Oszczerstwo niszczy dzieło Boże w ludziach – takie stwierdzenie znalazło się w dzisiejszej papieskiej homilii podczas porannej Eucharystii w kaplicy Domu św. Marty.
Franciszek nawiązał w ten sposób do sceny fałszywego oskarżenia Szczepana przed Sanhedrynem, którą zawiera liturgiczne pierwsze czytanie. W Mszy wzięli udział m.in. watykańscy telefoniści i obsługa internetu.
Zdaniem Ojca Świętego, oszczerstwo jest czymś gorszym od grzechu. Rodzi się bowiem z nienawiści, która z kolei jest dziełem szatana. A to można poznać po kłamstwie, którym się szatan posługuje dla swoich celów.
Po drugiej stronie sceny z Dziejów Apostolskich stoi z kolei Szczepan. Papież zwrócił uwagę, że ów dzielny świadek Chrystusa nie próbuje się bronić w podobny sposób, jak jest oskarżany. Jest natomiast posłuszny prawu Bożemu i Chrystusowej prawdzie. Tak działo się i później w dziejach Kościoła, gdy liczni męczennicy dawali świadectwo Ewangelii.
„Jednak czasy męczenników nie przeminęły – stwierdził Franciszek. – I tak dziś możemy powiedzieć, że rzeczywiście Kościół ma więcej męczenników niż w pierwszych wiekach. W Kościele jest wielu ludzi, których obrzuca się oszczerstwami, których się prześladuje, których się morduje z nienawiści do Jezusa. Jednego zabito, bo uczył katechizmu, drugiego, bo nosił krzyżyk… Dzisiaj w tak wielu krajach się ich pomawia, prześladuje… A to są nasi bracia i siostry, którzy cierpią w tych czasach męczenników”.
Ojciec Święty przypomniał, że są to też czasy „tak wielu duchowych zawirowań”. Stąd, nawiązując do wschodniej ikony „Pokrowy”, wizerunku Matki Bożej okrywającej swym płaszczem Lud Boży, przypomniał o potrzebie modlitwy o jej wstawiennictwo: „Pod Twoją obronę uciekamy się, Matko i opiekunko Kościoła”.
****************
Poniedziałek 15 kwietnia – Ewangelia dla nas – kliknij
Dzieje Apostolskie 6,8-15. Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu. Niektórzy zaś z synagogi, zwanej synagogą Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia przemawiał. Podstawili więc ludzi, którzy zeznali: «Słyszeliśmy, jak on mówił bluźnierstwa przeciwko Mojżeszowi i Bogu». W ten sposób podburzyli lud, starszych i uczonych w Piśmie. Przybiegli, porwali go i zaprowadzili przed Sanhedryn. Tam postawili fałszywych świadków, którzy zeznali: «Ten człowiek nie przestaje mówić przeciwko temu świętemu miejscu i przeciwko Prawu. Bo słyszeliśmy, jak mówił, że Jezus Nazarejczyk zburzy to miejsce i pozmienia zwyczaje, które nam Mojżesz przekazał». A wszyscy, którzy zasiadali w Sanhedrynie, przyglądali się mu uważnie i zobaczyli twarz jego podobną do oblicza anioła.
Pokrowa, Pokrow – święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy lub Wstawiennictwa Bogurodzicy i Zawsze Dziewicy Maryi (cs. Pokrow, ‚ochrona’, ros. Покровъ), znane też w greckim prawosławiu jako Sképē (Σκέπη), obchodzone w Kościołach prawosławnych i katolickich Kościołach wschodnich tradycji bizantyjskiej, poświęcone opiece Bożej nad ludźmi za wstawiennictwem Maryi.
Święto szczególnie popularne jest w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. W tamtejszej tradycji prawosławnej, ukształtowanej pod wpływem ruskiej metropolii kijowskiej oraz Cerkwi rosyjskiej, celebruje się je jako najważniejsze święto po 12 głównych wielkich świętach. Uroczystość Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy przypada na 1 października wg kalendarza juliańskiego lub 14 października wg „nowego stylu”.
Pokrowa to także rodzaj ikony Matki Boskiej jako orędowniczki, pośredniczki i opiekunki ludzkości. Przedstawia ono Bogurodzicę trzymającą w dłoniach rozpostarty szal, unoszącą się nad zgromadzonym ludem (postacie świętych, duchownych, władców i in.) i mającą po bokach świętych lub aniołów. Inne warianty tego przedstawienia pokazują Maryję z rozłożonymi rękami, zaś wspomniana szata jest trzymana przez aniołów.
Odpowiednikiem tego rodzaju ikonografii maryjnej w sztuce zachodniego chrześcijaństwa jest Matka Miłosierdzia (łac. Mater Misericordiae), zwana też Schutzmantelmadonna (z niem. ‚Madonna z płaszczem obrony’). Do znanych przedstawień tego typu należy m.in. Madonna z Ravensburga.
Rosyjskie słowo Покров (Pokrow), jak i podobne słowa z języków słowiańskich, a również greckie Σκέπη (Sképē ), mają złożone znaczenie: odnoszą się do płaszcza lub całunu, ale oznaczają również ochronę lub wstawiennictwo. Słowo „pochrowa” lub pokrowce używane jest też na określenie bielizny kielichowej osłaniającej patenę i kielich. Z tego powodu nazwa święta jest różnie tłumaczona. Współcześnie w Polsce zarówno w PAKP, jak i w UGKC używa się określenia „Opieka”.
Modlitwa ku czci Matki Bożej okrywającej płaszczem Swej Opieki
Величаем Тя, Пресвятая Дево, и чтим Покров Твой честный, Тя бо виде святый Андрей на воздусе, за ны Христу молящуюся
A tu akatyst ku czci „Pokrowy”
Na stronie Adama Człowieka jest ciekawy artykuł o Kunegundzie Siwiec.
Ale to tylko malutki fragment a ja znalazłem w necie całą pozycję ale co zrobić jak jest na stronie Mieczysławy Kordas. A książka fajna, bo ma dużo zdjęć i ciekawych treści a nie chcę podawać jest strony bo sami wiecie ile tam przy okazji głupot
Macie jakiś pomysł? 😉
Mamy 🙂
Któregoś dnia zrobimy wpis i podamy link raz jeszcze
Nie tylko Mieczysława Kordas – są tez Karmelici, przecież sama tego nie pisała tylko skądś wzięła 😉
Masz dwa linki :
1) krótsze opracowanie http://www.karmel.pl/hagiografia/siwiec/sesja/tekst10.pdf 6 stron
2) dłuższe- ponad 200 stron:
Wydawnictwo Karmelitów Bosych
31-222 Kraków, ul. Z. Glogera 5
tel. 012-416-85-00, 012-416-85-01
fax 012-416-85-02
ZAPRASZAMY DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ
http://www.wkb.krakow.pl http://www.karmel.pl
e-mail: wydawnictwo@wkb.krakow.pl
wydawnictwo@karmel.pl
Przy okazji słów kilka z I-ego opracowania:
Spojrzenie na rodzaj objawień prywatnych, do jakich zaliczyć możemy wewnętrzne słowa usłyszane na modlitwie przez Kunegundę Siwiec w świetle Biblii jest ważne w tym sensie, że Objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym oraz związana z nim Tradycja chrześcijańska stanowią podstawowe kryterium prawdziwości wszelkich objawień prywatnych. Żadne objawienie prywatne nie może stać ponad Słowem Bożym zawartym w Biblii. Winno ono mieć jedynie charakter niejako pomocniczy i potwierdzający objawienie zawarte w Biblii. Na pewno nie może ono być sprzeczne z Pismem Świętym. Św. Jan od Krzyża pouczał nas o tym wyjątkowym charakterze objawienia biblijnego, przypominając, że Bóg w swoim Słowie, Jezusie Chrystusie wypowiedział już wszystko