Kongregacja ds. Kultu Bożego i Sakramentów: O godność Mszy świętej – celem liturgii „jest uwielbienie Boga i zbawienie ludzi”. Liturgia „źródłem i szczytem”, a nie show!!!

Kongregacja ds. Kultu Bożego i  Sakramentów przygotowuje broszurę, która ma pomóc kapłanom we właściwym  celebrowaniu Mszy św. a wiernych skłonić do pełniejszego i bardziej godnego  uczestnictwa.

Doniesienia te potwierdził kard. Antonio  Canizares. Wyjaśnił, że broszura może pojawić się już latem tego roku.  Jednocześnie, podczas wykładu wygłoszonego w ambasadzie Hiszpanii, podkreślił,  że odnowa liturgii musi pozostawać w ciągłości z Tradycją Kościoła, a nie  odrywać się od niej. „Przerwy” w ciągłości, jego zdaniem, powstają wtedy, gdy  wprowadza się nowości, które nie uwzględniają ciągłości z Tradycją, albo gdy  ignorowane jest nauczanie Piusa XII na temat liturgii.

Hierarcha szczególną uwagę zwrócił na  znaczenie konstytucji o liturgii św., przyjętej podczas Soboru Watykańskiego II  – Sacrosanctum Concilium. Określa ona, w jaki sposób „dokonuje się dzieło  naszego odkupienia. Jest ono realizowane przede wszystkim w Boskiej Ofierze  eucharystycznej”. Kardynał dodał, że „Bóg chce być czczony w ten konkretny  sposób i my nie możemy tego zmieniać”.

Hierarcha powiedział także, że nie można  zapominać o tym, co stwierdza dokument soborowy, a mianowicie, że „dla  urzeczywistnienia dzieła Chrystus jest zawsze obecny w swoim Kościele,  szczególnie w czynnościach liturgicznych. Jest obecny w ofierze Mszy świętej,  czy to w osobie odprawiającego, gdyż Ten sam, który kiedyś ofiarował się na  krzyżu, obecnie ofiaruje się przez posługę kapłanów, czy też zwłaszcza pod  postaciami eucharystycznymi”. Podkreślił, że celem liturgii „jest uwielbienie Boga i  zbawienie ludzi”. Pozostaje ona „źródłem i szczytem, do którego zmierza  działalność Kościoła”.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i  Sakramentów skrytykował istniejące nadużycia np. robienie podczas Mszy św.  „show”. Nieprzychylnie wypowiadał się na temat zbyt gadatliwych kapłanów i  hałasu w świątyniach. Utrudniają one bowiem skupienie się na osobistej modlitwie  wiernych i samego celebransa. Jednocześnie wskazał, że duchowni powinni się  zachowywać jak św. Jan Chrzciciel, który nawet kiedy mówił, starał się  umniejszyć swoją osobę i wywyższyć Mesjasza.

Kardynał skrytykował także „urozmaicanie”  Mszy św. „rozrywkowymi” piosenkami, które uniemożliwiają skupienie się na  tajemnicy Ofiary Pańskiej. Hierarcha  pochwalił celebrowanie Mszy św., w której kapłan zwrócony jest twarzą do  ołtarza. Nie wykluczył jednak możliwości zwracania się kapłana twarzą do ludu,  zwłaszcza podczas czytania słowa Bożego. Podkreślił potrzebę zachowania  tajemnicy, zwrócenia ołtarza w kierunku wschodnim i konieczność zachowania  ofiarnego sensu Eucharystii.

Zapytany przez ambasadora Panamy przy Stolicy  Apostolskiej o włączanie pewnych elementów kultur rodzimych do liturgii,  kardynał podkreślił, że elementy takie są dozwolone, o ile nie naruszają  podstawowych zasad.

Hierarcha odniósł się również do faktu  umieszczania tabernakulum w bocznym ołtarzu lub kaplicy. Zauważył, że w ten  sposób „tabernakulum znika”, a ludzie rozmawiają głośno przed Mszą św. i nie są  do niej należycie przygotowani.

Zapytany o stanowisko wobec Bractwa  Kapłańskiego św. Piusa X, kardynał powiedział, że papież Benedykt XVI  zaproponował środki uzdrawiające, ale członkowie Bractwa nie odpowiedzieli na  nie. Stwierdził:Myślę, że Tradycja, która zatrzymuje się na Piusie XII  jest także „przerwą” w ciągłości Tradycji.

Źródło: PCh24.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomoc duchowa, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „Kongregacja ds. Kultu Bożego i Sakramentów: O godność Mszy świętej – celem liturgii „jest uwielbienie Boga i zbawienie ludzi”. Liturgia „źródłem i szczytem”, a nie show!!!

 1. AA pisze:

  Mam pytanie
  9 grudnia miała miejsce profanacja Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej
  Władza cywilna nie zareagowała słowem
  A czy hierarchia kościelna (najwyższa) powiedziała coś na ten temat?
  Szukam i nie mogę znaleźć 😦

 2. Sebro pisze:

  Napisze krótko – NARESZCIE.

  Tą wypowiedzią zostały rozwiane moje ostatnie wątpliwości. Miałem rację i Chwała Panu, a wszyscy, którzy toczyli ze mną spory na tematy postawy kapłana tudzież lokalizacji Tabernakulum o by przejrzeli teraz na oczy.

 3. gumisia pisze:

  oby tylko to coś zmieniło…
  bo te znikające tabernakula to strasznie przykra sprawa 😦
  trzeba się modlić za naszych księży, zwłaszcza tych młodych, by służyli Jezusowi, na Imię którego zegnie się każde kolano

  Niech Dobry Bóg da im potrzebne łaski do tego, by płynęli zawsze pod prąd

  Króluj nam Chryste!

  Marana THA

 4. sara pisze:

  Taki zastrzyk wielkiej nadziei w ROKU WIARY – to wielki dar Papieza dla nas – katolikow!!! Modlmy sie i dziekujmy Bogu!!!

 5. Kamil pisze:

  No w końcu. Chwała Panu! Zawsze chciałem, aby w kościołach znów powróciły te piękne tradycje… a tu bum! I taki piękny artykuł, które uświadamia nam, że jednak kapłani też chcą powrotu to tej starej tradycji! Wielbmy Pana bo Jest dobry, bo Jego łaska trwa na wieki!

 6. Magda pisze:

  Są już nagrania z Czatachowej
  Nagrania spotkania otwartego 19.01.2013
  http://mimj.pl/nagrania-spotkania-otwartego-19-01-2013/

 7. Franek pisze:

  Benedykt XVI w ostatnią niedzielę do nas Polaków mówił:

  „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego temat inspirują słowa proroka Micheasza: „Czego Bóg od nas oczekuje?” (por. Mi 6,8). Naszą odpowiedzią niech będzie modlitwa, szczery, ekumeniczny dialog, poszukiwanie prawdy, gesty zrozumienia i pojednania. Niech Duch Święty zjednoczy nas we wspólnym wyznawaniu wiary i sprawi „abyśmy wszyscy stanowili jedno” (por. J 17,21). Waszym ekumenicznym dążeniom z serca błogosławię.”

  Ilu z nas bierze sobie do serca słowa papieża i stara się postępować według Jego pouczeń
  widać to choćby przeglądając strony internetowe (niby katolickie)

 8. Maggie pisze:

  Wlasnie jesli katolicy przeciwstawiaja sie aborcji, inni chrzescijanie powinni sie dolaczyc.
  W akcjach PRZECIW: aborcji, eutanazji, perwersji itd. powinnismy byc razem.

 9. Anonim pisze:

  „Dym szatana wdarł się przez jakąś szczelinę do świątyni Boga”
  „Spodziewaliśmy się po Soborze wiosny, a przyszła burza; spodziewaliśmy się odrodzenia, a przyszło samozniszczenie Kościoła”
  Paweł VI Papież

  Atrapa ołtarza, atrapy świec, atrapy kapłanów…
  http://pl.gloria.tv/?media=388751

 10. jowram pisze:

  Nie możemy powstrzymać się od śmiechu na wieść o “wielkoduszności” Watykanu: “Słuchajcie, lefebryści, wybaczamy Wam nasze błędy i herezje i wyciągamy rękę do zgody.”

  • wobroniewiary pisze:

   To nie tak!!!
   Tam pisze że u lefebrystów też brak ciągłości Tradycji

   Bo ile mona pomiatać posoborowymi Papieżami????

   • Maggie pisze:

    W metnej wodzie latwo ryby lowic. Zamet jest dzielem szatana.

    Ksieza jako ze sa ludzmi tez sa narazeni na kuszenie etc. Ludzie sa grzeszni ale ….nie Kosciol bedacy cialem Chrystusa – to troche skomplikowane zagadnienie. Kazdy odpowiada przed Panem Bogiem.

    Nasi duszpasterze potrzebuja modlitwy, jako ze „trend” majacy ich „zeswiedczyc” oplata swiat pajecza siecia. Przyciaganie wiernych do Kosciola przez szukanie ziemskiej popularnosci jest niebezpieczne – widzialam video: podrygujacy zakonnicy spiewali piosenke …. lady gaga !!!!! i to na warszawskiej scenie (nie wymienie celowo nazwy zakonu bo lepiej sie pomodlic w ich intencji niz publicznie wystawiac pod pregiez).

 11. Adam pisze:

  Szczęść Boże!
  Polecam wszystkim, kapłanom również książkę Ks. Jacek Balemba SDB pt.
  Uniżenie przed Bogiem centralna kwestia kultury” posiada imprimatur.
  Kupujcie,niech czytają wszyscy którym zależny na wywyższeniu i uznaniu Naszego Boga i Króla
  Jezusa Chrystusa. Amen
  Króluj nam Chryste.zawsze i wszędzie!.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s