Dzień Dziecka Utraconego

Od ośmiu lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. W intencji dzieci zmarłych przedwcześnie sprawowane będą Eucharystie. Odbędą się także ich pogrzeby. 

Poronienia to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci. To jedna z największych tragedii jakiej doświadczają rodzice. Statystyki alarmują również, że dzieci coraz częściej giną z powodu narastających zagrożeń cywilizacyjnych. To także dzieci, które zginęły w wyniku aborcji.
Pogrzeb, który organizowany jest dla przedwcześnie utraconych dzieci, pomaga po chrześcijańsku przeżywać ból i żałobę, jest okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad wartością życia ludzkiego.
Zaś grób, w którym zostaną złożone, niekiedy jedynie symbolicznie,  zmarłe dzieci jest dla rodziców miejscem spotkania z utraconym dzieckiem.
Wielu rodziców zmarłych przedwcześnie dzieci nigdy nie odzyskało od szpitali zwłok, które zostały potraktowane jak szczątki (noworodki martwo urodzone przed 22. tygodniem ciąży) i postępowano z nimi podobnie jak np. „z częściami ciała odłączonymi od całości”, tzn. spopielano jako odpady medyczne. Tak sytuacja prawna wyglądała do 2002 roku.
Dzień Dziecka Utraconego jest poświęcony pamięci i modlitwie za zmarłe dzieci i ich rodziców. W wielu kościołach sprawowane będą Eucharystie. Odbywać się będą także zbiorowe pochówki. Taki pochówek odbędzie się m.in. dziś w Siedlcach.
Drugi Pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się Łomży. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 16.00 w parafii Bożego Ciała.
Pogrzeb Dzieci Utraconych zaplanowano takżew Sztumie. O godz. 13.00 sprawowana będzie uroczysta Msza Święta. Po Eucharystii na cmentarzu Zajezierze w mogiłce „Pamięci dzieci utraconych” odbędzie się pochówek dzieci nienarodzonych, których ciałka pozostawione zostały w sztumskim szpitalu.
Dzień Dziecka Utraconego w Opolu rozpocznie się o godzinie 17.30 roku w bazylice na Górze Świętej Anny modlitwą różańcową w intencji osieroconych rodziców i ich dzieci. Pół godziny później rozpocznie się Msza Święta.
We Wrocławiu obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się w kościele św. Antoniego. O godz. 18.00 odmówiony będzie Różaniec, o 18.30 sprawowana będzie Msza Święta. Po Eucharystii udzielone zostanie specjalne błogosławieństwo dla rodzin zmarłego dziecka.
W kościele farnym w Rzeszowie o godz. 17.30 rozpocznie się Różaniec. O godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców.
W Koszalinie  Msza św. sprawowana będzie w sanktuarium na Górze Chełmskiej o godz. 17.00.  Uroczystości w Ełku rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 16.00 w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty. O godz. 19.00 Msza św. będzie sprawowana u Ojców Dominikanów w Poznaniu. O godz. 18.00 w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbędzie się Procesja Światła.
Inicjatorem obchodów tego dnia była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Ich organizacja obecnie funkcjonuje pod nazwą „Dlaczego” Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych”.
Wczoraj uroczystości związane z obchodami odbyły się m.in. w Krakowie i Zielonej Górze. Na zakończenie uroczystości w niebo wypuszczone zostały balony z imieniem utraconego dziecka.

Źródło: http://www.naszdziennik.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Modlitwa, Pomoc duchowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s