O. Jerzy Garda – Niepokoje społeczne ogarniają nasz dom – policjanci kontrolują, spisują dane personalne, treści transparentów obrońców TV TRWAM

List  ks. Jerzego Gardy – misjonarza, i protestujących pod KRRiT do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


Warszawa, dn. 22.04.2013 r.
.
Szanowny Panie Prezydencie,
Dzisiaj, kiedy mija 20 miesięcy od początku religijno-protestacyjnej pikiety przed KRRiT w obronie Telewizji Trwam, kierujemy list do Pana, który ma formę listu otwartego. Do napisania tego listu bezpośrednio do Pana, Panie Prezydencie, skłoniły nas w ostatnich kilku tygodniach wizyty policjantów, którzy liczyli uczestników, spisywali dane personalne oraz przekazywali drogą radiową treść naszych transparentów, szczególnie ostatniego, którego meritum jest skierowane nie tylko do członków KRRiT, lecz także do Pana, Panie Prezydencie, Pana Premiera, Posłów i Senatorów deklarujących się jako ochrzczeni i wierzący katolicy.
Przekazuję treść wszystkich naszych 6 transparentów, aby nie trzeba było więcej wysyłać do nas funkcjonariuszy porządku publicznego, lecz skierować ich tam, gdzie są rzeczywiście potrzebni.
Transparent 1.: „Radio Maryja – mądrością, sercem i płucami dla Polski, Europy i świata”.
Transparent 2.: „Głos dziesiątków milionów Polaków: STOP – dyskryminacji Radia Maryja i TV TRWAM, administracyjnemu ich nękaniu przez nonsensowne kontrole,
ŻĄDAMY: przydziału TV TRWAM miejsca na multipleksie cyfrowym. Polska jest suwerenna, Polska nie jest kolonią”.
Transparent 3.: „STOP – religijnemu apartheidowi, łamaniu praw człowieka wierzącego w Polsce XXI wieku.
TAK – dla TV TRWAM i Radia Maryja na multipleksie cyfrowym”.
Transparent 4.: „Obudź się, Polsko, i powróć do Boga”.
Transparent 5.: „STOP dyskryminacji ludzi wierzących w Polsce”.
Transparent 6.: „Panowie: Przewodniczący, Członkowie KRRiT, Prezydencie RP, Premierze, Posłowie, Senatorzy. Deklarujecie się jako ochrzczeni, wierzący katolicy. Dyskryminując katolickie media – TV Trwam i Radio Maryja administracyjnie i finansowo, czynnie lub biernie, uderzacie w najbardziej żywotną misję ewangelizacyjną Chrystusowego Kościoła w Polsce, Europie i świecie. Wasze dni są policzone (por. Mt 10, 30). Co odpowiecie, gdy stojąc ’twarzą w twarz’ z Bogiem żywym, usłyszycie pytanie Chrystusa: Janie, Krzysztofie, Bronisławie, Donaldzie, Pośle, Senatorze, ’dlaczego prześladowałeś mój Kościół?’” (por. Dz 22, 7). Pikieta przed KRRiT zrodziła się spontanicznie jako oddolna inicjatywa obywatelska na krzywdzącą decyzję KRRiT z dnia 29 lipca 2011 roku wykluczającą Telewizję Trwam z nadawania cyfrowego na MUX-1 pod niezgodnym ze stanem faktycznym finansowym pretekstem. Od tego czasu trwa batalia o Telewizję Trwam, której wykluczenie odbierane jest przez wierzących i dobrej woli Polaków jako dyskryminacja ludzi wierzących.
Akcja zbierania podpisów przyniosła już prawie 2,5 mln podpisanych protestów; także ponad 150 marszów przeszło w różnych miastach Polski i za granicą, wyrażając sprzeciw wobec decyzji KRRiT.
List prof. Brody z Krakowa i kpt. Sulatyckiego wykazał, w ilu miejscach Konstytucja RP została złamana arbitralną decyzją KRRiT. Popieramy ten list z jego wnikliwą i merytoryczną argumentacją oraz podpisujemy się pod nim.
Panie Prezydencie! Pikietę przed KRRiT, w której dzień po dniu od dwudziestu miesięcy wyraziło protest ponad 4700 osób, oraz wyżej wymienione formy niepokoju społecznego można porównać do języków ognia i dymu, który ogarnia dom. Dobry gospodarz, gdy widzi początki pożaru domu, wzywa straż ogniową i gasi ogień w zarodku. Niepokoje społeczne ogarniające nasz dom – Polskę, niczym języki ognia i dym ogarnęły całą naszą Ojczyznę.
W „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja dnia 20.03.2013 r. rzuciłem retoryczne pytanie: „Na co czeka Pan Prezydent – aż ogień będzie wzrastał i ogarnie cały nasz dom – Polskę, i będzie trudno go ugasić lub będzie to niemożliwe?”. Zadziwia obojętność Pana Prezydenta wobec początków pożaru ogarniającego Polskę. Na nieszczęście dla Pana Prezydenta od tego czasu w kilku miastach Polski odbyły się protesty, a i w następnych też się szykują.
Wobec zaistniałej sytuacji Pan Prezydent swoją postawą zdaje się mówić: „Mają instrukcje przeciwpożarowe – niech pożar się sam ugasi”.
Zdumiewa i zatrważa obojętność Pana, Panie Prezydencie, wobec sytuacji z Telewizją Trwam w naszej Ojczyźnie. Bardzo mi przykro, jako Polakowi, przyrównywać wykluczenie ludzi wierzących w Polsce do systemu apartheidu w RPA minionej już epoki. Doświadczyłem skutków tego nieludzkiego systemu wraz z moimi afrykańskimi parafianami jako misjonarz pracujący już od ćwierć wieku na kontynencie afrykańskim. Skutki tego wykluczenia czarnych mieszkańców Afryki trwają częściowo nadal mimo upadku systemu przed dwudziestu laty. Rany społeczne systemu apartheidu trzeba będzie jeszcze długo leczyć; to zajmie całe pokolenia. A zaczynało się tam tak samo, jak w tej chwili zaczyna się w Polsce – od zamykania wolności słowa.
Wydarzenia ostatnich tygodni pokazały, jakiego rodzaju wolność gospodarczą mamy w naszej Ojczyźnie. A do utraty wolności politycznej już tylko mały krok.
O tych sprawach w Polsce dowiadujemy się z niezależnych mediów: Radia Maryja, Telewizji Trwam i „Naszego Dziennika”. A skąd czerpie wiadomości bieżące Pan Prezydent? Jeżeli z komercyjnych i publicznych mediów, to należałoby złożyć wyrazy współczucia.
My, wierzący i dobrej woli Polacy, chcemy przez Telewizję Trwam, Radio Maryja oraz „Nasz Dziennik” widzieć, słyszeć i czytać Chrystusową Dobrą Nowinę o życiu, miłości, przebaczeniu i zbawieniu. A Pan Prezydent, co chce widzieć, słyszeć i czytać?
Telewizja Trwam jest jedyną katolicką stacją telewizyjną zdolną spełnić oczekiwania katolików i ludzi dobrej woli w Polsce – naszej Ojczyźnie. Przez ponad 10 lat zdaje egzamin i wytrzymuje próbę czasu pod każdym względem, także finansowym.
Panie Prezydencie! W momencie oznaczonym przez Bożą Opatrzność kres Pana ziemskiego życia się zakończy. Stanie Pan przed Bożym Majestatem. Oby Pan nigdy nie musiał usłyszeć słów z ust Chrystusa podobnych do tych, które usłyszał Szaweł pod Damaszkiem: „Dlaczego prześladowałeś mój Kościół?” (por. Dz 22, 7).
Z poważaniem
Ks. Jerzy Garda – misjonarz
z protestującymi pod KRRiT
Do wiadomości:
1. O. Dr Tadeusz Rydzyk
2. Radio Maryja
2. Telewizja Trwam
4. „Nasz Dziennik”
Źródło: Nasz Dziennik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „O. Jerzy Garda – Niepokoje społeczne ogarniają nasz dom – policjanci kontrolują, spisują dane personalne, treści transparentów obrońców TV TRWAM

 1. wobroniewiary pisze:

  Transmisje polskich Mszy przy grobie Jana Pawła II

  Mszy odprawianych co czwartek w języku polskim przy grobie Jana Pawła II będzie można wysłuchać w Radiu Watykańskim. Od 25 kwietnia nasza rozgłośnia rozpocznie bowiem regularne transmisje tych Eucharystii. Mają one długą tradycję. Zostały zapoczątkowane po śmierci Papieża Polaka. Celebrowano je odtąd w każdy czwartek, wpierw w grotach watykańskich, gdzie pierwotnie Ojciec Święty był pochowany, a następnie w kaplicy św. Sebastiana, dokąd przeniesiono jego doczesne szczątki po beatyfikacji. W tej szczególnej modlitwie bierze udział co tydzień wielu Polaków, zarówno mieszkających w Rzymie, jak też przybywających do Wiecznego Miasta pielgrzymów. Teraz do wspólnej modlitwy rodaków przy grobie największego z Polaków będą mogli dołączyć w dowolnym miejscu na świecie także ci, którzy przebywają z dala od Watykanu. Msze, rozpoczynające się w każdy czwartek o godz. 7.10 czasu polskiego, będą emitowane z Watykanu na fali średniej 1260 kHz. Będą je też retransmitować niektóre rozgłośnie katolickie w Polsce: Radio Anioł Beskidów z Bielska Białej, Radio Niepokalanów, Katolicką Rozgłośnię Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”, Katolickie Radio Zamość, Radio Fara z Przemyśla, Radio Fiat z Częstochowy, Katolickie Radio Rodzina z Wrocławia oraz Katolickie Radio Via z Rzeszowa. Mszy będzie można również wysłuchać przez internet na kanale 4 (pomarańczowym) naszej rozgłośni na stronie: http://pl.radiovaticana.va/diretta.asp. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego http://pl.radiovaticana.va/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/radiowatykanskie.
  Źródło:Radiovaticana

 2. Magdalena pisze:

  Nie wolno trwać w nieprawdzie
  Z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, dyrektorem Radia Maryja, rozmawia Dariusz Pogorzelski

  Tomasz Sakiewicz po sześciu latach postanowił wrócić do sprawy oskarżonego o współpracę z SB Ks. Abp. Stanisława Wielgusa. Odnosząc się w swojej ostatniej publikacji do reakcji Radia Maryja na te oskarżenia, napisał, że „biskup pełnił jakąś ważną funkcję w Radiu Maryja”. Jaką funkcję pełnił Ks. Abp Wielgus w rozgłośni założonej i kierowanej przez Ojca?

  – Nie wiem o żadnej funkcji, jaką by Ksiądz Arcybiskup pełnił w Radiu Maryja. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Wielgus nie pracuje w Radiu Maryja i nigdy nie pracował. To jest jakieś nieporozumienie. To jest po prostu absurd. Księża Biskupi są Pasterzami Kościoła Katolickiego, a nie pracownikami takich instytucji jak radio.

  Kiedy media, w tym „Gazeta Polska”, posądziły Ks. Abp. Stanisława Wielgusa o współpracę z SB, w Radiu Maryja pojawiło się wiele głosów broniących duchownego. Szczególnie zwracano uwagę na sposób, w jaki postąpiono z Biskupem i z człowiekiem. Te opinie redaktor Sakiewicz uznał za „potężną nagonkę na ’Gazetę Polską’”. Radio Maryja urządzało nagonki na ten tygodnik?

  – Otóż mogę powiedzieć tylko tyle: jestem bardzo rozczarowany tym, że środowiska i osoby, które wprost przyznawały się do katolicyzmu i do tego, że są dziennikarzami katolickimi, tak bezpardonowo zaatakowały Księdza Arcybiskupa.

  http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/30826,nie-wolno-trwac-w-nieprawdzie.html

 3. brader4 pisze:

  Witam!
  Jestem emigrantem żyjącym z rodziną w Anglii,jest nas tutaj setki tysięcy! Chciałbym się przyłączyć do walki o telewizje TRWAM,mam wielu znajomych którzy też chętnie się przyłączą;
  bardzo proszę o wiadomość jeśli ktoś wie jak pomóc,gdzie można złożyć podpisy lub w inny sposób wesprzeć
  Pozdrawiam serdecznie wszystkich!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s