Ks. prof. Marek Chmielewski o shamballi: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną

A co zrobić z różańcami shamballa, jeśli ktoś już je nabył? Można je oddać duszpasterzom w swojej parafii, którzy będą wiedzieli, co z nimi zrobić, albo samemu zniszczyć je w sposób godziwy, jednak niewywołujący zgorszenia. Zgodnie z dawnym zwyczajem Kościoła można je np. dyskretnie spalić
Ks. prof. Marek Chmielewski:

W walce z zagrożeniem duchowym, jakim są różańce shamballa  – przedstawiamy artykuł już nie osoby świeckiej (co nam zarzucały osoby z pewnej wspólnoty, handlujące tym „badziewiem duchowym”), ale artykuł szanowanego księdza profesora, który ostrzega: „…Nie można też wykluczyć, że przedmioty kultu chrześcijańskiego, zwłaszcza różańce i koronki wykonane tą techniką, z uwagi na wplatane koraliki, blaszki lub inne drobne przedmioty mogą zawierać przesłanie ezoteryczne i magiczne, całkowicie sprzeczne z wiarą w Przenajświętszą Trójcę!”

*****

diabelska-szamballaOstatnio natknęłam się w Internecie na informacje o różańcach shamballa. Są one bardzo popularne, wiele osób je nosi. Okazało się, że mam w domu 2 różańce z paciorkami św. Benedykta (kupione w księgarni katolickiej), które nie dość, że mają splot shamballa, to jeszcze na paciorkach zamiast napisu „PAX” widnieje „PAXS”. Czy to faktycznie jest problem? Czy może ktoś chce odstraszyć od różańca?
Milena

Od połowy 90. lat ubiegłego wieku obserwuje się w Europie wzrost zainteresowania bransoletkami shamballa, które nierzadko mają postać różańca. Modę tę popularyzują przede wszystkim celebryci, wśród których wymienia się m.in. Karla Lagerfelda, Paris Hilton, Jennifer Aniston czy Justina Biebera.

Chodzi o bransoletki wykonane przy użyciu specjalnego splotu, któremu nadaje się charakter rytualny. Są one ozdobione kolorowymi kulkami, blaszkami bądź medalikami, a nierzadko imitacjami kości lub maleńkich ludzkich czaszek. Trudno jednoznacznie ustalić pochodzenie tego rodzaju splotu. Zwykle wiąże się go z buddyjskimi legendami, które mówią o idealnym mieście Shambhali. Położenie tego miasta okrywa tajemnica, gdyż jest ono uosobieniem rajskiego spokoju i ładu, co ma też wyrażać jego nazwa.

Mamy tu więc do czynienia z pewnego rodzaju dalekowschodnim mistycyzmem, który niewiele ma wspólnego z chrześcijańską mistyką. Nie można też wykluczyć, że przedmioty kultu chrześcijańskiego, zwłaszcza różańce i koronki wykonane tą techniką, z uwagi na wplatane koraliki, blaszki lub inne drobne przedmioty mogą zawierać przesłanie ezoteryczne i magiczne, całkowicie sprzeczne z wiarą w Przenajświętszą Trójcę.

Do upowszechnienia się mody na bransoletki shamballa przyczynił się sklep jubilerski Madsa Kornerupa w Paryżu, który w 1996 r. zaczął tworzyć tego rodzaju ozdoby dla zamożnych klientów, głównie z branży rozrywkowej. Wskutek tej mody można obecnie w Internecie bez trudu znaleźć filmowe instruktaże, jak domowym sposobem, przy użyciu zwykłych materiałów, wykonać całkiem efektowne bransoletki tego rodzaju. Są tam też oferty wysyłkowej sprzedaży różańców wykonanych tym sposobem.

Zgłaszane wątpliwości co do godziwości posługiwania się tego rodzaju ozdobami i przedmiotami kultu nie są pozbawione racji. Przestrzegając katolików przed uleganiem tej dziwacznej modzie, należałoby wskazać na przynajmniej 3 zasadnicze powody.

Po pierwsze, noszenie bransoletek shamballa, a zwłaszcza posługiwanie się różańcami wykonanymi tą techniką – których nie należy mylić z tzw. czotką, bardzo cenioną już w starożytnym Kościele, zwłaszcza na Wschodziejest przejawem ulegania obcym wierze katolickiej dalekowschodnim ideom religijnym. Zaledwie powierzchowna ich znajomość, połączona z modną w ostatnich dziesięcioleciach fascynacją egzotyką i ezoteryką, łatwo może przerodzić się w bałwochwalstwo, które narusza pierwsze przykazanie Dekalogu:

Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

 Przesadą byłoby jednak przekonanie, że samo noszenie lub posługiwanie się tego rodzaju przedmiotami niemal automatycznie ściąga na wierzącego moce demoniczne i jakiś rodzaj przekleństwa. Zło bowiem nie działa jak choroba zakaźna, niezależnie od aktów wolnej woli człowieka. Dopiero gdy przyzwala się na nie w mniej lub bardziej świadomy sposób, może dojść do zniewolenia. Niemniej bezmyślne i naiwne sięganie po tego rodzaju praktyki może stać się źródłem zgorszenia dla innych.

Po drugie, w ocenie omawianego tu zjawiska nie bez znaczenia jest sensus Ecclesiae, czyli dokonujące się w wierzącym – pod wpływem łaski Bożej – doświadczenie jedności Kościoła świętego jako wspólnoty wiary. Chrześcijanin pielęgnuje swe życie duchowe, a więc modlitwę, sakramenty, praktyki ascetyczne i dzieła apostolskie nie według własnego upodobania, ale zgodnie z duchem Kościoła i jego wielowiekową tradycją. Nie ma więc uzasadnienia wprowadzanie wątpliwej mody na „nowoczesne” różańce wykonane techniką shamballa w miejsce tradycyjnych różańców. Oznaczałoby to, że moda jest ważniejsza od zdrowej pobożności, szukającej Bożej chwały.

Po trzecie, nie bez znaczenia jest też to, skąd pochodzą nabywane przez wierzących przedmioty kultu, takie jak: różańce, koronki, krzyżyki, pobożne obrazki, figurki, modlitewniki, kropielnice Należy zwrócić uwagę na teologiczną poprawność tych przedmiotów. Zdarzają się bowiem dziwaczne, a wręcz obrazoburcze rzeczy, jak chociażby kolczyki w formie krzyża. Zapotrzebowanie na przedmioty kultu religijnego sprawia, że często traktowane są jak zwykły obiekt komercji, a zatem produkuje się je masowo, bez należytej troski o ich odpowiednią estetykę, a tym bardziej kerygmatyczny przekaz. Mamy więc do czynienia z religijną tandetą, która wcześniej czy później ląduje na śmietniku. Tymczasem artystyczna forma i piękno przedmiotów kultu mają odzwierciedlać piękno i chwałę Stwórcy. Odkąd w chrześcijaństwie zaczęto wyrabiać wspomniane rzeczy, zawsze dużo troski wkładano w to, aby wykonywane były przez odpowiednie osoby, które swą modlitwą i pracą uświęcały je, nadając im w ten sposób sakralny charakter już na etapie powstawania. Naturalną jest rzeczą, że godziwe i polecane do użytku wiernych przedmioty kultu wykonywane są przez osoby konsekrowane, tj. zakonnice i zakonników. Ich nabywanie jest formą materialnego wsparcia klasztorów i zarazem uczynkiem miłosierdzia oraz przejawem odpowiedzialności za braci i siostry we wspólnocie Kościoła. Jednym słowem, zamiast nabywać w Internecie czy markecie różańce lub koronki w formie bransoletek shamballa niewiadomego pochodzenia, które mają ponadto wątpliwą formę teologiczno-kerygmatyczną, lepiej byłoby kupić w jakimś klasztorze choćby skromny różaniec.

Jego piękno nie tkwi w technice wykonania, ale w gorliwości odmawiania. Wówczas mamy pewność, że nabywamy godziwy przedmiot kultu religijnego niejako naładowany wiarą i modlitwą pobożnych osób. Przy okazji spełniamy dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia i nie wspieramy jakiegoś nieznanego przedsiębiorstwa, dla którego najważniejszy jest kult pieniądza.

A co zrobić z różańcami shamballa, jeśli ktoś już je nabył? Można je oddać duszpasterzom w swojej parafii, którzy będą wiedzieli, co z nimi zrobić, albo samemu zniszczyć je w sposób godziwy, jednak niewywołujący zgorszenia. Zgodnie z dawnym zwyczajem Kościoła można je np. dyskretnie spalić.
Ks. prof. Marek Chmielewski:
doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowości Katolickiej KUL

Za: www.miesiecznikegzorcysta.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Zagrożenia duchowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

35 odpowiedzi na „Ks. prof. Marek Chmielewski o shamballi: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

  • Monika🌸🌺 pisze:

   Bardzo proszę, kto może mnie wspomóc w mojej intencji, choć małym wspomnieniem..w mojej modlitwie o dobrego spowiednika..
   Jezu ufam Tobie!

   • JERZY pisze:

    Nie tylko modlitwą służę ale i radą: Póki co memu kuzynowi Ks. Michałowi Woźnickiemu. SDB nie zabroniono spowiadać w kościele w Poznaniu przy ul Wronieckiej w konfesjonale i odprawiać Mszy świętych w zakonnej „celi” frontem do krucyfiksu, a pragnie je celebrować w kościele frontem do tabernakulum. Sam w ślubach posłuszeństwa o to nie poprosi. Proszę o modlitwę w tej intencji.

 2. MM pisze:

  Jeden z komentarzy pod artykułem:

  Podobny artykuł , który ukazał się w wakacje w Któż jak Bóg – Małgorzaty Więczkowskiej, Magiczne bransoletki i rózańce shamballa. Polecam

  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2016/06/26/m-wieczkowska-w-najnowszym-numerze-ktoz-jak-bog-magiczne-bransoletki-i-rozance-shamballa/

 3. kasiaJa pisze:

  Autor powyższego artykułu to ks. prof. Marek Chmielewski
  doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowości Katolickiej KUL
  Bogu niech będą dzięki!
  Planuję zakup tego numeru w wersji drukowanej. Jeśli ktoś jest zainteresowany – można zakupić wersję elektroniczną. Ja osobiście wolę tradycyjną formę papierową , bo po przeczytaniu można sobie archiwizować miesięcznik albo przekazać dalej znajomym…
  Można zakupić bezpośrednio na stronie miesięcznika: http://www.miesiecznikegzorcysta.pl/drogowskazy/item/1551-shamballa-moda-czy-zagrozenie-duchowe

  • wobroniewiary pisze:

   I najważniejsze- nie mylić tego badziewia z czotką.
   Sama noszę czotkę i odmawiam na niej Modlitwę Jezusową

   Ps. Ze względu na ważność tematu, 13. dzień Nowenny do św. Michała Archanioła pojawi się, ale niżej pod tym wpisem

 4. wobroniewiary pisze:

  Dźwięk dzwonów przepędza demony

  Dźwięk dzwonów trzyma z dala złe duchy, ale jest też hymnem ku czci Boga. Nic zatem dziwnego, że w krajach zlaicyzowanych ich dźwięk bywa zakazywany, podobnie jak w krajach muzułmańskich (w tym w Jerozolimie).

  Harmonijny i rytmiczny dźwięk dzwonów symbolizował dla chrześcijan bliskość Boga. Wyznaczał rytm dnia i nocy, modlitwy oraz pracy, odpoczynku i zabawy. Klasztorne i kościelne dzwony odmierzały i regulowały czas życia. Zapewniały poczucie bezpieczeństwa. Ich dźwięk był niczym głos Boga. Przez to czas należał do Boga i Kościoła. Ta liturgiczna jedność czasu i przestrzeni, ten boskoludzki ład i porządek stały na straży serc oraz umysłów chrześcijan.

  http://www.miesiecznikegzorcysta.pl/wiara-i-rozum/item/1550-dzwiek-dzwonow-przepedza-demony

 5. MM pisze:

  Szatan szaleje! Pornos nakręcony w konfesjonale
  Scena pornograficzna została nakręcona w konfesjonale kościoła św. Józefa w miejscowości Tilburg w Holandii. Autorką filmu jest znana aktorka porno, której danych nie będziemy podawać
  Film został nakręcony w działającym kościele, a sam „reżyser” nie widział w tym nic zdrożnego. Kopulująca para ukrywa się w konfesjonale, ale także nagrywa scenki w samym kościele. Wszystko to zaś zostaje pokazane.

  Proboszcz parafii ks Jan van Noorwegen podkreśla, że nikt nie widział tego, co się wydarzyło. – Drzwi do kościoła są otwarte przez kilka godzin dziennie, ale nie zawsze w środku są ludzie – zaznacza. Teraz, zarówno on, jak i rada parafialna zastanawiają się nad podjęciem kroków prawnych wobec aktorki i firmy producenckiej.

 6. wobroniewiary pisze:

  I co Jerzy?
  Tego antypapiescy księża nie napiszą, a szkoda, tak jak szkoda tego, że nie odmówią Litanii do św. JP II, bo go nie uznają za Świętego. Ja „owego księdza” broniłam, dopóki był w Kościele a nie poza nim, gdy odmówił odmawiania Litanii do bł. Jana Pawła II w dniu Jego beatyfikacji mimo wielu próśb ludzi zgromadzonych na KP w Warszawie… Popłynął i jak tak będzie to też go spotka suspensa …

  UWAGA!!!! Ojciec Święty poprosił kard. Burke’a o oczyszczenie Zakonu Maltańskiego z wpływów MASONERII!
  Są nowe informacje w sprawie sporu wokół Zakonu Maltańskiego. Jak donosi Edward Pentin z „National Catholic Register” udało mu się ustalić, że decyzje Ojca świętego mogą być związane z próbą oczyszczenia zakonu z wpływów masonerii.
  Podczas listopadowego spotkania Franciszka i kard.Raymonda Burke’a na temat skandalu antykoncepcyjnego w Zakonie, papież miał zobowiązać kardynała patrona do oczyszczenia Maltańczyków z „wpływów masońskich”. Edward Pentin wprost podkreśla, że papież był mocno zaniepokojony wpływami masonerii w tym zakonie.

  Papież miał być poważnie zaniepokojony informacjami, jakie otrzymał od kard. Burke’a na temat rozpowszechniania prezerwatyw przez wolontariuszy zakonu w Afryce i Azji i podkreślał konieczność rozwiązania tej sprawy. W prywatnej rozmowie z kard. Burkiem Franciszek zaznaczył, że jego pragnieniem jest „oczyszczenie” zakonu z wpływów masońskich. Podczas spotkania papież jasno wskazywał bowiem, że u podłoża problemów z niekatolickimi działaniami może być masoneria i jej działania.

  Później kardynał miał otrzymać list, w którym Papież zobowiązał go do usunięcia wszelkich wpływów i powiązań z organizacjami, których działania są sprzeczne z prawem moralnym.

  Autor: Tomasz P. Terlikowski
  http://malydziennik.pl/uwaga-ojciec-swiety-poprosil-kard-burkea-o-oczyszczenie-zakonu-maltanskiego-z-wplywow-masonerii,1751.html

  • JERZY pisze:

   A ja Ewo bardzo proszę o modlitwę za mego kuzyna ks. Michała i jego przełożonych zakonnych, który jest w KK w tym samym zgromadzeniu i nie może odprawiać w kościele w Poznaniu do którego jest przypisany przy ul Wronieckiej pw Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie się znajdują relikwie 5 błogosławionych męczenników oratorian ofiar II Wojny światowej, novus ordo missae nawet jako współcelebrans, bo poprosił przełożonego by można było, wzorem wszystkich ostatnio transmitowanych przez TV Trwam papieskich Mszy św. ustawić mały krucyfiks na ołtarzu frontem do kapłana. Proszę przekaż tę sprawę ks Adamowi Skwarczyńskiemu, on „W szkole krzyża” znajdzie jakieś rozwiązanie dla tej sprawy.

 7. wobroniewiary pisze:

  Pomódlmy się za pana Jerzego z Torunia, który napisał poniższego maila (w sumie jestem zła, bo jak każdy pisze na maila a nie na stronie, to tylko dodaje mi roboty) a tak samemu można napisac w komentarzu i inni zobaczą i omodlą

  „Niech Będzie pochwalony Jezus Chrystus, Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie!
  Chrystus Królem Polski, czy to nie wspaniałe. Nareszcie.
  Mam OGROMNĄ prośbę. Bardzo proszę o wspomożenie modlitwą. To bardzo ważne dla mnie, naprawdę bardzo ważne.
  Mam 61 lat, jestem na rencie i mieszkam w Toruniu. Palę papierosy od ok 42 lat a 10lat temu udało mi się je rzucić i tak wytwałem 5-7miesięcy Pan Jezus okazał mi swoją łaskę bo wtedy rzuciłem je bardzo szybko i „bezboleśnie” Powróciłem do palenie ( w jakimś stresie) z przeświadczeniem że znowu rzucę a tu – zonk. Długo by opisywać próby rzucania było ich troszkę. Owszem modlę się ale zaczynam podejrzewać coś złego… Wydaje mi się że potrzebuję modlitwy wiernych im więcej tym lepiej. Teraz jak upadnę to mogę już nie powstać. Przepraszam za dramaturgię ale strach zaczyna działać (wiem, Chrystus WIĘKSZY) Jutro czyli dziś (jest już h1) przyjmę P.Jezusa i zacznę się mocować z tym złem, dobrze by było wiedzieć że ktoś miłosierny mnie wspiera w tej walce taka świadomość może pomoże mi wytrwać ale i łaska potrzebna. Będę bardzo wdzięczny
  Pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego, Szczęść Boże.
  Jerzy z Torunia”

 8. Karolina pisze:

  Witam,

  Zastanawia mnie pewna rzecz, pośrednio związana z tematem, ale że nie mam kogo zapytać – pytam tu…
  Robię różańce, ciężko o dobre surowce, do tej pory zaopatrywałam się w pewnym sklepie w moim mieście. Widziałam, że są tam, w kącie słonie z podniesioną trąbą i inne podobne paskudztwa, ale że nie kupowałam tego, tylko sznurki, druciki, narzędzia i koraliki nie zwracałam na to większej uwagi. Przedwczoraj kupiłam znowu trochę materiałów do wyrobu kolejnych różańców, wychodząc ze sklepu z niedowierzaniem pokręciłam głową – przy wejściu stoi pewna figurka https://pl.wikipedia.org/wiki/Maneki-neko dokłądnie to. Kolejne paskudztwo z pogaństwa, które ma spełniać szereg funkcji związanych z powodzeniem w biznesie itp. Wiadomo – nic takiego nie robi (poza denerwowaniem bardziej świadomej klienteli). Ale po wyjściu z tego sklepu przyszło mi do głowy, że jako osoba wierząca nie powinnam stamtąd nic kupować.

  Nie chcę popadać w paranoję – dzisiaj ciężko ominąć NAPRAWDĘ wszystkie podejrzane rzeczy, bo są wszędzie. A nie brakuje ludzi przewrażliwionych, którzy wszędzie COŚ widzą.

  Tylko zastanawia mnie co powinnam zrobić – raczej kupować tam nie powinnam, natomiast przedmioty zakupione (materiały, których jest sporo) powinnam wyrzucić. Chyba. Właśnie nie jestem pewna, bo może samą mnie ponosi.

  Podkreślam, że same przedmioty, to rzeczy zwyczajne, pozbawione jakichś dziwnych symboli czy czegokolwiek podejrzanego – różne koraliki, sznurki, druciki i obcążki.
  Proszę o logiczną, sensowną odpowiedź kogoś, kto wie co mówi 🙂

 9. Sylwia pisze:

  Karolino
  Mi się wydaje że powinnaś zmienić sklep, mimo wszystko że kupujesz tam rzeczy niby zwyczajne, to nie wiadomo co się nad nimi odprawia, bo samo to że znajdują się tam symbole pogańskie to świadczy o tym, że w tym sklepie nie ma nic dobrego. Domyślam się że ciężko znaleźć odpowiednie dla Ciebie przedmioty. Co do wyrzucania tych rzeczy które kupiłaś, skoro jest ich dużo to może skrop je wodą egzorcyzmowaną i pomódl się?bo nic innego nie przychodzi mi do głowy. Wiadomo wyrzucenie tych rzeczy było by stratne, to może zastosuj to co napisałam. A kolejne koraliki itd. kupuj już gdzie indziej. Oczywiście zrobisz jak sama będziesz uważała. A może ktoś jeszcze się wypowie na ten temat i doradzi coś innego. Pozdrawiam.

 10. ircia pisze:

  Taki kaplan chyba teraz dotrze do zatwardzialych osob : „Doktorat uzyskał w 1990 r. na podstawie rozprawy pt. Doświadczenie mistyczne Matki Marceliny Darowskiej (1827-1911). Habilitował się w 2000 r. na podstawie rozprawy pt. Metodologiczne problemy posoborowej teologii duchowości katolickiej (Lublin 1999). Dnia 7 VI 2002 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym KUL, zaś 23 II 2016 r. z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał tytuł profesora nauk teologicznych.Dnia 27 VI 2012 Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa) przyznał mu doktorat honoris causa (wręczenie regaliów miało miejsce 14 II 2013) „

 11. nina pisze:

  OCKNIJCIE SIE !

 12. Pingback: O shamballi: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną | Serce Jezusa

 13. kasia pisze:

  We wrześniu i październiku 2016r. podczas spotkań wspólnoty MIMJ O.Daniel mówił, że po poświęceniu różaniec robiony tym splotem nie stwarza zagrożenia duchowego i można się na nim modlić.Sluchałam tych kazań i wydaję mi się że dobrze zrozumiałam jego słowa.(jeżeli nie proszę mnie poprawić) Czy w takim razie O. Daniel nie ma racji jeżeli chodzi o ten splot?

  • wobroniewiary pisze:

   Nie ma racji – wytłumaczenie znajdziesz w 2 Księdze Królewskiej (Stary Testament), gdzie ołtarze poświęcone Baalowi nie były poświęcane tylko ścierane w proch i wrzucane do Cedronu
   Podobnie moglibyśmy poświęcić pierścienie Atlantów, karty tarota i inne badziewie diabelskie…
   Każdy egzorcysta ci powie, że rzecz poświęconą czarnemu trzeba wyrzucić, spalić, zatopić…

 14. kasia pisze:

  Dziękuję że Pani mi odpowiedziała . Słucham spotkań modlitewnych i wydawało mi się że O. Daniel wie co mówi . Dziękuję że mi Pani wyjaśniła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s