17-ty dzień z 33-dniowego okresu ćwiczeń duchowych do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję

I-szy tydzień II-go okresu naszych ćwiczeń duchowych do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję „Poznanie samego siebie”

Ćwiczenia duchowe: Modlitwy, medytacje, akty wyrzeczenia się swojej woli, żal za grzechy, pogarda dla samego siebie – wszystko to czynimy u stóp Maryi, bo to od Niej spodziewamy się otrzymać światło poznania samych siebie, i to w Jej obecności będziemy w stanie zmierzyć przepaść naszych słabości bez podleganiu rozpaczy.

Modlitwy, które będziemy odmawiać w ciągu pierwszego tygodnia drugiego okresu: Litania do Ducha Świętego, Ave Maris Stella, Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny.

Czytania na I-szy tydzień II-go okresu

Z Ewangelii wg. Świętego Łukasz 16, 1-13

NIEBEZPIECZEŃSTWO BOGACTW

Obrotny rządca

1 Powiedział też do uczniów: „Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. 2 Przywołał go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą”. 3 Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. 4 Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. 5 Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” 6 Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. 7 Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korcy pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”. 8 Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.

Dobry użytek z pieniądza

9 Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy [wszystko] się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.
10 Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. 11 Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? 12 Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?
13 Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie”.

„O naśladowaniu Chrystusa”
Księga I 
Zachęty pomocne do życia duchowegoRozdział XIV

O UNIKANIU POCHOPNEGO SĄDZENIA

1. Patrz na siebie, ale wystrzegaj się sądzenia innych. Daremnie człowiek trudzi się osądzaniem innych, jakże często się myli i jak łatwo popada w błąd; sądzić siebie i rozmyślać o sobie to dopiero trud owocny. Jakże często sądzimy według tego, co nam przypada do serca, i jak łatwo zatracamy poczucie sprawiedliwości przez miłość własną.
Gdyby Bóg był zawsze czystym celem naszych dążeń, nie wpadalibyśmy od razu w gniew, gdy tylko ktoś sprzeciwi się naszemu zdaniu.

2. A przecież zdarza się, że to, co kryje się w naszej głębi albo co przychodzi z zewnątrz, tak samo nas pociąga. Niektórzy w gruncie rzeczy mają zawsze na względzie siebie w tym, co robią, choć nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, i wydaje im się, że sprawy przybierają pomyślny obrót wtedy, gdy układają się według ich życzeń i myśli.
Jeżeli zaś dzieje się inaczej, martwią się i denerwują. Jakże często z powodu różnicy zdań rodzą się zatargi między przyjaciółmi i rodakami, między duchownymi i wiernymi.

Modlitwy na pierwszy tydzień II okresu Poznanie samego siebieKliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Modlitwa, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „17-ty dzień z 33-dniowego okresu ćwiczeń duchowych do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję

 1. Papieska Msza w piątek: Kościół nie ma być domem handlowym, ale miejscem doświadczenia darmowej łaski Boga

  Kościoły nigdy nie mogą być domami handlowymi, bo Jezusowe odkupienie jest zawsze darmowe. Przypomniał o tym Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Swoją homilię Franciszek osnuł wokół dzisiejszej Ewangelii, w której słyszymy o wypędzeniu przez Jezusa przekupniów ze świątyni.

  Jak zaznaczył Ojciec Święty, ludzie, którzy przychodzili do świątyni, nie byli źli. Problemem była wymiana pieniędzy na monety, które składano w ofierze. I tak obok szczerego poszukiwania Boga pleniło się zjawisko, które Papież nazwał „korupcją gorszącą lud”. Podobne zgorszenie można dawać i dziś, gdy ludzie Kościoła uprawiają działalność komercyjną, światową, gdy w świątyniach widać cenniki za posługi religijne. „A tym lud się gorszy” – stwierdził Franciszek.

  „Pewnego razu, gdy byłem świeżo wyświęconym kapłanem, towarzyszyłem pewnej grupie studentów – mówił Papież. – Wśród nich była para narzeczonych, którzy chcieli się pobrać. Poszli zatem do parafii, ale chcieli, żeby ślub był z Mszą. A tam pan w kancelarii powiedział: «Nie, nie da się». «A to czemu się nie da z Mszą, skoro Sobór zaleca, aby tak to celebrować?». «Nie, bo to nie może trwać dłużej niż 20 minut». «Ale dlaczego?». «Bo są terminy». «Ale my chcemy z Mszą!». «No to wykupcie dwa terminy». I tak, aby się pobrać, musieli zapłacić za dwie kolejki. To jest grzech zgorszenia”.

  Jak zauważył Papież, w ten sposób lepiej rozumie się słowa Jezusa, że tym, którzy są przyczyną zgorszenia, lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i rzucić w morze.

  „Kiedy ci, którzy są w świątyni – czy to kapłani, czy świeccy mający tam jakąś funkcję duszpasterską – stają się ludźmi interesu, lud się gorszy – stwierdził Franciszek. – I my za to jesteśmy odpowiedzialni. Także świeccy – wszyscy. Bo jeśli widzę, że w mojej parafii dzieją się takie rzeczy, powinienem zdobyć się na odwagę i powiedzieć to w twarz proboszczowi. A ludzie znoszą to zgorszenie. Ciekawe, że lud Boży umie przebaczać swoim księżom, gdy okazują słabości, gdy popadają w grzech – ludzie umieją przebaczać. Ale dwóch rzeczy lud Boży nie może przebaczyć: gdy ma do czynienia z księdzem przywiązanym do pieniędzy i z księdzem gnębiącym ludzi. Takim nie umie przebaczyć. To skandal, gdy świątynia, dom Boży, staje się domem handlowym, jak w przypadku tego ślubu, gdy wynajmowano kościół”.

  Jak zauważył Ojciec Święty, w ewangelicznej scenie wypędzenia przekupniów Jezus nie jest po prostu rozgniewany. „To Boży gniew, gorliwość o dom Boży”, bo nie można dwom panom służyć: „albo oddajesz cześć Bogu, albo czcisz pieniądze”.

  „Dlaczego Jezusowi nie podobają się pieniądze? Bo odkupienie jest darmowe, a On przynosi nam darmowość Boga, całkowitą darmowość Bożej miłości – powiedział Franciszek. – A kiedy Kościół albo kościoły stają się interesowne, wychodzi na to, że to zbawienie nie jest tak do końca darmowe… I dlatego Jezus bierze do ręki bicz, by dokonać tego obrzędu oczyszczenia świątyni. Dzisiaj liturgia wspomina ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny jako małej dziewczynki w świątyni. [Widzimy, jak] prosta kobieta, jaką była Anna, wprowadza tam w tej chwili Matkę Bożą. Niech Ona nauczy nas wszystkich, wszystkich proboszczów i tych, którzy są odpowiedzialni za duszpasterstwo, utrzymania w czystości świątyni, przyjmowania z miłością tych, którzy wchodzą, tak jakby każdy z nich był Matką Bożą”.
  http://pl.radiovaticana.va/news/2014/11/21/papieska_msza_w_pi%C4%85tek:_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_nie_ma_by%C4%87_domem_handlowym,_ale/pol-837420

 2. Maggie pisze:

  Buffalo jest oddalone o 129km od Toronto, u nas jeszcze zimno ale slonecznie i tylko jakieś 5 cm śniegu. Do tego w perspektywie deszcz i +12c na poniedziałek… ALE w Buffalo 7 stop śniegu tj przeszło 2 m 10 cm, który spadł w tak krótkim czasie, co przy nadchodzącym ocieplenie z deszczem = strach myśleć. W Buffalo mieszka dużo Polaków. Pomodlmy sie aby nie doszło tam do tragedii. Jest tam poslane wojsko ale do oczyszczenia mnóstwo dachów i dróg.

 3. Maria pisze:

  Kochana Adminko Ewo, składam spóźnione (dopiero się doczytałam, do wczoraj byłam uziemiona-padł komputer) ale szczere życzenia urodzinowe – niech Cię Pan błogosławi i strzeże… http://www.youtube.com/watch?v=udJZoT4lRzs
  Dużo, dużo dobra życzę, zdrowia i stałej pracy. Oby ten nowy roczek w życiorysie zapisał się pomyślnymi dniami. I wielkie dzięki za ewangelizację poprzez prowadzenie (z Adminem) tej strony 🙂

  • Adminka pisze:

   Dziękuję bardzo za Życzenia Tobie i wszystkim bez wyjątku Czytelnikom, ale tak mi trochę a nawet więcej niż trochę głupio, bo każdy z nas obchodzi tu swoje urodziny i imieniny i mamy zwracać na I miejscu uwagę na Boga i na NMP i na Nich skupiać uwagę – wszystkie życzenia są mi miłe ale boję się, by to nie było odebrane za pychę
   a tak naprawdę to ani imienin ani urodzin nigdy nie obchodziłam(nie chcę pisać dlaczego i nie chcę by tego dociekać) – dlatego bardzo bardzo Wam wszystkim dziękuję za życzenia, czuję się potrzebna ale na tyle by razem z Wami świadoma swej grzeszności kroczyć ku Niebu 🙂

   • Maria pisze:

    Oj tam, oj tam, życzliwości i pamięci ludzkiej trochę (nawet więcej niż trochę) nie zaszkodzi. Nie ma obawy o pychę, a że ktoś tak to może odebrać, to jego problem 🙂
    Oczywiście Bóg i NMP nr 1 na tej stronce, nikt w to nie wątpi. A skoro dzisiaj wspominamy w liturgii Ofiarowanie Maryi, to może coś na Jej cześć …http://www.youtube.com/watch?v=mY-HYhUhOtc

  • mariaP pisze:

   Urodzinowy kwiatek dla Ewy

   Z przeslaniem ….
   My chcemy siać bo miłość nas ponosi
   Do Ciebie Panie i o do braci Twych.
   Błogosław nam, o to Cię każdy prosi,
   W ofierze sklada całe życie swe


   ( czyli przedsmak Raju)

 4. Bogusia pisze:


  Ewo!!!
  Przyjmij prosze (spoznione ),ale z serca plynace zyczenia…!
  NIECH CIE PAN BLOGOSLAWI I STRZEZE…!!!

 5. Adamo pisze:

  Niemieccy salafici chcą „nawracać” Polaków. Już nad tym pracują
  Data publikacji: 2014-11-20 09:00
  Data aktualizacji: 2014-11-20 14:03:00
  Niemieccy salafici chcą „nawracać” Polaków. Już nad tym pracują
  fot. REUTERS/Thomas Peter/FORUM
  Jeden z najbardziej znanych konwertytów na islam w Niemczech, salafita Sven Lau, zapowiada, że już niedługo jego grupa zacznie nawracać na islam… Polaków. Wśród jego zwolenników są już polscy imigranci w Niemczech.

  Niemieccy salafici już niedługo rozpoczną akcję propagandową skierowaną… do Polaków. Wykorzystają w tym celu serwis Youtube.com – zapowiada Sven Lau, muzułmański ekstremista, lider „islamskiego patrolu” w Wuppertalu. Niemiecki konwertyta to bliski współpracownik „kaznodziei nienawiści” – Pierre’a Vogela. Według niemieckich służb, Lau odwiedził niemieckich dżihadystów w Syrii. Oficjalnie twierdzi, że z terroryzmem nie ma nic wspólnego, Islamskie Państwo potępia, a w Syrii był z pomocą humanitarną.

  – Chcemy nieść posłanie miłosiernego Boga do Polski – podkreśla Niemiec w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Wśród konwertytów na islam w Niemczech są także imigranci z Polski. W przeszłości niemieckie służby zatrzymały imigrantkę z Polski pod zarzutem zbierania środków finansowych dla Islamskiego Państwa.

  Lau podkreśla, że wobec Polski żywi duże nadzieje. – Przecież wyznajemy podobne wartości jak chrześcijanie. Dla nas jest ważny człowiek – podkreśla, dodając, że salafici to dobrzy, mili ludzie.

  Read more: http://www.pch24.pl/niemieccy-salafici-chca-nawracac-polakow–juz-nad-tym-pracuja,32247,i.html#ixzz3JnOC25uT

 6. Pingback: Święta Rita z Cascia – patronka spraw beznadziejnych i po ludzku niemożliwych…. | W obronie Wiary i Tradycji Katolickiej

 7. Pingback: Zostań (o ile nie jesteś) niewolnikiem NMP – odnów lub przygotuj się do oddania Niepokalanemu Sercu NMP | Serce Jezusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s