Ekspiacja w sanktuarium Matki Bożej za profanację i świętokradztwo. Bp A. Dydycz: „tuż przed Świętami Wielkanocnymi demon dał o sobie znać”

W poniedziałek, 8 kwietnia, o godz. 17.00 w sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach biskup drohiczyński Antoni Dydycz będzie przewodniczył Eucharystii i nabożeństwu przebłagalnemu za profanację i świętokradztwo, jakiego dokonano w tym miejscu.

W nocy z 24 na 25 marca tego roku w sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach koło Drohiczyna doszło do włamania. Sprawcy ukradli zabytkowy srebrny płaszcz z łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej oraz korony znajdujące się na głowach Jezusa i Maryi. Zginęło także kilka darów wotywnych i został uszkodzony ołtarz.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej pochodzi z około 1600 roku. Widnieją na nim jedynie twarze i dłonie Jezusa i Maryi, wkomponowane w pierwotną, drewnianą sukienkę, zastąpioną później szlachetną, wotywną, liczącą obecnie 250 lat.

Obraz zasłynął dzięki licznym łaskom, jakich doznawali modlący się przed nim przez wieki pielgrzymi. Ksiądz biskup Władysława Jędruszuk – administrator apostolski diecezji pińskiej z siedzibą w Drohiczynie, wystąpił do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ukoronowanie cudownego wizerunku papieskimi diademami. Korony, poświęcone przez Ojca Świętego bł. Jana Pawła II 12 czerwca 1987 roku na Jasnej Górze, włożył na głowę Jezusa i Bogarodzicy ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, 5 lipca 1987 roku, w asyście wielu biskupów i przy obecności rzeszy wiernych.

Sanktuarium to jest jednym z dwóch w diecezji drohiczyńskiej, z obrazem koronowanym papieskimi koronami, do którego każdego roku przybywają liczni pielgrzymi.

Biskup drohiczyński Antoni Dydycz, zapraszając do włączenia się w tę modlitwę, powiedział: „Tak niedawno miała miejsce koronacja! Wielu pamięta to wyjątkowe wydarzenie. A tymczasem tuż przed Świętami Wielkanocnymi demon dał o sobie znać, wprzęgając do swego działania także ludzi o słabej wierze. To świętokradztwo jest dla nas wyzwaniem. Nie może zostać bez odpowiedzi. I dlatego zapraszam do Ostrożan, gdyż wówczas będziemy w tym roku liturgicznie wspominali uroczystość Zwiastowania Pańskiego. (…)
Będziemy również modlili się o nawrócenie wszystkich, którzy w tym roku nie skorzystali ze spowiedzi wielkanocnej, dając do siebie przystęp złemu duchowi. Niech nasze pielgrzymki do sanktuarium ukażą naszą wiarę i dadzą świadectwo, że nie ugniemy się przed jakąkolwiek agresją. I tak jak od dwudziestu wieków, tak i w tym nowym tysiącleciu Matka Boża zwycięży, bo zwycięża Chrystus Zmartwychwstały. Niech nasza modlitwa, jak i życie zgodne z zasadami moralnymi – jak najskuteczniej przyczyniają się do tego zwycięstwa”.
Całość: Nasz Dziennik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Ekspiacja w sanktuarium Matki Bożej za profanację i świętokradztwo. Bp A. Dydycz: „tuż przed Świętami Wielkanocnymi demon dał o sobie znać”

 1. TomaszWierny pisze:

  Wg mnie ten kardynał wymaga szczególnej modlitwy. Pobłądził biedaczek i tyle ;(

  Kardynał Woelki za kościelnym reformizmem

  W Niemczech jasno pokażemy, o co tak naprawdę chodzi w Kościele: nie będziemy już dłużej żyć dla pieniędzy czy statusu, znacznie bardziej dla sprawiedliwości społecznej i miłości, które są rzeczami bezcennymi – stwierdził w wywiadzie berliński metropolita, kard. Rainer Woelki. Równocześnie poparł większe opodatkowanie nieruchomości, zwiększenie świadczeń dla bezrobotnych i wzmocnienie roli kobiet w Kościele, aż po włączenie ich do kolegium kardynalskiego.

  http://www.pch24.pl/kardynal-woelki-za-koscielnym-reformizmem,13871,i.html#ixzz2PZaZYtv

 2. wobroniewiary pisze:

  Dziś 8-my dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia
  Dzień ósmy

  Dziś sprowadź Mi dusze, które są w więzieniu czyśćcowym i zanurz je w przepaści miłosierdzia Mojego; niech strumienie krwi Mojej ochłodzą ich upalenie. Wszystkie te dusze są bardzo przeze Mnie umiłowane, wypłacają się Mojej sprawiedliwości. W twojej mocy jest przynieść im ulgę. Bierz ze skarbca Mojego Kościoła wszystkie odpusty i ofiaruj je za nie. O, gdybyś znała ich mękę, ustawicznie byś ofiarowała za nie jałmużnę ducha i spłacała ich długi Mojej sprawiedliwości.

  Jezu najmiłosierniejszy, który sam powiedziałeś, że chcesz miłosierdzia, otóż wprowadzam do mieszkania Twego najlitościwszego Serca dusze czyśćcowe, które są Ci bardzo miłe, a które jednak wypłacać się muszą Twej sprawiedliwości. Niech strumienie krwi i wody, które wypłynęły z Serca Twego, ugaszą płomienie ognia czyśćcowego, aby i tam się sławiła moc miłosierdzia Twego.

  Ojcze Przedwieczny, spójrz okiem miłosierdzia na dusze w czyśćcu cierpiące, które są zamknięte w najlitościwszym Sercu Jezusa. Błagam Cię przez bolesną mękę Jezusa, Syna Twego, i przez gorycz, jaką była zalana Jego przenajświętsza dusza, okaż miłosierdzie swoje duszom, które są pod sprawiedliwym wejrzeniem Twoim. Nie patrz na nie inaczej, jak tylko przez rany Jezusa, Syna Twego najmilszego, bo wierzymy, że dobroć Twoja i litość są nieskończone. Amen.

  http://www.faustyna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=782&Itemid=60

  za chwilę koronka z kamerką na Łagiewniki i obraz Jezusa Miłosiernego:
  http://www.faustyna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=520&Itemid=520

 3. wobroniewiary pisze:

  Trwa peregrynacja figury Matki Bożej Loretańskiej w diecezji warszawsko-praskiej. Siódmą dekanalną stacją Roku Wiary są parafie dekanatu sulejowskiego

  http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/28959,sulejowek-wita-matke-boza-loretanska.html

 4. Franek pisze:

  Próba podpalenia kościoła w Belgii
  20 – letnia kobieta afrykańskiego pochodzenia weszła do belgijskiego kościoła Świetego Bonifacego, w murzyńskiej dzielnicy Matonge w Ixelles, i podpaliła jeden z jego bocznych ołtarzy.

  Pożar został bardzo szybko zauważony i ugaszony przez policję. Jednak ołtarz niemal całkowicie spłonął. Koszty remontu szacuje się na kilkanaście tysięcy euro. Napastniczka zniszczyła też część figur drogi krzyżowej, w tym drewniany krzyż

  Read more: http://www.pch24.pl/proba-podpalenia-kosciola-w-belgii-,13927,i.html#ixzz2PflX1wEJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s