Objawienia Matki Bożej w Egipcie – spektakularne objawienia w Zeitoun i w Warraq el-Hadar

Zeitoun: Świetlista postać nad świątynią

Jest noc. Promieniejąca światłem postać Matki Bożej unosi się nad dachem kościoła. Nad jej otoczoną aureolą głową białe gołębie tworzą znak krzyża. Z ziemi patrzą oniemiałe ze zdumienia setki tysięcy ludzi. To nie opis obrazu religijnego. To zdarzyło się naprawdę i to setki razy w latach 1968-1971 w Zeitoun w Egipcie.

Świetlista postać była widoczna 12 metrów nad ziemiąObjawienia w Zeitoun były niezwykłe pod każdym względem. Trudno je nawet nazwać prywatnymi. Objawienia prywatne ma jedna osoba, najwyżej kilka. Tymczasem w Zeitoun Matkę Bożą widywano przez ponad dwa lata, dwa-trzy razy w tygodniu. Widziały ją miliony ludzi różnych wyznań. Zrobiono tysiące zdjęć, a objawienie transmitowała nawet telewizja! Zeitoun jest miasteczkiem na peryferiach stolicy Egiptu, Kairu. W miejscu, gdzie według tradycji Święta Rodzina urządziła sobie odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu, Koptowie wybudowali kościół św. Marka. Koptowie to egipscy chrześcijanie, którzy przetrwali w tym kraju mimo opanowania Egiptu przez Arabów. Kościół koptyjski odłączył się od głównego nurtu chrześcijaństwa w 451 roku, po soborze chalcedońskim. Objawienie trwało czasem kilka godzinWe wtorek 2 kwietnia 1968 roku muzułmanin Farouk Mohammed Ata przyjechał do Kairu. Następnego dnia miał pójść do szpitala na operację. O godzinie 20.30 przechodził koło kościoła koptyjskiego w Zeitoun i spojrzał na dach świątyni. Aż przystanął z wrażenia. Ujrzał nad wznoszącą się na wysokość 12 metrów wieżą kościoła rozświetloną postać kobiecą na kolanach, jakby modlącą się. Chwilę później to samo zobaczyła jakaś kobieta i krzyknęła, że to Matka Boża. Wówczas postać znikła. Jak podawał 21 kwietnia 1968 roku egipski dziennik „Watani”, Farouk Mohammed Ata dowiedział się w szpitalu, że jest zupełnie zdrowy. Świadkami objawień były tłumy ludziW ciągu następnych trzech lat w tym samym miejscu zjawiała się ta sama postać. Czasem klęczała, czasem stała, niekiedy było widoczne tylko jej popiersie. Bywało, że nad jej głową latały gołębie, mimo że wszystko to działo się nocami. Gołębie tworzyły czasem znak krzyża. Postać zawsze otoczona była niezwykłym blaskiem. Przez pierwsze dwa lata pojawiała się dwa-trzy razy w tygodniu, potem coraz rzadziej. Objawienia trwały od kilku minut do kilku godzin. 30 kwietnia 1968 r. postać była widoczna 2 godziny i 15 minut (od 2.45 do 5 nad ranem). Postać nie poruszała się, ani nie przemawiała, jedynie pozycję klęczącą interpretowano jako zachętę do modlitwy. Miliony ludzi różnych wyznań, a także ateistów były świadkami tego niezwykłego zjawiska. Kiedy objawienia stały się głośne, w okolicy gromadziło się czasem nawet 250 tysięcy ludzi. Przybył też ówczesny prezydent Egiptu, Gamal Abd el-Naser. Zjawisko było wielokrotnie filmowane i fotografowane. Prasa całego świata o tym pisała. Zanotowano w tym miejscu wiele nawróceń i uzdrowień. Koptyjski kościół w ZeitounObjawienia zakończyły się 29 maja 1971 roku. Patriarcha Kościoła koptyjskiego w Egipcie Cyryl VI uznał je za prawdziwe już 4 maja 1968 roku. Wkrótce potem objawienia uznał biskup katolicki Stephanos oraz dr Ibrahim Said, zwierzchnik wszystkich Kościołów ewangelickich w Egipcie.

Objawienia Matki Bożej w  Warraq el-Hadar

Grudzień 2009 roku – ukazanie się Najświętszej Maryi Dziewicy w Koptyjskim Kościele Ortodoksyjnym w Kairze (Egipt) na wyspie Warraq el-Hadar.

    Warraq el-Hadar jest małą wyspą położoną na rzece Nil, przepływającej przez Kair i należy do Gizy, która jest częścią Kairu Większego. Jest to dzielnica raczej biedna. Dotychczas ponad 200.000  osób  (w  tym  chrześcijan  i Muzułmanów) było świadkami objawień Matki Bożej, które miały miejsce w grudniu 2009  r., ponad kopułami cerkwi koptyjskiej pod wezwaniem  św. Archanioła Michała w Warraq  el-Hadar (działo się to także 22 grudnia 2009). Światła na ciemnym, nocnym  niebie,  związane  z  objawieniami,  były  też  obserwowane i widziane przez wielu świadków w odległości kilku kilometrów od kościoła. Ludzie używali telefonów komórkowych, by nakręcić  te sceny na video  i uwiecznić zjawisko, a następnie by dzielić się nimi poprzez  łącza bluetooth, a potem na stronie internetowej, na której można zamieszczać flmy (YouTube). Pełna sylwetka Najśw. Maryi Dziewicy była wyraźnie widziana nad kopułami kościoła między krzyżami na zwieńczeniach kopuł.

 

    Objawienia  odbiły  się  szerokim  echem w mediach, w egipskich gazetach i arabskich kanałach telewizyjnych. Nadprzyrodzone zjawiska rozpoczęły się w koptyjskim miesiącu Kiahk (czyli w grudniu 2009), w miesiącu Maryjnym, miesiącu narodzenia Chrystusa w kalendarzu koptyjskim. W tym czasie, w tym właśnie miesiącu Kościół Koptyjski celebruje o północy specjalne nabożeństwo oddające chwałę Matce Bożej i Tajemnicy Wcielenia.

Stanowisko Koptyjskiej Ortodoksyjnej Kurii Biskupiej w Gizie 

Za panowania Jego Świątobliwości Shenouda III i Dumadiusa Anba, arcybiskupa Gizy. Biskupstwo Giza ogłasza, że Matka Boża ukazała się w Swojej postaci w kościele w Warraq al-Hadar, w dzielnicy Giza, we wczesnych godzinach 11 grudnia 2009, w piątek, o 1:00 po północy. Matka Najświętsza  ukazała się  jako  postać  pełnego wzrostu, w świetlistych, jaśniejących szatach, ponad średnią kopułą  kościoła, w  zwyczajnej,  białej  sukni  z  królewskim niebieskim pasem. Miała koronę na głowie, znad korony wyłaniał się krzyż znajdujący się na szczycie kopuły. Krzyże na szczytach kopuł kościoła i wieże żarzyły się jasnym światłem. Matka Boża poruszała się między kopułami i nad szczytem wejścia do kościoła, usytuowanym pomiędzy jego dwoma bliźniaczymi wieżami. Widzieli Ją wszyscy mieszkańcy miejscowości. Objawienie trwało od 1:00 do 4:00 rano w piątek i zarejestrowano je przy użyciu aparatów  fotografcznych i telefonów komórkowych. Około 3.000 osób z sąsiednich  rejonów,  z  obszarów otaczających to miejsce i przechodniów zebrało się na ulicy przed kościołem, by zobaczyć zjawisko. Od piątku, ogromne tłumy zbierały się w pobliżu kościoła, aby oglądać śnieżnobiałe gołębie wznoszące się ponad kościołem w różnych okresach nocy. Obserwowali również gwiazdę, która pojawiała się nagle na niebie i po przemierzeniu około 200 metrów znikała.

    Ogromne  tłumy zbierały się dookoła kościoła nieustannie, wyśpiewując hymny pochwalne ku czci Matki Bożej. Jest to wielkie błogosławieństwo  dla Kościoła  i  dla wszystkich mieszkańców Egiptu. Oby Jej błogosławieństwo i wstawiennictwo przyniosło zdroje łaski nam wszystkim.

Pod powyższym podpisał się: Biskup generalny Gizy
Źródło: Vox Domini 4/2009; www.voxdomini.com.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii objawienia uznane przez Kościół, Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Objawienia Matki Bożej w Egipcie – spektakularne objawienia w Zeitoun i w Warraq el-Hadar

 1. wobroniewiary pisze:

  Wydaje się absurdem, że media na całym świecie zignorowały niezwykłe wydarzenie, które przez trzy godziny obserwowało tysiące osób, fotografując je i nagrywając. Jednak poza kilkoma krótkimi wzmiankami w prasie, na Zachodzie w ogóle o na ten temat nie mówiono. O tym, że nie było to żadne święto z fajerwerkami zorganizowane przez koptyjski kościół ortodoksyjny dedykowany Maryi Dziewicy i Świętemu Michałowi Archaniołowi w biednej dzielnicy Al Warraq w Kairze świadczy oficjalny komunikat biskupa Gizy, Anba Theodosiusa, w którym czytamy:

  Diecezja w Gizie informuje, że Maryja Dziewica objawiła się przy kościele jej poświęconym w Warraq Al-Hadar , w piątek, 11 grudnia 2009 roku, o godzinie 1.00 w nocy. Najświętsza Dziewica ukazała się w pełnej postaci, ubrana w świetliste szaty, nad centralna kopułą kościoła, w lśniąco białej szacie przepasanej królewskim, niebieskim pasem. Na głowie nosiła koronę, ponad którą widać było krzyż umieszczony na głównej kopule. Również krzyże nad kopułami kościoła i wieży promieniowały światłem. Najświętsza Dziewica przemieściła się między kopułami i nad bramą kościoła między bliźniaczymi wieżami. Widzieli ją miejscowi mieszkańcy. Objawienie było widoczne od godziny 1.00 do godziny 4.00 nad ranem w piątek i zostało sfotografowane i zajerestrowane przez aparaty fotograficzne i telefony komórkowe. Około 3 tysiące osób pochodzących z dzielnicy, okolicy i przyjezdnych zgromadziło się na ulicy przed kościołem, aby obserwować objawienie. Od piątku, wielki tłum, który gromadzi się w pobliżu kościoła, mógł obserwować emanujące światło gołębice fruwające nad świątynią o różnych porach dnia i nocy, oraz pojawiające się z nikąd na niebie gwiazdy, które przemieszczały się na odcinku 200 metrów i znikały. Wielki tłum, zgromadzony wokół kościoła nieustannie śpiewa pieśni i hymny na cześć świętej Dziewicy. To wielkie błogosławieństwo dla Kościoła i narodu egipskiego. Niech jej błogosławieństwo i wstawiennictwo wspomoże nas wszystkich.
  Podpisano

  Anba Theodosius
  Bishop-General of Giza

  http://www.wataninet.com/ArticleDetails.aspx?A=25232

 2. wobroniewiary pisze:

  Należy kategorycznie wykluczyć, jak można by podejrzewać oglądając nagrania, na których dominuje świąteczny nastrój, że było to wydarzenie zorganizowane przez lokalna diecezję. Ponad to w okolicy tej miały już miejsce objawienia tego rodzaju i zasięgu. Wystarczy wspomnieć, że 2 kwietnia w Zeitun, innej dzielnicy Kairu, półtorej godziny po zachodzie Słońca nad kopułami kościoła objawiła się Maryja w pełnej postaci, ubrana na biało. Pierwsi zauważyli ją muzułmańscy mechanicy i przechodnie, którzy pomyśleli wówczas, że to jakaś dziewczyna chce popełnić samobójstwo rzucając się z dachu kościoła i zaczęli krzyczeć do niej aby uważała i poczekała na pomoc. Jako, że były to kopuły, człowiek miałby trudności lub byłoby to dla niego wręcz niemożliwe chodzić w takiej pozycji, w jakiej znajdowała się kobieta, dlatego obserwatorzy doszli do wniosku, że nie była to samobójczyni i zaczęli krzyczeć: „Maryja Dziewica, Maryja Dziewica”. Wówczas niezwykła postać przesunęła się po powierzchni kopuły, po czym pochyliła się i uklękła przed krzyżem. Natychmiast ustał ruch uliczny, a przed kościołem zgromadził się wielki tłum. Kobieca postać pobłogosławiła zebranych.

  Objawienia w Zeitun, podobnie jak związane z nimi cuda, trwały do 28 maja 1972 roku i były obserwowane przez miliony ludzi; w jedną noc zgromadziło się ponad 250.000 chrześcijan, żydów, muzułmanów i niewierzących.
  Między sierpniem a listopadem 1982 roku Maryja objawiła się nad poświęconym jej kościołem w mieście Edfu. Potem była Shentena Al-Hagar, między sierpniem a wrześniem 1997 roku, kiedy to objawienia Maryi poprzedzały obserwacje czerwonych świateł i biało – srebrnych przedmiotów, które unosiły się nad dachem miejscowego kościoła. Kolejne objawienia miały miejsce w Assiut, w górnym Egipcie, między sierpniem 2000 roku a styczniem 2001roku i miały analogiczny przebieg. 12 lipca 2002 roku, również w diecezji Giza, w Ormania Gharibia zaobserwowano świecące postaci i świetliste gołębice unoszące się wokół prawosławnego kościoła dedykowanego Maryi. Zatem korzenie zjawiska, które miało miejsce 11 grudnia 2009 roku w dzielnicy Al Warraq sięgają głęboko w przeszłość. Objawienia tego rodzaju mają za świadków nie pojedynczych widzących, ale całe tłumy, często ciągną się miesiącami a nawet latami i niemal zawsze są udokumentowane fotograficznie.

  Objawienie w Al Warraq zbiegło się z początkiem koptyjskiego miesiąca Kiaht, znanego jako “miesiąc Maryi”, którego obchody kończą się 7 grudnia 2010 roku. Pierwszy to niezwykłe zjawisko zaobserwował muzułmanin o imieniu Hassan. Siedział w swoim barze, kiedy około 20.30 zobaczył silne światło promieniujące z kościoła. Również przechodnie zauważyli światło i dostrzegli gołębicę, która krążyła nad kościołem. Następnie o 1.00 ukazała się cała postać, która zaczęła przemieszczać się po dachu kościoła. Miały miejsce cudowne uzdrowienia (chociaż być może większym cudem było to, że na wspólnym wyrażaniu radości i nadziei zgromadzili się wyznawcy różnych religii) w tym kobiety, która oślepła na jedno oko na skutek zwyrodnienia siatkówki wywołanego przez cukrzycę. Również tym razem, w okresie, który nastąpił bezpośrednio po opisanych wyżej wydarzeniach, jak częściowo informuje oficjalny komunikat diecezji w Gizie, miała miejsce seria wydarzeń związanych z poprzednimi objawieniami, a niektóre z nich z tym fenomenem łączy wiele podobieństw, w tym:

  1.”Gołębice”: w odróżnieniu od zwykłych gołębic, te potrafią latać nocą, mają różne, często świetliste kształty, są większe i latają bez poruszania skrzydłami.
  2.Gwiazdy: Są większe od zwykłych gwiazd. Często mają formę sferyczną i zbliżają się do kościoła, z którym związane jest objawienie, a następnie znikają.
  3.Wielokolorowe światła, od pomarańczowego do błękitnego, które otaczają kościół niczym swego rodzaju duchowa aura.
  4.Zamontowane na kościołach krzyże zaczynają lśnić fosforyzującym światłem lub śnieżnobiały krzyż pojawia się nad głową Maryi.
  5.Kadzidło: rozchodzi się przyjemny zapach w postaci białego dymu.
  6.chmury, również świetliste, pojawiają się w miejscach objawienia, po czym przekształcają się w postać Maryi Panny.
  7.Cuda uzdrowień.

  http://www.nautilus.org.pl/?p=artykul&id=1992

 3. olo13jcb pisze:

  A 40 lat później „arabska wiosna”….

  Liczba 40 jakże wymowna…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s