

  Z Panem Bogiem

 15. Ewa pisze:

  Tarczyński zasugerował, że relacje między Zachodem a krajami islamskimi są obecnie niezrównoważone. Jako przykład wskazał inicjatywę Arabii Saudyjskiej, która chce wybudować w Warszawie swój meczet.

  Zgodzimy się na to, gdy władze Arabii Saudyjskiej zgodzą się na wybudowanie u siebie przez Polskę katedry

  https://wpolityce.pl/polityka/409864-tarczynski-burki-powinny-byc-zakazane

  • im pisze:

   Na you tube – „Co kryje porozumienie z Marrakeszu?” Pokazane dokumenty z UE podpisane przez nasz rząd, a których nie podpisał Orban (Węgry) o przyjmowaniu ludności do nas z Afryki północnej, zachodniej i środkowej czyli muzułmańskie kraje. Po co te kłamstwa? Wiadomo, że nie Polacy Słowianie rządzą Polską a proroctwa przez współczesnych świętych kapłanów i świętych w niebie kierowane były i są do Polaków Słowian. Prośmy o światło Ducha Świętego i zdobywanie wiedzy dotyczącej obecnej sytuacji kraju aby wiedzieć i rozumieć!

 16. Iwona pisze:

  Szczęść Boże!
  Pragnę również dołączyć do odmawiania Nowenny Pompejańskiej,proszę o przydzielenie tajemnicy.

  • eska pisze:

   NP 9: „ja” – Taj.Radosne, ……., Teresa – Taj.Bolesne, Iwona – Taj.Chwalebne

   Bóg zapłać!

   • Krystyna pisze:

    Esko, wezmę wolną część to chyba światła, czy tak?

    • eska pisze:

     Krystyno, zgłosiła się jeszcze Malwi, więc lepiej otworzyć NP 10, bo jest już wieczór i nie wiem, na ile zgłoszeń jeszcze mogę liczyć. Wstrzymajmy się proszę jeszcze z godzinkę z przydziałem.

     Potrzebna jeszcze co najmniej jedna osoba do NP 10, aby można było stworzyć chociaż 3-osobową grupę (bez Taj. Światła). Jeśli będzie więcej – dodamy Taj. Światła do grup 9 i 10.

    • Grażyna Anna pisze:

     Szczęść Boże!
     Pragnę również dołączyć do odmawiania Nowenny Pompejańskiej,proszę o przydzielenie tajemnicy.

 17. Ewa pisze:

  Dziś wspominamy męczeństwo Jana Chrzciciela. Czy wiecie, że jest on m.in. patronem trzeźwości?

  Modlitwa do św. Jana Chrzciciela – Patrona trzeźwości:

  Święty Janie Chrzcicielu, który abstynencję praktykowałeś przez całe swoje życie, pomóż, abyśmy w naszej ojczyźnie dożyli czasów, w których alkohol przestanie być symbolem nieszczęść, zmartwień i tragedii. Chroń nas przed grzechem upijania się. Bądź natchnieniem i pomocą dla wszystkich, którzy wyrzekają się napojów alkoholowych dla dobra swoich najbliższych i narodu. Patronie trzeźwości, wzbudź w sercach moich rodaków pragnienie życia bez alkoholu, abyśmy poprzez ich abstynencję osiągnęli trzeźwość całego narodu. Amen.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2050349294998581&id=159395004094029

 18. Ewa pisze:

  „Módl się za kapłanów diecezjalnych i za zakonnych. W dniu, w którym na świecie nie byłoby już prawdziwych kapłanów, świat stałby się tak potworny, że nie sposób tego opisać. Nadeszłaby chwila „ohydy spustoszenia”. Ale nadeszłaby z gwałtownością tak straszliwą, jakby piekło zostało przeniesione na ziemie. Módl się i mów, żeby się modlono o to, aby cała sól nie zwietrzała we wszystkich lub choć w Jednym, w ostatnim Męczenniku, który odprawi ostatnią Mszę, aby do ostatniego dnia mój Kościół walczący przetrwał i aby Ofiara została dopełniona. Im więcej będzie na świecie prawdziwych kapłanów, gdy czasy będą się dopełniać, tym krótszy i mniej okrutny będzie czas trwania Antychrysta i ostatnich konwulsji rodzaju ludzkiego. ‚Sprawiedliwi’ bowiem, o których mówię, kiedy ogłaszam koniec świata, to prawdziwi kapłani, prawdziwi konsekrowani w klasztorach rozsianych po świecie, to dusze-ofiary, nieznany zastęp męczenników, których znają jedynie Moje oczy. Świat zaś ich nie widzi. Oni działają z prawdziwą czystością wiary. Oni, nawet o tym nie wiedząc, są składającymi ofiarę i ofiarami”

  .https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1654735061322881&id=588257017970696

 19. m-gosia pisze:

  Witam Esko. Dołączam do nowenny .Proszę o przydział tajemnic.

  • eska pisze:

   Super!!! 😀
   NP 10: Krystyna – Taj.Radosne, Malwi – Taj.Bolesne, m-gosia – Taj.Chwalebne

   Jeśli ktoś jeszcze chce dołączyć, to mamy Tajemnice Światła w NP 9 oraw w NP 10. Ale i bez tego mamy już kompletne grupy.
   Zbieramy sie we wspolnym odmawianiu od chyba czterech lat, ale nigdy nie było aż tylu osób!
   Bogu niech będą dzięki! Matce Bożej i św. Janowi Pawłowi II także! ❤

   • Quis ut Deus pisze:

    Zbieramy się, bo chyba wszyscy mamy świadomość, w jakim czasie się znajdujemy.
    Kilka cytatów, ku pokrzepieniu serc:
    1.
    „Bóg daje łaskę nabożeństwa do Najświętszej Dziewicy tym, których pragnie zbawić” – św. Jan Damasceński.
    Bądźmy więc pełni wdzięczności i miłości podczas odmawiania tej Nowenny, bo wygląda na to, że mamy spore szanse na zbawienie…

    Dalej -> wezwanie do walki:
    W obliczu tego co się dzieje na świecie, może się wydawać, że jest nas garstka, porywająca się z szablami na czołgi. Nic bardziej mylnego:
    2.
    „W każdej duchowej bitwie Bóg plus jeden to armia” – Teresa z Avila.
    3.
    „Jak wiele tracą Ci, którzy polegają na sobie” – Teresa z Avila.

    Św. Teresa będąc z Bogiem (armia) wyzywała na pojedynek złe duchy, które wcale nie miały ochoty się z nią mierzyć. Ani chwili dłużej nie polegajmy na sobie, ufajmy we wszystkim Bogu bo walcząc po jego stronie, będąc z Matką Najświętszą nie jesteśmy sobie nawet w stanie wyobrazić jak wiele możemy zdziałać i wymodlić!
    Któż jak BÓG!!!

    • eska pisze:

     Otóż to!
     „Bóg i ja stanowimy większość” – św. Teresa z Avila

     O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy oraz za tymi, którzy się do Ciebie nie uciekają, zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie!

 20. Grażyna Anna pisze:

  Szczęść Boże!
  Pragnę również dołączyć do odmawiania Nowenny Pompejańskiej,proszę o przydzielenie tajemnicy.
  Odpowiedz

 21. ja pisze:

  Jezu Ty się Tym zajmij 🙂 żeby było 13 grup NP, Któż jak Bóg.
  Drodzy czytelnicy WOWiT zgłaszajcie się 🙂
  Modląc się z innych otrzymujecie dużo łask:) o które nawet nie prosicie.
  Niech nam wszystkim Bóg Błogosławi

 22. Bozena pisze:

  Szczesc Boze , prosze o przydzielenie dowolnej Tajemnicy Rozanca

 23. Emil pisze:

  Esko, proszę o przydzielenie mnie do Nowenny Pompejańskiej – tajemnica dowolna

 24. Gabriela pisze:

  Witam. Proszę o przydzielenie mnie do nowenny Pompejanskiej. Jedna dowolna tajemnica Różańca. Mam małe dziecko. Pracuje na pełny etat. Nie jestem w stanie odmówić całej Nowenny tj 3 części codziennie. Jedna część to już jest wyczyn. 🙂 Pozdrawiam wszystkich oddanych Maryi. Ż Panem Bogiem.

 25. M pisze:

  Szczęść Boże! Jeśli jeszcze można to pragnę dołączyć do odmawiania Nowenny Pompejańskiej,proszę o dowolną tajemnicę

  • eska pisze:

   Jejku! Ile osób! 😀
   Zbieramy więc 13 grup jak bukiet 13-tu róż dla Maryi! Pełnych róż „na bogato”, z Tajemnicami Światła. ❤ 🙂

   NP 9: „ja” – Taj.Radosne, Grażyna Anna – Taj.Światła, Teresa – Taj.Bolesne, Iwona – Taj.Chwalebne

   NP 10: Krystyna – Taj.Radosne, Bożena – Taj.Światła, Malwi – Taj.Bolesne, m-gosia – Taj.Chwalebne

   NP 11: Gabriela – Taj.Radosne, …………, M – Taj.Bolesne, Emil – Taj.Chwalebne

   Jeszcze jedna osoba do NP 11.Zaczynamy dzisiaj.

   Bóg zapłać!!!

   Żeby dać jeszcze czas na zgłoszenia, proponuję dla grup 12 i 13 termin odmawiania od 1.09 (pierwsza sobota miesiąca)

   Przenoszę wszystko pod najnowszy wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s