Dramatyczne świętowanie Bożego Ciała w Oławie – pożar w kościele św. Józefa, świątynia doszczętnie zniszczona

Pożar w świątyni w Oławie
XIX-wieczny kościół pw. św. Józefa w Oławie doszczętnie zniszczony
Niemal doszczętnie spłonął kościół św. Józefa w Oławie na Dolnym Śląsku.  Ogień strawił najpierw dach i wieżę, później zajęło się wnętrze zabytkowego XIX-wiecznego budynku. Uszkodzony został też dach sąsiedniego budynku mieszkalnego. W pożarze nikt nie ucierpiał. Ogień pojawił się najpierw na poddaszu budynku mieszkalnego przylegającego do świątyni Akcja ratownicza trwała ponad cztery godziny. Pożar, który wybuchł w czwartek po godzinie 5 rano, gasiło jedenaście zastępów strażackich – również specjalistyczne jednostki z Wrocławia

„Zbudził mnie, że z dachu idzie dym i lecą dachówki”
„Wszystko zaczęło się na strychu, a my mieszkamy na pierwszym piętrze (…) Ja nic nie zobaczyłam, sąsiad szedł do pracy, zadzwonił i zbudził mnie, że z dachu idzie dym i lecą dachówki. Córka się zbudziła, zaczęła krzyczeć i wszystkich budzić – relacjonowała jedna z mieszkanek budynku, na którego poddaszu wybuchł pożar.

„Wyskoczyłam z mieszkania, na klatce schodowej było już pełno dymu. Poleciałam na górę i zaczęłam krzyczeć. Poleciałam na dół, obudziłam sąsiada. Zaraz pojawiła się policja i kazali nam wyjść” – relacjonowała kolejna z ewakuowanych kobiet.

Spalony ołtarz, ambona i wyposażenie

Dach, który zawalił się do świątyni spowodował ogromne straty – zniszczony został m.in. ołtarz, ambona i całe wyposażenie. „Spalił się prospekt organowy i obraz Jezusa modlącego się w ogrodzie oliwnym, przywieziony przez kresowian w trakcie repatriacji po II wojnie światowej” – powiedział PAP proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie ksiądz Paweł Cembrowicz. Wybudowany w 1877 r. kościół św. Józefa był świątynią pomocniczą w tej parafii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Dramatyczne świętowanie Bożego Ciała w Oławie – pożar w kościele św. Józefa, świątynia doszczętnie zniszczona

 1. Paweł pisze:

  Powtórzę że nic nie dzieje się bez przyczyny.
  Kiedyś płonął kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla.
  Teraz kościół św. Józefa w Oławie, która kojarzy się z fałszywym prorokiem śp. Kazimierzem Domańskim i z Małym Kamykiem, który chciał być papieżem. Bóg woła do nas tylko trzeba umieć ten głos zrozumieć.
  O ile wiedziałem, że wtedy jak płonął kościół pw. Chrystusa Króla to Bóg upominał się o intronizację, tak teraz jestem całkiem zielony.
  Wiem tylko, że potrzeba modlitwy a Bóg już wie po co

  • wobroniewiary pisze:

   Właśnie chodzi o to, że Oława to nie tylko pan Domański to nie tylko wizjonerzy. To ludzie, to księża, to kościoły gdzie codziennie odprawiane są msze święte i gdzie jest Eucharystia.
   Diabeł się wścieka, ale nic nie dzieje się bez dopustu Bożego.
   Skoro tak się stało, to znaczy że Bóg dozwolił.
   Dlaczego? Dowiemy się kiedyś, jakbyśmy wszystko wiedzieli albo chcieli wiedzieć tu na ziemi to grzeszylibyśmy pychą wielką, albowiem wszystko wie tylko Bóg, Tylko On jest wszechmogący i wszechwiedzący!
   Przyjmę dziś Komunię św. w intencji dusz czyśćcowym oraz w intencji, aby ten kościół został rychło odbudowany i by ludzie znów mogli żywić się Ciałem i Krwią Pana Jezusa właśnie w kościele pw. św. Józefa.

   Wszelkich Kamyków, Domańskich zostawmy z boku. Jeden nie żyje, drugi pokutuje za swoje grzechy w więzieniu. Baczmy abyśmy my od tej pory starali się żyć bez grzechu.
   Nie dzięki Kamykom zostaniemy zbawieni a dzięki Jezusowi Chrystusowi.

   Św. Józef? Patron czasów ostatecznych.
   Pomaga w ucieczce na pustynię, to i diabeł zaczyna się wściekać.
   Ale powtarzam za mądrzejszymi ode mnie – tylko tyle, na ile Bóg mu pozwoli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s