Papież Franciszek: Spowiedź to nie tortura ani pralnia. Kiedy nie można udzielić rozgrzeszenia. Przygotowanie do dobrej spowiedzi opracowane przez egzorcystów

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że spowiedź nie jest „torturą” ani „pralnią”, w której spiera się grzechy.  W kazaniu podczas mszy w watykańskim Domu świętej Marty mówił, że wstyd za grzechy jest „cnotą pokory”.

Papież: Spowiedź to nie tortura ani pralnia W czasie liturgii, w której uczestniczyła grupa pracowników urzędów Stolicy Apostolskiej papież zauważył: „Wszyscy mamy w naszym życiu momenty ciemności”.Wiele razy myślimy, że pójście do spowiedzi jest jak udanie się do pralni. Ale Jezus w konfesjonale to nie pralnia” – dodał Franciszek.

Papież wskazał, że podczas spowiedzi konieczne jest to, by umieć wstydzić się za grzechy. „W moich stronach o tych, którzy nie potrafią się wstydzić, mówi się +sin verguenza+, to znaczy bez wstydu, bo nie potrafi się wstydzić, a wstyd jest cnotą pokory” – powiedział Franciszek. Dodał też, że „nie możemy nigdy upiększać się przed Bogiem”.

Papież przypomniał, że pokora i skromność stanowią „ramy życia chrześcijańskiego”. „Możemy zapytać: czy pójście do spowiedzi nie jest serią tortur. Nie! Idzie się tam, by wychwalać Boga” – mówił.

Język improwizowanych homilii Franciszka, pełnych prostych słów i odniesień do codzienności, przeanalizował w poniedziałek na łamach dziennika „Corriere della Sera” nestor włoskich watykanistów Luigi Accattoli.

Zauważył, że nowy biskup Rzymu mówi nie tylko jak Jan Paweł II i powtarza jego słowa „Nie lękajcie się” czy „otwórzcie na oścież drzwi”, ale także przemawia jak nieżyjący założyciel firmy Apple, Steve Jobs. Accattoli odnalazł analogię między słowami Jobsa: „Bądźcie głodni, bądźcie szaleni” a apelami papieża z Argentyny o to, by nie zadowalać się „małymi rzeczami”, o czym mówił w homilii podczas niedzielnej mszy w Watykanie.

„Krasomówstwo Franciszka nie ma wzorców i oparte jest na instynkcie, zwłaszcza kiedy zwraca się do młodzieży” – napisał włoski publicysta.

„Papież najlepszy jest zawsze wtedy, kiedy improwizuje” – ocenił Accattoli. Przypomniał, że niedawno podczas spotkania na południowej modlitwie w Watykanie Franciszek wdał się w dialog z młodzieżą i dosłownie nadstawiał ucha w oczekiwaniu jej odpowiedzi z placu Świętego Piotra. „Czuje potrzebę, by tłum mu odpowiadał” – zauważył watykanista
Za: kliknij
Przypomnijmy: Kiedy ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia? – nauczanie Kościoła i konkretne życiowe przykłady

Kiedy ksiądz nie może rozgrzeszyć

Po nałożeniu pokuty przez spowiednika następuje udzielenie rozgrzeszenia. Kapłan wyciąga wtedy prawą dłoń i czyni nad penitentem znak krzyża. Wypowiada przy tym formułę rozgrzeszenia: „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”.
Są jednak sytuacje, kiedy ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia. Nie może, a nie jak się niekiedy wydaje – nie chce. Kiedy tak się dzieje?
czytaj: kliknij

Spowiedź furtkowa – Zagrożenia duchowe, (spisane przez księży egzorcystów), dodatek do rachunku sumienia, niezwykle ważne przed Spowiedzią kliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Papież Franciszek, Pomoc duchowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Papież Franciszek: Spowiedź to nie tortura ani pralnia. Kiedy nie można udzielić rozgrzeszenia. Przygotowanie do dobrej spowiedzi opracowane przez egzorcystów

 1. Anonim pisze:

  http://stopaborcji.pl/index.php/558-plany-men-masturbacja-dla-niemowląt

  WHO do spółki z MEN, MZ i Fundacją sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood zorganizowała w poniedziałek 22 kwietnia 2013 roku konferencję, na której podano przepis na skuteczną deprawację dzieci. Pod zgrabnym hasłem „Standardy edukacji seksualnej w Europie.” przedstawiono zestaw wskazówek gwarantujących demoralizację człowieka już od momentu urodzenia.

  Przesada? Ależ skąd! W materiałach konferencyjnych znajduje się kilkunasto-stronnicowa tabela opisująca uzyskanie pożądanych zachowań u dzieci w różnych grupach wiekowych. Pierwsza z nich, to wiek… 0-4 lat. Jest również specjalny rozdział zatytułowany: „Dlaczego edukację seksualną należy rozpoczynać przed czwartym rokiem życia?”

 2. wobroniewiary pisze:

  Jak On patrzył!
  Nie zgadzam się! Ja, słynny aktor, mam grać taki epizodzik? Czy mogłem przypuszczać, że zakocham się w Jezusie od pierwszego wejrzenia? Że ta rola zmieni życie takiego hulaki jak ja? – opowiada Pietro Sarubbi, odtwórca roli Barabasza w „Pasji”.

  (…) Spotykam Lucę Lionello, rewelacyjnego odtwórcę Judasza, oraz Giovanniego Capalbo, aktora z Lucany, grającego ocalonego Longina. Spoglądamy sobie w oczy. Nie jesteśmy w stanie nic powiedzieć. Ściskamy się mocno, jak bracia, którzy odnaleźli się po jakiejś tragedii, jeszcze pełni lęku o bezpieczeństwo pozostałych. Przyciskam ich mocno do siebie i zaczynam płakać, wyzwalającym płaczem ulgi… – Świat obiegły newsy, że Mel Gibson po nakręceniu filmu posypał się, wpadł po uszy w grzech. Czy się tym gorszę? Absolutnie nie! – mówi Sarubbi. – Trzeba znać Gibsona. Gdybym ja wpadł w narkotyki i alkohol, pobiegłbym z tym do przyjaciół. Mel nie ma przyjaciół
  (…) Wpadł w grzech, głęboką depresję. I – jak sam wspominał – pomysł na „Pasję” zaczął kiełkować w jego głowie właśnie w tym koszmarnym czasie. To był film zrobiony przez Ducha Świętego. Nie mam wątpliwości. Bóg posłużył się, jak zwykle, nami – słabeuszami, grzesznikami. Byliśmy tylko narzędziami. On zawsze wybiera grzeszników! Przy drzwiach do baptysterium w katedrze w Modenie stoją dwa posągi: Judasza i św. Piotra. Dwóch wielkich grzeszników. Piotr jest grzesznikiem: trzy razy zaparł się Jezusa. Czy Jezus go odrzucił? Nie! Przyjął i przytulił! Zbudował na nim Kościół. „Pasja” była dziełem Ducha. Iluż ludzi wróciło po tym filmie do Boga! Ktoś widocznie bardzo się na to wściekł. I zaatakował tego, kto stał na pierwszej linii frontu – reżysera.

  http://spotkania.wiara.pl/doc/1499164.Jak-On-patrzyl

 3. Franek pisze:

  Bostonie księża katoliccy nie byli mile widziani
  Na Boylston Street, wiele osób było w niebezpieczeństwie śmierci, a księżom katolickim, którzy pragnęli udzielać sakramentu Namaszczeniach Chorych odmówiono przejścia przez bariery utworzone przez policję. Przepuszczano tam lekarze i pielęgniarki, strażaków i policjantów, a kapłanów nie przepuszczono.
  http://www.fronda.pl/a/na-miejscu-zamachu-bombowego-w-bostonie-ksieza-katoliccy-nie-byli-mile-widziani,27844.html

 4. Magdalena pisze:

  Szanghaj: okrojony pogrzeb chińskiego biskupa

  Zwykły ksiądz przewodniczył pogrzebowi chińskiego biskupa Aloysiusa Jin Luxiana. Komunistyczne władze uniemożliwiły bowiem udział w nim biskupowi koadiutorowi Szanghaju Thaddeusowi Ma Daqinowi. Mimo ograniczeń i zwykłego dnia pracy w uroczystościach wzięło udział ponad tysiąc wiernych i 60 kapłanów. Jeden z uczestników liturgii podkreślił, że zmarły hierarcha, „choć nigdy nie był w jawnej opozycji do rządu, przyczynił się do wzrostu i umocnienia Kościoła w Chinach”.

  http://pl.radiovaticana.va/news/2013/04/29/szanghaj:_okrojony_pogrzeb_chińskiego_biskupa/pol-687448

 5. Maria pisze:

  Nawiązując do ,,krasomówstwa” Papieża Franciszka – Duch Święty przemawia prostym językiem i nie sili się na ozdobniki, krótko i na temat i celnie, w samo sedno. To Duch Święty przemawia przez Franciszka.

 6. Maggie pisze:

  O POTRZEBIE NABOZENSTWA DO DUCHA SWIETEGO
  (wedlug objawien s.Marii od Jezusa Ukrzyzowanego, karmelitanki bosej).
  Pewnego razu rzekl do niej Zbawiciel:
  „Jesli chcesz Mnie znalezc, poznac i pojsc za Mna, wezwij Ducha Swietego, ktory oswiecal moich uczniow i ktory oswieca wszystkie narody wzywajace Go w modlitwie. Zaprawde, zaprawde, zaprawde, powiadam wam,ktokolwiek zawezwie Ducha Swietego, szukac Mnie bedzie i przyjdzie do Mnie przez Niego.
  Delikatne jak kwiat polny bedzie jego sumienie, a jesli to bedzie ojciec lub matka rodziny, w rodzinie ich zapanuje pokoj – w sercach ich bedzie pokoj w tym i przyszlym zyciu.
  Goraco pragne abys oznajmila, ze wszyscy kaplani, ktorzy raz na miesiac odprawia Msze Sw. o Duchu Sw. uczcza Go tym, a ktokolwiek uczci Go i wyslucha Mszy Sw. ku czci Jego, bedzie uczczony od Ducha Swietego, a pokoj zapanuje w jego duszy i nie umrze w ciemnosciach.

  Wszyscy szukaja nowosci, nawet w nabozenstwach, a zaniedbuja tak wazne nabozenstwo do Ducha Swietego. Dlatego sa w bledzie i rozterce, nie maja pokoju i swiatla. Nie wzywa sie Ducha Swietego tak jak powinien byc wzywany”

  DUCHU SWIETY NATCHNIJ MNIE
  Duchu Swiety – natchnij mnie,
  Milosci Boza – pochlon mnie,
  na wlasciwa droge – zaprowadz mnie.
  Maryjo Matko, spojrzyj na mnie
  z Jezusem blogoslaw mnie:
  od wszelkiego zlego,
  od wszelkiego zludzenia,
  od wszelkiego niebezpieczenstwa
  zachowaj mnie.

  Wezwan tych nauczyl Duch Swiety Swoja Sluzebnice s.Marie od Jezusa Ukrzyzowanego. Zamiast „mnie” – informowala – mozna uzywac liczby mnogiej „nas” albo wymienic wlasna Ojczyzne (np „Duchu Swiety – natchnij Polske”).

 7. Maggie pisze:

  Wszyscy pragna byc szczesliwi, lecz malo kto szczescie osiaga, powiedzial swiatobliwy kardynal Mercier i ukazuje nam tajemnice szczescia w nabozenstwie do Ducha Swietego.
  Oto co o tym pisze:
  „Starajcie sie codziennie przez 5 minut nakazywac milczenie waszej wyobrazni, zamnknijcie oczy na rzeczy stworzone, a uszy na wszystkie podszepty tej ziemi, azeby skupic sie w sobie i wejsc do swiatyni waszej duszy ochrzczonej, ktora jest przybytkiem Ducha Swietego, mowcie do Niego w ten sposob:

  O Duchu Swiety, duszo mej duszy, umacniaj, pocieszaj i pouczaj co mam czynic, rozkazuj mi. Poddaje sie chetnie wszystkiemu, czego ode mnie zazadasz, pragne wszystko przyjac co na mnie dopuscisz, daj mi tylko poznac Twoja Sw.Wole. Amen

  Jezeli tak czynic bedziecie, zycie bedzie wam uplywac szczesliwie, pogodnie i radosnie, nawet wsrod krzyzy i cierpien, bo laska zastosowana do wielkosci doswiadczen udzieli sily do ich znoszenia, tak pelni zaslug dojdziecie szczesliwi do bram Nieba.
  Calkowite poddanie sie Ducha Swietego, to tajemnica swietosci”.

 8. Maggie pisze:

  MODLITWA O DARY DUCHA SWIETEGO

  Duchu Sw. Boze, Duchu Ojca i Syna, korzac sie przed Boskim Majestatem Twoim, w obliczu nieba i ziemi, poswiecam Ci i oddaje dusze moja i cialo.
  Uwielbiam blask Twojej czystosci, doskonalosc Twojej sprawiedliwosci, potege Twojej milosci. Ty jestes swiatlem i sila mej duszy, przez Ciebie zyje, mysle i dzialam. Obym niewiernoscia lasce Twojej nie zasmucal Ciebie, nie zgrzeszyl przeciw Tobie! Spraw niech nieustannie wsluchuje sie w glos Twoj, niech ide za Twymi natchnieniami.
  O Duchu Sw. Dawco daru madrosci, oswiecaj mnie.
  O Duchu Sw. Dawco daru rozumu, pouczaj mnie.
  O Duchu Sw. Dawco daru rady , kieruj mna.
  O Duchu Sw. Dawco daru mocy, umacniaj mnie.
  O Duchu Sw. Dawco daru umiejetnosci, rozpraszaj moja nieswiadomosc.
  O Duchu Sw. Dawco daru bojazni Bozej, oswobodz mnie od wszelkiego grzechu.
  O Duchu Sw. Dawco pokoju, obdarz mnie pokojem.
  Blagam Cie, Duchu Swiety Boze, udziel mi mocy, abym w kazdej chwili mego zycia kierowal sie dobrocia i zyczliwoscia, slodycza i wiernoscia, cierpliwoscia i miloscia, radoscia i wyrozumialoscia.
  Amen.

 9. Maggie pisze:

  AKT POSWIECENIA SIE DUCHOWI SWIETEMU

  Duchu Swiety, Duchu Bozy, Duchu swiatla i milosci Tobie poswiecam rozum moj, serce moje, wole moja i calego siebie w zyciu doczesnym i wiecznym.
  Spraw, aby rozum moj byl zawsze chetny do przyjmowania natchnien, pochodzacych od Ciebie z nieba i nauki Kosciola Swietego, ktorym Ty nieomylnie kierujesz i rzadzisz: aby serce moje zawsze palalo miloscia Boga i blizniego, a wola moja zawsze z wola Boza zgadzala sie, aby cale moje zycie bylo wiernym nasladowaniem zycia cnot Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, ktoremu z Bogiem Ojcem i z Toba niech bedzie zawsze czesc i chwala. Amen.

  • wobroniewiary pisze:

   Arcybiskup Fulton J. Sheen

   Wierzę, że gdyby łaska Boża nie dała mi pełni Prawdy i gdybym jej szukał, zacząłbym szukać w świecie Kościoła, który nie współpracuje ze złem! Gdyby ten Kościół był oskarżany o niezliczone kłamstwa, gdyby był znienawidzony, ponieważ nie zgodził się iść na kompromisy, gdyby był wyśmiewany, ponieważ nie zgodził się iść z duchem czasu zamiast pasować do wszystkich czasów, wówczas podejrzewałbym, że skoro ten Kościół znienawidzony jest przez to, co jest złe w świecie, to musi on być dobry i święty; a skoro jest dobry i święty, to musi on pochodzić od Boga!

   Źródło: „Preface to Religion”, 1946r., str. 192.

 10. Magdalena pisze:

  Wszystkim polecam ten wywiad, zwłaszcza wszystkim od pustych gestów niby pojednania

  Patrzę na owoce, nie na gesty
  http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/31297,patrze-na-owoce-nie-na-gesty.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s