Święty Sarbeliusz Makhluf

Ewangelia wg św. Mateusza 13,31-35.
Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach». Powiedział im inną przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło». To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: «Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata».

Święty Sarbeliusz Makhluf, prezbiter

Święty Sarbeliusz Makhluf

Józef Makhluf urodził się 8 maja 1828 r. w Beka Kafra, małej wiosce położonej wysoko w górach Libanu. Był synem ubogiego wieśniaka. Nauki pobierał w szkółce, która funkcjonowała dosłownie pod drzewami. W 1851 r. wstąpił do maronickich antonianów (baladytów). Przebywał najpierw w Maifuq, potem w Annaya, w klasztorze pod wezwaniem św. Marona (Mar Maroun). Składając śluby zakonne, przybrał imię Sarbela (Szarbela, Sarbeliusza), męczennika z Edessy. W 1859 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Powrócił wówczas do klasztoru św. Marona i przebywał tam przez następne szesnaście lat.
W 1875 r. za przyzwoleniem przełożonych udał się do górskiej samotni. Spędził w niej 23 lata, które wypełnił pracą, umartwieniami i kontemplacją Najświętszego Sakramentu. Zmarł 24 grudnia 1898 r. Bez zwłoki otoczyła go cześć świadczona świętym Pańskim oraz sława cudów. Do grobu Abuna Szarbela ciągnęli nie tylko chrześcijanie, ale i muzułmanie. Wielu fascynowało także to, że ciało świętego mnicha nie ulegało jakiemukolwiek zepsuciu.
Święty Sarbeliusz MakhlufSarbeliusza beatyfikował w ostatnich dniach Soboru Watykańskiego II, 5 grudnia 1965 r., papież Paweł VI. Mówił wtedy: „Eremita z gór Libanu zaliczony zostaje do grona błogosławionych. To pierwszy wyznawca pochodzący ze Wschodu, którego umieszczamy wśród błogosławionych według reguł obowiązujących aktualnie w Kościele katolickim. Symbol jedności Wschodu i Zachodu! Znak zjednoczenia, jakie istnieje między chrześcijanami całego świata! Jego przykład i wstawiennictwo są dzisiaj bardziej konieczne, niż były kiedykolwiek. (…) Właśnie ten błogosławiony zakonnik z Annaya powinien służyć nam za wzór, ukazując nam absolutną konieczność modlitwy, praktykowania cnót ukrytych i umartwiania siebie. Kościół bowiem wykorzystuje również dla celów apostolskich ośrodki życia kontemplacyjnego, gdzie wznoszą się do Boga, z zapałem, który nigdy nie stygnie, uwielbienie i modlitwa”. Ten sam papież kanonizował Sarbeliusza 9 października 1977 r.
Ewangelia dla nas

Warto przypomnieć:
Św. Charbel

Ten wpis został opublikowany w kategorii Święci i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Święty Sarbeliusz Makhluf

 1. Emi pisze:

  Telewizja katolicka we Francji poswiecila specjalnie ten weekend chrzescijanom z Bliskiego Wschodu
  W sobote przedstawiono sytuacje w tym regionie i przeprowadzono wiele wywiadow
  W niedziele odbyla sie msza za pokoj na Bliskim Wschodzie i za chrzescijan tam mieszkajacych

  My rowniez pamietajmy o naszych braciach cierpiacych z Bliskiego Wschodu.
  +++

 2. alutka pisze:

  PRZEŚLADOWCY KRWI
  „Niestety, Męka Pańska nie została zakończona na Golgocie i nigdy się nie zakończyła: Jezus nadal jest krzyżowany i nadal przelewa Krew. Walka prowadzona z Kościołem i z chrześcijanami jest walką prowadzoną z Chrystusem, albowiem prześladowani są członkami Ciała Chrystusa. „Tak jak Chrystus krwawi nadal, nie tylko z powodu krwi męczenników, ale z powodu wszystkich udręk zadawanych swoim wiernym, z powodu upokorzeń swoich sług, z powodu pogardy dla Jego Wikariusza, z powodu spalonych i sprofanowanych kościołów,…..

  Gdy o świcie żołnierze wyłamali drzwi i weszli do kościoła, zastali w nim klęczących przed ołtarzem chłopców. Wezwani do opuszczenia świątyni, chłopcy sprzeciwili się zdecydowanie. Rewolucjoniści wycelowali strzelby w nich, ale chłopcy nie poruszyli się. Rozdrażnieni taką stanowczością, otworzyli ogień, zabijając dwóch i raniąc pozostałych. Mały ranny chłopiec zaniesiony do domu, konając, powiedział mamie: „Obroniliśmy Jezusa, a rewolucjoniści nie odważyli się włożyć rąk do tabernakulum”. Nie bójmy się prześladowań. Próżne są nadzieje katów; Kościół nie upadnie nigdy, a krew męczenników będzie żyznym zasiewem nowych chrześcijan…..

  AKT STRZELISTY: Jezu, korono męczenników, przez zasługi Twojej Najdroższej Krwi, dodaj siły obrońcom wiary.”

  http://naszdziennik.pl/wp/88097,przesladowcy-krwi.html

 3. Maria pisze:

  Na spotkaniu z kapłanami podczas wizyty w Casercie papież Franciszek powiedział następujące słowa:
  ,,Pobożność, którą ludzie otrzymują poprzez chrzest ma ogromną moc, do tego stopnia, że Lud Boży, mając tę pobożność, jako całość nie może się mylić, jest nieomylny in credento – w wyznawanej wierze. Tak mówi Lumen gentium. Prawdziwa pobożność ludowa rodzi się z tego sensus fidei, o którym mówi ten dokument, i prowadzi do kultu świętych i Matki Bożej, także w formach folklorystycznych, w dobrym tego słowa znaczeniu. W sanktuariach na przykład spotykamy się z cudami. Co roku 27 lipca odwiedzałem sanktuarium św. Pantaleona w Buenos Aires i rano słuchałem tam spowiedzi. A do domu wracałem odnowiony tym doświadczeniem, wracałem zawstydzony świętością prostych ludzi, grzesznych, lecz świętych. Konfesjonały w sanktuariach są miejscem odnowy dla nas kapłanów i biskupów, są kursem formacji duchowej, właśnie dzięki temu kontaktowi z pobożnością ludową”.
  Słowa te są balsamem dla mojej duszy. Przez 12 lat w mojej diecezji pobożność ludowa była deprecjonowana, niektórzy naśmiewali się z folkloru wiary prostego ludu. Może właśnie dlatego, że nie bywali w sanktuariach, nie słuchali spowiedzi prostych ludzi, a może są pewni, że zdobyta wiedza wystarczy w wierze? Aż korci mnie zrobić ten wpis na pewnym blogu, tylko po co? Na szczęście to już przeszłość, normalność wróciła do siedleckiego Kościoła. Chwała Panu!

 4. olo13jcb pisze:

  Cud krwi św. Pantaleona

  W Hiszpanii zakrzepła krew św. Pantaleona znowu przeszła w stan płynny. Dzieje się tak co roku właśnie 27 lipca. Wyjątkiem były wojny światowe oraz hiszpańska wojna domowa. Relikwie są przechowywane w klasztorze Wcielenia w Madrycie.

  Pantaleon, rodem z Nikomedii, był synem chrześcijanki Eubuli. Po zdobyciu niezbędnej wiedzy został lekarzem na dworze cesarza Maksymina. Po swoim nawróceniu zaczął leczyć bezpłatnie, w imię Boga, czym szybko przysporzył sobie wielu wrogów. Uwięziony i poddany torturom, nie wyparł się wiary, za co ostatecznie został ścięty. Pantaleon jest patronem lekarzy (szczególnie wiernych własnemu sumieniu), pielęgniarek i ludzi samotnych – informuje Radio Watykańskie.

  Relikwie św. Pantaleona zostały przywiezione do Madrytu już w 1616 r. jako dar wicekróla Neapolu. To wówczas powstał klasztor Wcielenia.

  Każdego roku zakrzepła krew męczennika przechodzi w stan płynny właśnie 27 lipca. Wierni mogą obserwować cały proces na specjalnie zamontowanych ekranach telewizyjnych. Każdy może być świadkiem niezwykłego wydarzenia. Wiele razy próbowano wyjaśnić je jako zjawisko naturalne. Kościół nigdy nie nazwał go cudem. Dla sióstr klauzurowych jest to zwyczajnie „dar Boży”.

  http://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-na-swiecie/88137,cud-krwi-sw-pantaleona.html

 5. olo13jcb pisze:

  Lewak zgłasza coś do prokuratury a oni reagują z prędkością światła…

  Publicysta „Krytyki Politycznej”, Jaś Kapela, złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez osoby związane z portalem parezja.pl i inicjatywą „Nie dla islamizacji Europy”. Redaktor naczelny portalu został przesłuchany, jego mieszkanie poddano rewizji. To efekt jednego spośród całej serii zawiadomień.

  całość: http://www.pch24.pl/jas-pisze-do-prokuratury–sa-przeszukania,24480,i.html
  oraz http://pl.gloria.tv/?media=640286

  +++++++++++++++++++++++++++++++

  Emce pisze:
  28 lipca 2014 o 00:35
  Mnie najbardziej boli to, że jakiś podrzędny lewak zgłasza coś do prokuratury a oni reagują z prędkością światła i w momencie zarzuty stawiają.

  Bron pisze:
  28 lipca 2014 o 03:01
  Dokładnie. Wszystko obsadzone przez ideowców marksistowskich. A reszta boi się myśleć samodzielnie. Trzeba pokazać rodakom jak być dumnym Prawicowcem.

  gregory • 4 dni temu
  jak mnie okradli to umorzyli sprawę w ciągu dwóch tygodni od zdarzenia,(…)

 6. wiolkaa pisze:

  http…[…edycja Admin]

  • wobroniewiary pisze:

   @wiolka

   Być może istniała taka grupa, nie wiem tego a strona którą podałaś słynie z różnych dziwnych treści.
   Mówienie jak w tym artykule że grupa ta działa nielegalnie bod bokiem Kościoła ma tylko jeden cel – walkę z Kościołem, nie dziw się zatem że linka nie wpuszczam i odpowiadam tylko tobie.
   Jeśli jesteś katoliczką to powinnaś z ostrożnością podchodzić do tego typu wiadomości i stron które je podają, a jeśli nie to i tak twój zamiar wklejenia tego się nie powiódł.

 7. olo13jcb pisze:

  Tylko dwie minuty

  Czy chciał(a)byś być na jego miejscu ??? -zastanów się kiedy spróbujesz zaparkować….

 8. olo13jcb pisze:

  Pedofilskie lobby w natarciu
  Plakaty, które „wkurzają”

  To już nie pierwsza akcja walki z „mową nienawiści” i „homofobami”, czyli z tymi, którzy chcą powstrzymać demoralizację i deprawację dzieci.

  Zamalowywanie plakatów „Stop pedofilii!” wiszących na legalnych nośnikach przy warszawskich ulicach przez tajemniczego „wkurzonego” geja, który poczuł się dotknięty ich przekazem, bo ponoć wzywają do nienawiści. W dodatku oparte są „na homofobicznych stereotypach”, które dopatrują się związków homoseksualizmu z pedofilią. Pan, którego boli prawda, preferuje sympatyczne rysunki różowych jednorożców. Taki pokojowy symbol wolności seksualnej.

  Skąd bierze się ta schizofrenia?

  To przecież środowiska LGBT, aktywnie włączają się w promocję edukacji opartej na standardach wytyczonych przez WHO, zakładających m.in. wczesne rozbudzanie seksualne dzieci, naukę masturbacji i stosowania antykoncepcji. Propagowanie praw seksualnych dzieci, to przede wszystkim wprowadzenie prawa do seksu z dziećmi! To zapowiedź prawa na usługach zboczonych zachcianek pedofilów. Istny żer na dzieciach!

  Jakoś nikomu ze środowiska LGBT nie przeszkadza odsłanianie intymnych części ciała podczas marszów i parad równości, na widok których narażone są dzieci. Skąd więc tyle złości wobec plakatów, które pokazują nic innego tylko „gołą” prawdę i dane oparte na badaniach naukowych (m.in. Raport M. Regnerusa) ?

  Agata Chaber, przewodnicząca Kampanii Przeciw Homofobii jest oburzona, że „tylko poprzez nieposłuszeństwo obywatelskie można się ich [plakatów antypedofilskich] pozbyć”. Czy tytuł bohatera narodowego będzie wkrótce przyznawany dewiantom i zboczeńcom stojącym mężnie na straży poszanowania sodomickiego prawa??

  Przykład pana „wkurzonego” powinien nam o czymś przypomnieć. To my „homofoby” mamy się porządnie wkurzyć i zacząć działać jeszcze intensywniej na rzecz powstrzymania sex edukacji naszych dzieci, tego zamachu dewiantów na ich niewinność oraz normalny, zdrowy rozwój psychofizyczny i moralny. Obyśmy wkurzyli się jak najszybciej, zanim będzie za późno…

  Monika Zając
  http://stopaborcji.pl/index.php/aktualnosci/wiadomosci/958-plakaty-ktore-wkurzaja

 9. Bogumiła pisze:

  W dniach, kiedy wspominamy św Charbela serdecznie zapraszam do wpisywania swoich intencji do co czwartkowego Pogotowia Modlitewnego i wspólnej modlitwy w każdy czwartek o godzinie 20.00 w ramach prowadzonego przeze mnie Domu Modlitwy św Charbela(Dom Modlitwy nr59, pod opieką Ks.Jarosława Cieleckiego) Zapraszam:
  http://www.beme.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s