Andrzejki? – Bóg ostrzega: Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by uprawiał wróżby, bo wypędzi cię sprzed swego oblicza na wieki!

Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje twój Bóg, Pan, nie ucz się popełniać tych samych obrzydliwości jak tamte narody. Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, przepowiednie, magię i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów, wywoływał umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich twój Bóg, Pan, sprzed swego oblicza (Pwt 18, 9–12)

Wróżby to grzech

Wróżbiarstwo jest traktowane przez Pismo Święte jako narażanie się na kontakty z siłami nieczystymi. To grzech. Wróżby w dłuższej perspektywie przyniosą nam w końcu niepokój i kłopoty.

Biblia w Księdze Kapłańskiej poucza: „Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów” – 19,26. „Także przeciwko każdemu, kto się zwróci do wywołujących duchy albo do wróżbitów, aby uprawiać z nimi nierząd, zwrócę oblicze i wyłączę go spośród jego ludu” – 20,6. Księga Powtórzonego Prawa przypomina: „Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza” – 18,10-12.

Każdy człowiek, wcześniej czy później, ponosi przykre konsekwencje wróżbiarstwa. Im dłużej z tego korzysta, skutki są mocniejsze. Osoby, które bywają u astrologów czy wróżek same przyznają, że można się zwyczajnie zasugerować. Że można doprowadzić do pewnego wydarzenia dlatego, że zostało ono wcześniej wywróżone. Z pewnością wróżbici i astrologowie mogą nam powiedzieć sporo interesujących rzeczy o nas. To oprócz wszystkiego dość często ludzie błyskotliwi, ciekawi, głęboko znający ludzką naturę i mający sporą orientację w świecie duchowym. Nie mogą jednak znać pełnej przyszłości. Mogą przekazać jedynie skrawki wiedzy posiadanej przez duchy. Dziwię się pewności wróżących. Bo przyszłości nie znają żadne duchy ani aniołowie, ani demony. Tylko Bóg. Pełnego rozeznania przyszłości nie mogą mieć nawet najlepsi przepowiadacze. Skuteczność wróżb neguje prorok Zachariasz „Posążki bóstw natomiast mówią tylko brednie, wróżbici widzą tylko kłamstwa, i złudne są sny, które wyjaśniają” – 10,2.

Dla mnie osobiście wizyty u jakiejkolwiek osoby „widzącej” są niedopuszczalne nie tylko ze względu na zakaz Pisma Świętego. Gdybym kogoś prosił o wróżbę, narażałbym go/ją w moim mniemaniu na straszne koszty duchowe i psychiczne. Na wchodzenie w miejsca intensywnego działania demonów. To jakieś niemiłosierne. Chyba nie wolno nikogo tak narażać.
ks. Marek Kruszewski

Pismo Święte o wróżbach i czarach

A co Słowo Boże(Biblia, Pismo Święte) mówi o wróżbach, wróżbiarstwie:
3 Moj. 19:26(BW)
26. Nie będziecie jedli niczego z krwią; nie będziecie wróżyć ani czarować.

3 Moj. 19:31(BW)
31. Nie będziecie się zwracać do wywoływaczy duchów ani do wróżbitów. Nie wypytujcie ich, bo staniecie się przez nich nieczystymi; Ja, Pan, jestem Bogiem waszym.
3 Moj. 20:6(BW)
6. Kto zaś zwróci się do wywoływaczy duchów i do wróżbitów, by naśladować ich w cudzołóstwie, to zwrócę swoje oblicze przeciwko takiemu i wytracę go spośród jego ludu.
3 Moj. 20:27(BW)
27. A jeżeli mężczyzna albo kobieta będą wywoływać duchy lub wróżyć, to poniosą śmierć. Ukamienują ich, krew ich spadnie na nich.
5 Moj. 18:10- 12 (BW)
10. Niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej,
11. Ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych.
12. Gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni, i z powodu tych obrzydliwości Pan, Bóg twój, wypędza ich przed tobą.
1 Sam. 28:3(BW)
3. Samuel już umarł i cały lud izraelski odbył po nim żałobę, i pochowali go w Ramie, rodzinnym jego mieście. Saul zaśusunął z kraju wywołujących duchy i wróżbitów.
2 Król. 17:17:20(BW)
17. Oddawali też na spalenie swoich synów i swoje córki i uprawiali czarodziejstwo i wróżbiarstwo, i całkowicie się zaprzedali, czyniąc to, co złe w oczach Pana i pobudzając Go do gniewu,

Wyznanie wiary (rozszerzone) i wyrzeczenie się zła (rozszerzone o konkretne grzechy okultyzmu …z o. Józefem Witko

Wróżby andrzejkowe – to nie zabawa

Bez trudu rozpoznajemy zagrożenia fizyczne. Wiemy też, co może być obciążające dla psychiki. Jednak jeśli chodzi o problemy sfery duchowej, mamy kłopot z ich oceną. Przykładem są wróżby andrzejkowe, organizowane w wielu szkołach. (….)

ks. dr Andrzej Sereda: Jakie mogą być konsekwencje wróżbiarstwa?

Instruktaż technik wróżbiarskich grozi w przyszłości uwikłaniem niektórych uczniów w praktyki okultystyczne (bo nauczyciel mówił, że to zabawa). W obszarze wróżbiarstwa, spirytyzmu pojęcie zabawy jest mylne. Ludzie mają czasami po takich praktykach dość poważne problemy psychiczne i duchowe, znane z doświadczenia duszpasterskiego i opisane w literaturze.
Podam tutaj przykład opowiedziany przez Ewę (14 lat). Jeden z uczniów namówił klasę, aby przywołać ducha. Uczniowie ucichli, zapalili świece i przywoływano ducha. Zapanowała atmosfera lęku. Za oknem zaczęło coś się ruszać i miało duże oczy. Uczniowie myśleli, że to sowa. Było to coś innego. Nagle zgasło światło w klasie, ale nikt nie stał w pobliżu włącznika. Wybuchła panika, uczniowie zaczęli uciekać. Inicjator akcji, w nocy miał koszmarne przeżycia. We śnie – jakaś postać ściągała z niego kołdrę i atakowała go nożem. Ewę coś w nocy straszyło. Widziała na rolecie postać w formie cienia. Niezależnie od tego, czy była to sugestia, przypadek czy duch straszył, skutki były negatywne na płaszczyznach: psychicznej, duchowej i moralnej.

Jak zatem należy postępować?
– Znam przypadek, w którym uczeń nie poszedł do szkoły na wieczór andrzejkowy, gdyż planowano wróżenie. Mama interweniowała w tej sprawie. Rodzice, powierzając swoje dzieci opiece nauczycieli, mają prawo do uszanowania wyznawanych przez nich wartości, co gwarantuje Konstytucja RP: „Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje” (art. 31, u. 2). „Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami” (art. 53, u. 3). Widzimy więc, że wywieranie presji, aby ktoś wziął udział w czynnościach wróżbiarskich w szkole, może zrodzić problem natury prawnej… Sądzę, że jeżeli dorośli zrozumieją, na czym polega problem wróżb w szkole, to zjawisko powinno słabnąć. Księża i katecheci, którzy studiowali teologię, powinni życzliwie podać nauczycielom rzeczowe argumenty, wtedy unikniemy zbędnych problemów. Jesteśmy przecież ludźmi myślącymi racjonalnie. Boże prawo nas nie ogranicza, ale chroni i zachęca do mądrego postępowania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na „Andrzejki? – Bóg ostrzega: Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by uprawiał wróżby, bo wypędzi cię sprzed swego oblicza na wieki!

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele broń nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

 2. wobroniewiary pisze:

  matteo2

  Litania do Sługi Bożego, Ojca Mateusza z Agnone (czyt. Anione)
  (Litania do Servo di Dio, Padre Mateo da Agnone)
  (do prywatnego odmawiania)

  Kyrie, elejson, Chryste, elejson, Kyrie, elejson.
  Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
  Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

  Najświętsza Maryjo Panno Wniebowzięta, oręduj się za nami.
  Padre Mateo da Agnone – Ojcze Mateuszu z Agnone, wstawiaj się za nami
  Padre Mateo, pokorny sługo Boży
  Padre Mateo, człowieku wiary i modlitwy
  Padre Mateo, wzorowy naśladowco Chrystusa
  Padre Mateo, przykładzie życia Ewangelią
  Padre Mateo, mistrzu życia duchowego
  Padre Mateo, czcicielu Najświętszej Eucharystii
  Padre Mateo, wzorze żarliwego dialogu z Bogiem
  Padre Mateo, pałający wzruszeniem podczas Mszy Świętej
  Padre Mateo, głęboki znawco Pisma Świętego
  Padre Mateo, mały Bracie doskonałego posłuszeństwa
  Padre Mateo, mały Bracie największego ubóstwa
  Padre Mateo, mały Bracie nieskalanej czystości
  Padre Mateo, blasku Braci Kapucynów
  Padre Mateo, miłośniku ciszy i życia ukrytego
  Padre Mateo, radosny w pełnieniu najskromniejszych posług
  Padre Mateo, nieczuły na powab dóbr doczesnych
  Padre Mateo, ufający Bożej Opatrzności
  Padre Mateo, mężny pokutniku
  Padre Mateo, kaznodziejo nawrócenia serc grzesznych
  Padre Mateo, wsłuchany w pragnienia każdej duszy
  Padre Mateo, roztropny w postępowaniu
  Padre Mateo, czyniący cuda
  Padre Mateo, czcigodny „ziemski aniele”
  Padre Mateo, wielki czcicielu Męki Pańskiej
  Padre Mateo, heroicznie krzyż dźwigający
  Padre Mateo, u stóp krzyża płaczący
  Padre Mateo, miłosierny dla grzeszników
  Padre Mateo, współczujący ludzkim słabościom
  Padre Mateo, podziwu godny w błaganiu o przebaczenie
  Padre Mateo, opiekunie chorych i cierpiących
  Padre Mateo, hojny dla potrzebujących
  Padre Mateo, najdroższy przyjacielu ubogich
  Padre Mateo, pogromco złych duchów
  Padre Mateo, potężny egzorcysto
  Padre Mateo, obrońco Wniebowzięcia Maryi
  Padre Mateo, czule wzywający Jezusa w chwili własnej śmierci.

  Niech będzie błogosławiony Bóg w swoich Świętych,
  niech będzie błogosławiony w pokornym Słudze Bożym Mateuszu z Agnone

  Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu,
  jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen

  • beat pisze:

   Sw Mateuszu Agnone prosze o modlitwe o nawrocenie mojego syna meza ojca i brata
   niech Bog ma ich w swojej opiece i obronie i Maryja Zawsze Dziewica
   Prosze rowniez o Zdrowie i Dary Ducha Swietego dla mnie mamy corki i ziecia
   Bog Zaplac

 3. Ewa pisze:

  Modlitwa do św. Andrzeja Apostoła

  Wszechmogący wieczny Boże, św. Andrzej Apostoł był głosicielem Ewangelii i pasterzem Twojego Kościoła, pokornie prosimy Cię, aby nieustannie wstawiał się za nami. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

  Jezu, tak często zwracasz się do nas ze swoim wezwaniem.
  Tak często stajesz u drzwi naszego serca i kołaczesz.
  Ale my pozostajemy niemi i głusi na Twoje słowa.
  Sami wolimy decydować o swoim życiu.
  Boimy się pozostawić wszystko tak jak apostoł Andrzej i pójść za Tobą.
  Bo my przecież mamy tak wiele dóbr materialnych, tak wiele zobowiązań, układów.
  Pomóż nam, prosimy Cię, za wstawiennictwem apostoła Andrzeja
  oderwać się od codziennych spraw, byśmy umieli dojrzeć potrzeby bliźniego,
  daj nam uczestnictwo w Twoich cudach, by tak jak umacniały wiarę św. Andrzeja,
  prowadziły do pełni naszej wiary.
  Amen

 4. gosia pisze:

  Proszę o modlitwę za Łukasza by otrzymał dobrą ocenę z matematyki i polskiego na semestr i by został dopuszczony do matury

 5. Teresa pisze:

  Proszę napiszcie mi czy getry , które na dole mają wklejkę z jakąś lalką /blond dlugie włosy i długa suknia / i jest napis Princess to jest do wyrzucenia .? Kupiłam w lidlu .

  • Ufajaca Bogu pisze:

   Co do getrów, to raczej nie. Jeśli to zwykła lalka (księżniczka). Najgorsze są te monster high i inne badziewie. Sama nie wiem za to,jak traktować zabawy w wróżby typu przestawianie buta, obierki ze skórki jabłka czy karteczki z imionami pod poduszką. Sama sobie przypominam,że jako dziecko w takie rzeczy się bawiliśmy. Nauczycielka w szkole lała wosk (zabawa w kształty). Nieświadome „błędy” dzieci. Albo odsyłanie sms, które przysyła maszyna „wróżka” z jakimś pytaniem. Wiem oczywiście, te kilkanaście lat temu człowiek traktował jako zabawę, błahe problemy były „poważnymi” w tym wieku. Oczywiście wyspowiadane, ale czasem człowiek wraca do przeszłości – dziś, kiedy wie, co jest złe,a co dobre. Że te kilkanaście lat temu, nie był uświadomiony aż tak.
   Przestrzegajmy dzieci, rozmawiajmy i módlmy się.
   Łączę się w modlitwie.

 6. Ufajaca Bogu pisze:

  A ja proszę o modlitwę za dobrą znajomą, na której życiu duchowym bardzo mi zależy. O nawrócenie jej i jej męża.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s