Papież Franciszek – „Przychodzi władca tego świata, ale nic nie może zdziałać przeciw Bogu… – Tylko Pan może złu spojrzeć w twarz i je zwyciężyć…”

„Tylko Pan może złu spojrzeć w twarz i je zwyciężyć. Przychodzi władca tego świata, ale nic nie może zdziałać przeciw Bogu. Jeśli chcemy, aby książę tego świata nie wziął Kościoła w swoje ręce, musimy go powierzyć Jedynemu, który może pokonać księcia tego świata. Tu pojawia się pytanie: czy modlimy się za Kościół, ale za cały Kościół? Za naszych braci, których nie znamy na całym świecie? Kościół Pana i my w naszej modlitwie mówimy do Pana: Panie, spójrz na swój Kościół… jest on Twój. Twoim Kościołem są nasi bracia. Jest to modlitwa, którą musimy wznosić z serca, coraz bardziej”
30.04.2013 Papież Franciszek

„Kościół zeświecczony staje się słaby” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Wzięli w niej udział pracownicy Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Papież Franciszek zachęcił do modlitwy za Kościół, powierzania Panu Bogu osób starszych, chorych, dzieci i młodzież, byśmy nie utracili wiary i nadziei. Podkreślił, że od ludzkiego zaangażowania ważniejsze jest zbawcze działanie Boga.

Mówiąc o trosce o Kościół Ojciec Święty podkreślił znaczenie działania ludzkiego, wskazując zarazem, iż ważniejsze jest działanie Chrystusa: „Tylko Pan może złu spojrzeć w twarz i je zwyciężyć. Przychodzi władca tego świata, ale nic nie może zdziałać przeciw Bogu. Jeśli chcemy, aby książę tego świata nie wziął Kościoła w swoje ręce, musimy go powierzyć Jedynemu, który może pokonać księcia tego świata. Tu pojawia się pytanie: czy modlimy się za Kościół, ale za cały Kościół? Za naszych braci, których nie znamy na całym świecie? Kościół Pana i my w naszej modlitwie mówimy do Pana: Panie, spójrz na swój Kościół… jest on Twój. Twoim Kościołem są nasi bracia. Jest to modlitwa, którą musimy wznosić z serca, coraz bardziej – stwierdził Ojciec Święty.

 Papież Franciszek zaznaczył, że łatwo jest się modlić, prosząc o łaskę Pana, dziękując, lub kiedy czegoś potrzebujemy. Znaczenie kluczowe ma jednak modlitwa za wszystkich, za tych, którzy otrzymali ten sam chrzest, mówiąc: „Twoimi są, są naszymi, strzeż ich”.

  „Zawierzenie Kościoła Panu jest modlitwą, która sprawia, że Kościół wzrasta. Jest to także akt wiary. My nic nie możemy, wszyscy jesteśmy ubogimi sługami Kościoła: ale On może prowadzić Go naprzód, strzec Go, sprawić by wzrastał, uświęcać, bronić Go, bronić przed księciem tego świata i tego, który chciałby, aby Kościół stał się mniej czy bardziej zeświecczony, kiedy ma w sobie ducha świata, kiedy ma ów pokój, który nie jest pokojem Pana mówiącego «Pokój mój zostawiam wam, pokój mój wam daję», nie tak jak daje świat. Kiedy Kościół ma ten pokój doczesny, jest Kościołem słabym, który zostanie pokonany i niezdolny do niesienia właśnie Ewangelii, orędzia krzyża, skandalu krzyża… Nie może go zanieść dalej, jeśli jest zeświecczony” – powiedział papież.

 Ojciec Święty kilka razy podkreślił znaczenie modlitwy, by zawierzyć Kościół Panu, co jest drogą do pokoju, którym jedynie On może obdarzyć.
„Powierzenie Kościoła Panu, zawierzenie osób starszych, chorych, dzieci, młodzieży… «Strzeż Panie, Twojego Kościoła»: jest On Twój! Dzięki tej postawie da On nam pośród cierpień tego pokoju, którego jedynie On może udzielić. Tego pokoju, którego świat dać nie może, tego pokoju, którego nie można kupić, tego pokoju, który jest prawdziwym darem obecności Jezusa pośród swego Kościoła. Powierzyć Kościół przeżywający udręki: są wielkie cierpienia, prześladowanie… Ale są też małe udręki: małe udręki choroby lub problemów rodzinnych… powierzyć to wszystko Panu: strzeż swojego Kościoła w ucisku, aby nie utracił wiary, aby nie utracił nadziei” – wskazał Ojciec Święty.
Papież Franciszek zachęcił, by w naszej modlitwie zawierzać Kościół Panu, co da wielki pokój nam i Kościołowi, nie wyrwie nas z udręk, ale uczyni nas mocnymi w cierpieniach.
za: deon.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Papież Franciszek i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Papież Franciszek – „Przychodzi władca tego świata, ale nic nie może zdziałać przeciw Bogu… – Tylko Pan może złu spojrzeć w twarz i je zwyciężyć…”

 1. wobroniewiary pisze:

  Chrześcijanie liczą na interwencję Papieża
  Wzrasta napięcie przed wizytą w Watykanie i Asyżu prezydenta Izraela. Szymon Peres zostanie przyjęty przez Papieża, a w rodzinnym mieście św. Franciszka otrzyma honorowe obywatelstwo za zasługi na rzecz pokoju i dialogu.

  Tymczasem chrześcijanie w Ziemi Świętej są oburzeni decyzją izraelskiego sądu, który upoważnił do wybudowania muru bezpieczeństwa w taki sposób, że włącza on do terytorium Izraela salezjańską szkołę i tereny uprawne należące do 58 rodzin chrześcijańskich.

  Palestyńscy chrześcijanie napisali list do Papieża, prosząc o interwencję. Natomiast katoliccy biskupi Ziemi Świętej wydali dziś krytyczne oświadczenie w tej sprawie.

  http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,14259,chrzescijanie-licza-na-interwencje-papieza.html

 2. Patriota i katolik pisze:

  Miller odwołał uroczystości 3 maja w Krakowie

  Wojewoda małopolski Jerzy Miller odwołał uroczystości obchodów 3 maja, które co roku odbywały się w Krakowie.

  Jak informuje Radio Maryja, wojewoda zadecydował, że w tym roku uroczystości nie będą obchodzone pod Krzyżem Katyńskim. Nie będzie również corocznego przemarszu z Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza i przemówień na Placu Matejki.

  Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o umożliwienie przemarszu 3 Maja Traktem Królewskim z Katedry na Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza i otrzymało zgodę.

  Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 Eucharystią w Katedrze Wawelskiej.

  – Po raz pierwszy od odzyskania niepodległości w 1989, od zrzucenia kajdan, odwołano uroczystości 3 maja. Zdecydował o tym wojewoda małopolski, przyjaciel Donalda Tuska. My jednak organizujemy przemarsz. Rozpocznie się po Mszy św. ok. godz. 11.00. Ze śpiewem pieśni patriotycznych pójdziemy wszyscy razem w pochodzie wolności pod Grób Nieznanego Żołnierza na Plac Matejki. Po drodze, pod Krzyżem Katyńskim złożymy wiązanki kwiatów – powiedział poseł Andrzej Adamczyk
  http://www.naszdziennik.pl/polska/31332,miller-odwolal-uroczystosci-3-maja-w-krakowie.html

 3. Czekajacy pisze:

  “Kościół zeświecczony staje się słaby”. Sama prawda.

  Księża zapraszani do TV – w celu rozmowy o tzw. „okrucieństwie” związanym z nauczaniem religii dzieciom – nie powinni się bronić, ale cieszyć i traktować to jako okazję do ewangelizacji!

  Nie przyjmować postawy obronnej, ale z radością edukować odbiorców i współrozmówców – że KRZYŻ to pokaz ogromnej miłości, współczucia, odkupienia. Jak wielkiej odwagi i oddania wymagał! Następnie zmartwychwstanie! W dzisiejszym zeświecczałym świecie trzeba na nowo o tym przypominać. Postawę miłości chrześcijańskiej dawać z dumą za przykład!

  A obawy, że dzieci będą się bały – można między bajki włożyć w świecie, gdzie najmłodsi są i tak epatowani przemocą i złem od małego w zasadzie wszędzie.

  PS1:
  tak, wiem, będą i tak tacy, którzy nie uwierzą! Oni z „szefem” dali sobie położyć ręce bioenergoterapeuty na głowach, są już zainicjowani dla dołu. ALE – ich ataki – należy w mediach wykorzystywać właśnie dla ewangelizacji. Nie bać się, nie chować, nie przepraszać!

  PS2:
  rzeczywiście, jest grupa dzieci, która boi się tematów chrześcijańskich. Są to niestety dzieci już również „zainicjowane”, pozbawione opieki duchowej. One niestety mają już awersję do sakrum. ALE znowu – niemówienie prawdy na religii, nie wspominanie o ukrzyżowaniu, o siłach dobra i zła – i tak tego nie zmieni, nie odwróci.
  Trzeba im mówić o ogromnym Miłosierdziu Bożym – nawet jak efektów nie będzie widać od razu. I modlić się za nie, modlić!
  Tyle małych bezbronnych dusz… które właśnie są naszym kościołem, naszymi najmłodszymi braćmi!

  • Maggie pisze:

   Religia i prawda o Chrystusie to okrucienstwo? Ponad 2 tysiace lat nikt na to jeszcze „nie wpadl” tylko geniusze, ktorzy zamierzaja wprowadzac „w swiat sexu” juz od powijakow. Dziwne, ze nie widza oni w tym nie tylko okrucienstwo ale i cos znacznie wiecej….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s