Papież Benedykt XVI: „Pielgrzymuję do domu Ojca”

„Pielgrzymuję do Domu” – napisał emerytowany 90-letni papież Benedykt XVI w liście do rzymskiej redakcji dziennika „Corriere della Sera”.

Jak wyjaśnia publicysta dziennika Massimo Franco redakcja postanowiła zwrócić się do emerytowanego papieża z pytaniem o jego zdrowie i samopoczucie w związku z koleją rocznicą jego abdykacji. 

W liście Benedykt XVI napisał: „wzruszyło mnie to, że wielu czytelników Pana gazety pragnie wiedzieć, jak spędzam ten ostatni okres mego życia”. „Mogę tylko powiedzieć, że w powolnym zmniejszaniu się sił fizycznych wewnętrznie pielgrzymuję do Domu”.

„To wielka łaska dla mnie, że jestem otoczony na tym ostatnim odcinku drogi, niekiedy trochę męczącym, przez taką miłość i dobroć, jakich nie mógłbym sobie wyobrazić” – napisał emerytowany Papież. 

„Także pytanie Pańskich czytelników uważam za towarzyszenie mi na drodze. Za to mogę tylko podziękować, zapewniając was wszystkich o mojej modlitwie” – zakończył Benedykt XVI. 

11 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił, że odchodzi z powodu braku sił i ze względu na swe zdrowie. Zapowiedział, że od tego momentu będzie żył „ukryty dla świata”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

37 odpowiedzi na „Papież Benedykt XVI: „Pielgrzymuję do domu Ojca”

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. wobroniewiary pisze:
  • Ada pisze:

   źle wygląda:(

   • wobroniewiary pisze:

    A ja uważam, że na 90 lat to rewelacyjnie ❤

    • Paweł pisze:

     Pofatygowałem się i poprzeglądałem wszystkie hasła Wikipedii dotyczące papieży w celu ustalenia długości życia tych wszystkich spośród nich, o których dacie urodzenia cokolwiek wiemy.
     Stwierdziłem, że Benedykt XVI jest najprawdopodobniej TRZECIM najdłużej żyjącym papieżem w całej historii Kościoła.
     Dłużej od niego żyli tylko: Leon XIII – 93 lata (zm. w 1903 r.), Celestyn III – około 92 lata (zm. w 1198 r.) i być może Jan XXII – około 90 lat (zm. w 1334 r.).

     Długość życia papieży starożytnych, czyli z epoki Ojców Kościoła (do VIII wieku) jest z reguły niemożliwa do ustalenia, bo jakiekolwiek dane o dacie urodzenia mamy tylko na temat siedmiu z nich (św. Damazego I, św. Leona Wielkiego, św. Grzegorza Wielkiego, św. Bonifacego IV, św. Witaliana, św. Grzegorza II i Stefana III [IV]).
     Począwszy od średniowiecza coraz częściej znane są orientacyjne roczne daty urodzin, a dokładne dzienne daty urodzin są znane systematycznie dopiero poczynając od tzw. „papieży renesansu”, czyli od połowy XV wieku (od Mikołaja V).

     Długość życia papieży w XIX wieku:
     Sł. Boży Pius VII – 81 lat
     Leon XII – 68 lat
     Pius VIII – 69 lat
     Grzegorz XVI – 80 lat
     bł. Pius IX – 85 lat
     Leon XIII – 93 lata

     Długość życia papieży w XX wieku:
     św. Pius X – 79 lat
     Benedykt XV – 67 lat
     Czcigodny Pius XI – 81 lat
     Czcigodny Sł. Boży Pius XII – 82 lata
     św. Jan XXIII – 81 lat
     bł. Paweł VI – 80 lat
     Sł. Boży Jan Paweł I – 65 lat
     św. Jan Paweł II – 84 lata

     Do papieży żyjących 85 lat lub więcej na przestrzeni całej historii Kościoła należeli ponadto: Lucjusz III – ok. 85 lat (+1185), św. Celestyn V – ok. 85 lat (+1296), Grzegorz XII – ok. 87 lat (+1417), Klemens X – 86 lat (+1676), Innocenty XII – 85 lat (+1700) i Klemens XII – 87 lat (+1740).
     [Pozwoliłem sobie określić papieża Piusa XI mianem „Czcigodny”, ponieważ francuska mistyczka, Czcigodna Sł. Boża Marta Robin, powiedziała po jego śmierci, że poszedł prosto do nieba.]

    • Paweł pisze:

     Mogę jeszcze dodać, że nasz papież św. Jan Paweł II jest DWUNASTY pod względem długości życia w całej historii Kościoła (wszystkich jedenastu papieży, którzy żyli dłużej od niego, wymieniłem w powyższym zestawieniu). 🙂

    • Paweł pisze:

     Na koniec jeszcze dodam, że papież Franciszek (mający dzisiaj 81 lat i 52 dni) zajmuje prawdopodobnie DWUDZIESTE miejsce pod względem długości życia wśród papieży.

     Jak już pisałem, św. Jan Paweł II zajmuje miejsce dwunaste, a po nim następują (w kolejności chronologicznej) – poprzedzając papieża Franciszka:
     Paweł III – 81 lat i 8 miesięcy (+1549), Paweł IV – 83 lata (+1559), Grzegorz XIII – 83 lata (+1585), Benedykt XIV – 83 lata (+1758), Pius VI – 81 lat i 8 miesięcy (+1799), Pius XI – 81 lat i 8 miesięcy (+1939) oraz św. Jan XXIII – 81 lat i 6 miesięcy (+1958).
     Natomiast dwaj dawni papieże mający około 81 lat – Formozus (+896) i Aleksander III (+1181) – nie wiadomo dokładnie, czy są starsi czy młodsi od papieża Franciszka.
     Oznacza to, że do końca bieżącego roku 2018 papież Franciszek wyprzedzi aż sześciu wyżej wymienionych papieży i będzie na szesnastej pozycji.

    • Paweł pisze:

     Przepraszam najmocniej za omyłkowe pominięcie Piusa XII, który miał 82 lata: czyli papież Franciszek obecnie jest prawdopodobnie nie na dwudziestej, lecz na dwudziestej pierwszej pozycji, a na pozycji szesnastej będzie dopiero w lipcu przyszłego roku, gdy wyprzedzi właśnie Piusa XII. 🙂

  • tu MariaPietrzak pisze:

   +++

  • wobroniewiary pisze:

   +++
   Ja właśnie wyszłam z kościoła 1 raz od 17 dni i czuję się jak nowonarodzona a modliłam się za wszystkie dusze w czyśćcu, za umierających, konających i w intencjach wszystkich Czytelników

 3. Agnieszka pisze:

  105 letnia siostra zakonna, w tym roku chyba będzie już miała 107 lat. Zobaczcie jak ona się dopiero trzyma, coś niesamowitego 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=sbg62jUjk0Y

 4. Witek pisze:

  Bardzo wzruszający wpis.
  Tęsknię za 0/1 sposobem nauczania i konserwatywnością Papieża Benedykta XVI…, i może tyle. Ja tęsknie.

 5. wobroniewiary pisze:

  Dziś wszystko się zmienia, ja też tęsknię do nauczania i do lat pontyfikatu św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, gdzie mowa była „tak -tak, nie-nie”

  A dziś poplątanie z pomieszaniem:

 6. EwaT. pisze:

  Prosze o modlitwe za mojego meza, ktory bedzie mial dzis rozmowe o prace.Bog zaplac.

 7. Aneta pisze:

  Trafiłam na ten portal jakiś czas temu i rzadko komentuje, ale moja sytuacja niejako mnie do tego skłoniła. Pochodzę z Warszawy i tu mieszkam. Ja i moja rodzina mamy bardzo ciężką sytuację finansową. Toniemy w długach i grozi nam utrata mieszkania. Bardzo prosimy o pomoc ludzi, którzy poczują natchnienie od Boga, aby nas wesprzeć w potrzebie. Osoby chcące nam pomóc proszę o kontakt mejlowy jezusmaryjajozef@wp.pl

 8. piotr wiśniewski pisze:

  +++
  wspaniały człowiek widział na własne oczy rewolucje obyczajową na zachodzie
  potem strzegł depozytu wiary
  bardzo dobry papież
  otoczmy go modlitwą jak papieża Franciszka

 9. wobroniewiary pisze:

  Oficjalnie ogłaszam koniec tej wstrętnej długiej ponad 2 tyg. grypy.
  Dziś byłam już na mieście (do krawcowej zawiozłam palto do zwężenia ok. 20 cm) a jutrzejszy ranek chcę zacząć Mszy świętej. I naprawdę po 17 dniach niewychodzenia z domu – nie mogę się już doczekać jutrzejszej Mszy św. 🙂

  • Witek pisze:

   O to piękna wiadomość. Bardzo się cieszę. Bogu niech będą dzięki. To jutro Ewo prawdziwie „tłusty czwartek”😀 pierwsza Msza Święta po 17 dniach.

  • Jacek pisze:

   Czy nie za pochopnie z tym zwężaniem palta.
   Zima zaraz się skończy , a jak będzie jesienią nie wiadomo.
   Modlitwę pozostawiam, by zło ni wracało.
   Pozdrawiam z Panem Bogiem i Niepokalaną

   • wobroniewiary pisze:

    Nie, nie za pochopnie, to kolejny raz u krawcowej ze zwężaniem, po prostu do końca życia muszę być na diecie, miałam już zapadanie w śpiączkę wątrobową, więc bycie na diecie do końca życia robi swoje – a to mnie nawet cieszy 🙂

 10. m-gosia pisze:

  Bogu niech będą dzięki. + + +

 11. wobroniewiary pisze:

  DZIŚ PIERWSZA ŚRODA MIESIĄCA – ZAWIERZ SIĘ JÓZEFOWI !
  Akt poświęcenia się św. Józefowi
  Święty Józefie, mój najmilszy Ojcze, po Jezusie i Maryi najdroższy mojemu sercu, Tobie się powierzam i oddaję, jak powierzyli się Twej opiece Boży Syn i Jego Przeczysta Matka. Przyjmij mnie za swoje dziecko, bo ja na całe życie obieram Cię za Ojca, Opiekuna, Obrońcę i Przewodnika mej duszy. O mój najlepszy Ojcze, święty Józefie, prowadź mnie prostą drogą do Jezusa i Maryi. Naucz mnie kochać wszystkich czystą miłością i być gotowym do poświęceń dla bliźnich. Naucz walczyć z pokusami ciała, świata i szatana i znosić w cichości każdy krzyż, jaki mnie spotka. Naucz pokory i posłuszeństwa woli Bożej. O najdroższy święty Józefie, bądź Piastunem mej duszy, odkupionej Krwią Chrystusa. Czuwaj nade mną, jak strzegłeś Dzieciątka Jezus, a ja Ci przyrzekam wierność, miłość i całkowite posłuszeństwo, bo ufam, że za Twym wstawiennictwem będę zbawiony. Nie patrz na moją nędzę, ale dla miłości Jezusa i Maryi przyjmij mnie pod swą Ojcowską opiekę. Amen.

 12. wobroniewiary pisze:

  Jako wspólnota „Pójdź za Mną” bierzemy udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki” wspierającej cele misyjne, humanitarne i charytatywne w Czadzie i Republice Środkowej Afryki.
  https://paczek.kapucyni.pl/

  Do udziału w akcji zapraszamy wszystkich naszych sympatyków, przyjaciół i znajomych.

  https://www.facebook.com/events/860530394120372/

 13. wobroniewiary pisze:

  Bardzo ważny artykuł księdza Wojciecha Węgrzyniaka „Najnowszy Testament”
  Proszę przeczytać uważnie!

  4.02.2018

  Stary Testament powstawał przez wieki być może aż do I w. p.n.e. Nowy Testament powstał w I w. n.e. W ostatnich dziesięcioleciach coraz liczniejsza grupa ludzi zdaje się pisać Najnowszy Testament. Najbardziej znane różnice między Nowym Testamentem a Najnowszym są następujące:

  Nowy mówi: „Ja wszystkich, których kocham, karcę i ćwiczę” (Ap 3,19).
  Najnowszy: Bóg nikogo nie karci.

  Nowy mówi: „Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła.” (Mt 4,1)
  Najnowszy: Bóg nikogo ani nie wodzi na pokuszenie ani nie próbuje.

  Nowy mówi: „Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych.” (Łk 13,28)
  Najnowszy: Bóg nikogo nie wyklucza.

  Nowy mówi: „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.” (Mk 16,16)
  Najnowszy: Bóg nikogo nie potępia.

  Nowy mówi: „Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego”. (1 Kor 6,9-10)

  Najnowszy: Z tej listy na chwilę obecną należy wykreślić mężczyzn współżyjących ze sobą.

  Nowy mówi: „To niech będzie wiadomo wam wszystkim … że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka … ten człowiek stanął przed wami zdrowy … I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni”. (Dz 4,10-12)
  Najnowszy: Wszystkie religie są równe.

  Nie wiadomo, kiedy zakończy się proces tworzenia najnowszego kanonu, kto zadecyduje ostatecznie o nieomylności Najnowszego Testamentu i jakie spowoduje to podziały. To jednak jest wiadome, że Stary Testament jest świadectwem przymierza Boga z Izraelem, Nowy świadectwem przymierzem Boga z całą ludzkością. Natomiast Najnowszy zdaje się być świadectwem przymierza ludzi z ich własnymi wyobrażeniami. Przymierza, w którym Bóg ma do powiedzenia tylko tyle, ile człowiek pozwoli Mu powiedzieć.

  http://www.wegrzyniak.com/2289-najnowszy-testament

 14. Jacek pisze:

  Diabeł już się nie ukrywa,że wtargnął do kościoła.
  To wskazuje że zbliżamy się do końca.
  Pozostaje nam modlitwa.
  Pozdrawiam z Panem Bogiem i Niepokalaną

 15. Jacek pisze:

  Archidiecezja przemyska: od 11 lutego nowenna za Ojczyznę

  http://niedziela.pl/artykul/33699/Od-11-lutego-nowenna-za-Ojczyzne

  Od 11 lutego w parafiach archidiecezji przemyskiej odprawiana będzie 9-miesięczna nowenna w intencji Ojczyzny. To sposób na przygotowanie do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 16. tu MariaPietrzak pisze:

  Nawet moją komórkę przygotowują do zgonu .
  Trzeba się będzie chyba pożegnać .
  ” a mnie jest szkoda lata … a mnie jest żal”…

 17. Maria pisze:

  Jakie plany może mieć Bóg na najtrudniejszy okres życia ludzkiego, jakim jest starość? Czy słuszna jest postawa buntu człowieka, który traci siły, zdrowie – dosłownie wszystko? Odpowiedzi na te pytania udziela ks. Sławomir Kostrzewa w homilii wygłoszonej 21 stycznia 2018 r. w Poznaniu, w parafii pw. Maryi Królowej

 18. Maria pisze:

  Dzięki za informację o kolejnej książce ks. Glasa 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s