Petycja o przyjmowanie Komunii Świętej na klęcząco do ust

Za pośrednictwem jednej z największych platform internetowych – change.org, można złożyć swój podpis pod petycją skierowaną do Kongregacji Doktryny Wiary. Petycja dotyczy prośby o powszechne przywrócenie obowiązku przyjmowania Komunii Świętej klęcząc do ust. Udzielana miałaby być jedynie przez kapłana.

„W Kościele katolickim, przeistoczenie jest istotą Wiary i znajduje się powyżej wszystkich doktryn. Sobór Trydencki oświadcza: Ponieważ Chrystus, nasz Odkupiciel powiedział, ze to było Jego prawdziwe ciało, które podaje pod postacią chleba – Kościół Boży zawsze był o tym przekonany.  A  teraz ten święty Sobór oświadcza ponownie, że przez konsekrację chleba i wina dokonuje się przemiana całej substancji chleba w prawdziwe ciało Chrystusa, naszego Pana, a także cała substancja wina przemienia się w Jego krew.” – czytamy na stronie z petycją.

Pochodzący z Oklahomy w Stanach Zjednoczonych pomysłodawcy petycji do Kongregacji Doktryn Wiary, zwracają uwagę na to, że Pan zasługuje na więcej szacunku, a jest to możliwe jedynie poprzez godne przyjmowanie Komunii Świętej w pozycji klęczącej, bezpośrednio do ust. Podkreślają również, że święta Eucharystia jest jednym z naszych najważniejszych skarbów w Kościele i musi być traktowana z największym szacunkiem i niezwykłą czcią. Należy chronić ją naszym życiem. Krótko mówiąc, powinniśmy uklęknąć i przyjąć Komunię na język, od księdza… to dla Jezusa. – uzasadniają twórcy petycji.

Prosimy powstrzymać praktykę przyjmowania Ciała i Krwi naszego Pana na rękę od osoby świeckiej. Prosimy o przywrócenie pobożnej praktyki przyjmowania Eucharystii od kapłana, klęcząc – bezpośrednio do ust. – czytamy w petycji.

Tu link do strony z petycją: http://www.change.org/
Źródło: www.eprudnik.pl

*******

Msza św. Papieża Franciszka w parafii św. Anny w Watykanie – Komunia św. tylko na klęcząco!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

56 odpowiedzi na „Petycja o przyjmowanie Komunii Świętej na klęcząco do ust

 1. Adminka pisze:

  REWELACYJNE!!!
  RÓŻNICA MIĘDZY DEWOTKĄ A OSOBA POBOŻNĄ
  Osoba pobożna i 2 x dziennie pójdzie do kościoła, ale pójdzie też do pracy, będize służyć innym z miłością a nie jak dewotka- wszystkich ustawiać, wszystkimi dyrygować, nakazywać im dziesiątki modlitw, które sama bez ustanku „klepie” – np. 148 krucjatek 15 litanii i innych wezwań od MBM ale nie tylko
  ZACHĘCAM DO ODSŁUCHANIA 😀 😀 😀

  • Anka pisze:

   oczywiście, że pobożność tylko zewnętrzna jest dewocją. Jak jednak można skrzywdzić kogoś, kto może wyglądać na dewota dla kogoś nie lubiącego zewnętrznych form pobożności, jeżeli to nie prawda? Przecież nie siedzi się w sercu człowieka, tylko Bóg przenika człowieka całkowicie i On wie. Myślę, że może starsze osoby protestowałyby mocniej przeciw komunii na stojąco w czasie likwidacji balasek, gdyby nie łatka dewotek, moherów itd. Kiedy po trzech latach zawirowań wróciłam na łono kościoła, zaszokował mnie brak balasek i forma przyjmowania komunii, oraz tzw. nadzwyczajni szafarze. Chwała Bogu, że jesteście, bo dzięki tej stronie łatwiej mi zaakceptować fakt, że to, że zasmuca mnie takie przyjmowanie komunii nie jest niczym nienormalnym. Dewocja, fanatyzm…. co to znaczy właściwie i kto ma to oceniać.
   Ksiądz Pawlukiewicz świetnie mówi o fanatyzmie, przyrównując sytuację wierzącego z chcącym wymienić zamek w drzwiach. Ten ostatni wymienia zamek i ślusarz się go pyta, czy mu dać taki porządny, czy taki, co to każdy klucz go otworzy. – Ten porządny taki oczywiście! Na to ślusarz: ale z pana fanatyk!
   Poza tym przypomina mi się sytuacja, kiedy kazanie było o tym, że nie zapala się świecy i nie chowa jej, oraz „wy jesteście solą tej ziemi”, po czym na końcu wierni usłyszeli, że tak naprawdę to z solą można też przesadzić, nie należy być fanatykiem. To dla mnie było tak, jak by po prostu wcale nie było kazania wcześniej. Coś idzie do góry, a następnie jest ładnie uklepane i wyrównane, żeby nie było znać roboty Słowa Bożego. Takie przynajmniej miałam wrażenie. Na szczęście był to ksiądz, który tylko gościł w naszej parafii. Nawet nie mam do niego pretensji, ani żalu, ale łatka dewocji czy fanatyzmu może blokować nawrócenia. Poczułam wtedy, że nic nie rozumiem w takim razie.

   • zuzia pisze:

    Witam Kochani po dłuższej przerwie- awaria kompa 😦
    Dosyć często kontroluję się aby nie być posądzoną (w swoim zachowaniu) o fanatyzm… Na początku opowiadałam najbliższym co jest tutaj na stronie i polecać WOWIT, ale mówiły że przesadzam, zaczęły traktować jak fanatyczkę, więc teraz rzadko opowiadam 😦 Właściwie to
    nie wiem, nie znam tej granicy między pobożnością a dewocją,nie znam różnic… Wydaje mi się, ocena zalęży od stopnia wiary osoby, która ocenia czy ktoś jest pobożny, czy to już fanatyzm.
    Szczęść Boże Kochani+

   • Maggie pisze:

    @Zuzia: ludzie plota i plota. Szczera modlitwa przez otwieranie serca jest wielkim darem. Nie przejmuj sie ludzkim gadaniem. Fanatyzm z jego prerogatywami jest obcy naszej tj katolickiej kulturze i wierze !!!

    Masz racje, ze dla niektórych to nawet odmawianie najprostszego pacierza ze czcia … będzie powodem do kpin i nadawania przydomkow… – ale wspomnij na to: „Ojcze przebacz, bo nie wiedza co czynia”.
    Bezgraniczna Miłość do Boga nie jest fanatyzmem, bo miłość jest dobra, przebacza etc (o tym w Piśmie Św.), a fanatyzm jest blizszy nienawisci niz milosci.

    Modlitwa nie jest klepaniem „na akord” (tzw piece work – od sztuki), bo to serdeczna rozmowa z Panem Bogiem i Jego Świętymi.
    Ileż to razy człowiek nie byłby w stanie wykonać „jakiejś” pracy, gdyby w imię miłości bliźniego, nie poświęcił jej Panu Bogu (a to nie dewocja).

    Jezus jest Panem!

   • Eli pisze:

    Zgadzam sie z tobą. Ja tez otrzymałam nie raz taka latke, a nikt nich nie zna mego serca…

 2. Jaga pisze:

  Serce mnie bolało, gdy 3 maja na Jasnej Górze w czasie mszy ok godz 16 w bazylice Komunia Święta podawana była na rękę.
  Szczęść Boże

  • wobroniewiary pisze:

   Komunia samoobsługowa! Czy to jeszcze katolicyzm?
   W ostatni Wielki Czwartek doszło do profanacji. Co gorsza, dokonano jej rękami katolickich duchownych! W dwóch kościołach wierni brali sobie Eucharystię, niczym ze szwedzkiego stołu.

   Do profanacji doszło w katedrze Notre-Dame w Torunai w Belgii oraz w parafii Sainte-Claire w Henin-Beaumont we francuskiej diecezji Arras. W obu wypadkach wierni mogli sami brać sobie Eucharystię. Zamiast w przeddzień rocznicy Męki przyjmować Pana na kolanach, albo chociaż na stojąco, wiernym pozwolono na swoisty „szwedzki stół”.
   http://www.fronda.pl/a/komunia-samoobslugowa-czy-to-jeszcze-katolicyzm,36750.html

 3. Piotr pisze:

  Mam pytanie. Jestem w ogóle nie anglojęzyczny. Za moich czasów nie uczyli angielskiego w szkole
  Jak podpisać tę petycję, co w które rubryki wpisać 😦
  Z góry dziękuję za pomoc, myślę, że wiele osób skorzysta z podpowiedzi.

  • Maggie pisze:

   Kolejno:

   First Name…… Imię
   Last Name….. Nazwisko
   Email ……. Adres Internetowy do Ciebie (tzn. poczta elektroniczna -adres prywatny np janek@interia.pl)

   Street address ….. Ulica (adresowa z nr)

   City…… Miasto(miejscowość)

   Country/Kraj – trzeba wybrać z podanych w okienku

   Postal code…..kod pocztowy

   Sign….podpis/podpisz (przez click – dotknij czerwone pole)

   Potem przysla potwierdzenie do Ciebie …z adresem gdzie jeszcze mozesz podpisac jesli chcesz – nie musisz.

 4. wobroniewiary pisze:

  Pokusy przeciw wierze i czystości są towarem oferowanym przez wroga, ale się go nie bój i traktuj z pogardą. jak długo on krzyczy, oznacza to, że jeszcze nie zagnieździł się w twojej woli. Nie denerwuj się tylko dlatego, że ten zbuntowany anioł wystawia cię na próbę; wola niech zawsze sprzeciwia się jego sugestiom, żyj spokojnie, ponieważ nie ma w tym twojej winy, ale jest upodobanie Boga i pożytek płynący dla twej duszy (Epist.III, s. 422n).
  św. Ojciec Pio

 5. magda pisze:

  Panie Boże dziękuję Ci jeszcze raz i dziękować będę DO KOŃCA za tę STRONĘ.Tylko drukować i rozdawać. Oczywiście wpis na temat Komunii Świętej …i nie tylko. Kocham Was, dziękuję że jesteście. Lżej na sercu, lżej:)))))

 6. Anka pisze:

  niestety i mnie to zabolało, że tak samo było i w dniu ogłoszenia świętym Jana Pawła II. Oglądałam transmisję z Watykanu i ucieszyło mnie, że tylko księża udzielali komunii, jednak kiedy ludzie wyciągali ręce po ciało pańskie po prostu je dostawali na rękę. To mną wstrząsnęło. Czy my jesteśmy protestantami? Przecież jeżeli ktoś przyjechał do Watykanu w takim dniu, to nie sprzeciwiłby się przyjęciu komunii na język. Jak to możliwe, że księża katoliccy podają ludziom w takim świętym miejscu komunię na rękę? Do teraz nie mogę uwierzyć, że tak było.

 7. Irena pisze:

  W marcu prosiłam Was, moi Kochani, o modlitwę w mojej intencji. Dziękuję Wam bardzo. Jest już dobrze. To był mój „Wielki Post”. Niech Matka Najświętsza ma Was w swojej opiece i błogosławi Wam w życiu.

 8. kasiaJa pisze:

  Bogu niech będą dzięki za tą jakże wspaniałą stronę !!! Jestem taka wdzięczna Najwyższemu Bogu, że mnie do Was przyprowadził 🙂

 9. Sebro pisze:

  Jak to ktoś mądry powiedział kiedyś: „w Kościele nie ma demokracji, i dobrze”. Mimo to, dobrze też jest, żeby pasterze na najwyższym szczeblu wiedzieli czego oczekują wierni. Jeśli wypuszczają w świat ankietki, by rozeznać się w podejściu katolików do rozwodów itp to czemu ta sprawa nie może być poruszona? Decyzję i tak podejmą oni i oni też poniosą odpowiedzialność.
  Komunia na kolanach – to wróci, ale inicjatywa musi być ruszona oddolnie, czyli od wiernych. Oprócz petycji trzeba też czynnie wypełniać tę misję i dawać świadectwo poprzez klękanie do Komunii.
  U nas w parafii – co prawda bardzo powoli – ale zaczynają ludzie klękać. Jest nas niewielu ale nie ustajemy w dawaniu przykładu. Nikogo przy tym nie pouczając i nie zmuszając, chyba że ktoś sam zapyta „dlaczego”. Księża zaś może i krzywo patrzą ale nie odmawiają nikomu

 10. Sebro pisze:

  ONZ na kolejnym etapie wypowiadania wojny Kościołowi Katolickiemu. Tym razem stwierdzono, że nauczanie KK w kwestiach aborcji i antykoncepcji jest psychicznym torturowaniem zainteresowanych i wzbudzaniem w nich poczucia winy. A przecież wg niektórych członków komisji aborcja to prawo kobiety do wolności, a każda postawa Pro-Life jest jawnym ŁAMANIEM praw dziecka.

  http://www.fronda.pl/blogi/contra-gentiles/onz-przekonuje-ze-nauczanie-kosciola-to-forma-tortur-nadchodzi-czas-przesladowan,38908.html

  No to już wiemy gdzie mieści się dowództwo armii szatańskiej. Takimi wypowiedziami ONZ chce wyrobić u niekatolickiej i katolicko-letniej części społeczeństwa czystą niechęć i wrogość do katolików żyjących w zgodzie z nauczaniem Chrystusa. Stąd już niedaleko do prześladowań. Niedługo zboczeńcy będą mieli więcej praw niż katolik. Już teraz katolickie dzieci w USA są zastraszane w szkołach, w Anglii student medycyny jeśli pochwali się, ze jest katolikiem, nie ma szans na specjalizację. Napięcie rośnie i w końcu pęknie. Ale na to wszystko jesteśmy przygotowywani, bo to wszystko musi się stać zanim Syn Człowieczy znowu przyjdzie.

 11. Margaretka pisze:

  Jednemu podano komunię na rękę jak wyciągnął dłonie .

 12. Włodek pisze:

  A ja mam otrzymać promocję na szafarza nadzwyczajnego i tego udzieli mi Arcybiskup Kardynał Nycz już 14 czerwca, co wy na to ? Drodzy czytelnicy, co o tym myślicie ? 🙂

  • Anka pisze:

   rozumiem, że to jest wyróżnienie, bo przecież na takiego szafarza wybiera się osobę o nieposzlakowanej opinii, ale ja osobiście omijam szafarzy. Kiedy tak przyjmowałam komunię, to czułam jakiś niepokój, potem przeczytałam świadectwo jednego byłego szafarza i osobiście uważam, że tylko kapłan powinien udzielać komunii. Nie rozumiem potrzeby pośpiechu w udzielaniu komunii, potrzeby szybkiej obsługi (tak to wygląda) jakiejś liczby osób.
   Takie jest moje zdanie, skoro pytasz.
   Niech Bóg raczy dać Ci światło do podjęcia jakiejkolwiek w tej mierze decyzji.
   Pozdrawiam.

  • ta aneta pisze:

   co my na to?
   uważam ,ze powinieneś zrezygnować!poki jeszcze masz mozliwosc/

   • Wiesława pisze:

    Skoro pytasz,to chyba masz wątpliwości czy taka promocja upoważnia do tego aby brac w swoje nienamaszczone ręce Pana Jezusa.W czasie tegorocznego Tridum Paschalnego uczestniczyłam w nabożeństwie w bardzo małej miejscowości i nie udało mi się uniknąc Komunii Swiętej z rąk szafarza.Do dziś nie mogę przestac o tym myślec.Dlaczego księża tak chętnie wysługują się szafarzami?Jak bardzo Pan Jezus cierpi kiedy jest brany w niegodne ręce!Moje zdanie jest na nie , nie powinieneś się na to godzic!Służyc Panu Bogu można na wiele innych sposobów a udzielanie Komunii zostaw kapłańskim dłoniom.Niech Cię Pan Błogoslawi i strzeże
    Pozdrawiam

 13. Ralf pisze:

  Do Włodek: nie powinno się zabierać tego zadania sługą wyświęconym. Oni są do tego powołani i poprzez swoje śluby przyjmując sakrament kapłaństwa zostali poświęceni Panu, są sługami czystymi, by jako jedyni móc dotykać Pana. Znalazłem różne teksty, które to potwierdzają wśród mistyków i świętych. Teraz niestety nie mam czasu by poszukać źródeł. Może ktoś na portalu będzie wstanie dogłębnie to potwierdzić. Poza tym w Polsce mamy naprawdę bardzo wielu kapłanów więc oni powinni to robić i niech nie powołują się na śmieszne twierdzenia, że z szafarzami będzie szybciej. Tym bardziej jak sami są nieobecni na mszy.

  • Włodek pisze:

   Do tej funkcji nie zgłosiłem się na ochotnika, ale dostałem informację z Kurii że osobiście delegował mnie mój Proboszcz bez zapytania się o to co ja o tym myślę i czy chcę. Jednak wiem że w moim życiu nie ma przypadku a całą wolę oddałem Panu, rozmawiałem z Biskupem który mi powiedział, że będe atakowany i dopiekła wysłany, Biskup mówił że to jest nieznajomość zasad działania kościoła przez atakujących i na czym polega posłus,eństwo. Tam gdzie Biskup tam jest kościół.

   • Sebro pisze:

    Mnie też delegowano do tej posługi. Odmówiłem nie chcąc profanować Najświętszego Sakramentu swoimi dłońmi. Od tej posługi jest wyświęcony szafarz zwyczajny – czyli kapłan i diakon. Nikt inny. Przepisy mówią, że szafarze nadzwyczajni posługują tylko w sytuacjach wyjątkowych. U nas jest to nadużywana funkcja. Wielu egzorcystów również przestrzega przed tą funkcją. Uważaj i przemyśl to jeszcze raz.

   • Wiesława pisze:

    Szafarz nadzwyczajny W liście Jana Pawła II „ Dominae cenae „ z 24.02.1980 r. Czytamy: „ Dotykanie konsekrowanych hostii, a także rozdawanie ich własnymi rękoma, jest właśnie przywilejem wyświęconych” W innym miejscu w tym samym liście Jan Paweł II przypomina, iż: „ Nie wolno zapominać o najważniejszym urzędzie kapłanów, którzy zostali konsekrowani przez ich święcenia dla reprezentowania Chrystusa Kapłana: z tego względu ich ręce, jak również ich słowa i ich wola, stały się bezpośrednimi narzędziami Chrystusa. Jan Paweł II skierował do biskupów list o tajemnicy i kulcie Eucharystii, gdzie zwrócił uwagę na nadużycia , które się wkradły do kultu Eucharystycznego i polecił przygotować instrukcję, która pomogłaby je usunąć. I dalej. Ta Kongregacja ogłosiła w Wielki Czwartek 3 kwietnia 1980 r. instrukcję Inaestimabille donum w sprawie niektórych norm kultu Eucharystycznego i poleciła Konferencjom Biskupów wprowadzić je w życie. Na podstawie tego 177 Konferencja Plenarna Episkopatu Polski obradująca w Warszawie w dniach 10 i 11 grudnia 1980 r. mając na uwadze wskazania stolicy apostolskiej wydała przepisy uchwalające podawanie Komunii Św. do ust w postawie klęczącej z rąk celebransa (kapłana) : „Zgodnie z uchwałą Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski w diecezjach Polski przyjmuje się Komunię Świętą z rąk celebransa [kapłana ] do ust w postawie klęczącej. Przepisy te należy zachować także we Mszach dla grup specjalnych. W szczególnych okolicznościach , w których uklęknięcie jest bardzo utrudnione, np. przy tłumnym udziale
    wiernych i ścisku, albo gdy wierni uczestniczą we Mszy Świętej poza kościołem na deszczu , można przyjąć Komunię Świętą na stojąco. Nie można wymagać klękania od ludzi obciążonych kalectwem lub chorobą”. Uchwałę tę podpisał Prymas Tysiąclecia ks. Kardynał Stefan Wyszyński. http://www.kkbids.episkopat.pl/dokumentypovii/inaetimabile/ 1.htm http://www.kkbids.episkopat.pl/dokumentydlep/eucharystia.ht m#etykieta2

 14. magda pisze:

  Nie daj Panie!!!!!!!!Boże broń!!!!!!. Przeczytaj to świadectwo(jedno z licznych)
  http://eradycator.salon24.pl/385532,swiadectwo-szafarza-nadzwyczajnego-z-okolic-tarnowa.
  Liczne są przypadki dosłownie czarnych, uschniętych dłoni księży i sióstr zakonnych,(po śmierci) czyli niegodnych do podawania naszego Pana.Włodku przemyśl Swoją decyzję. poszukaj wiadomości na ten temat, popytaj…proszę. Będę się za Ciebie modlić.

  • Włodek pisze:

   Znam to świadectwo, wybieram posłuszeństwo swojemu biskupowi 🙂 jednak proszę o modlitwę

   • wobroniewiary pisze:

    MODLITWĘ MASZ ZAPEWNIONĄ NA BANK.
    Bardzo jej potrzebujesz – jesteśmy z Tobą, pamiętaj, jeśli zaczniesz mieć wyrzuty sumienia, poczujesz, że coś nie tak, idź śmiało nie tu na stronę ale najpierw do księdza biskupa, pokaż mu świadectwo porozmawiaj po ojcowsku.

    Niech Bóg będize z Tobą!
    Ewa

 15. Małgosia pisze:

  Włodek, nie wiem, czy to jest to samo świadectwo, ale ja czytałam kiedyś tu na tej stronie i wielu osobom je pokazałam.

  ŚWIADECTWO SZAFARZA NADZWYCZAJNEGO – Podjąłem słuszną decyzję rezygnując z tej posługi
  ŚWIECCY NADZWYCZAJNI SZAFARZE KOMUNII ŚW.

  Dokumentem zarządzającym wprowadzenie nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii jest Instrukcja Świętej Kongregacji ds. Kultu Bożego, wydana 29.01.1973 r. , zatytułowana Immensae caritatis. Zarządza ona użycie nadzwyczajnych szafarzy w przypadkach rzeczywistej konieczności. http://www.prorocykatolik.pl

  Oto lista tych przypadków:

  a/ Gdy nie ma księdza, diakona lub akolity;

  b/ gdy w/w nie mogą dysponować Komunią Św., ze względu na inną posługę pasterską, chorobę lub zaawansowany wiek;

  c/ gdy liczba wiernych pragnących Komunii Św. jest tak znaczna, iż odprawianie Mszy albo rozdawanie Eucharystii

  poza Mszą św. nadmiernie (określenie bardzo niejasne) by się przedłużyło.

  Instrukcja zastrzega, iż:

  Ponieważ uprawnienia te przyznaje się tylko dla duchowego dobra wiernych i w przypadkach rzeczywistej konieczności, księża winni pamiętać, iż nie są on zwolnieni z obowiązku rozdawania Eucharystii wiernym, którzy w sposób uprawniony tego żądają, a w szczególności, z zanoszenia i rozdawania jej chorym. Trudno rozważać okoliczności uzasadniające używanie nadzwyczajnych szafarzy poza krajami misyjnymi. We wrześniu 1987 r. Stolica Apostolska wystosowała listy do przewodniczących wielu konferencji episkopatów na temat nadzwyczajnych szafarzy, napominając ich, aby ukrócili czynienie normą tego, co winno być nadzwyczajne.

  Nie trzeba wspominać, iż dokument ten nie przyniósł zupełnie żadnych efektów, ale jest on przynajmniej dowodem na to, że Stolica Apostolska jest świadoma rozmiarów nadużyć związanych z nadzwyczajnymi szafarzami. Nadużycia te doprowadziły do sytuacji, gdzie nadzwyczajny charakter szafarzy został zatracony, a stał się normą. W 1987 r. Kongregacja ds. Sakramentów zwróciła się o właściwą interpretację odpowiednich kanonów do Komisji Pontyfikalnej ds. Właściwej Interpretacji Kodeksu Prawa Kanonicznego. Następująca wątpliwość została wyrażona:

  Czy nadzwyczajny szafarz Komunii Św., zgodnie z kanonami 910, par.2 i 230, par. 3, może spełniać swój nadzwyczajny obowiązek wówczas, gdy są obecni w kościele, nawet jeżeli nie biorą udziału w sprawowaniu Eucharystii, zwyczajni szafarze, którzy nie są w żaden inny sposób odsunięci [ od rozdawania Komunii Św.]

  Komisja Pontyfikalna rozpatrzyła tę kwestię na posiedzeniu sesji plenarnej 20 lutego 1987 r. i odpowiedziała NEGATYWNIE!

  Powyższa właściwa interpretacja została zaaprobowana przez Ojca Świętego 15 czerwca 1987 r., który wówczas polecił Kongregacji ds. Sakramentów powiadomienie o tej decyzji konferencji episkopatów.

  Odpowiedź Komisji Pontyfikalnej wyraźnie wskazuje, że jeżeli zwyczajni szafarze (biskup, ksiądz, diakon ) są obecni podczas Eucharystii, niezależnie od tego, czy celebrują czy też nie, wówczas nie wolno nadzwyczajnym szafarzom rozdawać Komunii Świętej.

  ŚWIADECTWO SZAFARZA NADZWYCZAJNEGO:
  Podjąłem słuszną decyzję rezygnując z tej posługi
  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2012/03/27/swieccy-nadzwyczajni-szafarze-komunii-sw/

  • Włodek pisze:

   Kochani w mojej parafii jak mówił mój Proboszcz jest ponad 70 osób co pragnie często przyjmować Pana Jezusa ale nie ma kto iść do nich, stąd to wybranie i mnie do tej funkcji

   • Maggie pisze:

    Kiedy przyjmowałam I Komunie Św. miałam numerek 202 (wypisany ręcznie przez siostrę zakonna), który do dziś zachowalam. Byłam w środku dziewcząt, a potem byli chłopcy.
    Nie pamietam ile dzieci przystepowalo, ale pewnie blisko tysiąca, a z pewnością jakieś 700.
    Była to ogromna parafia (a dzieci z wielu okolicznych szkol) z tylko 4-5 księżmi. Jakoś ksieza nie narzekali na ta „czynność”. Podchodzilo sie do balasek, klekało a szło to bardzo sprawnie. Rodziny tez przystepowały do Komunii Św. więc o czym tu mówimy?

    70 osób … przywroccie balaski, a przynajmniej pare zsunietych klecznikow i po kłopocie.
    Tylko sie cieszyć, ze tyle osób jest w Łasce Uswiecajacej…to radość a nie zmartwienie.

    Jezus jest Panem!

   • Admin pisze:

    Włodku, w zeszłym roku ponad dwa tygodnie leżałem w szpitalu, codziennie o 6:30 rano przychodził ksiądz z Panem Jezusem zaczynał od mojego oddziału bo najbliżej kaplicy i najcięższy oddział bo neurologia z odziałem udarowym, potem szedł dalej, a dodam że szpital ogromny kilka tysięcy chorych. To był jeden kapłan nie potrzebował szafarza i miał czas z każdym porozmawiać czy wyspowiadać.

 16. wobroniewiary pisze:

  ❤ Alicja "POUCZENIA" wt. 19.09.1989, godz. 12.20

  + Módl się, dziecko, za świat, aby Mnie poznał, zanim objawię Swą potęgę sprawiedliwości. Módl się i płacz, i pokutuj za nich i za siebie, bo wielka jest nędza każdego wobec Mojej Świętości. Wielka jest ślepota i grzech – wszędzie. Wielka bieda wasza.

  • Maggie pisze:

   To jest odpowiedz dla Wlodka będącego w rozterkach ale i dla tych którzy atakują Kościół.
   Jezus jest Panem!

   • Maggie pisze:

    U Alicji znajdujemy wiele cennych odpowiedzi na nurtujące nas sprawy.

   • Włodek pisze:

    Ja nie mam rozterek, POSŁUSZEŃSTWO tym się kieruję to daje mi pokój serca 🙂

   • Sebro pisze:

    Pamiętaj, że w pewnych kwestiach trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi.
    Z tonu Twoich wypowiedzi wnioskuję, że szczycisz się tym i duma Cię rozpiera, bo to Ciebie wybrano a nie kogoś innego. Podjąłeś decyzję, zatem nie rozumiem Twojego postu.
    Jeden z biskupów powiedział, że kapłanów mamy dużo. Jak któremuś Komunia schodzi za długo to ma po prostu problem, ale szafarz świecki to nie jest rozwiązanie. Nie będzie szacunku do Najświętszego Sakramentu gdy świeccy będą go rozdawać. A chory w domu zawsze czeka na kapłana, bo przed komunią chcą się wyspowiadać. Szafarz tego nie zapewni.
    Ja w tej kwestii jestem stanowczy i kategoryczny i ostrzegam, że możesz ściągnąć na swoją rodzinę cierpienia duchowe, czego z całego serca Ci NIE życzę.

    • wobroniewiary pisze:

     Może to co napiszę, zabrzmi dziwnie i niejedna osoba sobie źle i o mnie pomyśli, za co ja dziś dziękowałam Bogu podczas Mszy św., ale m.in. za to, że jestem kobietą, i że nie muszę stawać przed dylematami „zostać nie zostać szafarzem”
     Dylemat posłuszeństwa, bo nie chodzi tu o udzielanie Komunii św. podczas mszy św. ale o chodzenie do chorych ale ci spowiedzi też potrzebują a nie tylko gońca ….
     Ewa

    • wobroniewiary pisze:

     Ps.
     Dzięki Bogu nie ma szafarek Najśw. Sakramentu, chociaż osobiście widziałam już zakonnice udzielające Komunii św. – nie skorzystałam

   • Maggie pisze:

    Pani Ewo ! … w Kanadzie są juz nie tylko ministrantki ale i … właśnie, ale i szafarki…nawet w katedrze w Toronto … o ironio losu: pod wezwaniem Św.Michala Archanioła.
    „Wielka jest slepota i grzech wszędzie. Wielka bieda wasza.”

 17. Adminka pisze:

  Chce opisać dwie sprawy:
  1) moja córka śpiewała w chórze, potem operacja ucha, błędnik, zawroty głowy „fałszowanie nagłe ni stąd ni zowąd – to pani z chóru zwróciła uwagę, że tam coś się dzieje, bo ona pięknie śpiewa i nagle ja przytyka i idzie w swoim kierunku fałszu i nie słyszy a potem odtyka (rósł polip) potem kilka poważnych operacji z otwieraniem kości itp. ale nie o tym.
  Nie mogła śpiewać –została ministrantką. Ojcowie Franciszkanie mówili „kobiety posługiwały mężczyznom” ale mnie to niepokoiło.
  Była peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zawierzylam Jej ten problem, zaczęłam odmawiać Nowennę do MB Częstochowskiej. W trzecim dniu córka przyszła zapłakana „już nie jestem ministrantką” Pytam „co nabroiłaś”? bo jak ktoś coś nabroił, to ojciec gwardian zawieszał na czas jakiś.
  Ona mówi mi: „nic, przyszło pismo z Krakowa (OO. Franciszkanie podlegają pod Kraków) – że dziewczynki nie mogą.
  Ona płakała, a ja…. dziękowałam.
  Powierzyłam to Maryi i Ona się tym zajęła.

  2) Druga sprawa. Rok temu mniej więcej, może półtora. Mszą św. trydencka, którą odprawia i homilię głosi ksiądz z sąsiedniej miejscowości. Opowiada aż dreszcze przechodzą po ciele.
  Pojechał do Kazachstanu, do spowiedzi przyszła kobieta i zaczyna „spowiadam się w imieniu chłopca który umarł tu 20 lat temu”. Ksiądz jej przerywa, że nie można w cudzym umieniu ale ona kontynuuje proszę wysłuchać a potem powiedzieć słowo. Chłopak umierał na raka płuc, jedyne o czym marzył to o pojednaniu się z Bogiem przed śmiercią. Czekaliśmy na księdza, ale gdzie tu było wziąć kapłana. Wyspowiadał się mi ale przyrzekłam mu na łożu śmierci, że jak spotkam kapłana to kapłanowi przekaże jego grzechy i chęć pojednania się z Bogiem, bo tylko kapłan jest przedstawicielem Chrystusa”. Ksiądz mówi, że zakręciła mu się łza i że rozgrzesza tego chłopca. Wtedy dopiero kobieta pada mu do nóg i mówi „proszę księdza, dziękuję, to był…mój syn”. Obiecałam mu, teraz i ja mogę odejść w spokoju.

  Szanujmy kapłanów, zobaczcie co znaczy ich brak.
  Opluwamy ich, obmawiamy, kpimy, śmiejemy się ale niech tylko ich zabraknie – nie daj Boże!!!

  Ps. WŁODEK, NIKT CIĘ TU D PIEKŁA NIE POŚLE- NIE NA TEJ STRONIE.
  TU BĘDZIEMY SIĘ Z TOBĄ I ZA CIEBIE MODLIĆ!
  Różańcem a nie wysyłaniem do piekła i jakimiś krucjatkami.
  Różancem – na stałe wsadziłam Twoje intencje i Ciebie do naszej Róży Różańcowej.

  • Włodek pisze:

   Bardzo dziękuję 🙂

   • Maggie pisze:

    @Wlodek: Rozmowa z wlasnym sumieniem i Panem Bogiem pomaga podjac wlasciwa decyzje. Mysle, ze dlatego napisales o swej sprawie gdyz cos Cie niepokoi.

    Niech Matka Najswietsza Cie prowadzi:, zawsze droga wiodaca do Chrystusa – jak w VTajemnicy Radosnej.

    Troche z innej beczki, ale na temat postawy sprzeciwu, wobec ogromnych naciskow otoczenia:

    Julka
    Napisano w grudniu 2009 Dawno temu po różnych kopnięciach losu i z wielkim trudem dotarła mi do głowy oczywista prawda, że wyroki Opatrzności są niezn…
    http://www.goniec.net/goniec/teksty/andrzej-kumor/julka.html – Cached

 18. Marta pisze:

  W Anglii w kosciolach katolickich niestety i kobiety udzielaja Komuni Sw, obok kaplana oraz jest komunia pod 2 postaciami, ja nie chodze do szafarza tylko do kaplana i bardzo przykro ale czasem jestem 1 osoba, ktora bierze Komunie sw na kleczaco I do ust, czasem mam wrazenie ze kaplan nie wie co ma zrobic, stoi na schodku I udziela Komuni a jak uklekne to nawet sie nie pochyli, czasem sie boje ze Komunia mi wypadnie, bo jak klecze to jestem bardzo niska .

 19. magda pisze:

  Mam ten sam problem ale trwam przy swoim:)

 20. Maria Pietrzak pisze:

  Z zakupionej przedwczoraj niewielkiej ksiazeczki –
  -mistyczne wizje Cataliny Rivas „Tajemnica adoracji” , w ktorej Chrystus umacniajac nas w wierze , mowi :

  ~~Przeistoczenie nie jest zludzeniem,
  jest Cudem , ktory trwa.
  Wy Mnie wzywacie, a Ja w pelni sie udzielam i nie jest to tylko poswiecony chleb.
  (…)
  Powiedzialem: „ To jest Cialo Moje” i te slowa maja moc …
  (…)
  Może ponownie
  osiol*
  powinien upokorzyc istotę ludzka,
  klękając
  przed Moją Obecnością Eucharystyczną !!! ~~

  *chodzi o epizod z zycia sw. Antoniego, ktory otrzymal przydomek ” Młot na heretykὀw ”

  – myślę, że w tym przypadku „młotem na heretykow” jest sam osioł !!
  (mariaP)

 21. Sara pisze:

  we Wloszech rowniez sa kobiety-szafarki 😦
  Nawet znajoma Polka pelni te funkcje. Modlcie sie prosze za Grazyne, bo >rozwaza< wlasnie ten problem i teksty ksiezy i ks.kard.Wyszynskiego,( ktore jej wyslalam i wskazalam) i czeka -jak mi powiedziala- na podpowiedz Ducha Sw. I ona, tak jak Wlodek zaslania sie posluszenstwem wobec biskupa…..czemu to "posluszenstwo" jest czasem tak skuteczna "pulapka?"…….tez mysle, ze skryta pycha i duma z wyroznienia jest tu glowna i tak latwa przyczyna lubowania sie w tym "staniu na swieczniku"…..choc takze wierze w ich goraca, dobra wole sluzenia Kosciolowi …..
  "dobrymi checiami jest pieklo wybrukowane"…..kakol i pszenica…..trudne to wszystko…..
  "badzcie dobrzy jak golebie i przbiegli jak weze"…..dobra wola nie wystarcza….warto glebiej wejsc w bilans zyskow i strat takich modernych postaw dla wiary i Kosciola…..modlmy sie za siebie i….
  niech Duch Swiety otworzy nam oczy i serca!

 22. Alicja pisze:

  Szczęść Boże
  Przyjmuję Komunie Świętą do ust i na klęcząco u księdza
  Potem stoją obok księdza kobiety i trzymają Kielichy z Krwią Pana.
  Gdy pytałam księdza u spowiedzi czy mogę pić Krew Pana i niekonsekrowanymi rękoma trzymała Kielich – ksiądz przy spowiedzi zaśmiał się i powiedział że oczywiście mogę pić Krew i trzymać w swoich rękach Kielich – bo cała jestem konsekrowana nie tylko ręce. Jak mogę przyjmować Komunię to mogę i Krew. Tak powiedział ksiądz -Polak mieszkający w Anglii – tak jak ja – bo też mieszkam w Anglii.
  I co ja mam teraz zrobić – jak się zachować – posłuszeństwo Kapłanowi – czy lepiej by było nie pić Krwi?
  Nie wiem i boję się.

 23. Tymoszuk pisze:

  Komunia na kleczaco.

 24. Zofia Ogrodnik pisze:

  Domagam się przyjmowania Pana Jezusa do ust i na kleczaco i nie przez szafarzy ktorzy maja to czynic TYLKO w wyjątkowych sytuacjach. Przyjmowanie na stojąco Komuni św. obraza Naszego Pana. Kiedyś Jezus byl bardziej czczony przez ludzi i kapłanów dlaczego zostalo to zmienione?

 25. Chuchrowska Kinga pisze:

  W mojej parafii ludzie są wprost zachęcani, aby przyjmować Komunię Św na rękę. Wiąże się to z tym, że zarówno starsze jak i coraz młodsze osoby wybierają ten sposób. Jest mi z tego powodu bardzo przykro, że tak mało jest osób, które się temu sprzeciwiają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s