Ks. Chrostowski: Nie jesteśmy żadną „sektą smoleńską”, nie wyznajemy smoleńskiej religii – homilia z archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie z 10 lutego 2013 r.

„Imieniem pamięci jest wierność wbrew wszystkiemu, a fundamentem pamięci jest prawda” – „Nasz Dziennik” opublikował homilię wygłoszoną przez ks. prof. Waldemara Chrostowskiego w dniu 10 lutego br. w warszawskiej archikatedrze.

Ks. Chrostowski powiedział w homilii m.in.: „Stajemy w wielkim gronie tych, którzy z pokolenia na pokolenie na polskiej ziemi oddają chwałę Bogu, wierni przodkom, którzy byli przed nami. Gromadzi nas tutaj i łączy zarazem potrzeba oddawania czci Bogu oraz pamięć.

 Jest to pamięć różnego rodzaju; różne ma odmiany i różne ma twarze. Jest to najpierw pamięć rodzinna, karmiona miłością, bo są wśród nas ci, którzy w dramacie smoleńskim utracili swoich najbliższych. Jest to także pamięć środowiskowa, karmiona lojalnością i przyjaźnią, dzięki której ci, którzy opłakują swoich bliskich, mogą czuć się bezpieczniejsi, a w każdym razie nie są samotni. Jest to również pamięć ojczysta, karmiona patriotyzmem – i ten krąg jest najszerszy, obejmuje bowiem nie tylko nas, obecnych tutaj, w archikatedrze, lecz wszystkich, którzy nas słuchają i z nami się modlą, oraz wszystkich, którzy będą na rozmaite sposoby rozważać to, co przeżywamy, i włączać się w intencje, w jakich się modlimy. 

Gromadzi nas pamięć karmiona miłością, lojalnością, przyjaźnią, przywiązaniem do ojczystych obyczajów, do ojczystej ziemi i tradycji. Nie jesteśmy żadną „sektą smoleńską”, nie wyznajemy żadnej „smoleńskiej religii”, natomiast w imię tej szlachetnej pamięci, która nas gromadzi i jednoczy, jesteśmy gotowi znieść wszystkie inwektywy i cynizm, sarkazm, ironię, kpiny, obłudę i pogardę, gdyż taka jest rola strażników pamięci. Imieniem pamięci jest wierność wbrew wszystkiemu, a fundamentem pamięci jest prawda. Pamięć, która nie byłaby karmiona prawdą, byłaby fałszywa i zgubna. Nie tylko do niczego dobrego nie prowadzi, ale wydaje zgniłe i niedobre owoce” – mówił ks. Chrostowski.

Będziesz miłował…
Kazanie ks. prof. Waldemara Chrostowskiego
(Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
wygłoszone w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela
10 lutego 2013 r.

Czcigodni Kapłani
Czcigodne Siostry Zakonne
i Osoby Konsekrowane
Drodzy Bracia i Siostry
Droga Rodzino Radia Maryja

Słuchając fragmentu z Ewangelii według św. Łukasza, gdy oczami wyobraźni przenieśliśmy się nad Jezioro Galilejskie, do północnej Palestyny, w czasy Jezusa Chrystusa, ujrzeliśmy tam Szymona Piotra i brata jego Andrzeja, a także Jakuba i Jana. Usłyszeliśmy przedziwne słowa, które wypowiedzieli wówczas do Jezusa ci, którzy Go po raz pierwszy spotkali: „Mistrzu – wyznali – przez całą noc pracowaliśmy i niczego nie złowiliśmy…”. W ich słowach słychać bezradność. Słychać również lęk.
I my też, gromadząc się dzisiaj tak licznie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, możemy odczuwać podobne uczucie bezradności, a nawet lęku. Od smoleńskiego dramatu upłynęły prawie trzy lata. Wiemy coraz więcej i więcej, ale rozumiemy coraz mniej i mniej…..

całość homilii: Nasz Dziennik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ks. Chrostowski: Nie jesteśmy żadną „sektą smoleńską”, nie wyznajemy smoleńskiej religii – homilia z archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie z 10 lutego 2013 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s