Wiosna Kościoła: Proroctwo Malachiasza – prawda czy fałsz? (3) Czy papież może być Antychrystem?

PYTANIE: Czy papież może być Antychrystem?
ODPOWIEDŹ: Wielu protestantów niestety ma takie przekonanie. Pogląd ten pochodzi od pierwszego protestanckiego reformatora Marcina Lutra w XVI wieku, który twierdził, że całe papiestwo jest Antychrystem. Kiedy niemieccy protestanci zaczęli swoją „ewangelizację” wraz z angielskimi protestantami w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku, można sobie wyobrazić, jaką stworzono mieszankę wybuchową.     Pojęcie to stało się bardzo popularne wśród niektórych Baptystów, i grup zielonoświątkowych .
 Wystarczy poczytać w Piśmie Świętym o Antychryście i duchu Antychrysta  (1 J 2,18), by zrozumieć w jaki sposób apostołowie przedstawiali jego działanie. Święty Jan w Apokalipsie pisuje także jego aktywność. Gdyby Papież zaprzeczył, że Jezus jest Mesjaszem, wyparł się imienia Pana i rzeczywiście zmienił lub zniósł Eucharystię, to rzeczywiście z całym sumieniem można stwierdzić, że ma w sobie ducha Antychrysta.
Jak wspomniano wcześniej lista opisów papieży nie jest pełna. Nie zaczyna się od Pierwszego Papieża, Piotra. Tym samym sposobem nie można jednoznacznie stwierdzić, że po Gloria olive nastąpi koniec, gdyż następny werset mówi, że w „najgorszych prześladowaniach zasiądzie…”
Ciekawą rzeczą jest, że tłumaczeniem proroctwa Malachiasza na język angielski zajęli się właśnie protestanci. Ale z drugiej strony protestanci zajęli się również krytyką autentyczności tekstu. Jedne z pierwszych krytycznych komentarzy opublikował protestant Teodoro Grugero:Commentatio historica de successione Pontificum Romanorum, secundum vaticinia Malachiae, a dubiis Menestrerii, Carrieri, aliorumque vindicata (Wittenberg, 1723). Zatem zaczęło się ogólne zamieszanie wobec tego rzekomego proroctwa.

Tekst łaciński brzmi:
„In persecutione extrema S.R.E. sedebit.  Petrus Romanus, qui pascet oves in multis tribulationibus, quibus transactis civitas septicollis diruetur, & judex tremedus judicabit populum suum. Finis.” W czasie najgorszego prześladowania Świętego Kościoła Rzymskiego, [na tronie] zasiądzie Piotr Rzymianin, który będzie paść owce podczas wielu cierpień, po czym miasto siedmiu wzgórz [Rzym] zostanie zniszczone i straszny Sędzia osądzi swój lud. Koniec.
Skrót S.R.E oznacza Santa Romana Ecclesia.
Łacińskie wyrażenie: „persecutione extrema” można przetłumaczyć na dwa sposoby. Pierwsze „prześladowania ekstremalne”, bądź „prześladowania końcowe”. W tłumaczeniu na język polski użyto sformułowania „najgorsze”. Kościół doświadczał i doświadcza nieustannie prześladowania w całej historii swojego istnienia Jeśli ta przepowiednia jest prawdziwa, wtedy należałoby oczekiwać Piotra Rzymianina jako świątobliwego papieża, który wiele naprawi. Jeśli jednak mamy do czynienia z fałszerstwem, to znaczy, że są siły, które chcą wywołać panikę i sensację wokół tego proroctwa, by podgrzewać do schizmy, do podważenia wiary w papiestwo  Istnieje wiele  rzeczywistych różnic teologicznych pomiędzy katolikami a protestantami. Oprócz protestantyzmu są przecież jeszcze inne siły, które poprzez swoją propagandę, publikują coraz to nowsze teorie spiskowe dotyczących papieża i Kościoła. Niestety wielu proroków i wizjonerów ulega tej propagandzie widząc tylko i wyłącznie zło w Kościele Katolickim, zapominając o tym, że Głową Kościoła jest Chrystus Pan. W czasie sede vacante modlimy się o wybór takiego papieża, którego wskaże Pan.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomoc duchowa i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wiosna Kościoła: Proroctwo Malachiasza – prawda czy fałsz? (3) Czy papież może być Antychrystem?

 1. Sebro pisze:

  „Jeśli ta przepowiednia jest prawdziwa, wtedy należałoby oczekiwać Piotra Rzymianina jako świątobliwego papieża który wiele naprawi. Jeśli jednak mamy do czynienia z fałszerstwem to znaczy, że są siły, które chcą wywołać panikę i sensację wokół tego proroctwa, by podgrzewać do schizmy, do podważenia wiary w papiestwo” – druga część tego zdania również świadczy o tym, że kolejny papież będzie sługą Bożym. Bo po co w takim razie byłoby wzywanie do schizmy?

  • Admin pisze:

   Odnośnie wzywania do schizmy przypominam że:
   “Kan. 751 – Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej; apostazją – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą – odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo.“

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s