Rytuał – film oparty na faktach autentycznych. Dziś ks. Thomas jest proboszczem w Saratoga w Kalifornii i egzorcystą tamtejszej diecezji

„To, że nie wierzysz w Diabła, nie ochroni cię przed nim”. Ojciec Lucas

Film oparty na faktach autentycznych:

Konsultantem filmu był bohater historii, ks. Gary Thomas. W wywiadach podkreślał, że środowisko, w którym powstawał film, było pełne szacunku dla Kościoła. Chwali obraz za stworzenie pozytywnego wizerunku Kościoła i mocne świadectwo wiary. Dziś ks. Thomas jest proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Saratoga, w Kalifornii i egzorcystą tamtejszej diecezji.

Rytuał (2011) – Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami filmRytuał” opowiada o losach sceptycznego ucznia seminarium duchownego, Michaela Kovaka, który z niechęcią uczęszcza do szkoły dla egzorcystów w Watykanie. W Rzymie spotyka nieortodoksyjnego księdza, ojca Lucasa, który zmienia jego nastawienie.

Obejrzyj film klikając w jeden z linków :
Rytual-The-Rite-2011-Lektor-PL
lub kliknij

lub w poniższe zdjęcie:

Rytuał
Świadectwo wiary czy horror?

Film The Rite wprawdzie oparty jest na autentycznej historii ojca Gary’ego, ale oczywiste jest, że należało sprostać komercyjnym oczekiwaniom Hollywood. Ojciec Gary, uczestnicząc w organizowanym przez watykańską uczelnię seminarium dotyczącym egzorcyzmów, został skontaktowany z doświadczonym rzymskim egzorcystą. Był to starszy kapucyn, ojciec Carmine. Mógł uczestniczyć w wielu odprawianych przez niego egzorcyzmach. Ojciec Carmine stał się jego nauczycielem.

W filmie ojciec Gary nazywa się Michael Kovak i jest młodym księdzem przeżywającym poważny kryzys wiary. Myśli nawet o tym, żeby zrezygnować z obranej wcześniej drogi, chce jednak przedtem spłacić swój studencki dług. Jego przełożony postanawia to wykorzystać i zaprasza go do Rzymu na miesięczny kurs dla przyszłych egzorcystów.

Tam sceptycznie nastawiony Kovak poznaje starego egzorcystę, ojca Lukasa. Będąc świadkiem działania zła, ale i siły wiary i mocy Boga, ksiądz Michael na nowo odnajduje wiarę i jej sens.

Catholic News Service zaznacza, że pomijając kilka szczegółów, Mikael Håfström spektakularnie pokazuje proces nawrócenia i wartość kapłańskiej posługi.

Konsultantem filmu był bohater historii, ks. Gary Thomas. W wywiadach podkreślał, że środowisko, w którym powstawał film, było pełne szacunku dla Kościoła. Chwali obraz za stworzenie pozytywnego wizerunku Kościoła i mocne świadectwo wiary.

Dziś ks. Thomas jest proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Saratoga, w Kalifornii i egzorcystą tamtejszej diecezji. Na planie spotkał się z odtwórcami głównych ról: Anthonym Hopkinsem i Colinem O’Donoghue. Powiedział, że obaj są chrześcijanami, którzy bardzo wierzą w istnienie zła i obawiali się możliwych ataków demona jako rezultatów pracy przy tym filmie.

„Producent i dwaj główni aktorzy pytali mnie prywatnie, czy mogą być atakowani przez demona przez to, że pracują nad tym filmem. Powiedziałem, że nie mogę odpowiedzieć ani tak, ani nie, ale jest to możliwe. Nie wiem, czy doświadczyli jakiś ataków, ale obawiali się tego. Próbowałem ich uspokoić” – mówił ojciec Gary. W tym samym wywiadzie kapłan zaznaczył, że przerażający trailer filmu jest zwodniczy w tym sensie, że przedstawia film jako horror, co jest niecelne. „To film o wierze. Ludzie mogą być bardzo zaskoczeni”.

I rzeczywiście, podczas gdy generalnie na chrześcijańskich portalach nie znajdziemy negatywnych opinii o tym filmie, ulubieńcy filmów grozy są rozczarowani. Jeden z nich na swoim blogu pisze, że „film traktuje całą historię zbyt poważnie, chcąc ochoczo pokazać kinową bitwę pomiędzy siłami dobra i zła, kompletnie zapominając, dlaczego czerpiemy radość z gatunku, jakim jest film grozy”. Inni oskarżają twórców, że stworzyli film z ogromnym potencjałem grozy, który jednak nie jest straszny.
Za: kliknij

Amerykański egzorcysta, ks. Gary Thomas: Wzrasta liczba opętań z powodu demonicznych stron internetowych

Gwałtownie wzrasta liczba młodych ludzi opętanych przez szatana, na skutek korzystania z demonicznych stron internetowych – ostrzega amerykański egzorcysta, ks. Gary Thomas.

W sieci przybywa stron, które narażają dzieci i młodzież na demoniczne działanie. Chodzi o witryny propagujące okultyzm, wróżbiarstwo, seanse spirytystyczne, gry w tarota etc. – wylicza ks. Gary Thomas, najbardziej znany amerykański egzorcysta.

Na podstawie historii jego posługi kapłańskiej jako egzorcysty został napisany scenariusz do filmu „The Rite”. W postać egzorcysty wcielił się w nim Anthony Hopkins.

– Mogę powiedzieć, że przybywa katolików zaangażowanych w praktyki bałwochwalcze i pogańskie. To wyjaśnia, dlaczego obserwuje się zwiększoną aktywność demoniczną. Nie ma Boga w życiu wielu ludzi – mówi ks. Thomas.

– Wielu rodziców obecnie nie potrafi spojrzeć krytycznym okiem wiary, które pozwoliłoby im w porę wychwycić zagrożenia, na jakie narażone są ich dzieci. Jednym z tych zagrożeń jest Internet. Stale przybywa demonicznych stron – dodaje egzorcysta.

Jego zdaniem, uzależnienia w dużej mierze otwierają drzwi na okultystyczne działanie. – Pornografia jest bramą, zachęcającą demoniczne siły do działania w nas. W zasadzie uzależnienia każdego rodzaju mogą być zaproszeniem dla sił demonicznych. Nie same z siebie, ale w połączeniu np. z okultyzmem – podsumowuje ks. Thomas.
Za: kliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Rytuał – film oparty na faktach autentycznych. Dziś ks. Thomas jest proboszczem w Saratoga w Kalifornii i egzorcystą tamtejszej diecezji

 1. julia pisze:

  jak można chronić dzieci, skoro mają takich nauczycieli…
  wczoraj na tvn w programie „tak Jest” dwoje rozmawiających o zmianie lektur szkolnych ,..starszy pan broniący klasyki ,(bój toczył sie o Sienkiewicza i jego „w Pustyni i w puszczy”) i młoda polonistką Martą Korzewską….
  pani mocno rozgadana, ze dzieci sie nudza czytajac zamierzchłe powiesci przygodowe i jako alternatywe podała …
  Harrego Pottera…. bo tu dzieci moga sobie wyobrazac , ze są nim, ze lataja, maja magiczne moce…
  to wspołgra według pani polonistki z ich zainteresowaniami grami komputerowymi, dlatego taka lektura jest ciekawsza i chwyta dzieci za serce….
  Sienkiewicz natomiast jest nudny i ona jako polonistka wspolczuje dzieciom…
  a refleksja koncowa… Język polski ma uczyc róznych narracji, zeby dziecko mogło budowac swoją tożsamość..
  a ja jako polonistka … choc w szkole nigdy nie uczyłam .. jestem przerażona wypychaniem ze spisu lektur tego co wartościowe….na rzecz nowoczesnego kształtowania tożsamosci na wzór podawanych dziecku narracji…
  jestem absolutnie zaskoczona… bo przeciez literatura przez wieki , zanim pojawiły sie media, była czynnikiem opiniotwórczym i kształtowała światopoglady, które nadawały charakter epoce….i język polski to nie tylko pokazywanie , ze mogą byc rózne narracje o swiecie przedstawionym, ale przede wszystkim pokazywanie młodym ludziom korzeni z jakich wyrastamy…
  teksty literackie , które są w spisie lektur maja za zadanie przede wszystkim pokazywac jaki pisarz w danej epoce kształtował jej obraz. NIe da się wprowadzic dziecka w pozytywizm i jego mysl, bez Sienkiewicza, nie da sie mowic o romantyzmie bez nazwisk Słowackiego , czy Mickiewicza..

  nie wiem czy ja jestem nie na czasie … ale inaczej przygotowywano mnie do zawodu polonistki niż ta pani mówi…

  • Maggie pisze:

   Moim ulubionym autorem był zawsze Henryk Sienkiewicz, kochał Boga, Honor i Ojczyznę i zajmujące pisał (czasem wprowadzajac w piekny staropolski jezyk). On w szczegolny sposob zainteresował mnie tradycja, historia i geografia, pięknem przyrody etc … a do tego ileż w nim i w jego bohaterach Wiary i modlitwy i różnorodności.
   Przecież to rodak, nagrodzony Nagroda Nobla, Polak, ktory pisał: na pokrzepienie serc !!! – i Jego miejsce ktoś chce weliminowac okultyzmEpem z eksportu ? …

   Dzieci odciaga sie od czytania, które otwiera horyzonty miedzy innymi tego typu lektura, przetransformowana na gry komputerowe – lektura i zabawa majacymi zastąpić czytanie w wolnym czasie: tego co wartościowe. Kiedyś tzw bryki „uwalnialy” od czytania oryginalow, obecnie mogą to czynić nie wymagające pomyslunku filmy i gry.
   Czas kradziony = czas marnowany – czy taka ma być szkoła?

  • Maggie pisze:

   To co czynią w szkolnictwie przypomnina mi fraszke (z czasów komuny – Sztaudyngera), ktora moze niezbyt dokładnie zacytuję:

   Rak, wskazując na swój kolor, stworom pól i lasów,
   Kroczył do tyłu, krzycząc … idę z duchem czasów…

   Oj, jak swierzbia ręce aby dać po łapach „reformatorom” szkolnictwa, ktorzy tak je reformowali, reformowali aż … zdeformowali.

   Kiedyś na starym elementarzu pokolenia uczyły sie czytać poprawnie, i to w krótkim czasie … a obecne przeróbki-połatajki sprawiają, ze czytanie i pisanie sprawiają trudności tj dukanie, modnie nazwane dysleksja – i nauczyciel moze umyć rączki jak Pilat. Moja babcia (nauczycielka – specjalistka od nauczania początkowego), potrafiła nauczyc czytania, poprawnego pisania i rachunków KAŻDE dziecko (nawet najmniej zdolne) i to w sposób dający radość, przyjemność. Do tego … treści jakie teraz sie do szkol wprowadza: pozostają pod WIELKIM znakiem zapytania.

   Jezus jest Panem!

   • mariaP pisze:

    Nie czytalas , ze rozum jest Darem Ducha Swietego?
    Rzeczywiscie , weszlismy w tryby ducha czasow !

   • mariaP pisze:

    http://wyszukiwarkamp3.eu/szukaj/prof-piotr-jaroszy%C5%84ski
    Ks prof Jaroszynski, oto jakich profesorow nam potrzeba , wtedy i sen zdrowy !!

   • mariaP pisze:

    W odpowiedzi na ” kto pyta , nie bladzi ”
    Tak, Maggie , rozum jest Darem Ducha Swietego i trudno oczekiwac od tych , ktorzy Boga odrzucili , by ich dzialanie i wybory byly rozumne. Pisze o tym sw Pawel do Rzymian.
    Stad i te zmiany lektur szkolnych, i programow nauczania majace na celu wychowanie do nowego… Obcego chrzescijanstwu , a swojskiego mi samym .
    I jak mowil ks Bp Zawitkowski .”..idzie nowe plemie ludzi” , idzie , tyle ze dalekie od kultury chrzescijanskiej.
    Tak dla seksu,
    tak dla aborcji i eutanazji ,
    tak dla in vitro ,
    tak dla homozwiazkow ,
    tak diablu samemu !
    Idzie plemie niewolnikow !
    My dyskutujemy, a oni kradna nam wszystko, nawet dzieci !!!
    Jesli myslisz, ze rzecz ma miejsce tylko w szkole , to sie mylisz !
    To jest przemysl.

 2. julia pisze:

  i młoda polonistką Martą Korzewską….” miało być i młoda polonistka Marta Korzewska..

 3. Danuta pisze:

  Jeszcze w temacie pottera – mądra i rzeczowa wypowiedź Małgorzaty Nawrockiej, polecam! https://www.youtube.com/watch?v=RLEvRxiMkt4

 4. Marta I Lukasz pisze:

  http://kafeteria.tv/Widzi-DUCHY-i-DEMONY-od-trzeciego-roku-zycia-Z-jej-AjFQTaKmAqM
  Wiem ze wp I tvn to nic ciekawego ale to juz straszne trzeba sie za ta Pania pomodlic

 5. mariaP pisze:

  Wydaje mi sie , ze wlasnie doswiadczenie zla , czesto przyczynia sie do umocnienia wiary , jak w omawianym wyzej filmie ( ogladalam 2 lata temu) .

  Pamietam jak dzis – pierwsze kroki po wyladowaniu na Orly.
  Szklo, metal , marmur , swiatlo , sterylnosc i ta pustka , bezduszna pustka !
  Bylo to duchowe doswiadczenie piekla.
  W tym momencie uwierzylam , ze diabel to realny byt !
  I ze w jakis przedziwny sposob znalazlam sie w tym realu .
  Dla mlodej mezatki w 9- tym miesiacu ciazy , to byl szok .
  Tym bardziej , ze nie moglam zawrocic !!!

  I mimo , ze mocnym byl Dzienniczek sw. S..Faustyny , po przeczytaniu ktorego jednym tchem , Pan Bog mnie wywiodl z ziemi egipskiej , z domu niewoli – i wkroczylam w nowa ere.
  To ta chwila na Orly , nie tylko te wiare umocnila , ale zdecydowala o caloksztalcie wszystkich pozniejszych zyciowych decyzji .
  Potem, kiedy czytalam objawienia Fatimskie , wcale nie dziwilam sie , ze mali pastuszkowie oddali swoje zycie dla ratowania grzesznikow przed pieklem. Im tez trzeba bylo tego doswiadczenia piekla , chocby w wizji i przez chwile, dla umocnienia i milosci , i wiary .

  Jest w ksiazce Romana Brandstaettera ” Jezus z Nazaretu ” przypowiesc , w ktorej Pan mowi , ze kiedy juz wszystko zawodzi , to jest jeszcze mozliwosc ostatniej szansy , czyli takiego doswiadczenie zla , ktore albo Cie dzwignie , albo „pisz pan – przepadlo ” .

  Dobrego dnia !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s