Urodziny Benedykta XVI – teolog tej miary, co św. Augustyn?

We wtorek 16 kwietnia przypadają 86-te urodziny Benedykta XVI. Zdaniem kard. Christopha Schönborna, metropolity Wiednia i ucznia Josepha Ratzingera, jest dobra okazja, by zdać sobie sprawę, jak wielkie dziedzictwo myśli chrześcijańskiej pozostawił nam były Papież.

„Nie jestem prorokiem – powiedział kard. Schönborn – ale jestem przekonany, że dziedzictwo teologiczne, które nam pozostawił, wiąże go na stałe z historią Kościoła. Nie waham się postawić go na równi ze św. Augustynem, św. Bonawenturą czy Johnem Henrym Newmanem. Dziś więc życzyłbym Benedyktowi XVI z okazji jego 86-tych urodzin, aby mógł poczuć wdzięczność ludu Bożego, za to kim był i kim pozostaje, nie tylko za jego dzieło, ale za to kim jest, za jego osobę, którą tak bardzo kochamy i szanujemy” – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita Wiednia.
Kard. Schönborn podkreślił, że Benedykt XVI nadal ubogaca nas swoim świadectwem życia. Jego spotkanie z Franciszkiem w Castel Gandolofo stało się ikoną przyjaźni w Chrystusie. Zdjęcie obu Papieży trzymam na biurku, obok zdjęcia kard. Ratzingera i Jana Pawła II – powiedział metropolita Wiednia.
(rv/, © Radio Vaticana 2013)

86. rocznicę urodzin obchodzi dziś Benedykt XVI. Z tej okazji do Castel Gandolfo, gdzie obecnie przebywa emerytowany Papież, przybył jego brat ks. prałat Georg Ratzinger. Szczególnie uroczyście urodziny byłego Ojca Świętego świętuje bawarskie Marktl am Inn, gdzie Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 roku.

Jak informuje proboszcz parafii w Marktl am Inn ks. Josef Kaiser, dziś w pokoju, gdzie przyszedł na świat Benedykt XVI, zostanie odprawione poranne nabożeństwo. Potem z domu wyruszy procesja ze świecami do kościoła św. Oswalda. Modlitwa trwać będzie przy chrzcielnicy, w której 16 kwietnia 1927 r. o godz. 8.30 ks. Josef Stangl ochrzcił (w kilka godzin po urodzeniu) najmłodszego syna miejscowego policjanta Josepha Ratzingera i jego żony Marii, nadając mu imiona Joseph Aloisius.

Z okazji urodzin Benedykta XVI w domu, w którym się urodził, a gdzie obecnie jest muzeum, otwarta została wystawa. Wydano także kopertę z okolicznościowym stemplem poświęconym Benedyktowi. W biurze turystycznym w Marktl am Inn wyłożona zostanie księga pamiątkowa, w której goście będą mogli wpisywać swoje życzenia i myśli związane z emerytowanym Biskupem Rzymu. Uroczystości związane z rocznicą urodzin emerytowanego Ojca Świętego w jego rodzinnym mieście potrwają cały tydzień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

26 odpowiedzi na „Urodziny Benedykta XVI – teolog tej miary, co św. Augustyn?

  1. Patriota i katolik pisze:

    April 15, 2013. (Romereports.com) One more candle on the birthday cake for Benedict XVI, and for the first time as Pope emeritus. He celebrates his 86th birthday in the intimacy of Castel Gandolfo. Eight years ago, on April 16, 2005, then-Cardinal Joseph Ratzinger turned 78 just two days before the start of of the conclave where he was elected Pope.

    During his pontificate, he celebrated seven birthdays with two concerts and Bavarian folk dances, but always working. In fact, in 2006, his first year as Pope, his birthday coincided with the Easter Sunday, where he asked for peace in Africa, Iraq, Israel and Palestine.

    In 2007, Benedict XVI celebrated his 80 years at the tune of classical music. The Stuttgart Radio Symphonic Orchestra from Germany performed a concert for him at Paul VI Hall.

    BENEDICT XVI
    “At the end of this stupendous concert, which the Radio Symphonic Orchestra of Stuttgart gave us and elevated our spirits, I wish above all to greet all of you very cordially.”

    One year later, in 2008 he packed his bags for the United States. In the morning of his birthday he met with President George W. Bush at the White House, and in the afternoon, with American bishops at the Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception.

    In 2009, Benedict XVI was able to celebrate with family. He was joined by his brother Georg, as both enjoyed a concert at the Apostolic Palace at Castel Gandolfo.

    But no birthday celebration is complete without cake. In 2010, the Papal Foundation gave Benedict XVI this confection which read “Happy Birthday Holy Father.” Well-wishers also congratulated him during the individual greetings.

    “God bless you, thank you and Happy Birthday.”

    That moment was immortalized in this group photo.

    Before traveling to the United Kingdom in September 2011, British Catholic bishops created a Facebook page and email where anyone could send well-wishes to the Pope for his 84th birthday.

    His last celebration as Pope was in 2012, and it came with a German touch. Once again joined by his brother Georg, the two enjoyed traditional folk dances from his native Bavaria.

    The young dancers congratulated the Pope individually. It was with this Bavarian delegation that Benedict XVI marked his 85th birthday, his last one as Pope.

    http://www.romereports.com/palio/benedict-xvi-turns-86-years-old-first-birthday-as-pope-emeritus-english-9778.html#.UW0traPwFgV

  2. Sebro pisze:

    No i co tu z takim „gościem” zrobić? Mam na myśli kard. Schönborna. Z jednej strony uczeń kard. Ratzingera pięknie mówiący o autorytecie teologicznym Benedykta XVI a z drugiej strony odrzucający owo nauczanie poprzez publiczną akceptację związków jednopłciowych, akceptację homoseksualisty jako członka rady parafialnej i odwołanie proboszcza, który się temu sprzeciwił.
    Można o tym poczytać na pch24.pl

    • wobroniewiary pisze:

      Przecież napisałam 😦
      totalne pomieszanie z poplątaniem.
      Nie tylko nie wiesz kogo słuchać, to jeszcze nie wiesz ile z danej osoby słuchać.
      Tu już nie chodzi o wybór między A i B ale o to ile z „A” a ile można wziąć z „B” (taki A uczy klękać ale np. popiera jednocześnie związki jednopłciowe a po zaginioną owieczkę nie zejdzie bo …nie zostawi 99 dobrych, bo on jest dobrym pasterzem i owieczka sama sobie winna a taki „B” poleci za każdą zaginioną owieczką ale jak już je sprowadzi na łono Kościoła to nie ma, że one tańczą jak on im zagra ale to on musi grać jak one tańczą a one lubią „wino, muzykę i śpiew”)
      Czasami myślę, że już gorzej być nie może….
      Pomieszanie, poplątanie, zdiablenie…a z boku, z tyłu z przodu, z prawa, z lewa, z dołu, z góry – i wcale nie z oddali tylko nad uchem -jeden wielki rechot diabła…
      Ale miejmy nadzieję, że już niedługo
      Ostatecznym zwycięzcą zawsze jest Pan!

      Ja też nie wiem na ile błądzę, ale Komunię św. przyjmuję na klęcząco, msze o uzdrowienie duszy i ciała popieram, ale takie, gdzie jest silentium, sacrum, wyciszenie (jak np. w Wąwolnicy, gdzie śpiewa się psalmy i pieśni typu Króluj nam Chryste…)
      Jednocześnie słucham O. Daniela z Czatachowej bo u Niego krzyż pasyjką w jego stronę, komunii św. udziela również na klęcząco, jest czas na modlitwę w ciszy i na adorację.
      Część uzdrowienia jest jak u ks. Jana Pęzioła oddzielona od części mszy św.
      Tylko jak klaszczą (wiem, że Daniel z ST klaskał i tańczył przy swoich psalmach – ale ja nie podnoszę rąk, nie klaszczę a składam je do modlitwy i trzymam wtedy w nich różaniec.) Wybieram to, z czym ja się czuję i gdzie czuję Boga.
      Po prostu podczas jednej z mszy świętych w drodze do Medziugorje (w hotelu Neum) Ksiądz trzymał Hostię 98% klęczało a tuż przede mną dwie panie falowały swoimi bioderkami i śpiewały „Baranku Boży…” nie mogłam. zamknęłam oczy, spuściłam głowę i błagałam Boga, by oszczędził mi tego widoku a swego Anioła Stróża błagałam o możliwość zachowania powagi, bo raz chciałam płakać a za sekund kilka wybuchnąć niepohamowanym śmiechem, zwłaszcza jak uderzały o siebie tymi bioderkami i się do siebie uśmiechały wytrzymałam ale błagałam Boga, by nie być więcej świadkiem tego, że zamiast na Hostię patrzę na falujące pośladki niczym podczas tańców weselnych po północy jak już „szumią jodły na gór szczycie i głowy szumią też…)
      Takie mamy czasy, ale „kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”

      • Sebro pisze:

        I ja liczę na to, że Pan niedługo zrobi porządek, ale pilnuję się, żeby nie było to pragnienie egoistyczne.
        W Porządziu u ks. Ceberka każde nabożeństwo o uwolnienie i uzdrowienie jest oddzielone od Mszy św. Sama Msza w rycie trydenckim, tylem do ludzi z twarzą wpatrzoną w Krzyż. Z resztą tak wygląda tam każda codzienna Msza Św.
        Pamiętam jak któregoś dnia miał tam miejsce w kosciele występ dzieci. Ksiądz Stefan na początku poprosił, by w ramach wdzięczności dzieciom zamiast klaskania, bo to kościół, odmawiać „Chwała Ojcu”, będzie to z pożytkiem dla tych dzieci a i należną chwałę oddamy Bogu.

        • wobroniewiary pisze:

          Otóż to!
          „Chwała Ojcu” zamiast klaskania
          Klękanie a nie klaskanie – słusznie piszesz, że nie wszystkie spotkania są koniecznie w Duchu Świętym, bo wiele w duchu nieświętym ale nie można wrzucać wszystkich i wszystkiego do jednego worka tak jak i nie można oczekiwać przyjścia Pana bo przyjdzie i się „z nimi rozprawi” bo pierwej rozprawi się z nami, a chodzi o to by Duch Święty przyszedł i wszystkich o wszystkim pouczył by oddawać cześć Bogu i żyć na ziemi po Bożemu czyli po nowemu, bo to co teraz to naprawdę woła o pomstę do Nieba ale my wołamy o miłosierdzie 😉

          A propos ks. Stefana to słyszałam, że nie pojedzie na rekolekcje tam, gdzie nie może udzielać Komunii Św. na klęcząco, bo za bardzo kocha Pana Jezusa i szacunek oraz cześć dla Niego ukrytego w małej białej Hostii jest na I-szym miejscu
          I za to też chwała Panu!

      • Maria z Warszawy pisze:

        Kochani nie Daniel tylko król Dawid przed arką ( i to nawet nago). widać te panie wzięły to sobie do serca.Adminko dziękuj Bogu, że nie wpadło im do głowy się rozbierać … a może byłoby weselej. Co do pomieszania z poplątaniem to jest fakt, gdy nie uświadczysz księdza w konfesjonale przed mszą nawet w pierwsze piątki i soboty bo”spowiadamy tylko w czasie mszy-taki jest zwyczaj” a więc co robić? uczestniczyć we mszy świętej czy spowiadać się???.Gdzie te czasy , gdy w kościele o każdej porze mozna było znaleźć kapłana w konfesjonale?. Gdy ksiądz odpowiada, że nie ma czasu bo nie było go w domu i chciałby teraz np. obejrzec wiadomości . Jeżeli to ma być pomoc i łowienie ludzi to ja jestem chińską cesarzową. Panie jak długo jeszcze. Przyjdź Panie Jezu.

        • wobroniewiary pisze:

          No pewnie, że Dawid.
          Napisałam Daniel…cóż bywa, ale na pewno wiem, że są psalmy Dawidowe.
          Napisałam, jak napisałam, najwyżej dałam kolejną pożywkę kolejnym blogom i „będzie dym”
          Ale co tam… śmiech to zdrowie, byle nie wylądować w wariatkowie 😀

          Miłego dnia wszystkim Czytelnikom i tym co „tu nie zaglądają”- również. Niech dobry Bóg błogosławi i przemienia nas wszystkich każdego dnia

    • Anonim pisze:

      Masz na myśli ten artykuł?
      http://www.fronda.pl/a/kard-schoenborn-kwestionuje-nauczanie-kosciola-w-sprawie-zwiazkow-osob-tej-samej-plci,27499.html

      Smutno mi się po nim zrobiło i tak nijako. Msze św. z balonikami i klaunami, popieranie związków jednopłciowych a nie tak dawno oglądałem mszę św. z katedry w Wiedniu gdzie był Ivan Dragicevic i miał widzenie a kardynał brał udział w adoracji Najświętszego Sakramentu na kolanach

      Co się na Boga dzieje ?

      • Maggie pisze:

        Zaslepienie? Hipnoza „weza”?
        Sw.Michale Archaniele wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwosci zlego ducha badz nam zawsze obrona. Oby go Bog pogromic raczyl pokolenie o to prosimy … Amen

        Moja sp.Mama mowila „jak Pan Bog chce kogos ukarac to mu rozum odbiera” ….dosyc profanacji, ktore posuwaja sie coraz dalej i dalej!
        „Krol jest nagi” krzyknelo dziecko i wszyscy przejrzeli i …. – tak bylo w bajce… bajka moze zmienic sie w rzeczywistosc… Modlmy sie i nie dawajmy, milczeniem, przyzwolenia szerzacemu sie zlu.
        Bojkot swieckich szafarzy (niech stoja jak ciolki) bylby dobrym krokiem w walce o Chrystusa….
        Jezus jest Panem!

  3. TomaszWierny pisze:

    Jak już o papieżąch mowa to dzięki Benedyktowi XVI i Franciszkowi jest masowy powrót wiernych i kolejki do konfesjonałów

    „Efekt Franciszka”: masowy powrót wiernych
    Masowy powrót do Kościoła tych wiernych we Włoszech, którzy się od niego ostatnio oddalili i kolejki do konfesjonałów – taki rezultat „efektu Franciszka” opisano w pierwszym raporcie na ten temat, opublikowanym miesiąc i dwa dni po wyborze nowego papieża.

    W dokumencie Ośrodka studiów nad religiami (Cesnur), zaprezentowanym w poniedziałek w Turynie, podkreślono, że w ponad połowie kościołów we Włoszech odnotowano znaczny wzrost obecności wiernych oraz osób przystępujących do spowiedzi. Takie dane przekazało 53 procent ankietowanych księży i zakonników z różnych części kraju.

    Dyrektor ośrodka, socjolog i znawca religii Massimo Introvigne, powiedział, że wierni ci jako powód swego powrotu do Kościoła bezpośrednio wskazują wybór papieża Bergoglio. Zdaniem Introvigne dane te oznaczają, że w skali całych Włoch setki tysięcy osób ponownie zbliżają się do Kościoła odpowiadając w ten sposób na słowa zachęty, kierowane przez Franciszka oraz nowy styl pontyfikatu, jaki wyznacza swymi prostymi, zadziwiającymi niekiedy gestami.

    – Naturalnie – zastrzegł włoski socjolog – efekt Franciszka to także efekt Ratzingera, gdyż wielu ludzi przyznaje, że byli wstrząśnięci i poruszeni rezygnacją Benedykta XVI.

    http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,14090,efekt-franciszka-masowy-powrot-wiernych.html

  4. TomaszWierny pisze:

    Co Benedykt XVI zostawił Kościołowi?
    Chociaż Benedykt XVI zrezygnował z papiestwa, długo jeszcze będziemy się karmić jego zbawiennym przesłaniem – mówi KAI abp Alfons Nossol. Dodaje, że jest to program na dziesięciolecia. Przy okazji ujawnia, że Benedykt XVI encyklikę o wierze w dużej części napisał, a główne jej wątki zawarł w tegorocznym przesłaniu na Wielki Post. Pasterz – senior diecezji opolskiej mówi też o kulisach swej przyjaźni z papieżem.

    http://www.deon.pl/religia/wiara-i-spoleczenstwo/art,697,co-benedykt-xvi-zostawil-kosciolowi.html

  5. Anonim pisze:

    W ostatnim czasie niezliczone media oskarżały Watykan nagłówkami typu: „Watykan ściąga z netu brudną pornografię”.

    Ekipa z Torrent Freak odpowiadająca za pobranie plików na zasadzie P2P odkryła na swojej liście adresy IP pochodzące z Watykanu. Podobno osoby identyfikujące się tymi adresami ściągały za pośrednictwem portalu Torrent Freak również filmy pornograficzne.

    Teraz okazuje się, że była to nieścisła informacja. Włoskie czasopismo Panorama mówi o kaczce dziennikarskiej.

    Dowód: internetowy system Watykanu zasadniczo nie zezwala na ściąganie plików na zasadzie Peer to Peer i dzięki filtrom i mocnej technice Firewall nie pozwala przede wszystkim na ściąganie pornografii.
    http://gloria.tv/?media=429911

  6. darktrydencki pisze:

    Ostatnio w niedziele bylo czytanie o wilkach owcach i pasterzach.Ciekawe na ten temat było kazanie gdzie poruszył temat tzw. pasterzy najemników .Chodzi o księży ktorzy dla św. SPOKOJU nie mówią o piekle i ciężkiej drodze do zbawienia jedynie o szerooooookim miłosierdziu Bożym które oczywiście wymiarowo jest dla ludzkiego umysłu niepojęte .Wspomnial o sytuacji gdzie szatan dzis aby zlikwidowac kk nie bedzie atakowal wiernych .Dzis zrobi to inaczej. Postraszy tych najemników prowadzących wygodną posługe w ludziej chwale a który spróbuje glosic co innego zostanie mu odebrana wygodna posługa. Dzis tak naprawde brakuje prawdziwych pasterzy a przyjdą czasy ze strach rozproszy najemników. Ale najbardziej utkwił mi koniec tej homilii gdzie zaniepokoił się zdaniem wypowiedzianym na początku pontyfikatu Benedykta XVI oby go wilki nie wypędziły…..polecam tego ksiedza. Celebruje w Bytomiu msze Trydencką w kosciele św. DUCHA.

    • wobroniewiary pisze:

      Do Bytomia mam daleko, nie tylko ja ale wielu czytelników ale z tego co piszesz to taki pasterz na wagę złota.

      To prawda, że niektórzy głoszą tylko miłosierdzie i nie tylko zuchwale w to wierzą ale głoszą a inni zuchwale wierzą w miłosierdzie i zuchwale grzeszą!
      Jedni na podstawie zuchwałej wiary w miłosierdzie inni na podstawie swoistych immunitetów np. swej wielodzietności czy stanu (kapłańskiego bądź zakonnego). Można robić co się chce bo „i tak wejdę do nieba bo jestem wielodzietny, jestem księdzem, jestem zakonnicą, czytam takie a takie orędzia odmówię modlitwę o klucz do raju” – jakbym zapomniał jeden z drugim że klucze do Królestwa Niebieskiego ma św. Piotr i nawet dzieci wiedzą, że u bram Raju stoi taki siwy kochany staruszek Św. Piotr a w ręku ma klucze 😉

      Kochamy miłosierdzie Boże, jest to najpiękniejszy Dar już po Zmartwychwstaniu naszego Pana Jezusa Chrystusa na te współczesne nam czasy ale biada przed zuchwałą wiarą w Miłosierdzie Boże! – to przecież jeden z grzechów przeciwko Duchowi Świętemu – grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia.

    • Maggie pisze:

      Sa jeszcze dobrzy pasterze. Modlmy sie za wszystkich aby stali sie brylantami wypolerowanymi nasza modlitwa. W kazdym czlowieku jest dobro, choc czasem ono ukryte.
      Owieczka moze wymodlic sobie dobrego pasterza – przykladem Sw.siostra Faustyna …

  7. Jacek pisze:

    Benedykt XVI to Benedykt XVI a św. Augustyn to św Augustyn. Każdy z nich jest inny i każdy odegrał inną rolę dla Kościoła.

    • wobroniewiary pisze:

      Oczywiście, że tak, ale to nie znaczy, że nie można napisać, że ktoś jest na miarę kogoś.
      Litości!

      • Maggie pisze:

        Miara czlowieka jest przede wszystkim jego milosc do Pana Boga..a ta wielkosc znana Panu Bogu.
        Kochamy BXVI choc zakonczyl pontyfikat a Ogrojcu, dalsza Droge Krzyzowa odbywa teraz samotnie tj bez tlumu.
        Nie zbadane sa wyroki Boze.

  8. wobroniewiary pisze:

    Papież Franciszek pamiętał i wspomniał o tym podczas Mszy Świętej!

  9. Paweł pisze:

    Lefebryści odrzucają preambułę doktrynalną
    Trudna sytuacja Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X wynika z żądań stawianych przez Watykan w „preambule doktrynalnej” oraz fakt, że Stolica Apostolska nie potrafi wyraźnie przedstawić woli Ojca Świętego – stwierdził w opublikowanym 15 kwietnia b.r. „Liście do dobrodziejów” przełożony lefebrystów, bp Bernard Fellay

    http://gosc.pl/doc/1523548.Lefebrysci-odrzucaja-preambule-doktrynalna

  10. wobroniewiary pisze:

    WIELKI PAPIEŻ – WIELKI TEOLOG – MĄŻ BOŻY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s