Dziś wspominamy Świętą Rafkę – pomódl się razem z nami!

*****
Święta Rafka, dziewica

Święta Rafka

Pietra Choboq Ar-Rayes przyszła na świat w dniu 29 czerwca 1832 roku w Himlaya, w libańskim regionie Metn. Wychowała się w rodzinie katolickiej. Na chrzcie otrzymała imię Boutroussyeh (Pietra). Jej rodzina po śmierci matki w 1839 roku znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego w 1843 roku jej ojciec wysłał córkę do pracy, jako służącą w domu zamożnego Libańczyka w Damaszku. Kiedy po czterech latach wróciła do domu, okazało się, że ojciec ożenił się po raz drugi. Zarówno macocha, jak jedna z ciotek chciały wydać ją za mąż, ale Boutroussyeh postanowiła swe życie poświęcić Bogu.

Wstąpiła do Zgromadzenia Córek Maryi w Bikfaya. Rodzice próbowali przekonać ją do zmiany zdania, ale ona pozostała niewzruszona w swym postanowieniu. Po zakończeniu nowicjatu, w dniu 10 lutego 1856 roku, złożyła śluby zakonne. Dwa lata później skierowano ją do pracy w seminarium w Ghazir, które prowadzili jezuici. Pracowała w kuchni, uczyła się ortografii i arytmetyki, a w wolnym czasie pogłębiała znajomość języka arabskiego.

Od 1860 roku była nauczycielką katechizmu i wychowawczynią w szkołach swojego zgromadzenia. Cztery lata później przeniesiono ją do Maad, gdzie razem z inną zakonnicą założyła szkołę dla dziewcząt. W tym okresie jej macierzyste zgromadzenie przechodziło poważny wewnętrzny kryzys. Siostra Boutroussyeh modliła się żarliwie, prosząc Boga o pomoc w podjęciu decyzji zgodnej z Jego wolą. Pewnego dnia w śnie ukazali się jej św. Jerzy, św. Szymon Słupnik i św. Antoni Pustelnik, który powiedział do niej: „Wstąp do Zakonu Libańskich Mniszek Maronickich”. Tak też uczyniła.

Jeden z dobroczyńców Zgromadzenia Córek Maryi pomógł jej dostać się do klasztoru św. Szymona al-Qarn w Ad’tou. Rozpoczęła w nim nowicjat w dniu 12 lipca 1871 roku, a już w dniu 25 sierpnia następnego roku złożyła uroczyste śluby zakonne i przyjęła imię Rafka, na pamiątkę swojej matki. Przeżyła w tym klasztorze 26 lat, dając przykład posłuszeństwa, gorliwości w modlitwie, ascezy, poświęcenia i pracowitości.

W październiku 1885 roku podczas modlitwy prosiła Boga, by dał jej udział w zbawczej męce Chrystusa. Kierowana łaską Bożą, cierpiała z powodu wielu dolegliwości, znosząc je z cierpliwością i pokorą. Jej modlitwy zostały wysłuchane. Z każdym rokiem Chrystus otaczał ją swym cierpieniem. W 1899 roku Rafka całkowicie straciła wzrok, a wkrótce także została sparaliżowana. Nieustannie dziękowała Bogu za wszystko, szczególnie za dar cierpienia. Zmarła w dniu 23 marca 1914 roku.

Św. Jan Paweł II beatyfikował ją w dniu 17 listopada 1985 roku, a w dniu 10 czerwca 2001 roku włączył ją do grona świętych. Był to dzień uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Do Watykanu przybyło kilkadziesiąt tysięcy rzymian i pielgrzymów z Włoch oraz z innych krajów i kontynentów, wśród nich m.in. 12 tysięcy Libańczyków. Papież powiedział wówczas: „Na Bliskim Wschodzie, tak ciężko doświadczonym przez liczne krwawe konflikty i tyle niezawinionych cierpień, świadectwo tej libańskiej zakonnicy pozostaje źródłem ufności dla wszystkich skrzywdzonych. Żyła ona zawsze w ścisłej więzi z Chrystusem i tak jak On nigdy nie zwątpiła w człowieka. Dlatego właśnie jej przykład jest wiarygodnym znakiem, ukazującym, że tajemnica paschalna Chrystusa wciąż przemienia świat, aby zakiełkowała w nim nadzieja nowego życia, ofiarowana wszystkim ludziom dobrej woli”.

Modlitwa do św. Rafki

Panie Jezu, Ty powiedziałeś: „Szukajcie najpierw królestwa Bożego, a wszystko inne będzie wam dodane”, proszę Cię za wstawiennictwem św. Rafki, która zjednoczyła swoje cierpienia z Twoimi ranami, oczyść moje serce ze wszystkiego, co się Tobie nie podoba. Ześlij na mnie i moich najbliższych obfitość Twojego błogosławieństwa duchowego i materialnego. Szczególnie za jej wstawiennictwem proszę o łaskę… na Twoją chwałę, Panie.
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.

W: M. Chaberka, Nabożeństwo do św. Rafki, Kraków 2014.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomoc duchowa i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Dziś wspominamy Świętą Rafkę – pomódl się razem z nami!

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

  • mariaP pisze:

   „Ktoz jako Bóg”,niech ta prawda zajaśnieje w mojej Parafii, a uczcimy Zmartwychwstanie Pana ! Święty Michale Archaniele , to Twój czas – ratuj nas !

  • Bogusia pisze:

   Proszę o łaskę zdrowia i rozwiązania wszystkich węzłów życiowych. Mato Boża Rozwiązująca Węzły módl się za nami.

 2. wobroniewiary pisze:

  EWANGELIA
  Zdrada Judasza (Mt 26, 14-25)

  Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać. W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: «Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?» On odrzekł: «Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami». Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę. Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu uczniami. A gdy jedli, rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi». Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: «Chyba nie ja, Panie?» On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził». Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: «Czy nie ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak jest, ty».
  Oto słowo Pańskie

 3. wobroniewiary pisze:

  Litania do św. Rafki
  Panie, zmiłuj się.
  Chryste, zmiłuj się.
  Panie, zmiłuj się.
  Chryste, usłysz nas.
  Chryste, wysłuchaj nas.
  Chryste, zmiłuj się nad nami.
  Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
  Synu, Odkupicielu świata, Boże,
  Duchu Święty Boże,
  Święta Trójco, Jedyny Boże,
  Maryjo Niepokalanie Poczęta, Matko Boża, módl się za nami.
  Maryjo Niepokalanie Poczęta, Królowo wszystkich Świętych,
  Święta Rafko, darze Niebios,
  Święta Rafko, posłuszna Duchowi Świętemu,
  Święta Rafko, ukochana wychowawczyni,
  Święta Rafko, opiekunko wszystkich nauczycieli,
  Święta Rafko, wzorze rozeznania duchowego,
  Święta Rafko, wzorze siły kobiecej,
  Święta Rafko, mistrzyni opanowania,
  Święta Rafko, zwierciadło posłuszeństwa,
  Święta Rafko, wzorze cnoty,
  Święta Rafko, świadku głębokiej modlitwy,
  Święta Rafko, adorująca rany Chrystusa,
  Święta Rafko, patronko cierpiących,
  Święta Rafko, heroiczna w poświęceniu,
  Święta Rafko, cierpliwa w chorobie,
  Święta Rafko, silna i podziwu godna,
  Święta Rafko, obrazie Męki Chrystusa,
  Święta Rafko, ukrzyżowana razem z Panem,
  Święta Rafko, naznaczona szóstą raną,
  Święta Rafko, światło Libanu,
  Święta Rafko, chwało Zakonu Maronitów,
  Święta Rafko, przewodniczko zagubionych,
  Święta Rafko, pocieszenie strapionych,
  Święta Rafko, pomocniczko w próbach,
  Święta Rafko, niezastąpiona ratowniczko w przypadkach beznadziejnych,
  Święta Rafko, uzdrawiająca ziemio.

  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

  Módlmy się: O Boże Wszechmogący i wieczny, który w św. Rafce dałeś światu jaśniejący wzór heroicznych cnót, pomóż nam ją naśladować i za jej wstawiennictwem doświadczyć Twojej miłości miłosiernej. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

  W: M. Chaberka, Nabożeństwo do św. Rafki, Kraków 2014.

  http://swrafka.blogspot.com/2014/11/litania-do-sw-rafki.html

 4. magda pisze:

  Za wstawiennictwem św. Rafki proszę Cię Panie o łaskę pracy, stałej, dobrej pracy dla mnie i pomoc w obecnych trudnościach.

 5. rysik pisze:

  Ja wiem, że to drewno dębu ale mnie przeraża ta czerń w monstrancji 😦 czy nie było żadnego artysty, który zaprojektowałby coś piękniejszego… 😥
  http://abpgadecki.pl/monstrancja-na-jubileusz-1050-lecia-chrztu-polski/

 6. Paweł pisze:

  Może warto tu wyliczyć WSZYSTKICH świętych pochodzących z Azji i Afryki, których kanonizował św. Jan Paweł II (bo nie było to aż tak wiele kanonizacji, a z woli Episkopatu Polski wielu z nich jest wspominanych w polskim kalendarzu liturgicznym, do którego link podaję poniżej):

  a) Kanonizacja 6 V 1984 w Seulu, Korea Płd. – 103 męczenników koreańskich (zamordowani w latach 1839-1846 i 1866-1867): Andre Kim Tageon (zm. 1846), prezbiter, Koreańczyk, Paul Chong Hasang, świecki, Koreańczyk, oraz 101 towarzyszy męczeństwa (Koreańczycy i Francuzi);
  ich wspomnienie obowiązkowe w Polsce przypada 20 września, zgodnie z Kalendarzem Diecezji Polskich z roku 2013 zamieszczonym na stronie:

  Click to access KalendarzDiecezjiPolskich-2013-02-28_2.pdf

  b) Kanonizacja 18 X 1987 w Rzymie – 16 męczenników z Nagasaki (zginęli w latach 1633-1637): Lorenzo Ruiz (zm. 1637), świecki, ojciec rodziny, Filipińczyk, Domingo Ibanez de Erquicia (1589-1633), prezbiter, zakonnik, Bask, oraz 14 towarzyszy męczeństwa (Japończycy, Hiszpanie, Francuzi i Włosi; byli wśród nich zakonnicy i zakonnice oraz świeccy);
  ich wspomnienie dowolne w Polsce przypada 26 września, zgodnie z Kalendarzem Diecezji Polskich z roku 2013 zamieszczonym na wyżej wymienionej stronie.

  c) Kanonizacja 19 VI 1988 w Rzymie – 117 męczenników z Wietnamu (zginęli w latach 1745-1862): Andre Dung-Lac (zm. 1839), prezbiter, Wietnamczyk, Thomas Tran Van Thien (1820-1838), świecki, Wietnamczyk, oraz 115 towarzyszy męczeństwa (Wietnamczycy, Hiszpanie, Francuzi);
  ich wspomnienie obowiązkowe w Polsce przypada 24 listopada, zgodnie z Kalendarzem Diecezji Polskich z roku 2013 zamieszczonym na wyżej wymienionej stronie.

  d) Kanonizacja 1 X 2000 w Rzymie – 120 męczenników chińskich: Agostino Zhao Rong (zm. 1815), prezbiter, Chińczyk, i 119 towarzyszy męczeństwa (86 Chińczyków i 33 misjonarzy z różnych krajów; są wśród nich biskupi, księża, członkowie zgromadzeń zakonnych i świeccy);
  ich wspomnienie dowolne w Polsce przypada 9 lipca, zgodnie z Kalendarzem Diecezji Polskich z roku 2013 zamieszczonym na wyżej wymienionej stronie.

  e) Kanonizacja 1 X 2000 w Rzymie – Giuseppina Bakhita (1869-1947), niewolnica z Sudanu, zakonnica;
  jej wspomnienie dowolne w Polsce przypada 8 lutego, zgodnie z Kalendarzem Diecezji Polskich z roku 2013 zamieszczonym na wyżej wymienionej stronie.

  f) Kanonizacja 10 VI 2001 w Rzymie – Rafqa Petra Ar-Rayes (1832-1914), zakonnica, maronitka, Libanka.

  g) Kanonizacja 16 V 2004 w Rzymie – Nimatullah Al-Hardini: Jusuf Kassab (1808-1858), prezbiter, zakonnik, maronita, Libańczyk.

  [Źródło powyższych informacji: strony 482-486 książki Janusza Poniewierskiego „PONTYFIKAT 1978-2005”, Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2005]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s